Yerel yönetimlerde sosyal medya kullanımı

2,844 views

Published on

www.sosyalpedia.com

Published in: Technology
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,844
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
419
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Yerel yönetimlerde sosyal medya kullanımı

 1. 1. YEREL YÖNETIMLERDESOSYAL MEDYA KULLANıMı YUNUS EMRE SARIGÜL http://www.facebook.com/pages/Sosyalpedia https://twitter.com/yunusemresrgl www.sosyalpedia.com
 2. 2. İÇERIK Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medyanın Kullanım Alanları Nelerdir? Belediyeler Neden Sosyal Medya içerisinde yer almalıdır? Belediyelerde Sosyal Medya Kullanım düzeyi Kullanım Amaçları Hatalar Beklentiler Öneriler
 3. 3. SOSYAL MEDYA NEDIR? En genel tanım olarak; yüksek erişilebilir ve ölçeklenenebilir iletişim araçları ve platformlar üzerinden oluşturulan sosyal etkileşim ve paylaşım ortamlarına “sosyal medya” denir. Bireylerin duygu ve düşüncelerini, gözlemlerini, tecrübelerini aktarmak ve birbirleriyle iletişim halinde bulunmak için kullandıkları online alanlar olarak tanımlayabiliriz.
 4. 4. SOSYAL MEDYANıN KULLANıM ALANLARıNELERDIR? İletişim  Bloglar (Blogger, Wordpress)  Mikrobloglar (Twitter, Friendfeed)  Sosyal Ağlar ( Facebook, Myspace, LinkedİN) Bilgi Paylaşımı  Wiki (Wikipedia)  Sosyal imleme (Delicious)  Fikir ve İnceleme (Yahoo Answers,Yelp) Multimedya  Fotoğraf Paylaşımı (Flickr, Picasa, Twitpic)  Video Paylaşımı (Youtube, Vimeo, Dailymotion)  Canlı Yayın (Justin.tv)  Ses ve Müzik Paylaşımı (last.fm, Grooveshark) Alışveriş (Çok Yakında)
 5. 5.  İnternet kullanım alışkanlıklarımızda sosyal ağların yeri ve kullanım alışkanlıklarımız aşağıda şu şekilde sıralanıyor. Toplam Türk internet kullanıcısı olan 18,142,000 Kişinin 79.6%’sı olan 14,443,000 kişi Sosyal Ağlar kategorisinde yerini almış durumda. İnternet kullanıcılarının internette geçirdiği zaman sıralamasında ise Sosyal Ağlar, en üst sıralarda yerini koruyarak internette geçirdiğimiz zamanın önemli bir kısmını kaplıyor diyebiliriz.
 6. 6. BELEDIYELER NEDEN SOSYAL MEDYAIÇERISINDE YER ALMALıDıR? Türkiyede, Sosyal Medya siteleri en çok kullanılan internet platformalarıdır. Çünkü Sosyal Medya Devrim niteliğinde bir icattır. Çünkü Sosyal medya Şeffaflık, Demokrasi, Katılımcılık, Sorgulama ve Hesap verilebilirliğin yeni ortamı haline gelmiştir. Çünkü belediyeler için halka ulaşmanın en iyi yolu sosyal medya Çünkü Bankaların bile Facebook üzerinden para transferi yaptığı bu dönemde yerel yönetimleri halka en yaklaştıracak alan sosyal ağlardır.
 7. 7.  Sosyal medya yönlendirmeye açık bir ortamdır. Eğer iletişim stratejinizle uyumlu projeleri hayata geçirebilirseniz; sosyal ağlarda gündem haline gelmeniz mümkün. İnternet dünyasında yerel yönetimlerin kurumsal yapılarının, yöneticilerinin ve yörenin hakkında yapılan olumsuz değerlendirmeler takip edilebilir, ve olumsuzluk faktörleri giderilebilir. Dünyada bir insanın başına gelebilecek en kötü olay İsmi Google’da yazıldığında çıkan bağlantılarda kendi hakkında olumsuz yazı ve bilgilerin yer almasıdır. Yerel yönetimin etki alanındaki kişiler ve kurumlarla pozitif iletişim ortamları oluşturup yerel yönetimlerin etki alanındaki görev ve sorumluluklarının daha iyi yerine getirilip, tüm paydaşların yönetim, denetim ve faaliyetlere aktif katkı sağlamalarının yolu açılabilir.
