Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
ATATÜRK İNKILAPLARIATATÜRK İNKILAPLARI
BİLGİBİLGİ
Atatürk,askeri Bir Dahi VeAtatürk,askeri Bir Dahi Ve
Karizmatik Bir Lider, Aynı ZamandaKarizmatik Bir Lider, Ay...
HARF İNKILABIHARF İNKILABI
• Atatürk ´ Ün Gerçekleştirmiş Olduğu En Önemli İnkılaplardan BirisiAtatürk ´ Ün Gerçekleştirmi...
HALİFELİĞİN KALDIRILMASIHALİFELİĞİN KALDIRILMASI
• 3 Mart 1924 Tarihinde , Osmanlı Hanedenı ´Nın Elinde Bulunan “3 Mart 19...
KIYAFET İNKILABIKIYAFET İNKILABI
Kıyafet İnkılabıyla Birlikte , Kadınlar Çarşaf GiymektenKıyafet İnkılabıyla Birlikte , Ka...
KADINLARA SAĞLANAN MEDENİKADINLARA SAĞLANAN MEDENİ
HAKLARHAKLAR
Atatürk İnkılapları İle Birlikte , Yüzyıllar Boyunca İhmal...
EĞİTİMİN BİRLİĞİ KANUNUEĞİTİMİN BİRLİĞİ KANUNU
3 Mart 1924 Günü Mecliste Kabul Edilen Tevhid-i Tedrisat3 Mart 1924 Günü Me...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Ata inkb

ATATÜRK

  • Login to see the comments

  • Be the first to like this

Ata inkb

  1. 1. ATATÜRK İNKILAPLARIATATÜRK İNKILAPLARI
  2. 2. BİLGİBİLGİ Atatürk,askeri Bir Dahi VeAtatürk,askeri Bir Dahi Ve Karizmatik Bir Lider, Aynı ZamandaKarizmatik Bir Lider, Aynı Zamanda Büyük Bir İnkılapçıydı.OBüyük Bir İnkılapçıydı.O Dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti ´NinDönemlerde Türkiye Cumhuriyeti ´Nin Çağdaş Medeniyetler SeviyesineÇağdaş Medeniyetler Seviyesine Ulaşabilmesi İçin Birçok Yeniliğe İhtiyaçUlaşabilmesi İçin Birçok Yeniliğe İhtiyaç Duyulmuştur. Bu Yeniliklere ÜlkedekiDuyulmuştur. Bu Yeniliklere Ülkedeki Hayat , Çağın Gereklerine Daha UygunHayat , Çağın Gereklerine Daha Uygun Hale Getirilmiştir.Hale Getirilmiştir.
  3. 3. HARF İNKILABIHARF İNKILABI • Atatürk ´ Ün Gerçekleştirmiş Olduğu En Önemli İnkılaplardan BirisiAtatürk ´ Ün Gerçekleştirmiş Olduğu En Önemli İnkılaplardan Birisi , Arap Alfabesinin Kaldırılması Ve Yerine Latin Alfabesinin Kabul, Arap Alfabesinin Kaldırılması Ve Yerine Latin Alfabesinin Kabul Edilmesi Olmuştur. 3 Kasım 1928 Tarihinde , Yeni Türk AlfabesiEdilmesi Olmuştur. 3 Kasım 1928 Tarihinde , Yeni Türk Alfabesi Kabul Edilmiştir.Kabul Edilmiştir.
  4. 4. HALİFELİĞİN KALDIRILMASIHALİFELİĞİN KALDIRILMASI • 3 Mart 1924 Tarihinde , Osmanlı Hanedenı ´Nın Elinde Bulunan “3 Mart 1924 Tarihinde , Osmanlı Hanedenı ´Nın Elinde Bulunan “ Halifelik “ Sıfatı Kaldırılmıştır . Böylece , Laik Düzene GeçişHalifelik “ Sıfatı Kaldırılmıştır . Böylece , Laik Düzene Geçiş Kolaylaşmıştır . Dinin İstismar Edilmesi Engellenmiş , DahaKolaylaşmıştır . Dinin İstismar Edilmesi Engellenmiş , Daha Bağımsız Bir Dış Politika İzleme İmkânı Doğmuştur.Bağımsız Bir Dış Politika İzleme İmkânı Doğmuştur.
  5. 5. KIYAFET İNKILABIKIYAFET İNKILABI Kıyafet İnkılabıyla Birlikte , Kadınlar Çarşaf GiymektenKıyafet İnkılabıyla Birlikte , Kadınlar Çarşaf Giymekten Vazgeçerek Çağa Uygun Elbiseler Giymeye, Erkekler İseVazgeçerek Çağa Uygun Elbiseler Giymeye, Erkekler İse Fes Yerine Şapka Takmaya Başladılar.Fes Yerine Şapka Takmaya Başladılar.
  6. 6. KADINLARA SAĞLANAN MEDENİKADINLARA SAĞLANAN MEDENİ HAKLARHAKLAR Atatürk İnkılapları İle Birlikte , Yüzyıllar Boyunca İhmalAtatürk İnkılapları İle Birlikte , Yüzyıllar Boyunca İhmal Edilmiş Olan Türk Kadınına Yeni Haklar Tanınmıştır.KabulEdilmiş Olan Türk Kadınına Yeni Haklar Tanınmıştır.Kabul Edilmiş Olan Medeni Kanun Gereğince, Kadınlar Da Erkekle-Edilmiş Olan Medeni Kanun Gereğince, Kadınlar Da Erkekle- Re Tanınan Haklara Sahip Olmuştur.Re Tanınan Haklara Sahip Olmuştur.
  7. 7. EĞİTİMİN BİRLİĞİ KANUNUEĞİTİMİN BİRLİĞİ KANUNU 3 Mart 1924 Günü Mecliste Kabul Edilen Tevhid-i Tedrisat3 Mart 1924 Günü Mecliste Kabul Edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu ,Eğitimde Birlik İlkesini İçeren Kanundur. BuKanunu ,Eğitimde Birlik İlkesini İçeren Kanundur. Bu Kanunla Bütün Okullar, Kurulan Maarif Vekâletine (Meb)Kanunla Bütün Okullar, Kurulan Maarif Vekâletine (Meb) Bağlanmıştır. Tekke, Medrese Ve Zaviyeler Kapatılmıştır.Bağlanmıştır. Tekke, Medrese Ve Zaviyeler Kapatılmıştır.

×