Sosyal medya nedir

8,980 views

Published on

Sosyal Medya Nedir?
www.sosyalpedia.com

Published in: Technology

Sosyal medya nedir

 1. 1. SOSYAL MEDYA NEDIR? YUNUS EMRE SARIGÜL http://www.facebook.com/pages/Sosyalpedia https://twitter.com/yunusemresrgl www.sosyalpedia.com
 2. 2. İÇERIK Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medyanın Kullanım Alanları Nelerdir? Sosyal Medya Araçları Nelerdir?
 3. 3. SOSYAL MEDYA NEDIR? En genel tanım olarak; yüksek erişilebilir ve ölçeklenenebilir iletişim araçları ve platformlar üzerinden oluşturulan sosyal etkileşim ve paylaşım ortamlarına “sosyal medya” denir. Bireylerin duygu ve düşüncelerini, gözlemlerini, tecrübelerini aktarmak ve birbirleriyle iletişim halinde bulunmak için kullandıkları online alanlar olarak tanımlayabiliriz.
 4. 4. SOSYAL MEDYANıN KULLANıM ALANLARıNELERDIR? İletişim  Bloglar (Blogger, Wordpress)  Mikrobloglar (Twitter, Friendfeed)  Sosyal Ağlar ( Facebook, Myspace, LinkedİN) Bilgi Paylaşımı  Wiki (Wikipedia)  Sosyal imleme (Delicious)  Fikir ve İnceleme (Yahoo Answers,Yelp) Multimedya  Fotoğraf Paylaşımı (Flickr, Picasa, Twitpic)  Video Paylaşımı (Youtube, Vimeo, Dailymotion)  Canlı Yayın (Justin.tv)  Ses ve Müzik Paylaşımı (last.fm, Grooveshark) Alışveriş (Çok Yakında)
 5. 5. SOSYAL MEDYA ARAÇLARı NELERDIR?
 6. 6. SOSYAL MEDYA ARAÇLARı Facebook Türü: Sosyal Ağ Siteleri Nedir? Arkadaşlarınızla ya da benzer faaliyette bulunduğunuz kişilerle tanışmanıza ortak paylaşımlarda bulunmanıza yarayan bir sosyal medya sitesidir. Kullanıcı Sayısı: 1.000.000.000
 7. 7. SOSYAL MEDYA ARAÇLARı Twitter Türü: Mikroblog Nedir? 140 karakter sınırıyla (1 sms karakter sınırı) paylaşmak istediklerinizi yayınlayabileceğiniz bir microblogging sitesidir. Mini Blogda diyebiliriz. Kullanıcı Sayısı: 300.000.000
 8. 8. SOSYAL MEDYA ARAÇLARı WordPress Türü: Blog Nedir? En çok kullanılan Blog (Günce) yazma sitesidir. Ayrıca kısa yoldan web sitesi kurmanıza da imkan verir.
 9. 9. SOSYAL MEDYA ARAÇLARı LinkedIn Türü: Profesyonel Ağlar Nedir? Sanal CV platformudur. İş dünyasındaki profesyonellerin kendi işleri ile ilgili verileri paylaştığı bir platformdur. Kullanıcı Sayısı: 120.000.000
 10. 10. SOSYAL MEDYA ARAÇLARı Google+ Türü: Sosyal Ağ Siteleri Nedir? Google’ın yeni sosyal ağ sitesidir. Takip ettiğiniz/Sizi takip eden kişilerle görüntülü konuşma, fotoğraf, video, link paylaşımı yapabileceğiniz her geçen gün gelişmekte olan sitedir. Kullanıcı Sayısı: 500.000.000
 11. 11. SOSYAL MEDYA ARAÇLARı Foursquare Türü: Yer Bildirimi Nedir? “Karşılaşırsak görüşürüz tabi” cümlesini sevmeyen birileri tarafından hazırlandığına emin olduğum sitedir kendileri. Her gittiğiniz yer de bulunduğunuz yeri paylaşan ve paylaşımlarınıza göre size çeşitli madalyalar veren sosyal medya sitesidir. Kullanıcı Sayısı: 10.000.000
 12. 12. SOSYAL MEDYA ARAÇLARı Blogger Türü: Blog Nedir? Şahsen bir türlü ısınamasam da kendisine Türkiye’de en çok kullanılan Blog servisidir. Dilediğiniz her konuda dilediğinizi yazabilir en önemlisi blogunuza Adsense ile reklam alabilir para kazanabilirsiniz.
