Building a Blog

875 views

Published on

מסע אישי בפתיחת בלוג , כללים לבניה ולהמשכיות .

Published in: Education, Technology, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
875
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
197
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Building a Blog

 1. 1. Building a Blog זהר אוריין אוקטובר 2009
 2. 2. אם חשבתם שתקופת הריון בת תשעה חודשים היא משימה רצינית , תחשבו שוב כשמדובר בבלוג . ההבדל הגדול בעיני בין שתי המשימות . בראשונה ( לאו דווקא מניסיון אישי ), אין הרבה בחירות . גדלים תוך כדי תנועה ורוב “התהליך” נקבע מאליו . בשנייה , בנית בלוג , אנחנו נמצאים לכל אורך הדרך בצמתים מורכבים ומסובכים הדורשים קבלת החלטות .
 3. 3. החל בהחלטה המרכזית , לייצר את הבלוג ועד לקביעות שונות הכוללות : למה רוצים לבנות פלטפורמת בלוג מה יהיה עולם תוכן מה נרצה להשיג מהמהלך איפה הכי כדאי לנו לייצר את הפלטפורמה , על מנת שתענה על מכלול הרצונות והמהווים שלנו
 4. 4. היומן שלי יספר לכם וידריך אתכם באבני דרך מרכזיות ( בעיני ), איך עושים את המהלך , מה עושים ועל פי איזה סדר ומהי מתודולוגיית עבודה .  איך ניתן להתקדם , כך ש”ההריון” הזה יושלם   כמעט ללא צירי לידה וכאבים מיותרים ושבסופו של דבר ייוולד לנו תינוק שידע לזחול , ללכת ולרוץ… אצלי הכל התחיל ביום בהיר אחד , קמתי והבנתי ש”הסנדלר הולך יחף” .  חשבתי על כך שהקמת  אתר / בלוג לעצמך , מאוד שונה מפוזיציה של טיפול לאחרים בעולם התוכן ותדרוך . לכן , הדוגמא האישית שלי הופכת מבחינתי לדוגמא הכי מוחשית בשאלת עשה ולא תעשה .
 5. 5. להלן עשרת הדברים החשובים בעיני , כמובן ,  את כל אחד מהם ניתן לנתח ברזולוציה שונה ומתוכו לפתח פוסט ניפרד . אבל , חשוב שתהיינה לכם אבני דרך מרכזיות ושיהיה בידכם הידע מול מה צריך להתמודד . הדבר הראשון : הכלל המשמעותי בעיני ,  הוא לשבת עם עצמנו ולקבל החלטה ברורה לגבי מה אנחנו רוצים להשיג מיצירת פלטפורמה כזו בדמות בלוג , האם הפלטפורמה אמורה לייצר לנו מכירות , תדמית , שירות לקוחות , חדשותי , לידים ? האם אנחנו רוצים לייצר אקשן איטמז אשר יצדיקו  את המגמה שאחרים יפרסמו אצלנו ?   ועוד …
 6. 6. הדבר השני : לשבת עם עצמנו שוב ( יש הרבה ישיבות בתהליך ) ולחשוב ,   האם כל ההגדרות שלנו בכלל מציאותיות והאם הן ניתנות להוצאה לפועל .  בלוג בניגוד לאתר דורש עבודה מתמדת , דורש העלאת עולם תוכן שמתעדכן ומעניין את הגולשים . בעיני ולפי תפישת עולמי ,   גם אתרים יצטרכו בסופו של דבר “לעבור דירה ” ולהפוך לבעלי ערך מוסף קונסיסטנטי הם לא יוכלו להישאר בפורמאט “טפטים” פרסומיים מסחריים , הדבר פשוט וזה יקרה -  אין ברירה ,   הקהל יצביע ברגליים … לכן ,   הדבר השלישי : חשוב שניישר עם עצמנו , מה אנחנו עומדים להגיד בפלטפורמה שייצרנו והאם באמת אנחנו חושבים ש… “אנחנו יכולים לתחזק את הנושא לזמן ממושך ” ?  … “ האם הנושא שלנו יכול לעניין ולייצר ערך מוסף לקורא ובאופן קבוע” ?
