Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Я та, якій болить…

100 views

Published on

Спробуймо трохи пофантазувати і пригадати Париж, уявімо французьку письменницю, чия творчість повністю заполонила нашу увагу. Для цього можемо скористатися ключовими словами: приваблива жінка, легке життя, швидкі машини, буржуазні вілли, сонце, суміш цинізму й чуттєвості, байдужості та неробства.
Жінка-вибух – вічний підліток, утілення нестандартного способу життя, джинси з яскравими смужками та кросівки без шкарпеток. Епатажна особа, «марнотратка», постійний ризик у житті... Це все про неперевершену Франсуазу Саган, найвідомішу представницю феміністичної жіночої прози ХХ століття.
У фільмі за її сценарієм грала Катрін Деньов, пісні на її вірші виконували Ів Монтан і Джонні Холлідей. Частим гостем її літературного салону був французький президент Франсуа Міттеран.
Ф. Саган була відома як суспільна діячка, публіцистка. Вона порушувала проблеми моральної та духовної кризи серед молоді, захищала права людини, але часто-густо чула на свою адресу обвинувачення в надмірній легковажності романів. Її життя було таким яскравим, як і книги. Там були присутні дорогі автомобілі, наркотики, випадкові зв’язки, викидання грошей на вітер.
Відділ попереднього замовлення, МБА та видачі літератури Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва пропонує всім охочим ознайомитися з матеріалами віртуальної виставки «Я та, якій болить…» (до 85-річчя від дня народження Франсуази Саган, популярної французької письменниці).

