Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
“ÖĞRETİM  TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL GELİŞTİRME”   DERSİ ÖDEVİHAZIRLAYANLAR• 0206.00002 Abdullah KAYA• 0206.00027 Mustaf...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZDolmabahçe Sarayı            Osmanlılar Döneminde kaptan            ...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZ  Dolmabahçe Sarayı  Tarihsel süreç içinde çeşitli   padişahlar tarafından yaptırıla...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZÇifte Minareli Medrese               Erzurumdaki bu medrese         ...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZKaratay Medresesi            Konyada 1251 yılında            Selçuk...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZKırık Kemer (Kovukkemer)  İstanbuldaki bu su kemeri,  eski bir Roma su kemeri temeli  ...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZHendek’de Piknik Alanı
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZHendek’de Yeşillik Alan
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZ  Kızkalesi  İçelin Erdemli ilçesinde ve Mersine 60 km. uzaklıktadır. Corcyus   anti...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZMalabadi Köprüsü            Diyarbakır Silvan yakınlarında           ...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZMevlana Türbesi           Konyanın Mevlevi Dergahı           içindedi...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZRumeli Hisarı  İstanbul Boğazının Rumeli  yakasındadır. Bizansa  kuzeyden yardım gelm...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZSAFRANBOLU EVLERİ  Safranbolu çevresi Paleolitik  Çağdan beri bir yerleşme yeri  olmu...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZSultanahmet Camii            Sultan I. Ahmet tarafından            ...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZSÜLEYMANİYE CAMİSİ             Mimar Sinan ile öğrencilerinin         ...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZSÜLEYMANİYE CAMİSİ             Caminin iç kapısının             yuk...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZTopkapı Sarayı Müzesinden Görüntüler        Bab-üs Selâm / Ak Ağalar Kapısı
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZTopkapı Sarayı Müzesinden Görüntüler               Harem III. Murad    ...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZTopkapı Sarayı Müzesinden Görüntüler  Babüs Selâm / Orta Kapı
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZTopkapı Sarayı Müzesinden Görüntüler  Harem Dairesi Genel Görünüm
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZVan Kalesi         Urartu devletinin başkenti         Tuşba (Van)da M.Ö. ...
DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZYerebatan Sarayı (Sarnıcı)                 İstanbul Sultanahmet      ...
BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Dogal ve tarihi_guzelliklerimiz

718 views

Published on

deneme 1 2 3

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Dogal ve tarihi_guzelliklerimiz

