Преоптоварување на баферот и безбедносни механизми на меморијата

1,069 views

Published on

Преоптоварување на баферот претставува компјутерски пропуст како резултат на внесување низа на карактери во бафер преку функции кои не ги проверуваат границите на бројот на дозволени карактери што можат да бидат внесени. Структурираниот справувач со испади или SEH претставува механизам имплементиран во Microsoft Windows оперативните системи којшто претставува податочна структура т.е поврзана листа составена од најмалце едно поле во кое се сместени податоци и еден покажувач кон следниот елемент. ASLR механизмот е имплементиран кај Linux и Windows оперативните системи, и овозможува случајност на адресите (адресниот простор). DEP или ‘Data Execution Prevention’ претставува механизам со хардверска и софтверска имплементација за спречување на извршување на инструкции во делови од меморијата зададени од напаѓачот

Published in: Technology, Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,069
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
14
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

×