Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Kriz Yönetimi Örneği 
‘Kuş Gribi’ 
Türkiye’de Kuş Gribi vakası – Sağlıklı 
Tavuk Bilgi Platformu 
Yusuf YAZICI
Türkiye’de Kuş Gribi vakası ve KRİZ 
Nasıl başladı? 
Bütün dünyayı sarsan kuş gribi, Ekim 2005′te Manyas’ta bir hindi 
çif...
Neler yapıldı? 
Etkin, yaygın, kontrollü iletişim 
Türkiye’de tavuk üreticisi firmaların oluşturduğu Sağlıklı Tavuk Bilgi ...
Manyas’ta görülen vakanın hemen ardından düzenlenen basın 
toplantısında, entegre tesislerde uygulanan biyogüvenlik önleml...
Sonuç; 
Tavukçuluk sektörü kriz iletişimiyle dünyaya örnek oldu 
Platform’un uzun soluklu kriz iletişim programı, medyada ...
Başarılı kriz yönetimi sonuç verdi; 
Kriz sırasında satışlar sıfır derecelerine düşmüşken kampanya sonrasında 
haftalık 59...
Projeye Altın Pusula ödülü 
Platform’a kuruluş tarihinden itibaren hizmet veren Grup 7, kuş gribi krizi 
öncesinde oluştur...
TEŞEKKÜRLER…
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Kuş gribi kriz yönetimi örneği