 7. 7. הדבר הרביעי : כשסגרנו עם עצמנו את הפינות הכי הכי חשובות והכי אסטרטגיות , לדעתי ולטעמי רק אחרי שעשינו את שלושת הדברים הראשונים , זה הזמן לחפש ספק טוב שיכול לתת לנו שירות של קניית מתחם , קניית דומיין שטח אחסון . כמובן , אנחנו יכולים לעשות כל זאת לבד , כמובן שאנחנו יכולים להשתמש באין ספור פלטפורמות חינמיות , אבל , אני לא ממליצה .. אני חושבת שאין דרך אחרת . מתחם קנוי מאפשר לנו שליטה על מספר דברים מרכזיים וחשובים מאין כמותם . המתחם כולל – ניהול סטטיסטיקות , ניהול התכנים שלנו ב”מחסן שלנו” , מיתוג שם הדומיין שלנו ומינוף לתוצאת החיפוש בגוגל , ניהול העיצוב , המשקת הפלטפורמה לויד’גיטים שונים ועוד…
 8. 8. הדבר החמישי : בניית מגדל תוכן . כמו שאמרתי , בלוג מהווה למעשה את עולם התוכן שלנו , מגדל תוכן הוא הנושא אותו אנחנו רוצים לחשוף והדרך שלנו לתכנן את הסיפור לאורך זמן . תכנון נכון יבטיח שנתפוס את מירב תשומת הלב ויגרום לנאמנות וחזרתיות . חשוב שנגדיר לעצמנו את הנושא בצורה ברורה , צריך שנפרוט אותו ל”מיני” נושאים ולכותרות אותן נוכל למלא בתוכן . חשוב שנאהב לכתוב על הנושא אותו בחרנו , שירגש אותנו ושייתן לנו ערך מוסף בכתיבה , ואת אותו ערך מוסף נוכל להעביר הלאה כצורתו . הקהל שלנו לא טיפש , כמו כן , עסוק ומופצץ בתכנים וגירויים והוא לבטח ירגיש אם תכתבו מהבטן .
 9. 9. הדבר השישי  : עיצוב , כל מי שמכיר אותי , יודע , עיצוב משנה . כתבתי על כך גם פוסט ארוך וזו עוד סיבה להתאמץ ולקנות פלטפורמה עצמאית , נכון שיש תבניות שונות בפלטפורמות החינמיות , אבל , קניית תבנית משלכם , עיצובה והכתבת הלוק & פיל   שלה יכולים לשנות את המתחם שלכם מקצה לקצה ולהפוך אותו לייחודי ולממגנט .
 10. 10. הדבר השביעי : תובנה , מקום לשינוי לכל אורך הדרך משמעות : ” מציאות בטא” . בכוונה הצבתי את השלב הזה לפני השלב הבא , הם קצת סותרים זה את זה , ומצד שני זו המציאות שאנחנו חיים בה . מציאות שנתונה לשינויים , לגמישות וליצירת הרגלים חדשים . אני מאוד מאמינה בתכנון לאורך זמן , תפישת העולם שלי מאוד אסטרטגית אבל העולם שלנו השתנה ואנחנו חיים במציאות בטא שמכתיבה לנו כל הזמן להיות ערניים , גמישים ולוליניים תוך כדי תנועה . פלטפרומה שמציגה את העובר עלינו בהקשרים השונים צריכה להיות פלטפורמה נוחה לשינוי , אל תשכחו זה גם מה שהופך את החיים לסופר מעניינים .
