Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Příslušenství fotoaparátů.ppt

441 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Příslušenství fotoaparátů.ppt

 1. 1. Příslušenství digitálních fotopřístrojů
 2. 2. Paměťová médiaKaždý digitální přístroj má paměť, do které se ukládají data zesnímače. Jedná se o rychlou paměť, která slouží jako mezistupeň nežse uloží na přenosné paměťové médium. Velikost této vyrovnávacípaměti je obvykle malá (do 20 MB). Závisí na kvalitě přístroje.Snímky se ukládají na vyměnitelnou paměť typu flash, která pojme od 8MB dat. S pamětí můžeme pracovat pomocí čteček na libovolnémpočítači. Karty se liší svojí konstrukcí, velikostí a rychlostmi čtení azápisu.
 3. 3. Mezi nejběžnější karty pro digitální přístroje patří:SmartMedia – paměťové karty od firmy Toshiba. SmartMedia je nejstarší,největší a nejjednodušší paměťová karta s malou kapacitou a nízkou rychlostípřenosu dat. Je pouze u nejlevnějších kompaktních fotoaparátů. Vyrábějí se vkapacitách od 8 MB do 128 MB. Upředňostňuje jednoduchost výrobníhoprocesu. Do svých digitálních fotoaparátů je převzal hlavně Olympus a FujiFilm. Compact Flash I (8-512 MB) a Compact Flash II (160-640 MB) jsou nejběžnější. Mají stejný rozměr, pouze typ II je silnější. Karta má vlastní řadič, což zrychluje její práci. Do špičkových přístrojů lze v současnosti použít i ultrarychlé vysokokapacitní karty typu Compact Flash Extreme III a IV s kapacitou až 16 GB.MemoryStick – od firmy Sony, lze ji použít i pro jiná digitální zařízení. Vynikápředevším rychlostí a svými malými rozměry. Existují v několika variantách.SecureDigital (SD) jsou druhým nejrozšířenějším typem karty. Obsahují obvody, které zvyšují rychlostpřenosu jednotlivých dat. Díky těmto obvodům umí navíc komunikovat s ochrannými prvky na nosičíchkrytých autorskými právy.
 4. 4. xD Picture Card jsou nástupcem rozšířených SmartMedia karet. Nejmenší formát média proukládání dat. Neobsahuje vestavěný řadič. Je výrobně levnější, ovšem na druhou stranu jakékolivzařízení, které bude s touto kartou komunikovat, musí mít řadič vestavěn. Karty jsou podporoványOlympusem a Fujifilmem. Vyrábějí se v kapacitách 128 MB – 2 GB s plánovanou perspektivou do8 GB.IBM Microdrive - Miniaturní pevný disk v obalu. Přes relativně vysokou kapacitu je nevýhodoujejich cena, vysoká spotřeba, vyšší provozní teplota a přítomnost pohyblivých součástek.
 5. 5. Baterie a akumulátoryDigitální technika je zcela závislána přísunu elektrické energie a vřadě případů je její spotřeba značná.V digitálních fotoaparátech se nejčastěji používají baterie velikostiAA (tužkové baterie). Klasické baterie mají dvě obrovské nevýhody– po vyčerpání energie jsou nepoužitelné a při zakoupení levnějšíchtypů (včetně alkalických) nemusí přístroj fungovat ani se zcelanovými bateriemi nebo jím lze pořídit jen značně omezený početsnímků.
 6. 6. Baterie a akumulátoryAkumulátory mají obrovskou výhodu, že po vyčerpáníjejich kapacity je lze opět dobíjet. Jsou takekonomičtější.Dnes nejběžnější akumulátory typu NiMH (nikl-metal-hydridové) vydrží asi 500 dobíjecích cyklů a nemajípaměťový efekt.Oba typy akumulátorů existují v provedení AAA(mikrotužkové) a AA (tužkové), což jsou nejčastějšíformáty využívané v digitálních přístrojích.
 7. 7. Záblesková zařízeníKaždý digitální fotoaparát je vybaven elektronickýmzábleskovým zařízením, běžně označovaným jako „blesk“.Blesk je přídavné světlo podobné silnému reflektoru, kteréje schopné rovnoměrně osvítit scénu v určitém úhlu. Narozdíl od běžných reflektorů má ale blesk barvu denníhosvětla (cca 5 500 K) a doba jeho svitu je velmi krátká(typicky tisíciny vteřiny).
 8. 8. Záblesková zařízení
 9. 9. StativyStativ je základní pomůckou každého fotografa alze ho využít v mnoha situacích.Stativ udržuje v prvé řadě přístroj ve stabilnípoloze a zamezuje vznik nežádoucích otřesů, alesoučasně plní i nezastupitelnou funkci přikomponování. Fotografováním z ruky těchtomožností nikdy nedosáhneme.
 10. 10. Stativy
 11. 11. Konec MICHAELA VYKOUKALOVÁ EPO 3A

×