Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

WordPress, Sosyal Medya, E-ticaret

Ad

Sosyal Medya Kanalları
     Bloglar


       Facebook

          Twitter             ...

Ad

Bloglar ve Sosyal Medya
 Sosyal medya blogları öldürmez, çünkü olayın
 merkezinini bloglar oluşturur.

Ad

Bloglar Kalıcı, Mikro-Bloglar Geçici

 Bugün ortalama bir tweet ömrü 2
 saattir
 Blog yazıları ise yıllarca kalıcılığın...

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Ad

Upcoming SlideShare
Mustafa Emre Wordpress Sunum
Mustafa Emre Wordpress Sunum
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 15 Ad
1 of 15 Ad

More Related Content

WordPress, Sosyal Medya, E-ticaret

 1. 1. Sosyal Medya Kanalları Bloglar Facebook Twitter Youtube
 2. 2. Bloglar ve Sosyal Medya  Sosyal medya blogları öldürmez, çünkü olayın merkezinini bloglar oluşturur.
 3. 3. Bloglar Kalıcı, Mikro-Bloglar Geçici  Bugün ortalama bir tweet ömrü 2 saattir  Blog yazıları ise yıllarca kalıcılığını korumaktadır.
 4. 4. En Yaygın Kullanılan Blog Altyapısı  Açık kaynak olarak geliştirilen WordPress en yaygın kullanılan blog yazılımıdır.  Dünyada en çok ziyaret edilen ilk 100 blogdan 48’i WordPress’i tercih etmiştir.  WordPress’i tercih eden blogların 39’u self-hosted olarak, 9’u ise wordpress.com üzerinden yayın yapmaktadır.
 5. 5. WordPress İstatistikleri  Dünya genelinde 73 milyon web sitesi yazılım olarak WordPress’i kullanıyor.  Wordpress.com 32 milyondan fazla web sitesini wordpress multisite altyapısı ile sunuyor.
 6. 6. WordPress İstatistikleri  Dünya genelinde ilk bir milyon web sitesinin yaklaşık %15’i wordpress kullanıyor  18.000 kişinin katıldığı anket sonucunda, ortalama bir WordPress geliştiricisi saatte 50 dolar kazanıyor.  WordPress eklenti deposunda 19,461 eklenti yer alırken, bu eklentiler toplamda 302,322,166 kez indirilmiş.  ABD’de oluşturulan her 100 sitenin 22’si WordPress üzerine kuruluyor.
 7. 7. CMS Olarak WordPress  WordPress’in kökenini blog hizmeti oluştursa da 3.0 sürümünden sonra içerik yönetim sistemi (CMS) olarakta kullanımı yaygınlaştı  Yaklaşık %54’lük Pazar payı ile açık ara lider
 8. 8. WordPress İle E-ticaret  WordPress ile kolayca, güvenli bir e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz.  WooThemes gibi, ücretli geliştirici toplulukları profesyonel tema ve modüllerle desteklemektedir.
 9. 9. WordPress İle E-ticaret  Biacayip.com bir wordpress e-ticaret eklentisi olan woocommerce ile hizmet vermektedir.  Dijital (indirilebilir) ürün satışında da wordpress ile geliştirilen e-ticaret siteleri oldukça işlevsel olarak çalışmaktadır.
 10. 10. WordPress Ekosistemi  WordPress’in bu kadar çok kullanılmasının bir diğer sebebi oluşturmuş olduğu güçlü topluluktan kaynaklanmaktadır.  WordCamp organizasyonları ile wordpress geliştiricileri düzenli olarak buluşabilmekte  Açık kaynak olmadı sebebiyle gönüllü geliştirici sayısı çok fazla
 11. 11. LettoBlog  Yerli bir girişim olan LettoBlog, wordpress altyapısı ile hizmet vermektedir.
 12. 12. LettoBlog  WordPress tabanlı, ücretsiz ve fonksiyonel servisler içeriyor  Kullanmak için teknik bilgiye ihtiyacınız yok  Blogunuzu dilerseniz pro’ hesaba yükseltebilir, premium özelliklerden faydalanabilirsiniz.  120’den fazla ücretsiz tema  Basit bloglama seçeneği  Hızlı ve Türkçe destek
 13. 13. Türkiye’de Blogculuk  Sosyal ağlara hızlı adepte olan bir ülke olmamıza rağmen bloglar henüz yeterli seviyede ilgi görmüyor.  Önümüzdeki 5 yıl içinde blogların daha da yaygınlaştığına şahit olacağız.  Firmalar “kurumsal blog” kavramının önemini anlamaya başladı.
 14. 14. Teşekkürler… @m_uysl

×