Eğitici oyuncaklar

13,079 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
13,079
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
278
Actions
Shares
0
Downloads
29
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Eğitici oyuncaklar

  1. 1. Eğitici oyuncaklar, çocuklara erken yaşta kazandırılmak istenilenkavramları (eşleştirme, farklı olanı bulma, parçaları birleştirme,gruplama, sıralama, ilişki kurma v.b.) hem eğlendirici, hem de eğiticiyöntemlerle çocuğa öğretmeye yardımcı olan oyuncaklardır. Bebeklikten itibaren eğitici oyuncaklar, çocuğun gelişiminde önemli rol oynamaktadır.
  2. 2. Eğitici oyuncaklarla çocukların yalnızca bilişsel gelişimi değil, tüm gelişimleridesteklenir. Buna göre eğitici oyuncaklar; çocukların bilişsel, dil ve öz bakımbecerisini desteklemek amacıyla sistemli bir şekilde geliştirilmiş, aynı zamandasosyal-duygusal ve motor becerilerinin gelişimini destekleyen, çocuklarınoynayarak öğrenmesini sağlayan oyuncaklar olarak tanımlanır.
  3. 3. Bilişsel gelişimin desteklenmesindeeğitici oyuncakların önemi; Çocuğun düşünme, bilme, algılama, tanıma, soyutlama, gruplama, kavramgeliştirme, hatırlama gücü, akıl yürütme, akılda tutma, dikkatini yoğunlaştırma,organlar arası eşgüdüm, problem çözme, yaratıcılık, gibi pek çok beceriningelişmesini sağlar. Eğitici oyuncaklarla çocuklar, olaylar ve objeler, neden-sonuçilişkileri, benzerlik, parça- bütün gibi ilişkiler kurarak veyaonların belli bir özellik ya da oluş sırasına göre sıralayarak,gruplayarak zihinsel yeteneklerini geliştirirler.
  4. 4. Dil gelişiminin desteklenmesinde eğitici oyuncakların önemi; Grupla oynanan eğitici oyuncaklar çocukların birbirleri ile iletişim kurmalarınısağlar. Bu da çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerinin gelişimine katkısağlar.Çocuğun dil gelişimini desteklemek için hazırlanmış eğitici oyuncaklarla çocuk, yenikelimeler öğrenir, bir durumu ya da olayı anlatma, soru sorma, cevap verme becerilerigeliştirir.Sosyal ve Duygusal gelişiminin desteklenmesinde eğiticioyuncakların önemi; Eğitici oyuncaklarla oynamak, bağımsızlık, kendinegüven duygularını geliştirir. Çocuğun başladığı bir işi sürdürebilme ve sonuçlandırmabecerisi kazanmasınayardımcı olur.
  5. 5. Psiko- motor gelişiminin desteklenmesinde eğitici oyuncakların önemi; Eğitici oyuncaklar, parmak ve el kaslarının etkili olarak kullanılması, el-gözkoordinasyonu gibi becerilerin gelişimini destekler. Küçük kasların motor gelişimine katkı sağlar.
  6. 6. Kavramların geliştirilmesine yardım eden oyuncaklar Şekil kavramı (büyük-orta-küçük, yuvarlak, kare, üçgen, dikdörtgen, bütünyarım, düz-eğri, kenar-köşev.b)Zaman kavramı ( dün-bugün-yarın, gece-gündüz, sabah-öğle-akşam v.b.)Mekan kavramı ( uzak-yakın, iç-dış, ön-arka, içeri-dışarı, alt-üst-orta, altında-üstünde, sağında-solunda, ileri-geri v.b.).Sayı kavramı (1-20 arası sayılar, basit toplama, çıkarma işlemleri )Renk kavramı ( ana renkler, ara renkler )Nicelik (miktar) kavramı ( az-çok, hiç-hepsi-çoğu-birçoğu-hiçbiri-birkaçı-yarısı v.b.) Boyut Kavramı ( büyük-küçük, uzun-kısa,geniş-dar, yüksek-alçak, kalın-ince v.b)
  7. 7. Gözlem Becerisinin Gelişmesini Sağlayan OyuncaklarYaşam ve öğrenme görsel uyarıcılarla dolu bir dünyadadevam etmektedir. Sosyal yaşam hakkında bilgi edinmeninönemli bir yolu olan görsel yetenek öğrenmede etkilidir.Görme duyusuyla elde edilen bilgiyi anlamak için birey görselizlenimlerini anlamlı bir şekilde örgütlemeli, sınıflamalı vegenelleyebilmelidir. Bireyin gördüğü kavrama yeteneği olangörsel algılama okuma-yazmaya hazırlık çalışmalarındaönemli bir yer tutmaktadır.
  8. 8. Bellek Geliştirici OyuncaklarBelleği çalıştıran, problem çözme becerisini geliştiren oyunmateryalleri; Yap-boz, takmalı, sökmeli oyuncaklar, ip ve boncuk,halka, anahtar, kilit, ayna, büyüteç, mıknatıs, boncuklu hesaptahtası, kitaplar.Problem Çözme Becerilerinin Gelişmesine Yardım Eden OyuncaklarÇocuklar aletlerin nasıl çalıştığını düşünerek bulma, yeni kelimeler vefikirleriöğrenme, güçlü kaslar oluşturma ve bunları kontrol edebilmeyiöğrenme, hayal gücünü geliştirme, problem çözme ve işbirliğiyapabilme gibi pek çok beceriyi oyun oynarken öğrenir.

×