10,760 views

Published on

Kuş gribi kriz yönetimi örneği

Published in: Education
  • Be the first to like this

Kuş gribi kriz yönetimi örneği

  1. 1. Kriz Yönetimi Örneği ‘Kuş Gribi’ Türkiye’de Kuş Gribi vakası – Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu Yusuf YAZICI
  2. 2. Türkiye’de Kuş Gribi vakası ve KRİZ Nasıl başladı? Bütün dünyayı sarsan kuş gribi, Ekim 2005′te Manyas’ta bir hindi çiftliğinde görülen ilk vakayla Türkiye’nin gündeminde ilk sıraya kuruldu. Konu medyada geniş yansıma buldu; kamuoyunda yoğun güvensizlik ortamı oluştu. Buna bağlı olarak tavuk satışları %50 oranında düştü. Ocak 2006′da Iğdır’da patlayan vaka ise 12 kişide virüs tespiti ve birbiri ardına 4 çocuğun ölümü ile krize dönüştü. Asya dışında ilk kez insan ölümüyle sonuçlanan vaka, tüm yurtta panik havasına neden oldu. Krizin tavukçuluk sektörüne vurduğu darbeyle satışlar tam anlamıyla sıfıra düştü. Oysa entegre tavukçuluk sektörü hijyen konusunda çok başarılı bir performansa sahipti. Oluşan korku ve panik havasının dağılması ve tavukçuluk sektörüne sarsılan güvenin onarılması için geniş kapsamlı, yoğun, kontrollü ve toplumun her kesimine yönelik kriz iletişimi ihtiyacı doğdu.
  3. 3. Neler yapıldı? Etkin, yaygın, kontrollü iletişim Türkiye’de tavuk üreticisi firmaların oluşturduğu Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu, Ekim 2005 ve Ocak 2006′da patlayan kuş gribi krizlerinde kamuoyunu bilinçlendirme görevini Grup 7 tarafından yürütülen çok yönlü iletişim çalışmalarıyla yerine getirdi. Ekim 2005′te görülen Manyas vakası öncesinde, uzak doğuda görülmeye başlanan kuş gribine dair bilgi dosyaları hazırlandı. Platformun web sitesinde (www.sagliklitavuk.org) “Kuş Gribi” bölümü hazırlandı. STBP sektörel uzman kuruluş olarak konumlandırıldı. Kuş gribiyle ilgili dünyadaki gelişmeler ve uluslararası toplantılar izlendi; yazılı materyaller incelenerek raporlandı. Veterinerlik, ziraat, gıda güvenliği, beslenme gibi çeşitli alanlardan uzman, bilim adamı ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı temsilcilerinden oluşan Danışma Kurulu “kuş gribi” konusunda özel olarak toplantıya çağrıldı; görüş ve önerileri alındı.
  4. 4. Manyas’ta görülen vakanın hemen ardından düzenlenen basın toplantısında, entegre tesislerde uygulanan biyogüvenlik önlemleri basınla paylaşıldı. Medyaya, akademisyenlere ve sivil toplum kuruluşlarına açık çağrıda bulunularak “Tesislerimiz, 365 gün, 24 saat, denetiminize açık” mesajı verildi. Yazılı basın, radyolar, beyaz et satış noktaları ve internette bilgilendirme kampanyası başlatıldı; “%100 güvenli” sloganıyla, entegre tesislerde, uluslararası kurallara, standartlara ve hijyen koşullarına uygun olarak üretilen, piyasaya ambalajlı, markalı olarak sunulan ürünlerin risk oluşturmadığı kamuoyuna aktarıldı.
  5. 5. Sonuç; Tavukçuluk sektörü kriz iletişimiyle dünyaya örnek oldu Platform’un uzun soluklu kriz iletişim programı, medyada yoğun ilgi gördü. Yapılan çalışmalar ulusal ve yerel yazılı basında Ekim 2005-Aralık 2006 arasında 324 kez haber oldu. TV’lerde Ekim 2005-Kasım 2006 arasında 230 kez, toplam 20 saat 11 dakika haber yapıldı. Kampanyasının başarısı GfK Türkiye’nin kendi inisiyatifiyle yaptığı kamuoyu araştırması ile de tescil oldu. Bu araştırma, şu sonuçları ortaya koydu: Uğur Dündar ile yapılan bilgi spotu, izleyenlerin yüzde 86′sı tarafından beğenildi. İzleyenlerin yüzde 92′si spotu “anlaşılması kolay”, yüzde 88′i “akılda kalıcı”, yüzde 87′si “dikkat çekici, çarpıcı”, yüzde 87′si “bilgi veren, aydınlatıcı”, yüzde 83′ü “inandırıcı” buldu. Her dört kişiden üçü Uğur Dündar’ın STBP’ye duyulan güveni arttırdığını belirtti.
  6. 6. Başarılı kriz yönetimi sonuç verdi; Kriz sırasında satışlar sıfır derecelerine düşmüşken kampanya sonrasında haftalık 596 tona kadar yükseldi. Ayrıca, kriz öncesinde entegre tesislerde üretilen tavuğun sadece %20′si ambalajlı ve markalı olarak satılırken sonrasında markalı ve ambalajlı tavuk tüketimi %80′e çıktı. Kampanya sonrasında STBP’nin kamuoyunda ve medyada bilinirliği arttı. Sektörle ilgili konularda STBP Başkanı Zuhal Daştan’ın görüşü alınmaya başlandı.
  7. 7. Projeye Altın Pusula ödülü Platform’a kuruluş tarihinden itibaren hizmet veren Grup 7, kuş gribi krizi öncesinde oluşturduğu iletişim stratejisini krizle birlikte hayata geçirdi. Çalışmalarına kriz patlak vermeden başlayan Grup 7, atılan her adımın tasarlayıcısı ve STBP ile birlikte uygulayıcısı oldu. Krizin boyutları, süreç içerisinde yeni projelerin ortaya çıkarılmasını, sürekli ve etkin bir iletişimi gerekli kıldı. Şeffaflık, hızlı, geniş kapsamlı ve yoğun iletişim, uzman desteği ve aktif sözcülük unsurları üzerine kurulan kriz iletişimi kampanyası, STBP’nin isim babalığının yapılması da dahil, baştan sona Grup 7 tarafından hazırlanarak uygulandı. Grup 7, bu uzun soluklu projeyle Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin 6. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri’nde kriz iletişimi dalında Altın Pusula ödülüne layık görüldü. (2005-2008)
  8. 8. TEŞEKKÜRLER…

×