 8. 8. TÜRKIYEDE BELEDIYELERIN SOSYAL MEDYAYı KULLANıM AMAÇLARı Belediye Faaliyetlerini bildirmek Belediye başkanlarının faaliyetlerini bildirmek Özel gün ve olaylarla ilgili mesajlar yayınlamak Reklam kampanyaları yapmak Duyuru yapmak
 9. 9. HATALAR Unutulmamalıdır ki sosyal medyada hesap açmak sosyal medyada var olmak anlamına gelmez. Bu yerel yöneticilerimiz açısından içine düşülecek en büyük hatadır. Sosyal medya faaliyetlerine başlamadan önce mutlaka plan yapılmalıdır Belediyeler mahallenin falanca yerinde halkla çektirmiş oldukları fotoğraflarla sosyal medyayı etkin kullandıklarını zannetmemelidirler. Bu mantık la hareket edildiğinde beraberinde dijital PR çalışmaları bir esnaf çalışmasına döndürüyor
 10. 10. BEKLENTILER-ÖNERILER 1- Engelli bireylerle sosyal medya üzerinden bir iletişim ağı kurup engellilerin sorunlarına yönelik çalışmalar yapılmalı, 2-Sokak hayvanlarının sahiplendirilmeleri ve korunmaları yönündeki çalışmalara katılımcılık sağlanmalı, 3-Yardıma muhtaç bireylerin desteklenmesi için sosyal ağlarda topluluklar oluşturulmalıdır. 4-Tıpkı seçim çalışmalarında gezildiği gibi sosyal medyada da mahalle mahalle, semt semt gruplar oluşturarak bu gruplarda semtlerin, mahallelerin sorunlarının tartışılması sağlanmalı
 11. 11.  5-Konum bazlı üyelik ve paylaşım grupları oluşturulmalı ve bu gruplarla yönetimin acil durum ve afetlerde halka ulaşım noktasında kolaylık sağlanmalıdır. 6-Belediyeler vatandaşları bilgilendirmek, onların görüş ve şikayetlerini, tavsiyelerini blog açarak yayınlamalıdır. (İnternet kullanıcıların % 38’ i blog (internet günlüğü) yazmakta ve % 79’ u da blog okumaktadır.) 7- Belediyeler sosyal medyada hizmetlerini anlatmaktan öte bazı olay ve durumlara karşı bilinçlendirme kampanyaları gerçekleştirmelidir.
 12. 12.  8) Belediye başkanının faaliyetleri twitter’den duyurularak takipçilerinin belediye başkanının faaliyetlerinden haberdar edilebilir. 9) Kısa tanıtım filmleri vasıtası ile belediyenin icraatları geniş kitlelere duyurulabilir. 10) Özellikle göç veren yerel yönetimlerin hemşeri gurupları ve lobileri ile iletişim kurup, yörelerine katkıları sağlanabilir. 11) Belediyelerin denetim görevlerini destekleyici ve kent hayatında kaliteyi artırıcı bildirim ve tavsiyelerin alınması sağlanabilir. Bütün bunların üzerinde artık en büyük bilgi ve başvuru kaynağı haline gelen İnternet’te belediye veya mensupları ile ilgili arama yapıldığında olumlu maddeler ve bağlantıların çıkması sağlanmış olur.
