Genclik Sorunları

2,383 views

Published on

EFP İzmir Amerikan Liselerarası Felsefe Etkinliği Mayıs 2008

Published in: Travel
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,383
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
14
Actions
Shares
0
Downloads
30
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Genclik Sorunları

 1. 1. Gençlerin zor yaşam koşulları önce aileden başlıyor. Kimi yoklukla, kimi aile içi şiddetle yoğrulan gençler savaşa erken yaşta yorgun başlıyorlar.
 2. 2. Mutlu ailede yaşasa bile günümü zün Türkiye’ sinde sadece haber leri bile izlese ilk korkuları içlerin de yeşermeye başlıyor. Hele ekonomik gücü olsa bile, huzursuz aile ile yaşamak geleceğin sorunlu bireyini öğütüyor.
 3. 3. Aile içi şiddet, yaşamının tüm zamanlarında başarısız, çevresine ve kendisine zararlı bireyleri yetiştirmekle kalmıyor, nesilden nesile devamlılığını mümkün kılıyor.
 4. 4. Kimileri her türlü olanağa sahip iken, sahip olamadıklarına seyirci kalarak hırslanıp ya daha fazla gayret sarf ediyor ya da kolay kazanma yollarını tek tek zorluyor. İşte bu durumda sık sık duyduğumuz gibi küçük yaşta suç oranları büyük bir hızla artıyor.
 5. 5. Ve en büyük sorunları ise küçük yaştan beri sürekli sınavlara girerek gerekli puan alma koşuluyla geleceklerini belirliyecek okulları kazanma yarışına hazırlanmaları. Maalesef büyük bir kitle zaten, eğitimi kalitesiz okullarda okumak zorunda kaldıkları için yarışı daha başlamadan kaybediyorlar.
 6. 6. Şüphesiz birde ergenlik sorunları var ki, hangi aile çocuklarına yeterli oluyor, aile dışı yanlış bilgilendirilmelerine önceden önlem alıyor. Tabii ki bir de buna kuşak çatışması girdiği zaman gerisi çorap söküğü gibi devam ediyor. Kendini kanıtlamaya çalışan genç yanlış ellerde gerek cinselliği, gerek yabancı madde kullanımı ile daha da batağa saplanıyor.
 7. 7. İyi niyetli sorumluluk sahibi olanlar düzeni değiştirmek için farklı bir alanda çaba sarf ederken, diğerleri bu yolun dışında çıkarak daha şiddetli toplum kurallarına karşı bir tutum sergiliyorlar.
 8. 8. Öğrencilik bittiği zaman ise hayata başlamak daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İş bulmak kaygısı çok daha önceden başlamıştı oysa. Bulabilenler düşük ücretlerle geçinme telaşına girerken bu kez de kendi ailesini kurma hayallerini gerçekleştirmek başka baharlara kalıyor. Bulamayanlar da mahalle kahvehanelerini dolduruyor.
 9. 9. İşte o zaman hayattan kopmalar, başkalarını hayattan koparmalar başlıyor. Dünya’ ya bakış açıları gitgide daralıp mutsuz, umutsuz nesiller yetişiyor.
 10. 51. <ul><li>YAŞAM </li></ul><ul><li>Herşeyden önce unutmamalısın ki, yaşam zordur; &quot;yaşamak&quot; ise kolaydır, sana istemeden verilmiştir; sana verilen kadarı da, koşulsuz, öylesine, senindir, kolayca, 'hafifçe'... Ama yaşam hazır verilemez sana- sana hazır verilen her &quot;yaşama&quot; biçimi de, sana aykırıdır; seni aykırı, çarpık hale sokar; ona uyarsan. </li></ul>
 11. 52. <ul><li>Yaşam, senin, verilmeden yapmayı öğrenmen gereken bir şeydir. Senin, kendi başına, arayıp, bulup, kurmak zorunda olduğun birşey... Bu da, işte, zordur. </li></ul>
 12. 53. <ul><li>Üstelik, neyi arayacağın; neyi araman gerektiği; neyi bulursan 'doğru'yu bulmuş olacağın; neyi nereye kadar kurabileceğin - bütün bunlar konusunda da hiçbir ipucu verilmeyecek sana: bu konuda sana verilmeğe çalışılacak bütün 'telkin'ler, 'yol göstermeler' de daha başından, aykırı,yanlış, olacak. </li></ul>
 13. 54. <ul><li>Yalnızca neyi aradığını bilmeden yaşamakla kalmayacaksın, bulduğunda, aradığının o olup olmadığını da bilmeyeceksin - kurduğunda, kurduğunun 'sahici' yaşamın olup olmadığını da... </li></ul>
 14. 55. <ul><li>Yaşamını, hiçbirşey bilmeden yaşayacaksın. Yaşamını, bilmeden yaşayacaksın. Yaşamın, bilmediğindir. </li></ul>

×