Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Her kafadan bir ses

409 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Her kafadan bir ses

  1. 1. Nasreddin Hoca bir gün eşeğine biner, pazara doğru yola çıkar. Oğluda eşeğin yularından tutmuş çekiyor. Az ilerlerler, bir grup insanlakarşılaşırlar. Hoca topluluğa selam verir. Adamlar selamı alır almazbaşlarlar dedikoduya:-İnsafsız adam! Kendisi eşeğe binmiş, küçücük çocuğu yürütüyor.Zavallı çocuk nasıl yürüsün?
  2. 2. Söylenenleri duyan Hoca eşekten iner, oğlunu bindirir. Kendisi çekereşeğin yularını. Biraz ileride bir grup insan sohbet halindedirler.Yaklaşınca selam verir Hoca hürmetle. Birkaç adım atmadan onlarda başlarlar dedikoduya:-Zamane sıpası n’olacak! Kendisi eşeğe binmiş, utanmadan yaşlıbaşlı babasını yürütüyor.
  3. 3. Sözler kulağına kadar gelen Hoca durur düşünür. Bu sefer kendisi de biner eşeğe. "Herhalde şimdi oldu" der mırıltıyla. O sırada karşılaştıkları birkaç adama da selam verir. Adamlar selamı alırlar almasına ama, durmaz peşinden çeneleri:-Yahu şu insanlarda hiç insaf merhamet yok. Hayvan da can taşıyor.Zavallı eşek nasıl çeksin iki kişiyi birden?
  4. 4. Artık akla uygun bir tek seçenek kalmıştır. İnerler baba oğul eşekten,başlarlar eşeğin yanında yürümeye.Memlekette adam mı yok! Karşılaşırlar yine bir toplulukla ve selamlaşırlarmuhabbetle. Bu seferki topluluk basar kahkahayı:-Enayilere bak! Eşek bomboş; hiç birisi binmemiş.
  5. 5. Kafası iyice karışan Hoca, sarığının altından sokar parmaklarını,şaşkın ve düşünceli kaşır kafasını. Sinirli sinirli parlar gözleri. Yatırıreşeği yere. Bağlar dört ayağını sıkıca birbirine. Oracıktan kaptığı gibiuzun bir sırığı; sokar ayakları arasından eşeğin. Sonra sesleniroğluna:-Tut oğlum ucundan. Kaldır. Haydi hooooop!Alırlar sırtlarına eşeği ve öylece yola koyulurlar.

×