Siyasi Partilerin İnternet Üzerinde KonuşulmaOranları (Nisan 2011)İnternet, günümüzde sadece sorularınızın cevaplarını ald...
AK PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMI                     AK PARTİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik ...
BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                  BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 20...
BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMI...
CUMHURİYET HALK PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                 CUMHURİYET HALK PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan...
DEMOKRAT PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMI                   DEMOKRAT PARTİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volka...
DEMOKRATİK SOL PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMI                  DEMOKRATİK SOL PARTİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 201...
DOĞRU YOL PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                   DOĞRU YOL PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ ...
EMEK PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                    EMEK PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan ...
HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMI...
HAK VE EŞİTLİK PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                  HAK VE EŞİTLİK PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan...
HALKIN SESİ PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                   HALKIN SESİ PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 201...
LİBERAL DEMOKRAT PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMI                 LİBERAL DEMOKRAT PARTİ : KAYNAK DAĞILIMINisan ...
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                 MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIM...
MİLLİYETÇİ VE MUHAFAZAKAR PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMI              MİLLİYETÇİ VE MUHAFAZAKAR PARTİ : WEB SİTE ...
MİLLET PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                    MİLLET PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volk...
ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI               ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ : KAYNAK DAĞIL...
SAADET PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                    SAADET PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volk...
TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                 TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINis...
YURT PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI                    YURT PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan ...
Sosyal ağlar, bireyleri internet üzerinde toplum yaşamı içinde kendilerini tanımlayarak, aynı kültürel seviyesinderahatlık...
Nisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr)  Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
Türkiye’deki 15 (*) yaş ve üzeri internet kullanıcıları, Türkiye nüfusu ortalamasına kıyasla daha yüksek oranda sosyo-ekon...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Siyasi Partilerin İnternet Üzerinde Konuşulma Oranları - Nisan 2011 @volkancelik

1,462 views

Published on

Published in: Business, Technology
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,462
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
23
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Siyasi Partilerin İnternet Üzerinde Konuşulma Oranları - Nisan 2011 @volkancelik

 1. 1. Siyasi Partilerin İnternet Üzerinde KonuşulmaOranları (Nisan 2011)İnternet, günümüzde sadece sorularınızın cevaplarını aldığınız, araştırma yaptığınız ya da eğlence aracı olarak kullanımözelliklerinin ötesine geçti. Artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Kitleler internet üzerinde konuşuyor,fikir ve görüşlerini internette yazıyor.12 Haziran seçimine iki ay kala 19 siyasi partilerin internet üzerinde konuşulma oranlarında Ak Parti başı çekiyor. %20.4olan Ak Parti’yi çok yakın olarak takip eden parti ise %19.3 ile Cumhuriyet Halk Partisi.Konuşulma oranları, Facebook, Twitter gibi popüler sosyal ağlar haricinde, haber siteleri, bloglar, forumlar gibi birçokfarklı platformda yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda 19 siyasi partinin konuşulma oranları görebilirsiniz.Nisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 2. 2. AK PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMI AK PARTİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 3. 3. BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 4. 4. BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 5. 5. CUMHURİYET HALK PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI CUMHURİYET HALK PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 6. 6. DEMOKRAT PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMI DEMOKRAT PARTİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 7. 7. DEMOKRATİK SOL PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMI DEMOKRATİK SOL PARTİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 8. 8. DOĞRU YOL PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI DOĞRU YOL PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 9. 9. EMEK PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI EMEK PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 10. 10. HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 11. 11. HAK VE EŞİTLİK PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI HAK VE EŞİTLİK PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 12. 12. HALKIN SESİ PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI HALKIN SESİ PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 13. 13. LİBERAL DEMOKRAT PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMI LİBERAL DEMOKRAT PARTİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 14. 14. MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 15. 15. MİLLİYETÇİ VE MUHAFAZAKAR PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMI MİLLİYETÇİ VE MUHAFAZAKAR PARTİ : WEB SİTE DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 16. 16. MİLLET PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI MİLLET PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 17. 17. ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI ÖZGÜRLÜK VE DAYANIŞMA PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 18. 18. SAADET PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI SAADET PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 19. 19. TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 20. 20. YURT PARTİSİ : WEB SİTE DAĞILIMI YURT PARTİSİ : KAYNAK DAĞILIMINisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 21. 21. Sosyal ağlar, bireyleri internet üzerinde toplum yaşamı içinde kendilerini tanımlayarak, aynı kültürel seviyesinderahatlıkla anlaşabilecekleri insanlara internet iletişim metotları ile iletişime geçmek için ve aynı zamanda normal sosyalyaşamda yapılan çeşitli jestleri simgeleyen sembolik hareketleri göstererek insanların yarattığı sanal ortamdaki sosyaliletişim kurmaya yarayan ağlar “sosyal ağlar” denilmektedir. Sonuçlar, siyasi partilerin sosyal ağlar üzerinde çokkonuşulduğu göstermektedir. Konuşulmaların çok veya az olması kadar olumlu/olumsuz olarak raporlanmasıönemlidir. Raporlanan bu sonuçları yapılan reklam çalışmaların değerlendirilmesi için de verimli olacaktır.Twitter ve Facebook gibi popüler sosyal ağlar, siyasi partilerin geri bildirimlerini değerlendirmek ve internet üzerindehedef kitlelerine ulaşmak için çok önemli bir mecradır. Facebook Türkiye kullanıcıların yaş dağılımı bakarsak;Facebook Türkiye kullanıcısı sayısı 28.000.000 ve bu kullanıcı sayısının %61’i 18 – 34 yaş arasıdır. Bu rakamın datahminen 3,5 – 4 milyon kullanıcının ilk defa oy kullanacağını düşünürsek bu mecranın öneminin ne kadar önemliolduğunu gösterir.Ocak 2010 – Ağustos2010 tarihleri arasında, IAB Türkiye, Gemius ve Ipsos KMG işbirliğinde, Türkiye’de IAB Türkiyeüyesi internet sitelerinin trafik bilgilerini ve kullanıcı profillerini ölçme amaçlı yürütülen sektörel bir çalışmada iseTürkiye’de 12 yaş ve üzeri internet kullanıcıları, Türkiye nüfusu ortalamasına kıyasla daha yüksek oranda.Nisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 22. 22. Nisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)
 23. 23. Türkiye’deki 15 (*) yaş ve üzeri internet kullanıcıları, Türkiye nüfusu ortalamasına kıyasla daha yüksek oranda sosyo-ekonomik sınıfa mensuptur. (* SES ve benzeri detaylı demografik bilgiler ancak 15 yaş ve üzeri internet kullanıcıları içinderlenmiştir.)Nisan 2011 @ Volkan Çelik (www.volkancelik.com.tr) Kaynak : SoMedya (www.somedya.com)

×