Ancient Present - Reflections on the Antiquization in Macedonia

714 views

Published on

Published in: News & Politics
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
714
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Ancient Present - Reflections on the Antiquization in Macedonia

 1. 1. Античка сегашност Анастас Вангели, 14.08.2009
 2. 2. Национализам и мит • нацијата како резултат на “грешка во интерпретирањето на историјата” • верба наместо точност • мит наместо историја
 3. 3. Митот и мобилизацијата • митот како спас од криза на легитимитетот • митот за “Златното Доба” на нацијата • “Златното Доба”, судбината и политичката агенда: тријадична структура
 4. 4. 1. “ЗЛАТНОТО ДОБА”
 5. 5. “Златното доба”: некои аспекти • дава одговор на прашањата “кои сме”, “од каде сме”, “зошто постоиме” • мит за автохтоност и историски права врз одредена територија
 6. 6. Типологизација • мит на цивилизациска мисија • мит на војничка гордост и чест
 7. 7. Типологизација • мит на преродба или реставрација • мит на етногенеза и етноцентризам • мит на “далечни љубови” (Хунзи)
 8. 8. 2. ФУНКЦИИ
 9. 9. “Златното доба”: функции • има функција на “трансфер на (лузерскиот) идентитет” • создава поле за комуникација меѓу масите и елитите
 10. 10. Поле за комуникација • импулси од цивилното општество: Протести за зачувување на идентитетот
 11. 11. Универзален одговор • ја поедноставува сложената реалност • ги објаснува “судбината” и “страданијата”
 12. 12. “Златното доба” • моќно оружје за власта • “конгитивно делимитирање” на масите • “културализација” на политиката
 13. 13. Предизвици • просветителство vs. функционализам • различни видови функционализам
 14. 14. Благодарам за вниманието

×