Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Tekst autorstwa Jamesa Slevina, Internet i formy związków ludzkich
           Wojciech Kukuła, II socjologia
Główne problemy tekstu:


• Czy istnieje kryzys wspólnot w świecie nowoczesnym? Co charakteryzowało dawne
wspólnoty i jak ...
Wspólnoty prawdziwe i wyobrażone oraz
        odradzanie się wspólnoty
 •  Wspólnota prawdziwa to taka która  ...
Czy możliwe jest więc odrodzenie się wspólnoty na starych prawach?
Uczeni (Giddens czy Bauman) odnoszą się do tego sceptyc...
„Możesz być kimkolwiek chcesz” „Wspólnoty jako mikroorganizmy” „Po prostu jeszcze
                    ...
Należy internet traktować jako narzędzie wykorzystywane w praktycznych działaniach społecznych
Trwałość tych     ...
Internet jako narzędzie, które poprzez odpowiednią wiedzę na
jego temat pomaga radzić sobie z nowoczesnymi warunkami


Aby...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Internet i formy zwiazkow ludzkich

0 views

Published on

Prezentacja Wojtka na pierwsze spotkanie Socjonetu.org

Published in: Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Internet i formy zwiazkow ludzkich

 1. 1. Tekst autorstwa Jamesa Slevina, Internet i formy związków ludzkich Wojciech Kukuła, II socjologia
 2. 2. Główne problemy tekstu: • Czy istnieje kryzys wspólnot w świecie nowoczesnym? Co charakteryzowało dawne wspólnoty i jak się je charakteryzuje? • Czy mamy do czynienia obecnie z odradzaniem się wspólnot w Internecie? • Czy Internet sprzyja komunikacji zarówno jednostronnej jak i dwustronnej? • Czy Internet zastępuje wspólnoty w dawnych tego słowa rozumieniu? • Czy rozwój społeczności „wirtualnych” będzie oznaczał że „prawdziwe” społeczności znajdą się w odwrocie czy wręcz przeciwnie?
 3. 3. Wspólnoty prawdziwe i wyobrażone oraz odradzanie się wspólnoty • Wspólnota prawdziwa to taka która • Wspólnota wyobrażona są spajane swoje treści symboliczne chroni tylko wyłącznie poprzez wiarę w ich poprzez zaangażowanie władzy istnienie Problemy ze wspólnotami w społeczeństwach ponowoczesnych dotyczą głownie: • stawiania na indywidualne działanie • staranie się aby tworzyć niehierarchiczne zespoły zadaniowe • potrzeba kreatywności jednostki; atomizacja Jednak w czasach ponowoczesności pojawił się ostatecznie lęk przed dezintegracją społeczną, która miałaby być wynikiem spadku znaczenia sformalizowanych struktur opartych na hierarchii i władzy. Wspólnota znów cieszy się zainteresowaniem jako potrzeba bezpieczeństwa -> przywrócenie znaczenia temu co specyficzne, naturalne i lokalne
 4. 4. Czy możliwe jest więc odrodzenie się wspólnoty na starych prawach? Uczeni (Giddens czy Bauman) odnoszą się do tego sceptycznie. Biorąc pod uwagę powstające z poczucia bezpieczeństwa twory trudno jest nazwać wspólnotami. Istnieje ogólna tęsknota za wspólnotami vs. Świadomość niemożności cofnięcia się do zabezpieczeń oferowanych przez porządek społeczny który już nie istnieje. Internet otwiera nowe perspektywy przed nowymi formami związków ludzkich. Większa dynamika i intensyfikację poprzez „oderwanie czasu od przestrzeni” (Giddens)
 5. 5. „Możesz być kimkolwiek chcesz” „Wspólnoty jako mikroorganizmy” „Po prostu jeszcze jedno okno” – Sheryy -Elizabeth Reid -Howard Rheingold Turkle IRC jako podtrzymywanie relacji między Społeczności wirtualne przypominają Mamy do czynienia z jednostkami. IRC jako dekonstruujące właściwości reprodukcyjne organizmów odchodzeniem od tradycyjnych pragnień i nie podziały społeczne oraz konstruowanie żywych. Jednostki z góry dążą do dążymy do poznania głębi wspólnot. wspólnego dobra co sprawia że zjawisk a jedynie ich powierzchowności. samotne jednostki łączą się w grupy. Przyzwwyczjamy się do Badanie MUDów i list dyskusyjnych. bycia sterowanymi komputerowymi symulacjami – oknami. Trudno się z tymi tezami zgodzić ponieważ: Wiele kontekstów • zmienna ilość użytkowników IRC (bardzo zmalała) jednocześnie i hipoteza że • zmiany technologiczne oraz obalenie myślenia o równości w sieci internet jest kolejnym oknem rzeczywistości. • użytkownicy rozwinęli nowe umiejętności korzystania z sieci i wielu nie Rzeczywistość i internet nie uznaje ludzi w sieci za wiarygodne źródło informacji jako rywalizujące ze sobą • brak konsekwencji przedstawiania zjawisk (Reid mówi o skupianiu się na obszary. człowieku a potem zmienia perspektywę badawczą, Turkle mówi o połaczeniu świata wirtualnego i rzeczywistego gdy zaraz potem odrywa wszystko od rozumienia czasowego i przestrzennego. Rheingold natomiast widzi ludzi jako „kulturowe głupki” którzy nie działają refleksyjnie Propozycja alternatywnej koncepcji
 6. 6. Należy internet traktować jako narzędzie wykorzystywane w praktycznych działaniach społecznych Trwałość tych Przeświadczenie, że jeżeli wspólnot jest jednostki budują wspólnoty w Bardzo ważne jest zależna od internecie to działają jako znaczenie interakcji zdolności do społecznej która winna być inteligentne i świadome posiadania rozpatrywana nieodłącznie osoby. Maja wiedzę na temat wiedzy, z praktykami społecznymi możliwości i ograniczeń które osadzonymi w konkretnym niesie ze sobą internet. umiejętności kontekście które jednostki mają do swojej dyspozycji i motywacji do podtrzymywania tych relacji Każde opracowanie dotyczące wpływu internetu na formy związków ludzkich wymaga rozważenia tego jak systemy interakcji społecznych porządkują przestrzeń i czas Alternatywna koncepcja dotycząca związków ludzkich tworzących się za sprawą internetu.
 7. 7. Internet jako narzędzie, które poprzez odpowiednią wiedzę na jego temat pomaga radzić sobie z nowoczesnymi warunkami Aby zrozumieć szanse i zagrożenia jakie niesie dla tworzenia wspólnot Internet należy rozwijać nowe umiejętności. Aby to osiągnąć trzeba badać nowe mechanizmy rządzenia ludzkimi związkami.

×