Vodstvo Afriky

3,670 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
3,670
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Vodstvo Afriky

  1. 1. Peter Babic 7.A
  2. 2. Vodstvo Afriky Väčšina afrických riek je charakteristická nepravidelnými odtokovými pomermi a tvarmi riečnej siete. Vodný režim ovplyvňujú hlavne rozdiely medzi zrážkami.
  3. 3. Níl Jediný africký veletok, ktorý odovzdáva svoje vody Stredozemnému moru je Níl. Níl je druhá najdlhšia rieka na svete. Preteká cez štáty Uganda, Etiópia, Sudán a Egypt.
  4. 4. Kongo Po Níle druhá najdlhšia africká rieka Kongo. Preteká najvlhkejšou oblasťou kontinentu rovníkovými dažďovými lesmi a savanami.
  5. 5. Viktóriine vodopády Viktóriine vodopády sú jedny z najväčších vodopádov na svete. Nachádzajú sa v južnej Afrike na rieke Zambezi na hraniciach medzi Zambiou a Zimbabwe. Šírka vodopádu je 1 800 m. Voda padá dole z útesu vysokého 120 m
  6. 6. Viktóriino jazero Viktóriino jazero je najväčšie africké jazero. Leží na hranici Kene, Ugandy a Tanzánie. Obsahuje veľa ostrovov, polostrovov a zálivov, najmä vo východnej časti.
  7. 7. jazero Tanganika Jazero Tanganika je veľké hlboké sladkovodné jazero na východe Afriky. Nachádza sa na Východoafrickej priekopovej prepadline, je rozdelené medzi štyri štáty Konžská demokratická republika, Zambia, Tanzánia a Burundi.
  8. 8. Rieka Zambezi Zambezi je rieka v Afrike. Preteká Zambiou, Angolou a Mozambikom Je štvrtou najdlhšou africkou riekou a najdlhšou riekou, ktorá vteká do Indického oceánu. Ležia na nej Viktóriine vodopády.

×