SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
LICEUL TEORETIC „CONSTANTIN NOICA”, SIBIU
PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor
Clasa: a X a
Profesor: Lidia Platon
Data:
Unitatea de învă are:ț Utilizarea calculatorului şi prelucrarea informaţiei
Tema: Adăugarea hiperlegăturilor
Tipul lecţiei: Predare - învăţare
Locul de desfăşurare: - cabinetul de informatică
Durata lecţiei: 50 min.
SCOPUL LECŢIEI:
• INFORMATIV
- fixarea şi consolidarea noţiunilor teoretice şi practice studiate;
• FORMATIV
- formarea deprinderilor de utilizare corectă a limbajului HTML;
• EDUCATIV
- dezvoltarea atitudinii pozitive faţă de mijloacelor moderne de comunicare;
- stimularea dorinţei de o cunoaştere cât mai largă;
- exprimarea unui mod de gândire creativ;
NIVELUL INITIAL AL CLASEI:
- elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de a limbajului HTML;
- elevii utilizează corect noţiunile învăţate;
COMPETENŢE GENERALE :
- Organizează şi prelucrează documentele create pentru WEB;
COMPETENTE SPECIFICE :
- utilizează tehnologii IT multimedia (Web, comunicare) pentru crearea
documentelor Web;
OBIECTIVE OPERATIONALE :
• la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să definească prezinte informaţiile
prezentate în documente Web: de conţinut, acurateţe, lizibilitate, de design.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Principii didactice
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse(feedback-ului).
Metode de învăţământ
- metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia;
- metode de acţiune: exerciţiul, problematizarea;
Procedee de instruire
- itemi de consolidare;
- aplicaţii de consolidare;
Forme de organizare a activităţii instructive
- frontală;
- individuală;
Forme de dirijare a activităţii
- dirijată de profesor sau prin materiale didactice;
Resurse procedurale:
- explicaţia, conversaţia, exerciţiul;
Resurse materiale:
• reţea de calculatoare, manualul, fişe de lucru;
BIBLIOGRAFIE :
- " Tehnologia Informaţiei şi Comunicaţiilor" , de Mioara Gheorghe, manual
clasa a X a Ed. Didactică şi Pedagogică.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
1. Momentul organizatoric
• pregătirea lecţiei
- întocmirea proiectului didactic;
- pregătirea temei;
- pregătirea setului de întrebări;
- pregătirea setului de aplicaţii ;
• organizarea şi pregătirea clasei
- verificarea frecvenţei elevilor;
- verificarea existenţei resurselor materiale;
2. Captarea atenţiei clasei
• anunţarea subiectului pentru tema respectivă;
• anunţarea obiectivelor urmărite ;
• explicarea modului de desfăşurare a activităţii
Etapa Activitatea desfăşurată de profesor
Activitatea
elevilor
Metoda de
învăţământ
Timpul
alocat
Momentul
organizatoric
Se stabileşte prezenţa şi se verifică dacă sunt asigurate
condiţiile didactico-materiale utile desfăşurării lecţiei.
Raportează
absenţii.
Frontală 2min.
Anunţarea
titlului şi a
obiectivelor
lecţiei
Profesorul anuntă titlul lecţiei „Realizarea
Meniurilor” şi a obiectivelor
Conversaţia 3 min.
Predarea
noţiunilor noi
Hiperlegăturile ("hyperlinks") se introduc cu