 13. 13. SOSYAL MEDYA ARAÇLARı Youtube Türü: Video Paylaşımı Nedir? YouTube üç Amerikalı iş arkadaşının (Chad Hurley Steve Chen ve Jawed Karim) eğlence için açtıkları daha sonra Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan, kısaca “Video Paylaşım Sitesi” olarak adlandırabileceğimiz bir web sitesidir. Web sitesi yaklaşık 200 milyon video barındırmakta.
 14. 14. SOSYAL MEDYA ARAÇLARı Wikipedia Vikipedi, özgür ansiklopedi Wiki, Özgür Belgeleme Lisansı altında kullanıcıların yeni sayfa yaratmasına, sayfalarda düzenlemeler yapmasına ve bu sayfaları birbirine bağlamasına izin veren (olanak sağlayan) bir yazılımdır.
 15. 15.  Türkiye’de Sosyal Ağların yoğunluk sıralamasını şekillendiren en önemli faktörün, Türk insanının internet kullanım alışkanlıkları olduğunu bilmek gerek. Arkadaşlık ve çevre edinme amacıyla kullanılan Facebook, Türkiye’de 13 milyona yakın Türk üyesiyle 1. sırayı kimseye kaptıracak gibi gözükmüyor. 2011 Mayıs ayına ait rakamlarla bakacak olursak; Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı 18.1 Milyon kişi. İnternet başında geçirdiğimiz süre, ayda ortalama 30 saat. Bu rakamlar ile Avrupa’da internette en çok vakit geçiren ülke sıralamasında 1. sırada yerimizi alıyoruz.
 16. 16.  İnternet kullanım alışkanlıklarımızda sosyal ağların yeri ve kullanım alışkanlıklarımız aşağıda şu şekilde sıralanıyor. Toplam Türk internet kullanıcısı olan 18,142,000 Kişinin 79.6%’sı olan 14,443,000 kişi Sosyal Ağlar kategorisinde yerini almış durumda. İnternet kullanıcılarının internette geçirdiği zaman sıralamasında ise Sosyal Ağlar, en üst sıralarda yerini koruyarak internette geçirdiğimiz zamanın önemli bir kısmını kaplıyor diyebiliriz.
 17. 17. SOSYAL MEDYA BIR DEVRIMDIR Facebook 1 Milyar nüfusla dünyanın en büyük 3. ülkesi konumuna geçmiştir. Hergün Googlede yapılan aramaların %20 si daha önce hiç aranmamış konular üzerine yapılmakta. 10 Yıl içerisinde fortune 500 aramızda olmayacak. Sosyal Medya aktiviteleri internetin 1 numaralı aktivitesi haline gelmiştir. Her 5 çiften 1’i internet üzerinden tanışmıştır. Her 5 boşanmadan 1’i Facebook sebebiyle oluyor. Artık Vegasta olan, Vegasta kalmıyor, Facebook, Twitter gibi ortamlarda paylaşılıyor.
 18. 18.  Okul öncesinde çocuklar ipadlerle eğitim alıyor. Ebeveynlerin %69’u Facebook’ta çocuklarıyla arkadaş. Linkedİn’e her saniye 2 kişi katılıyor. 2013 itibariyle Sosyal oyuncular 6 milyar $ değerinde sanal mala sahip olacak. Buna karşılık sinemaya gidenlerin alacağı mal 2,5 milyar $. Youtube dünyanın en büyük 2. arama motoru. Youtube’a Her Dakika 72 saatlik video yükleniyor. Eğer Wikipedia kitap olsaydı 2.25 milyon sayfası olurdu. Twitter’daki insanların %53’ü twitlerinde ürün öneriyor.
 19. 19.  Tüketicilerin %90’ı Emsallerinin önerilerini önemsiyor. Sadece %14’ü reklamlara güveniyor. Newyorklular doğu kıyısındaki depremi hissetmeden twitter sayesinde 30 saniye önce öğrendiler Lady Gaga, Justin Bieber ve Katty Perry’nin Almanya, Türkiye, Güney Afrika, Kanada, Arjantin ve Mısır’ın Nüfuslarından daha fazla takipçisi var. Mısırda bebeklere, Twitter ve Facebook adları konuldu. Sosyal Medya çok büyük bir güçtür ve bu gücü doğru kontrol etmeyi beceren kişiler ve firmalar gelecek 5 yıl içerisinde çok büyük başarılar elde edeceklerdir.

×