Преоптоварување на баферот и безбедносни механизми на меморијата PPT

1,052 views

Published on

Заштитата на податоците отсекогаш била важна, уште од минатото се користеле одредени алгоритми за шифрирање со цел информациите да бидат прочитани само од лицето за кое што биле наменети т.е лицето кое што го поседувал клучот за дешифрирање.

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,052
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Преоптоварување на баферот и безбедносни механизми на меморијата PPT

 1. 1. Даме Јованоскиjovanoski@zeroscience.mk
 2. 2.  Morrisworm (1988) - инфицирани 6.000 компјутерски системи CodeRed worm (2001) - инфицирани 300.000 компјутерски системи за 14 часа SQL Slammer worm (2003) - инфицирани 75.000 компјутерски системи за 10 минути Conficker (2008) - инфицирани 9 – 15 милиони компјутерски системи
 3. 3.  Buffer overflow (stack overflow) Heap overflow Integer overflow Format string
 4. 4.  Внесување низа на карактери во баферот (дел во меморијата) преку функции коишто не ги проверуваат границите на дозволени карактери што можат да бидат внесени. Програмски јазици • C • C++
 5. 5.  strcpy – функција за копирање на низа на карактери од еден бафер во друг strcat - функција за спојување на две низи на карактери gets - функција за внесување низа на карактери fgets - функција за читање на карактери од дефинирана податочна датотека sprintf - функција за печатење на форматирана низа на карактери scanf - функција за внесување низа на карактери
 6. 6. Ранлива функција
 7. 7. DoS (DenialOf Service)
 8. 8. Преоптоварување набаферот
 9. 9. Прашања?

×