 13. 13. ÖRNEK BELEDIYE I.B.B İstanbulluların sorunlarına sosyal medyayla çözüm İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Beyazmasa görevlileri, Twitter ve Facebook aracılığıyla iletilen sorunların kısa sürede çözüme kavuşturulması için adeta seferber oluyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın belediye başkanlığı döneminde vatandaşların talep, şikayet, soru ve sorunlarına çözüm üretilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Beyazmasa, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın talimatıyla artık sosyal medya üzerinde de müracaatları kabul ediyor. -Twitterda 20 bin takipçi-
 14. 14.  ibbbeyazmasa Twitter ve İBB Beyazmasa Facebook hesaplarıyla, yalnızca belediye sorumluluğuna giren konularda değil, vatandaşların İstanbul ile ilgili her türlü soru ve sorunu değerlendiriliyor. İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğünün Twitter üzerinde bulunan iki ayrı hesabının yaklaşık 20 bin takipçisi bulunuyor. İBBnin yetki ve sorumluluğu dışında kalan soru ve talepler ise ilgili birimlere yönlendiriliyor. Vatandaşın soru ve taleplerini sosyal medyanın hızına uygun şekilde yanıtlayan Beyazmasa ekibi, her gün yüze yakın mesajı değerlendirerek çözüme kavuşturuyor. Beyazmasaya 2012 yılı içerisinde sosyal medya üzerinden gelen 10 binin üzerindeki müracaatın yüzde 97si çözüme kavuşturuldu. Geriye kalan yüzde 3lük kısmı ise çözüm aşamasında. Anında cevaplanan soru ve taleplerin dışında kayıt altına alınan 6 bin 366 müracaatın 6 bin 169u sonuca ulaştırıldı. Başvuruların geri kalan 197si ise ilgili birimlerde çözüm aşamasında bulunuyor. İBB, vatandaşların sosyal medya üzerinden ulaştırdığı mesajların verilerini aynı zamanda bir anket olarak değerlendiriyor ve sorunlu alanlarda kalıcı çözüm üretmek amacıyla bu verilerden faydalanıyor.
 15. 15. BELEDIYERLERIN SOSYAL MEDYA KULLANıMıÜZERINE ÖNERILER Önce izlemeye başlayın Sosyal medya araçlarını belediyelerin halkla ilişkiler birimi ve bilgi teknolojileri birimlerinin işbirliği içerisinde izlemeye başlaması iyi bir başlangıçtır. Yönlendirici ekip ve bütçe oluşturun Belediyenizin büyüklüğüne, insan kaynakları imkânlarına ve bütçe imkânlarına bağlı olarak sosyal medya araçlarını kullanacak yönlendirici ekip ve bütçe oluşturun.
 16. 16.  Etik Kuralları oluşturun Sosyal medya araçlarından yararlanmanın ve aktif kullanımın etik kurallarını ve kurumsal sınırlarınızı doğru bir şekilde oluşturun. Katılımcılığı teşvik edin Tüm çalışanları ve onların sosyal çevrelerini olumlu katkı verecek şekilde motive edin ve olumlu katkıyı teşvik edecek içerikler oluşturun. Belediye 2.0 Araçlarını oluşturun Belediyenizin faaliyetlerini, yapmak istediklerini, yapamadıklarını, halka aktarmak istediklerini ve halkın görüşlerini yansıtmaya aracılık eden nitelikli bloglar, mikrobloglar, facebook profili, forumlar oluşturun.
 17. 17.  Kalıcı bilgiler ve tanımlamalar oluşturun Wikipedia gibi açık ansiklopedilerde belediyenizi ve yörenizi ilgilendiren maddeler girin ya da var olan maddelere katkı verin. Zengin, güncel, faydalı ve doğru bilgiler ve içerikler girin ve yayın İmkânlar ölçüsünde video bloglarında, Youtube da ve diğer görsel paylaşım ortamlarında çarpıcı görüntüler koyun. eğer belediyenizin bütçesi müsait ve bu işi ciddiye alıyorsanız, sosyal medya uzmanlarından profesyonel destek alın.

×