 11. 11. הדבר השמיני  : תוכנית עבודה , בניית בלוג ותחזוקו דורשים סוג של תכנית עבודה , קשה לפעמים ליישם אבל חשוב לאין ערוך , בנית מתודולוגית עבודה הכוללת פרטי טקטיקה ופרטי אסטרטגיה יכולה להועיל לכם לאין שיעור . חשוב לייצר גאנט פעילות בו תרשמו את המטלות השונות , טרום השקת הבלוג ולאחר מכן השקה והרצה . שיטה זו תחסוך מכם שכחה של הדברים החשובים לבניית מתחם חכם ואיכותי . כמו כן , השיטה  תפגיש אתכם עם המציאות ותעזור לכם בבדיקה האם הפרויקט ישים הלכה למעשה .
 12. 12. הדבר התשיעי : שיווק הבלוג , בלי קהל של קוראים כפי הנראה שנדבר אל עצמנו , חשוב בתוך תוכנית העבודה שלנו , לייצר מתודלוגית שיווק הפוסטים והתכנים השונים אותם אנחנו מייצרים . תובנה : ככל שתהיו מוכרים ברשת , ככל שתעבדו על מערכת קשרים עם אחרים , כזו שמפרגנת וגם מתייחסת לצד השני , מובטח לכם שיופעלו מנועי אנרגיה לקידום התכנים שלכם ובכך יצרתם לעצמכם גנרטורים משמעותיים לקידום אורגני ואיכותי של המשנה אותה יצרתם . שווקו את הפוסטים שלכם בזירות שונות בהן אתם פעילים , ביוזרים שלכם ודרך הרשתות החברתיות השונות . זכרו להפיץ את הפוטס למכרים שלכם , להם התוכן יכול להוות ערך מוסף . חשוב לציין כי זו מערכת יחסים לאורך זמן , לכן , תדאגו להיות שם ולענות לכל אותם המשתתפים בזמן אמת . פעולה שתמקסם את האינטראקציה ותגרום להם לבוא שוב ושוב , בקיצור : יצרו יחסים , שכן על זה נח היסוד העמוק והנכון של עולם המדיה החברתית וזירת הבלוגוספריה . למי שלא ראה כתבתי על כך פוסט מקיף , מוזמנים להתעשר … לינק
 13. 13. הדבר העשירי  : פרטים קטנים שלא כדאי שנשכח לשים בבלוג , בנו את הבלוג שלכם כך שיהיה גדול מסך חלקיו וייצר עבורכם סינרגיה הלכה למעשה על ידי : הוספת לינקים למקומות מהם אתם שואבים את עולמות התוכן שלכם , על ידי הוספת רסס לבלוגים אותם אתם מעריכים , על ידי הוספת עמוד ליצירת קשר - דיאלוג . על ידי הוספת מצגות איכותיות ממאגר קיים אותו הכנתם בחייכם , כחומר שיכול לעזור לאחרים ולמתג אתכם כבעלי סמכא בתחומכם . כמו כן , לנקקו למקומות נוספים בהם אתם פעילים בעולם המדיה החברתית , כך תוכלו ליצור ולהרחיב את מעגל ההיכרות עם הקהל המתעניין בכם ב - 360 מעלות .
 14. 14. יש עוד הרבה דברים שצריך לעשות , יש עוד הרבה  דברים שאני לא למדתי . הקסם הוא , שלכל יום יש את עקומת הלמידה שלו ולנצח נלמד אם נעסוק ונתעניין בעולם התוכן . קסם לא ? כדאי להצטייד מראש ב : אורך רוח , סבלנות , גמישות ופתיחות לשינויים , נכונות לעבודה די מאומצת , מלאה ברעיונות והרבה אהבה לנושא .
 15. 15. אני זהר אוריין , בעלת עסק לייעוץ אקטיבי בתקשורת שיווקית תהליכים , אסטרטגיה , תוכניות לפיתוח ותוכנית ליישום . הכרות והבנה בשיווק ופרסום , בעולם התקשורת ובעולם האינטרנט והמדיה החברתית . מלמדת את התחום , כמו כן , מעבירה בהזמנה , הרצאות וסדנאות בנושא שיווק , מדיה חברתית , חשיבה יצירתית תקשורת שיווקית . [email_address]  

×