Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Peter F. Drucker
Hazırlayan: Özlem
KAYMAKÇI
Girişimci olmakla girişimci kişiliğe sahip olmak farklı
şeylerdir. Başarılı girişimcilerin ortak noktası belirli türden bi...
İnovasyon ise girişimciliğin özüdür. Girişimci bunu ya yeni
kaynaklar yaratmada ya da mevcut kaynakları en iyi şekilde
değ...
• Beklenmedik Olaylar
Genellikle hataları içerir. Örneğin, IBM’ in bankalar için
tasarladığı hesap makinesini kütüphaneler...
• Bağdaşmazlıklar
1960’larda katarakt ameliyatı bir bağ dokusunun yüksek
teknolojiyle kesimi dışında göz cerrahları için e...
• Süreç Gerekleri
İçinde bulunulan koşulların sebep olduğu
inovasyonlardır.
1890’larda gerçekleşen iki süreç inovasyonu, b...
• Sektör ve Pazar Değişimleri
Sektör yapısındaki değişimler inovasyon için büyük fırsat
sağlar. Örneğin, 1960 yılında Amer...
• Demografik Değişimler
Nüfus hareketlerinin bilinen öngörü süreleri vardır,
genellikle ihmal edildiğinden nüfus hareketle...
• Algı Değişimleri
‘Bardağın yarısı dolu’ ile ‘bardağın yarısı boş’ aynı olguyu
tarif eder ama anlamları farklıdır. Bunu f...
• Yeni Bilgi
Yeni bilginin ortaya çıkması ve kullanılabilir teknolojiye
dönüşmesi arasında uzun bir süre vardır. Örneğin,
...
Başarılı inovasyon liderleri rakamlara bakar, insanlara
bakar ve bir fırsatı karşılayacak inovasyonun ne olması
gerektiğin...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Inovasyon disiplini - Peter F. Drucker

535 views

Published on

Girişimcilik ve İnovasyon Dersi Ödevi
İnovasyon Kitabından

Published in: Business
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Inovasyon disiplini - Peter F. Drucker

 1. 1. Peter F. Drucker Hazırlayan: Özlem KAYMAKÇI
 2. 2. Girişimci olmakla girişimci kişiliğe sahip olmak farklı şeylerdir. Başarılı girişimcilerin ortak noktası belirli türden bir kişilik değil yaratıcı ve yararlı fikirler için sistemli bir arayışa adanmışlıktır.
 3. 3. İnovasyon ise girişimciliğin özüdür. Girişimci bunu ya yeni kaynaklar yaratmada ya da mevcut kaynakları en iyi şekilde değerlendirmede kullanır. Elbette bir deha kıvılcımından kaynaklanan inovasyonlar vardır. Bunun yanında birçok inovasyon, özellikle başarılı olanları, bilinçli ve amaçlı fırsat arayışının sonucudur.
 4. 4. • Beklenmedik Olaylar Genellikle hataları içerir. Örneğin, IBM’ in bankalar için tasarladığı hesap makinesini kütüphanelere satması, şirketi kurtaran beklenmedik bir başarı örneği olmuştur. Bağımlılık yaratmayan ilk narkotik olan novokainin kol- bacak kesilmesi gibi ameliyatlarda kullanılması düşünülürken diş hekimleri tarafından kabul görmesi vb.
 5. 5. • Bağdaşmazlıklar 1960’larda katarakt ameliyatı bir bağ dokusunun yüksek teknolojiyle kesimi dışında göz cerrahları için eski moda bir adım haline gelmişti. Alcon Laboratuvarları bu duruma bağ dokusunu çözen bir enzimi değişime uğratarak yanıt verdi ve göz hekimleri bu yeni bileşkeyi hemen benimsedi.
 6. 6. • Süreç Gerekleri İçinde bulunulan koşulların sebep olduğu inovasyonlardır. 1890’larda gerçekleşen iki süreç inovasyonu, bugün bildiğimiz haliyle medyanın yaratılmasına yol açmıştır. Linotipin icat edilmesiyle gazetelerin hızlı basılması sağlanmış New York Times’ tan Joseph Pulitzer ve William Randolph Hearst’ün yarattığı modern reklamcılıkta haberleri sağlanan kar sayesinde bedava dağıtma imkanı sağlamıştı.
 7. 7. • Sektör ve Pazar Değişimleri Sektör yapısındaki değişimler inovasyon için büyük fırsat sağlar. Örneğin, 1960 yılında Amerikan iş dünyasının en büyük başarı öykülerinden biri Harvard işletmecilik okulundan mezun olan ve kurumsal yatırımcıların egemen hale gelmesiyle finans sektörünün yapısının değiştiğini fark eden üç geç tarafından Donaldson, Lufkin&Jenrette şirketini kurmalarıdır. Şirket birkaç yıl içinde Wall Street in başarılı kuruluşlarından biri haline gelmiştir.
 8. 8. • Demografik Değişimler Nüfus hareketlerinin bilinen öngörü süreleri vardır, genellikle ihmal edildiğinden nüfus hareketlerini izleyenler ve bunlardan yararlananlar büyük ödüller elde edebilirler. 1970 dolaylarında herkes doğum oranlarında bir düşüş ve eğitimde bir patlama olduğunun, mavi yakalı işçi sayısının azalacağının farkındaydı ama sadece Japonlar harekete geçti ve robot biliminde öne çıktı.
 9. 9. • Algı Değişimleri ‘Bardağın yarısı dolu’ ile ‘bardağın yarısı boş’ aynı olguyu tarif eder ama anlamları farklıdır. Bunu fark etmek yeni inovasyon fırsatlarına kapı açar. Amerika da son yıllarda sağlık trendi revaçta, sağlık algısını fark eden inovasyon liderleri sağlıklı gıda piyasaya sürüp spor kulüpleri kurdular.
 10. 10. • Yeni Bilgi Yeni bilginin ortaya çıkması ve kullanılabilir teknolojiye dönüşmesi arasında uzun bir süre vardır. Örneğin, bilgisayar için 1918’de bilinen bilgiler yeterliydi ancak ilk dijital bilgisayarın ortaya çıkması 1946’ da mümkün olmuştur.
 11. 11. Başarılı inovasyon liderleri rakamlara bakar, insanlara bakar ve bir fırsatı karşılayacak inovasyonun ne olması gerektiğini analitik olarak inceler. Muhtemel kullanıcılara gider onları izler diğer ve ihtiyaçlarını irdeler. İnovasyon da da, diğer her uğraşta olduğu gibi yetenek, hüner ve bilgi söz konusudur. Fakat azim, kararlılık ve kendini işe adama yoksa olanlarında bir yararı olmaz.

×