 1. 1. “ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE MATERYAL GELİŞTİRME” DERSİ ÖDEVİHAZIRLAYANLAR• 0206.00002 Abdullah KAYA• 0206.00027 Mustafa ALTİNCİK• 0206.00034 Alper ATEŞ• 0206.00058 Cevdet ERASLAN 09/25/12
 2. 2. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZDolmabahçe Sarayı  Osmanlılar Döneminde kaptan paşaların donanmayı demirledikleri, geleneksel denizcilik törenlerinin yapılageldiği doğal bir liman görünümünde olan bu koy; 17. yüzyıldan başlayarak dönem dönem doldurulmuş ve Dolmabahçe adıyla padişahların Boğaziçi’ndeki has bahçelerinden biri konumuna getirilmiştir.
 3. 3. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZ Dolmabahçe Sarayı Tarihsel süreç içinde çeşitli padişahlar tarafından yaptırılan köşk ve kasırlarla donatılan Dolmabahçe; zamanla "Beşiktaş Sahil Sarayı" adıyla anılan bir saray görünümü kazanmıştır. Beşiktaş Sahil Sarayı, Sultan Abdülmecid Döneminde (1839- 1861) ahşap ve kullanışsız olduğu gerekçesiyle 1843 yılından başlayarak yıktırılmış ve aynı yerde günümüze dek gelen Dolmabahçe Sarayı’nın temelleri atılmıştır.
 4. 4. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZÇifte Minareli Medrese  Erzurumdaki bu medrese Osmanlı öncesi medreselerin en büyüğüdür."Hatuniye Medresesi" olarak da bilinmektedir. 1270-1291 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. İki katlı ve 35x48 m. boyutlarındadır. Taş bezelemeleri ve minareleriyle dikkati çeken bir yapıdır.
 5. 5. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZKaratay Medresesi  Konyada 1251 yılında Selçuklu veziri Karatay tarafından bu Selçuklu medresesinin duvarlarında ve kubbe içindeki çini mozaik dekorasyon gözalıcı güzelliktedir. Çini Eserler Müzesi olarak kullanılmaktadır.
 6. 6. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZKırık Kemer (Kovukkemer) İstanbuldaki bu su kemeri, eski bir Roma su kemeri temeli üzerine Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arasında yapılmıştır. 35 m.yüksekliğinde ve 408 m. uzunluğunda bir su kemeridir.Bir katlı bölümünde 12, üç katlı asıl kemer bölümünün birinci katında 4, ikinci katında 10, üçüncü katında da 21 göz bulunmaktadır. Giriş bölümündeki 90 derecelik yön değişikliğinden dolayı Kırık Kemer adıyla tanınmıştır.
 7. 7. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZHendek’de Piknik Alanı
 8. 8. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZHendek’de Yeşillik Alan
 9. 9. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZ Kızkalesi İçelin Erdemli ilçesinde ve Mersine 60 km. uzaklıktadır. Corcyus antik kenti ve kalıntılarından 800-1000 m. aşağıda ve Akdenizin içindedir. Kıyı ile bağlantısı zamanla kesilmiş, bir ada halini almıştır. M.Ö. IV. yüzyılda Hellenler tarafından kurulan, Roma ve Bizans dönemlerinde gelişen Corcyus, XIII. yüzyılda önemli bir limandı. Kale, denizden gelecek saldırıları engellemek amacıyla yapılmıştı. İçinde bir kilise kalıntısı bulunmaktadır
 10. 10. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZMalabadi Köprüsü  Diyarbakır Silvan yakınlarında ve Batman çayı üzerindedir. Artuklular döneminde 1147 yılında Timurtaş bin İlgazi bin Artuk tarafından yaptırılmıştır. 7 m. eninde ve 150 m. uzunluğunda bir köprüdür. Yüksekliği, su seviyesinden kilit taşına değin 19 m.dir. Renkli taşlarla inşa edilmiş, onarımlarla günümüze kadar ulaşmıştır.
 11. 11. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZMevlana Türbesi  Konyanın Mevlevi Dergahı içindedir. İlk türbe Tebrizli Bedreddin tarafından 1274 yılında yapılmıştır. Eklemeler ve onarımlarla günümüze ulaşmıştır. Dört fil ayağı üzerine oturan türbe 25 m. yüksekliğindedir. Gövde ve külah turkuaz renkli çinilerle kaplıdır. Bu yüzden konik kubbeye "Kubbe-i Hadra (Yeşil Kubbe)" denilmiştir. Türbenin içinde Mevlananın babasına, Mevlanaya, eşi ve çocuklarına, akrabalarına ve postnişinlere ait 65 sanduka bulunmaktadır. Türbenin kalemişleri de çok değerlidir.
