Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

[Sosyal medya] Youtube ile Pazarlama taktikleri

1,901 views

Published on

[Sosyal medya] Youtube ile Pazarlama taktikleri

Published in: Technology
 • Be the first to comment

[Sosyal medya] Youtube ile Pazarlama taktikleri

 1. 1. YOUTUBE iLE PAZARLAMATAKTİKLERİYUNUS EMRE SARIGÜLhttp://www.facebook.com/pages/Sosyalpedia1https://twitter.com/yunusemresrglwww.sosyalpedia.comsosyalpedia.com
 2. 2. www.sosyalpedia.com „‟ Sosyal Medya Bilgi Kaynağı‟‟
 3. 3. Youtube Türü: Video PaylaşımıNedir? YouTube üç Amerikalı iş arkadaşının (Chad HurleySteve Chen ve Jawed Karim) eğlence için açtıkları daha sonraGoogle tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan, kısaca “VideoPaylaşım Sitesi” olarak adlandırabileceğimiz bir web sitesidir.Web sitesi yaklaşık 200 milyon video barındırmakta veGoogleden sonra dünyanın 2. büyük arama motoru olarakadlandırılmaktadır.
 4. 4. sosyalpedia.comNeden Youtube kullanmalı? Dünyanın ikinci büyük arama motoru Organik aramalarda Google’dan daha yüksek sıralamada Genç Jenerasyon, yazı okumak yerine gözlerini dikip video izlemeyitercih eder. Kısa videolar sunun. ‘’Nasıl yapılır’’ Kategorisi en hızlı büyüyen alan Markalaştırılabilir Aylık sayfa görüntülenme sayısı 92 milyar ve bu istatistik siteleregömülü videoları içermiyor. Kullanıcılar Youtube’da aylık 3 milyar saat (326 bin 294 yıl) zamanharcıyor.
 5. 5. YOUTUBE TRAFİĞİ Her dakika 60 saatlik video yükleniyor ya da her saniye 1 saatlik videoyükleniyor. Günlük olarak 4 milyar üzeri video gösteriliyor. Youtube‟un aylık tekil ziyaretçi sayısı 800 milyon. Youtube Trafiğinin %70‟i Amerika dışından gelmekte. Youtube 55 ülkede 65 dil desteğiyle yerel hizmet vermektedir. 2012 de Youtube da 1,2 trilyon video gösterildi vardı
 6. 6. YOUTUBE ÜRÜN ÖLÇÜMLERI Youtube diğer tüm online video sitelerden daha fazla HD içeriğesahip Youtube’da binlerce tam-boyutlu filmler bulunmakta Youtube videolarının %10’u HD olarak bulunabiliyor. Youtube Mobil günlük 600 milyon üzeri görüntüleniyor Mobil araçlardan gelen trafik 2011 yılında 3’e katladı Youtube video gömme aracı 10 milyonlarca sitede kullanılıyor.
 7. 7. SOSYAL MEDYA ARACı OLARAK YOUTUBE Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağların yükselişi, video paylaşımına izinverdiği için Youtube‟un daha da büyümesine ön ayak oldu. Facebookta Hergün 500 yıllık Youtube videosu izleniyor. Twitterde her dakika 700‟den fazla Youtube videosu paylaşılıyor. Her hafta100 milyon insan youtube üzerinde sosyal aktivitelerde bulunuyor.(Beğeniler,paylaşım,yorum vs.) Hergün milyonlarca kişi youtube üzerinden diğer insanların paylaşımını takipediyor. Hergün Milyonlarca video Favori olarak ekleniyor.
 8. 8. YOUTUBE’ı KURMAK VEOPTIMIZE ETMEK1. Kendi markanızın adını taşıyan bir Youtube kanalı kurun2. İnsanların sitenize ulaşmasını sağlamak için bloğunuza,Facebook Hayran sayfanıza veya sitenize bağlayın.3. Video başlıklarınızdan önce, kategoriler yazın [SosyalMedya] gibi.4. Videolarınıza, video başlığınızla ilgili etiketler ekleyin ve5. Youtube’da yayınladığınız videoları, twitter, facebook veyasitenizde, Video ya da Youtube Kanalı diye bir bölümayırarak yayınlayın.6. Youtube için özel video serileri hazırlayın.
 9. 9. YOUTUBE PAZARLAMAİPUÇLARı1. Alanınızda önde gelen insanlarla görüşmeler yapın vevideoları yayınlayın2. Müşterilerinizi bilgilendirmek amacıyla, bilgi içerenvideolar hazırlayın ve yayınlayın.3. Uzmanlık ve Alan öncülüğünüzü öne çıkaran eğitimvideoları yayınlayın.4. Online mağazanızda, ürünlerinizi sergilemek amacıylademo videolar hazırlayın ve yayınlayın. Dönüşleri %10arttırdığı görülmüştür.
 10. 10.  YouTube Olay İncelemesi:OrabrushAma 1 öğrenci geri kalan %8‟in alacağını ve bunu da milyonlarca insana eşitolduğunu söylediBirkaç yüz dolara bir Video kaydetti ve Youtube‟a yükledi.40‟ın üzerinde ülkeden talep almaya başladıYoutube ürünün oyun alanını genişletti ve ürünlerini herkese sunma olanağısundu.Youtube sayesinde Walmart ürünlerini yüzyüze görüşme bile yapmadan aldı1 Milyondan fazla Orabrush sattıDoctor Bob kötü nefesi yok eden dişmacunlarını satamıyorduÜniversitede Pazarlama dersleri aldı veona İnsanların %92‟sinin ürünlerini onlinealmayacaklarını söyledilerhttp://www.youtube.com/watch?v=nFeb6YBftHE&feature=related
 11. 11. www.sosyalpedia.comTwitter.com/yunusemresrglwww.facebook.com/pages/Sosyalpedia1www.slideshare.net/yunusemresrglDaha fazlası için…sosyalpedia.comSON
 12. 12. sosyalpedia.com

×