marcajele <A> … </A> ("anchor") aplicate asupra
unui text sau a unei imagini. Ele se pot crea către:
adrese URL - astfel se asigură accesul în cadrul
procesului de navigare (prin protocoale specifice), nu
numai la paginile web, ci şi la diverse servicii
Internet;
• fisiere / resurse locale adică aflate pe acelasi
calculator cu pagina creată - link-uri locale ;
acestea ar putea fi accesate si printr-un URL
cu protocolul "file" dar pentru mai multă
simplitate, este suficientă specificarea
numelui si căii fisierului local;
• o zonă din documentul HTML curent - link-
uri interne.
În fiecare din aceste cazuri, un click pe textul sau
imaginea respectivă va determina activarea legăturii si
afisarea prin intermediul navigatorului a resursei
asociate link-ului.
Resursa asociată unei legături este descrisă prin
parametrii marcajului <A>:
• HREF - permite asocierea unei adresei URL,
crearea unei legături locale prin specificarea
numelui si căii fisierului corespunzător sau a
unei legături interne documentului; este cel
mai important parametru pentru construirea
de hiperlegături;
• NAME - numele hiperlegăturii sau al zonei
dintr-o pagină către care se face referirea, în
cazul unui link intern;
• METHODS - metodele de acces (acest
parametru se utilizează doar în prelucrări
speciale).
Astfel, un link local sau către o adresă URL
se poate defini pe un text cu: <A
HREF="resursa"> text </A>.
Elevii
notează pe
caiete
Demonstraţia 10 min.
O legătură internă către o zonă a documentului curent
se indică folosind marcajul <A NAME="nume-
zona">.
Aprofunda
rea
noţiunilor
FIŞĂ DE LUCRU
Sarcini de lucru:
Fisa de lucru
propusa, ne ajuta:
• să inserăm o
imagine de
fundal de pagină
WEB
<BODY
background=url>
• Să inserăm liste
(enumerări)
Listele pot fi de 2
feluri:
• Liste
ordonate
(ordered
list):
<OL>…….
</OL>
• Liste
neordonate
(unordered
list):
<UL>…….
.</UL>
• Să inserăm
imagini
<img src=url>
1. Exemplu de pagină
WEB folosind cele
învăţate până acum.
Salvaţi doumentul cu
numele pag1.html
a. Editaţi în
NOTEPAD textul de
mai jos:
<html>
<head>
<title>Fisa1</title>
Ascultă profesorul şi îşi rezolvă aplicaţia propusă pe
calculatore. Rezultatul va fi următorul:
Exerciţiul 20
min
.
</head>
<body
background=apa.jpg
topmargin=150>
<center>
<div
style="width:830px;
margin:auto;
background-
color:#aa66cc;
color:white; text-
align:justify;">
<img src=tester.jpg
align=right>
<center><h1>Tema de
laborator</h1></center
>
<center><h2>Determi
narea alcalinităţii
apei</h2></center>
<ol type=1>
<li> <a
href=Generalitati.html
>
<h2>Generalităţi</h2>
</a>
<li> <a
href=Alpermanenta.ht
ml>
<h2>Determinarea
alcalinitatii
permanente</h2></a>
<li> <a
href=Altotala.html>
<h2>Determinarea
alcalinitatii
totale</h2></a>
</ol>
</div>
</center>
</body>
</html>
Realizarea
feedback-
lui
R Elevii vor fi impărţiţi
pe grupe pentru a realiza
cele 3 pagini html de de pe
fişa de lucru pentru a
putea exemplifica
folosirea hyperlegăturilor.
Exerciţiul 8
2 min
Se vor face
aprecieri individuale şi
colective asupra
activităţii desfăşurate,
elevii care au activat în
timpul orei sunt notaţi.
Elevii sunt atenţi la aprecieri şi la recomandările
