Warzywa i owoce projekt

2,903 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,903
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,287
Actions
Shares
0
Downloads
10
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Warzywa i owoce projekt

 1. 1. PRZEDSZKOLE NR 240 IM. POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW WARZYWA I OWOCE Działania twórcze, prozdrowotne, edukacyjne z zastosowaniem elementów metody projektów badawczych GRUPA IV „KANGURY” wrzesień/październik/listopad 2013
 2. 2. Podsumowanie działań projektowych Rodzaj aktywności Wywiady z pracownikami przedszkola i rodzicami na tematy: „Jaki owoc lub warzywno lubicie Państwo najbardziej?”, „Dlaczego trzeba jeść owoce i warzywa? Forma Praca w małych grupach Uwagi Zapamiętanie informacji, prezentacja ich na forum całej grupy Przyniesienie warzyw i owoców z domu, przygotowanie prezentacji na temat ulubionego owocu/warzywa. Zareklamowanie innym dzieciom jego smaku, wyglądu, konsystencji, zapachu. Praca domowa Indywidualne prezentacje dla rówieśników, przełamywanie oporów przed wystąpieniem publicznym. Dzielenie się z innymi owocami/warzywami Przygotowanie przepisu na ulubioną sałatkę/surówkę Praca domowa Rodzic w formie pisemnej, dziecko w rysunkowej Używanie różnorodnych symbole Rozmowa na temat składników ulubionej sałatki/surówki Podarowanie swojego przepisu wybranej koleżance lub koledze. Praca w parach Zaznaczanie składników we właściwych miejscach w tabeli, przeliczanie składników
 3. 3. Klasyfikacja warzyw i owoców według kolorów, dorysowywanie brakujących części. Praca z całą grupą Utrwalanie nazw owoców i warzyw, ćwiczenie spostrzegawczości Litery oraz głoski , sylaby w nazwach owoców i warzyw Praca z całą grupą, zajęcia indywidualne Rysowanie warzyw i owoców na wybraną literę. Określanie pierwszej i ostatniej głoski w nazwach warzyw i owoców, dzielenie ich na sylaby Wyklejanie liter plasteliną lub kawałkami papieru, wyodrębnianie – malowanie liter ukrytych wśród wielu różnych linii, zaznaczanie wszystkich liter, które dziecko zna Bajka o misiu Praca z całą grupą Propagowanie zdrowego odżywania Redagowanie listu do misia z bajki Praca w grupie Nauka tworzenia listu, utrwalenie zasad zdrowego odżywiania się Ile owoców, ile warzyw? Dodawanie i odejmowanie (rozumienie symboli +, -, =) praca w parach Wynik dodawania przedstawiony za pomocą wyciętych własnoręcznie owoców. Rozumienie znaczenia określeń: mało, średnio, dużo, tyle samo Praca w grupach Określanie przy pomocy symboli własnych preferencji smakowych dotyczących warzyw i owoców Odmierzanie , ważenie, porównywanie
 4. 4. Pokaz zdrowych kanapek Praca indywidualna rysowanie poszczególnych składników zdrowych kanapek Przygotowanie prezentacji indywidualnej na temat ulubionego owocu przyniesionego z domu do przedszkola Praca domowa  Zareklamowanie innym jego smaku, wyglądu, konsystencji, zapachu. Dzielenie się z innymi swoimi owocami. Przygotowanie składników do zupy dyniowej , gotowanie i jedzenie Praca w grupach  Nauka krojenia, rozróżnianie warzyw, rozpoznawanie zapachów i smaków Przygotowanie zdrowych kanapek dla rówieśników i rodziców Praca w grupach Próbowanie wszystkich rodzajów owoców i warzyw, estetyka