 12. 12. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZRumeli Hisarı İstanbul Boğazının Rumeli yakasındadır. Bizansa kuzeyden yardım gelmesini önlemek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 yılında yaptırılan bir kaledir. 1000 usta ve 2000 işçinin çalışmasıyla 4 ayda yapılmıştır. Üç büyük kulenin yapımını Çandarlı Kara Halil, Saruca ve Zaganos Paşalar üstlendiklerinden kuleler bu adlarla anılır. Beş kapısı bulunan kale, 30.000 m²lik bir alanı kaplamaktadır.
 13. 13. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZSAFRANBOLU EVLERİ Safranbolu çevresi Paleolitik Çağdan beri bir yerleşme yeri olmuştur. Safranbolu evlerine baktıkça çok iyi nitelikte ve bol ahşap kullanıldığını görüyoruz. Bu bölgede bugün toplam alanın yarısında fazlasını ormanlar kaplar. Safranbolu, Candaroğulları döneminden başlayarak Osmanlı döneminde de uzun bir süre Taraklı Borlu adıyla anılmıştır. 18.yydan itibaren önce Zağfiran-Borlu sonra Zağfiranranbolu adı da kullanılmaya başlanmıştır.
 14. 14. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZSultanahmet Camii  Sultan I. Ahmet tarafından İstanbulda adıyla anılan meydanda 1609-1616 yılları arasında yaptırıldı. Mimar Sedefkâr Mehmet Ağadır. Türkiyenin altı minareli tek camisidir. Cami bölümü 64 x 72 m. boyutlarındadır. Caminin içi 260 pencereyle aydınlatılmıştır. Mavi, yeşil ve beyaz renkli çok güzel çinilerle bezendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami" olarak adlandırılmıştır. Yazıları Diyarbakırlı Seyyid Kasım Gubarî tarafından yazılmıştır. Çevresindeki yapılarla birlikte bir külliye oluşturur.
 15. 15. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZSÜLEYMANİYE CAMİSİ  Mimar Sinan ile öğrencilerinin üstün zekâları sayesinde meydana gelen güzel sanat eserleri içinde Osmanlı Mimari usullerinin en gerçekçi olarak görüldüğü yapı, Süleymâniye Camidir.  Süleymaniye Caminin oldukça sade olan dış görünümü, son derece güzel ve etkili hatları, bulunduğu yerin güzelliğini tamamlar.  Süleymâniye Camii 1556 yılında Kanûnî Sultan Süleyman ta- rafından yaptırılmıştır. Avlusunun iki yanında minareleri vardır. Rivayete göre, dört minâre, camii yaptıranın İstanbulun fethinden sonra dördüncü hükümdar olduğunu gösterir.
 16. 16. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZSÜLEYMANİYE CAMİSİ  Caminin iç kapısının yukarı kısmı üçgen şekilde, süslü beyaz mermerden yapılmıştır. Üzerindeki süsleme son derece güzel olup görünüşü dahi büyük yapılara örnektir. Kapı caminin bütün mimari özellikleri ile son derecede uyumludur.
 17. 17. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZTopkapı Sarayı Müzesinden Görüntüler  Bab-üs Selâm / Ak Ağalar Kapısı
 18. 18. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZTopkapı Sarayı Müzesinden Görüntüler Harem III. Murad Has odası
 19. 19. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZTopkapı Sarayı Müzesinden Görüntüler Babüs Selâm / Orta Kapı
 20. 20. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZTopkapı Sarayı Müzesinden Görüntüler Harem Dairesi Genel Görünüm
 21. 21. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZVan Kalesi Urartu devletinin başkenti Tuşba (Van)da M.Ö. IX. yüzyılda yapılmıştır. Kale, Urartuların M.Ö. VII. yüzyıl başlarında yenilerek Toprakkaleye taşınmaları üzerine Asurların eline geçti. Selçuklu, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Osmanlı dönemi kalıntılarının da bulunduğu kalede en önemli bölümler Urartulara ait kaya hücreleri ve yazıtlardır. Kanuni Sultan Süleymanın yaptırdığı bir cami de kale üzerinde bulunmaktadır.
 22. 22. DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERİMİZYerebatan Sarayı (Sarnıcı)  İstanbul Sultanahmet Meydanındadır. IV. Yüzyılda Bizans İmparatoru I. Constantinus tarafından yaptırılmış, Justinianus döneminde VI. Yüzyılda onarılıp genişletilmiştir. Suları, Cebeciköy kemeriyle Belgrat ormanlarından getiriliyordu. Uzunluğu 141, genişliği 73 m.dir. İçinde 12 sıra halinde 5er m. aralıkla 8 m. yüksekliğinde 336 sütun bulunmaktadır
 23. 23. BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

×