Conversa
ţia
2
Fisă de laborator
1. Exemplu de pagină WEB folosind cele învăţate până acum. Salvaţi documentul cu
numele fisa1.html
a. Editaţi în NOTEPAD textul de mai jos:
<html>
<head>
<title>Fisa1</title>
</head>
<body background=apa.jpg topmargin=150>
<center>
<div style="width:830px; margin:auto; background-color:#aa66cc; color:white; text-
align:justify;">
<img src=tester.jpg align=right>
<center><h1>Tema de laborator</h1></center>
<center><h2>Determinarea alcalinităţii apei</h2></center>
<ol type=1>
<li> <a href=Generalitati.html> <h2>Generalităţi</h2></a>
<li> <a href=Alpermanenta.html> <h2>Determinarea alcalinitatii permanente</h2></a>
<li> <a href=Altotala.html> <h2>Determinarea alcalinitatii totale</h2></a>
</div>
</center>
</body>
</html>
Observaţie: Se vor căuta pe internet 2 imagini: una care să reprezinte picătura de apă şi va fi
salvată cu numele apa.jpeg, a doua care să reprezinte un instrument de testare a apei şi va fi
salvată cu numele tester.jpg
2. Realizaţi următoarele pagini web:
a.Generalitati.html
Aceasta va conţine următorul text:
Alcalinitatea apei este dată de prezenţa bicarbonaţilor, carbonaţilor alcalini, alcalino-
pământoşi (teroşi) şi a hidroxizilor.
Principiul metodei: neutralizarea unei cantităţi din apa de analizat cu un acid diluat în prezenţa
de indicator acido-bazic.
Alcalinitatea determinată în prezenţa fenolftaleinei ( pH = 8,2) constituie alcalinitatea
permanentă şi este dată de bazele libere şi de carbonaţii alcalini:
NaOH + HCI → NaCI + H2O
K2CO3 + HCI → KHCO3 + KCI
Alcalinitatea determinată în prezenţa metiloranjului (pH= 4,4) constituie alcalinitatea totală şi
este dată de bazele libere, carbonaţii şi bicarbonaţii alcalini.
NaOH + HCI → NaCI + H2O
K 2CO3 + HCI → KHCO3 + KCI
Ca(HCO3)2 + 2HCI → CaCI2 + 2H2CO3
Reactivi şi instrumente necesare:
• soluţie de HCI 0,1 N cu factor cunoscut;
• pahare Berzelius;
• soluţie alcoolică de fenolftaleină 0,1%;
• biuretă; pahare Erlenmeyer, pâlnie de filtrare.
• soluţie apoasă de metiloranj 0,1%;
b. Alpermanenta.html cu următorul text:
Determinarea alcalinităţii permanente
• într-un pahar Erlenmeyer se introduc 100 ml apă de analizat;
• se adaugă 2-3 picături de fenolftaleină şi:
- dacă apa rămâne incoloră, alcalinitatea faţă de fenolftaleină este zero;
- dacă se colorează în roşu, se titrează cu HCI 0,1N până la decolorarea completă a
soluţiei (alcalinitatea permanentă P).
AlcP = , ml HCI 0,1 N/dm3
unde: Vp – volumul de apă pentru analiză, ml;
V – volumul de HCI 0,1N folosit pentru titrare, ml;
f – factorul de corecţie al soluţiei de HCI 0,1N
c. Altotală.html cu următorul text:
Determinarea alcalinităţii totale
- se adaugă în aceeaşi soluţie 2-3 picături de metiloranj şi se continuă titrarea cu HCI 0,1N până la
virarea culorii indicatorului la galben-portocaliu (alcalinitatea totală T)
AlcT = , ml HCl 0,1 N/dm3
unde: Vp – volumul de apă pentru analiză, ml;
V – volumul de HCI 0,1 N folosit pentru titrare, ml;
f – factorul de corecţie al soluţiei de HCI 0,1N
Planul lecției "Adăugarea hiperlink-urilor"
Planul lecției "Adăugarea hiperlink-urilor"

