Budowa roweru

4,427 views

Published on

www.superpilot.tk

Published in: Education, Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Budowa roweru

 1. 2. Jedno- lub wielośladowy pojazd napędzany siłą mięśni osoby nim kierującej przy pomocy przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.
 2. 3. Kliknij na podpisie części otoczonym ramką aby dowiedzieć się więcej.
 3. 4. Siodełko Służy do siedzenia, to na nim opieramy większość ciężaru naszego ciała i od niego w dużej mierze zależ komfort jazdy.
 4. 5. Sztyca podsiodłowa Sprawuje funkcje podstawy na której osadzone jest siodełko.
 5. 6. Dźwignia hamulca Służy do hamowania. Często połączona jest z dźwignią do zmiany przerzutek (biegów) – tzw. klamkomanetki.
 6. 7. Rama Podstawa roweru do której przytwierdza się wszystkie jego części.
 7. 8. Hamulec Zaciski zatrzymujące koło po wciśnięciu spustu dźwigni hamulcowej.
 8. 9. Szprycha Wraz z piastą splata i umacnia obręcz.
 9. 10. Piasta Dzięki niej koła roweru mogą się kręcić.
 10. 11. Przerzutka Przerzuca łańcuch na zębatki korby. Odpowiada za zmianę biegów.
 11. 12. Pedał Przenosi siłę mięśni nóg na korbę.
 12. 13. Korba Jest zbudowana z zębatek po których obraca się łańcuch.
 13. 14. Łańcuch Umożliwia napędzanie tylnego koła przesuwając się po zębatkach.
 14. 15. Obręcz Podstawa koła na której założona jest opona.
 15. 16. Opona Odpowiada za kontakt z podłożem, wypełniona jest powietrzem.
 16. 17. Umożliwia kierowanie rowerem - a więc utrzymanie stałego kierunku jazdy lub jego zmianę zgodnie z zamiarem kierującego. Układ kierowniczy składa się z widelca przedniego osadzonego w rurze sterowej ramy za pośrednictwem dwóch łożysk kulkowych, drążka kierowniczego i kierownicy.
 17. 18. W rowerze ruch posuwisto- -zwrotny nogi człowieka poprzez mechanizm korbowy zostaje zamieniony na ruch obrotowy. Układ napędowy tworzą: mechanizm korbowy - przekładnia łańcuchowa. Obecnie większość współczesnych rowerów - zarówno sportowych, jak i turystycznych - wyposażona jest w napęd wielobiegowy z przerzutkami.
 18. 19. Pozwala zmniejszyć prędkość jazdy oraz zatrzymać rower. Najczęściej stosuje się hamulce szczękowe i dźwigniowe, które dociskane są do kół ręcznie, dźwignią umieszczoną na kierownicy. Jeżeli rower jest wyposażony w jeden taki hamulec, to musi on działać na tylne koło, a dźwignia umieszczona jest po prawej stronie kierownicy. Drugi hamulec pracuje na przednie koło, a dźwignia dociskowa jest umieszczona po lewej stronie kierownicy.
 19. 20. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie prądnicy rowerowej zasilającej lampę przednią i tylną za pośrednictwem przewodów. światło odblaskowe nie wymaga stosowania żadnej instalacji elektrycznej.
 20. 22. www.superpilot.tk
 21. 23. <ul><li>Wykorzystano obrazy z galerii Clipart </li></ul><ul><li>Wykorzystano informacje i obrazy ze stron: </li></ul><ul><li>http://pl.wikipedia.org/wiki/Rower </li></ul><ul><li>http://rowerem.wswiat.com/budowa-roweru </li></ul><ul><li>http://eti.agh.edu.pl/brd/strony/budowa.html </li></ul><ul><li>http://gosia.kielce.com.pl/rower/prawa.htm </li></ul>

×