posiłku, zasady higieny Przygotowanie sałatki/surówki dla rówieśników, personelu przedszkola Praca w grupach Próbowanie wszystkich rodzajów owoców i warzyw, estetyka posiłku, zasady higieny Przygotowanie soków z owoców i warzyw Praca indywidualna Mieszanie składników, określanie smaku, kolorów, wybór ulubionego soku Zapoznanie z działaniem sokowirówki Tworzenie instrukcji obsługi sokowirówki Prezentacja „w zdrowym sercu zdrowy duch” Ekspert kardiolog Poznanie wpływu jedzenia i aktywności ruchowej na zdrowie człowieka Pieczenie chleba Praca w grupach Poznanie przepisu na chleb, odmierzanie składników, wyrabianie ciasta i obserwacja roli zakwasu, wypiek chleba
 5. 5. Podsumowanie projektu Z udziałem dzieci i rodziców Prezentacja multimedialna opisująca poszczególne kroki w ramach projektu. Wykonanie pracy przestrzennej metodą orgiami „marchewka” razem z rodzicami. Wspólne przygotowanie zdrowego podwieczorku : chleb orkiszowy upieczony przez dzieci, masło, różne rodzaje miodu, świeżo wyciśnięte soki owocowo-warzywne.  
 6. 6. Opracowanie: Małgorzata Szczepańska, Elzbieta Firmanty, Ewa Skwarka Warszawa, 06.11.2013 r.
 7. 7. Wypowiedzi dzieci ZOSIA: Robiliśmy sałatkę, mieliśmy ją na talerzu i próbowaliśmy. Częstowaliśmy nauczycieli. Wszystkim smakowały nasze sałatki.
 8. 8. BARTEK : Zapamiętałem zupę dyniową – były fajne przygotowania, sami kroiliśmy warzywa. Nie smakował mi seler naciowy.
 9. 9. ADAM BYŚ. : Najlepsze były zdrowe kanapki, ja zrobiłem najlepsze dla swoich rodziców, bo miały najwięcej warzyw.
 10. 10. LILA: Zapamiętałam soki owocowo – warzywne. Próbowałam sok bananowo – winogronowy. Robiliśmy także zdrowe i śmieszne kanapki.
 11. 11. SAMUEL: Robiliśmy soki. Mnie najbardziej smakował jabłkowy. Mogliśmy mieszać różne smaki. Jak zaczął płynąć sok to ja zaśpiewałem piosenkę „Alleluja” z radości! NATALIA G. : Ja najbardziej zapamiętałam jak p. Małgosia włączyła sokowirówkę, bo widziałam jak ona działa pierwszy raz. ADAŚ BUŁ.: Dla mnie było najfajniejsze, gdy mogliśmy patrzeć jak były robione soki i je mieszać, próbować. Najlepszy był pomarańczowy.
 12. 12. MARIA : Soki były pyszne i dzieci się fajnie bawiły. Próbowaliśmy warzywa i owoce i mogliśmy je sami wkładać do sokowirówki. Zapamiętałam wywiady z panem dozorcą, panią Bożenką. Pytaliśmy „Dlaczego trzeba jeść owoce i warzywa? Co Państwo lubią?”.
 13. 13. OLIWIA: Zapamiętałam jak rysowaliśmy owoce zaczynające się na „p”, „s”.
 14. 14. Szukaliśmy liter ukrytych w warzywach i owocach: W jak winogrona. G jak gruszka. A jak ananas.
 15. 15. MICHAŁ S.: Wysyłaliśmy list do niedźwiedzia Czarnego Zęba, że będą mu się psuć kości. My też możemy zachorować jak nie będziemy jeść warzyw i owoców. Dzięki owocom i warzywom nasza krew będzie zdrowsza. Malowaliśmy czerwone krwinki.
 16. 16. WIKTORIA: Zapamiętałam najbardziej jak rysowaliśmy przepisy na sałatkę. Potem losowaliśmy dwa, które zrobiliśmy razem w przedszkolu.
 17. 17.  HANIA: Zapamiętałam jak mama Roberta mówiła o sercu , że trzeba jeść warzywa i owoce, żeby ono było zdrowe.
 18. 18. Dzięki warzywom i owocom mamy dużo siły – przygotowywaliśmy obiad dla naszych kolegów i koleżanek. Polubiliśmy pracę w kuchni i zostaliśmy pomocnikami pań kucharek.

×