More Related Content

Featured

How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
ThinkNow
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Kurio // The Social Media Age(ncy)
 

Featured (20)

2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot2024 State of Marketing Report – by Hubspot
2024 State of Marketing Report – by Hubspot
 
Everything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPTEverything You Need To Know About ChatGPT
Everything You Need To Know About ChatGPT
 
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage EngineeringsProduct Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
Product Design Trends in 2024 | Teenage Engineerings
 
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental HealthHow Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
How Race, Age and Gender Shape Attitudes Towards Mental Health
 
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdfAI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
AI Trends in Creative Operations 2024 by Artwork Flow.pdf
 
Skeleton Culture Code
Skeleton Culture CodeSkeleton Culture Code
Skeleton Culture Code
 
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
PEPSICO Presentation to CAGNY Conference Feb 2024
 
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
Content Methodology: A Best Practices Report (Webinar)
 
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
How to Prepare For a Successful Job Search for 2024
 
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie InsightsSocial Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
Social Media Marketing Trends 2024 // The Global Indie Insights
 
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
Trends In Paid Search: Navigating The Digital Landscape In 2024
 
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
5 Public speaking tips from TED - Visualized summary
 
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
ChatGPT and the Future of Work - Clark Boyd
 
Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next Getting into the tech field. what next
Getting into the tech field. what next
 
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search IntentGoogle's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
Google's Just Not That Into You: Understanding Core Updates & Search Intent
 
How to have difficult conversations
How to have difficult conversations How to have difficult conversations
How to have difficult conversations
 
Introduction to Data Science
Introduction to Data ScienceIntroduction to Data Science
Introduction to Data Science
 
Time Management & Productivity - Best Practices
Time Management & Productivity -  Best PracticesTime Management & Productivity -  Best Practices
Time Management & Productivity - Best Practices
 
The six step guide to practical project management
The six step guide to practical project managementThe six step guide to practical project management
The six step guide to practical project management
 
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...
 

Planul lecției "Adăugarea hiperlink-urilor"

