Endokrinná sústava
Zelimira Breznik
 Hypofiza
 Stitna zlaza
 Decka zlaza
 Nadoblickova zlaza
 Pohlavne zlazi (vajecnik,semenik)
hypofýza
 Hypofýza čiže podmozgová žljaza leži pod
medzimozgom, s ktorým je spojená nervovou stopkov.
Vilučuje viacej roz...
Pohlavné žľazy
 Pohlavné žľazy sú sú sú žľazy s vnútorným vylučovaním.
Mužské pohlavné žľazy
 U mužov sú to semenníky (a v nich
intersticiálne bunky), ktoré
zodpovedajú za tvorbu mužských
pohl...
Ženské pohlavné žľazy
 U žien sa pohlavné hormóny tvoria
vo vaječníkových folikuloch a žltom
teliesku, vo vaječníkoch.
Po...
Dakujem na pozornosti :D
 Stitna zlaza lezi v prednej casti krku,pod hrtanom . Vilucuje
niekolko hormonov z ktorich je najviznamnejsi Tyroxín obsa...
 Detska zlaza (týmus)je ulozena v hrudnej dutine pod hrudnou
kostov. Po puberte sa zmensuje. Funkcija detskej zlazi zatia...
Nadobličky
 Nadobličky sú párové žľazy s vnútorným vylučovaním. Sú
tvorené z dvoch funkčne odlišných častí, z kôry a dren...
Prezentacija
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Prezentacija

467 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
467
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Prezentacija

 1. 1. Endokrinná sústava Zelimira Breznik
 2. 2.  Hypofiza  Stitna zlaza  Decka zlaza  Nadoblickova zlaza  Pohlavne zlazi (vajecnik,semenik)
 3. 3. hypofýza  Hypofýza čiže podmozgová žljaza leži pod medzimozgom, s ktorým je spojená nervovou stopkov. Vilučuje viacej rozľičnich hormonov, ktorými sa riadi rast, výmena latok, vilučuvanie mlieka. Hormóny hypofýzyriadia cinost inich zliaz s vnutornim vilucovanim,predovsetkim cinost stitnej zlazi,nadoblickovivich a pohlavnich zliaz.
 4. 4. Pohlavné žľazy  Pohlavné žľazy sú sú sú žľazy s vnútorným vylučovaním.
 5. 5. Mužské pohlavné žľazy  U mužov sú to semenníky (a v nich intersticiálne bunky), ktoré zodpovedajú za tvorbu mužských pohlavných hormónov – androgénov (najdôležitejší je testosterón). Podporujú pohlavnú aktivitu, rast pohlavných orgánov, vývin a udržiavanie sekundárnych pohlavných znakov (napríklad rast ochlpenia a iné).  Semenníky (testes) sú pohlavné žľazy, kde sa tvorí mužský pohlavný hormón testosterón, ktorý ovplyvňuje rast pohlavných orgánov, vznik druhotných pohlavných znakov a pohlavné správanie sa muža. Sú párovým orgánom dlhým 4-5 cm a širokým 2-3 cm, ktorý je počas vnútromaternicového vývinu chlapca uložený na dne brušnej dutiny. U dospelého muža sú uložené mimo brušnej dutiny – v miešku (scrotum), kde zostupujú až koncom vnútromaternicového vývinu.
 6. 6. Ženské pohlavné žľazy  U žien sa pohlavné hormóny tvoria vo vaječníkových folikuloch a žltom teliesku, vo vaječníkoch. Počas tehotenstva sa tieto hormóny tvoria v plodovom koláči. Sú to hormóny:  Estrogén: tento hormón je zodpovedný za vznik sekundárnych pohlavných znakov počas puberty (napríklad zväčšenie poprsia a iné)  Progesterón: jeho hladina sa zvyšuje počas menštruácie, počas tehotenstva zabezpečuje pripravenosť sliznice maternice a prsných žliaz.  Oba pripravujú prsné žľazy na produkciu mlieka a spolu s luteinizažným hormónom vyvolávajú hrubnutie maternice.
 7. 7. Dakujem na pozornosti :D
 8. 8.  Stitna zlaza lezi v prednej casti krku,pod hrtanom . Vilucuje niekolko hormonov z ktorich je najviznamnejsi Tyroxín obsahujuci jód ,ktori do organizmu vnasame spolu s potravov a vodov . Nedostatok jódu vo vizive sposobuje ochorenie zvecenie stitnej zlazi cize strumu.
 9. 9.  Detska zlaza (týmus)je ulozena v hrudnej dutine pod hrudnou kostov. Po puberte sa zmensuje. Funkcija detskej zlazi zatial nije dostatocne preskumana . Mozno vsak z istotou povedat ze ma dôlezitu ulohu v dozrievani niektorich bielich krviniek.
 10. 10. Nadobličky  Nadobličky sú párové žľazy s vnútorným vylučovaním. Sú tvorené z dvoch funkčne odlišných častí, z kôry a drene. Dreňová časť je premenené nervové ganglium, tvoria sa v nej antagonistické hormóny :epinefrín (adrenalín),  norepinefrín (noradrenalín). V kôre nadobličiek sa tvoria hormóny zodpovedné za metabolizmus anorganických a organických látok. Sú to napríklad  aldosterón - zvyšuje množstvo sodíka a vody v krvi ich spätnou resorpciou z obličkových kanálikov  kortizón (hydrokortizón alebo kortizol) - zvyšuje odolnosť voči stresu, zrýchlením štiepenia živín, taktiež zmierňuje zápalové procesy  glukokortikoidy - ovplyvňujú metabolizmus bielkovín, zvyšujú odolnosť organizmu proti stresu, ovplyvňujú metabolizmus sacharidov, tlmia alergické procesy, zasahujú do metabolickej premeny tukov

×