  • 1. LICEUL TEORETIC „CONSTANTIN NOICA”, SIBIU PROIECT DIDACTIC Disciplina: Tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor Clasa: a X a Profesor: Lidia Platon Data: Unitatea de învă are:ț Utilizarea calculatorului şi prelucrarea informaţiei Tema: Adăugarea hiperlegăturilor Tipul lecţiei: Predare - învăţare Locul de desfăşurare: - cabinetul de informatică Durata lecţiei: 50 min. SCOPUL LECŢIEI: • INFORMATIV - fixarea şi consolidarea noţiunilor teoretice şi practice studiate; • FORMATIV - formarea deprinderilor de utilizare corectă a limbajului HTML; • EDUCATIV - dezvoltarea atitudinii pozitive faţă de mijloacelor moderne de comunicare; - stimularea dorinţei de o cunoaştere cât mai largă; - exprimarea unui mod de gândire creativ; NIVELUL INITIAL AL CLASEI: - elevii şi-au însuşit toate noţiunile teoretice legate de a limbajului HTML; - elevii utilizează corect noţiunile învăţate; COMPETENŢE GENERALE : - Organizează şi prelucrează documentele create pentru WEB; COMPETENTE SPECIFICE : - utilizează tehnologii IT multimedia (Web, comunicare) pentru crearea documentelor Web; OBIECTIVE OPERATIONALE : • la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să definească prezinte informaţiile prezentate în documente Web: de conţinut, acurateţe, lizibilitate, de design. STRATEGIA DIDACTICĂ:
  • 2. Principii didactice - principiul participării şi învăţării active; - principiul asigurării progresului gradat al performanţei; - principiul conexiunii inverse(feedback-ului). Metode de învăţământ - metode de comunicare orală: conversaţia, explicaţia; - metode de acţiune: exerciţiul, problematizarea; Procedee de instruire - itemi de consolidare; - aplicaţii de consolidare; Forme de organizare a activităţii instructive - frontală; - individuală; Forme de dirijare a activităţii - dirijată de profesor sau prin materiale didactice; Resurse procedurale: - explicaţia, conversaţia, exerciţiul; Resurse materiale: • reţea de calculatoare, manualul, fişe de lucru; BIBLIOGRAFIE : - " Tehnologia Informaţiei şi Comunicaţiilor" , de Mioara Gheorghe, manual clasa a X a Ed. Didactică şi Pedagogică. DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII 1. Momentul organizatoric • pregătirea lecţiei - întocmirea proiectului didactic; - pregătirea temei; - pregătirea setului de întrebări; - pregătirea setului de aplicaţii ; • organizarea şi pregătirea clasei - verificarea frecvenţei elevilor; - verificarea existenţei resurselor materiale; 2. Captarea atenţiei clasei • anunţarea subiectului pentru tema respectivă; • anunţarea obiectivelor urmărite ; • explicarea modului de desfăşurare a activităţii
  • 3. Etapa Activitatea desfăşurată de profesor Activitatea elevilor Metoda de învăţământ Timpul alocat Momentul organizatoric Se stabileşte prezenţa şi se verifică dacă sunt asigurate condiţiile didactico-materiale utile desfăşurării lecţiei. Raportează absenţii. Frontală 2min. Anunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei Profesorul anuntă titlul lecţiei „Realizarea Meniurilor” şi a obiectivelor Conversaţia 3 min. Predarea noţiunilor noi Hiperlegăturile ("hyperlinks") se introduc cu marcajele <A> … </A> ("anchor") aplicate asupra unui text sau a unei imagini. Ele se pot crea către: adrese URL - astfel se asigură accesul în cadrul procesului de navigare (prin protocoale specifice), nu numai la paginile web, ci şi la diverse servicii Internet; • fisiere / resurse locale adică aflate pe acelasi calculator cu pagina creată - link-uri locale ; acestea ar putea fi accesate si printr-un URL cu protocolul "file" dar pentru mai multă simplitate, este suficientă specificarea numelui si căii fisierului local; • o zonă din documentul HTML curent - link- uri interne. În fiecare din aceste cazuri, un click pe textul sau imaginea respectivă va determina activarea legăturii si afisarea prin intermediul navigatorului a resursei asociate link-ului. Resursa asociată unei legături este descrisă prin parametrii marcajului <A>: • HREF - permite asocierea unei adresei URL, crearea unei legături locale prin specificarea numelui si căii fisierului corespunzător sau a unei legături interne documentului; este cel mai important parametru pentru construirea de hiperlegături; • NAME - numele hiperlegăturii sau al zonei dintr-o pagină către care se face referirea, în cazul unui link intern; • METHODS - metodele de acces (acest parametru se utilizează doar în prelucrări speciale). Astfel, un link local sau către o adresă URL se poate defini pe un text cu: <A HREF="resursa"> text </A>. Elevii notează pe caiete Demonstraţia 10 min.
  • 4. O legătură internă către o zonă a documentului curent se indică folosind marcajul <A NAME="nume- zona">. Aprofunda rea noţiunilor FIŞĂ DE LUCRU Sarcini de lucru: Fisa de lucru propusa, ne ajuta: • să inserăm o imagine de fundal de pagină WEB <BODY background=url> • Să inserăm liste (enumerări) Listele pot fi de 2 feluri: • Liste ordonate (ordered list): <OL>……. </OL> • Liste neordonate (unordered list): <UL>……. .</UL> • Să inserăm imagini <img src=url> 1. Exemplu de pagină WEB folosind cele învăţate până acum. Salvaţi doumentul cu numele pag1.html a. Editaţi în NOTEPAD textul de mai jos: <html> <head> <title>Fisa1</title> Ascultă profesorul şi îşi rezolvă aplicaţia propusă pe calculatore. Rezultatul va fi următorul: Exerciţiul 20 min .
  • 5. </head> <body background=apa.jpg topmargin=150> <center> <div style="width:830px; margin:auto; background- color:#aa66cc; color:white; text- align:justify;"> <img src=tester.jpg align=right> <center><h1>Tema de laborator</h1></center > <center><h2>Determi narea alcalinităţii apei</h2></center> <ol type=1> <li> <a href=Generalitati.html > <h2>Generalităţi</h2> </a> <li> <a href=Alpermanenta.ht ml> <h2>Determinarea alcalinitatii permanente</h2></a> <li> <a href=Altotala.html> <h2>Determinarea alcalinitatii totale</h2></a> </ol> </div> </center> </body> </html>
  • 6. Realizarea feedback- lui R Elevii vor fi impărţiţi pe grupe pentru a realiza cele 3 pagini html de de pe fişa de lucru pentru a putea exemplifica folosirea hyperlegăturilor. Exerciţiul 8 2 min Se vor face aprecieri individuale şi colective asupra activităţii desfăşurate, elevii care au activat în timpul orei sunt notaţi. Elevii sunt atenţi la aprecieri şi la recomandările Conversa ţia 2 Fisă de laborator 1. Exemplu de pagină WEB folosind cele învăţate până acum. Salvaţi documentul cu numele fisa1.html a. Editaţi în NOTEPAD textul de mai jos: <html> <head> <title>Fisa1</title> </head> <body background=apa.jpg topmargin=150> <center> <div style="width:830px; margin:auto; background-color:#aa66cc; color:white; text- align:justify;"> <img src=tester.jpg align=right> <center><h1>Tema de laborator</h1></center> <center><h2>Determinarea alcalinităţii apei</h2></center> <ol type=1> <li> <a href=Generalitati.html> <h2>Generalităţi</h2></a> <li> <a href=Alpermanenta.html> <h2>Determinarea alcalinitatii permanente</h2></a> <li> <a href=Altotala.html> <h2>Determinarea alcalinitatii totale</h2></a> </div> </center> </body> </html> Observaţie: Se vor căuta pe internet 2 imagini: una care să reprezinte picătura de apă şi va fi salvată cu numele apa.jpeg, a doua care să reprezinte un instrument de testare a apei şi va fi salvată cu numele tester.jpg
  • 7. 2. Realizaţi următoarele pagini web: a.Generalitati.html Aceasta va conţine următorul text: Alcalinitatea apei este dată de prezenţa bicarbonaţilor, carbonaţilor alcalini, alcalino- pământoşi (teroşi) şi a hidroxizilor. Principiul metodei: neutralizarea unei cantităţi din apa de analizat cu un acid diluat în prezenţa de indicator acido-bazic. Alcalinitatea determinată în prezenţa fenolftaleinei ( pH = 8,2) constituie alcalinitatea permanentă şi este dată de bazele libere şi de carbonaţii alcalini: NaOH + HCI → NaCI + H2O K2CO3 + HCI → KHCO3 + KCI Alcalinitatea determinată în prezenţa metiloranjului (pH= 4,4) constituie alcalinitatea totală şi este dată de bazele libere, carbonaţii şi bicarbonaţii alcalini. NaOH + HCI → NaCI + H2O K 2CO3 + HCI → KHCO3 + KCI Ca(HCO3)2 + 2HCI → CaCI2 + 2H2CO3 Reactivi şi instrumente necesare: • soluţie de HCI 0,1 N cu factor cunoscut; • pahare Berzelius; • soluţie alcoolică de fenolftaleină 0,1%; • biuretă; pahare Erlenmeyer, pâlnie de filtrare. • soluţie apoasă de metiloranj 0,1%;
  • 8. b. Alpermanenta.html cu următorul text: Determinarea alcalinităţii permanente • într-un pahar Erlenmeyer se introduc 100 ml apă de analizat; • se adaugă 2-3 picături de fenolftaleină şi: - dacă apa rămâne incoloră, alcalinitatea faţă de fenolftaleină este zero; - dacă se colorează în roşu, se titrează cu HCI 0,1N până la decolorarea completă a soluţiei (alcalinitatea permanentă P). AlcP = , ml HCI 0,1 N/dm3 unde: Vp – volumul de apă pentru analiză, ml; V – volumul de HCI 0,1N folosit pentru titrare, ml; f – factorul de corecţie al soluţiei de HCI 0,1N c. Altotală.html cu următorul text: Determinarea alcalinităţii totale - se adaugă în aceeaşi soluţie 2-3 picături de metiloranj şi se continuă titrarea cu HCI 0,1N până la virarea culorii indicatorului la galben-portocaliu (alcalinitatea totală T) AlcT = , ml HCl 0,1 N/dm3 unde: Vp – volumul de apă pentru analiză, ml; V – volumul de HCI 0,1 N folosit pentru titrare, ml; f – factorul de corecţie al soluţiei de HCI 0,1N