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Я та, якій болить…

 1. 1. Франсуаза Саган (фр. Françoise Sagan), справжнє прізвище – Куарез (фр. Quoirez) 1935–2004 Французька письменниця. Також писала тексти для пісень та співпрацювала в написанні сценаріїв і діалогів для фільмів. За життя їй дали прізвисько «чарівний маленький монстр» (Франсуа Моріак на сторінках газети «Le Figaro»), батьки називали «Кікі», а сама себе Саган називала «марнотраткою життя». Батько Франсуази був проти того, щоб прізвище Куарез з'явилося на обкладинці першого роману, тож Франсуаза Куарез перетворилася на Франсуазу Саган. Свій псевдонім Франсуаза запозичила з роману відомого французького письменника Марселя Пруста «У пошуках утраченого часу», однією з героїнь якого була герцогиня Доротея Саган.
 2. 2. Біографічна довідка Народилася 21 червня 1935 року в м. Кажарк (Франція, департамент Лот) в родині багатого провінційного промисловця. Франсуаза – четверта, наймолодша дитина. Один із старших братів помер у грудному віці, тому народження маленької дівчинки стало для Лео Куареза подарунком з небес. Батьки її любили та балували, вона ні в чому не знала відмови. Похмурою тінню на її дитинство могла лягти війна, але батьки зробили все можливе, щоб оберегти дітей. Під час окупації родина жила в Ліоні, по закінченні війни – переїхали до Парижа. Вчилася не дуже старанно, змінювала школи, у яких не схвалювали її волелюбні погляди. Її звільнили за три місяці до кінця навчального року: повісила бюст Мольєра на двері, тому що заняття про нього було нудне. Потім її звільнили з «Монастиря птахів» за відсутність духовності.
 3. 3. Вийшовши з пансіону, Франсуаза, яка була одержима пристрастю до літератури, вступила на філологічний факультет Сорбонни – паризького університету. Але богемне життя зірок притягує її не менше, ніж університетські лекції. Вона зустрічається в маленьких затишних паризьких кафе з художниками, письменниками, артистами. Бесіди до опівночі, візити, концерти... А вночі вона писала свою першу книгу «Добридень, смутку!». В одну мить Саган стала наймолодшою письменницею та найбагатшою дівчиною країни. Франсуаза не знала, що робити зі своїм несподіваним багатством. «Боюся, що в твоєму віці багатство може обернутися великою бідою. Тому витрать все якомога швидше», – порадив їй батько. І дівчина почала смітити грошима, і це стало одним з її улюблених занять у житті. При цьому вона щедро жертвувала великі суми благодійним фондам.
 4. 4. Створюючи романи про тендітну любов, їхня авторка найчастіше ставала героїнею скандальних світських хронік. У її житті було безліч скандалів, несплачених податків, автомобільних аварій, умовних тюремних термінів, а також пристрасть до наркотиків, алкоголю й азартних ігор. Франсуаза все життя була схильна до епатажу – так вона відмовилася увійти до складу Гонкурівської академії та відхилила почесну пропозицію стати членом Французької академії. «Я не люблю почестей, вони стомлюють мене своєю безглуздістю», – говорила письменниця. Двічі виходила заміж. У 1958 р. за сорокарічного видавця Гая Шуеллера, а потім у 1962 р. – за молодого американця Боба Уестхоффа, льотчика, який змінив штурвал літака на професію моделі. Від другого шлюбу залишився син Дені, якого Франсуаза обожнювала. Але мати з неї була ніяка, тому більшу частину часу хлопчик був під опікою няньок. Однак це не завадило їхній любові та взаєморозумінню.
 5. 5. Здоров'я Франсуази Саган почало стрімко погіршуватись у 2000-х роках. Останні роки письменниця провела із сином та близьким другом в Онфлері, що на півночі Франції. Пішла із життя 24 вересня 2004 року від серцево-легеневої недостатності у 69-річному віці. За її особистим проханням була похована на кладовищі села Севзак, за декілька кілометрів від рідного міста Кажарк. Протягом життя вона неодноразово занедужувала і впадала в кому. Перенесла безліч операцій. Після автокатастрофи (у двадцять два роки), коли Саган не впоралася з керуванням, її соборували, бо вважали, що смерть неминуча. Останні роки письменниці були затьмарені банкрутством, судовими позовами, штрафами та скандалами. Вона руйнувала себе, вживаючи алкоголь і наркотики. У 2001 році обставини призвели до того, що Франсуаза втратила всю свою нерухомість і змушена була поселитися в друзів.
 6. 6. Творчий здобуток письменниці Перу письменниці належать 22 романи, 2 збірки новел, 7 п'єс і 3 книги нарисів. Франсуаза Саган – авторка сценаріїв, балетних лібрето та текстів п'ятнадцяти пісень. Багато її творів екранізовано. Популярність їй принесла перша книга «Bonjour Tristesse!» («Добридень, смутку!)» (1954), опублікована, коли Франсуазі було 19 років. Роман перекладено 30 мовами світу та екранізовано. Книга вийшла загальним накладом понад мільйон примірників. У 1985 році Франсуаза Саган здобула премію князя Монако за внесок у літературу. Вона демонстративно відмовлялася від літературних премій, почесних титулів і членства в академіях. Значний резонанс у Європі спричинив її роман- біографія про Сару Бернар «Дорога Сара Бернар» (1987), написаний у формі листів до актриси.
 7. 7. Саган, Ф. Bonjour, печале! : повість / Франсуаза Саган ; пер. з фр.: Я. Кравець, В. Омельченко. – Київ : Рід. мова, 2018. – 240 с. – (Двое ± 1). У книгу увійшли дві повісті: «Bonjour, печале!» та «Чи любите ви Брамса?» – схожі за настроєм, але абсолютно різні водночас. Історії, які не обтяжують, не претендують на багатоплановість і багатошаровість, але хапають за серце, переносять у Францію 20 століття, романтичний Париж, сповнюють радості та смутку. «Bonjour, печале!» – перша повість письменниці, яка стала бестселером і перекладена багатьма мовами. Героїня, юна Сесіль, по-своєму розуміє, що таке Добро і Зло, і легковажить не тільки почуттями, а й долями близьких їй людей. У повісті «Чи любите ви Брамса?» – здавалося б, класичний трикутник – жінка і двоє чоловіків. Однак вибір, який роблять вони, фатальний для кожного…
 8. 8. Саган, Ф. Сонячний промінь у холодній воді : повість / Франсуаза Саган ; пер. з фр. В. Омельченко. – Київ : Рід. мова, 2018. – 184 с. – (Двое ± 1). Жиль Лантье, головний герой повісті, втомився. Втомився від роботи, від галасливого Парижа, від друзів, від розваг. Втомився від своєї дівчини, яка готова заради нього на все. Втомився від життя. Жиль вирішує взяти відпустку і поїхати в село, де він зустрічає Наталі. Вона розумна, красива, владна і вже закохана в нього. З нею настає спокій, блаженство, давно забуте відчуття щастя і хлопчача закоханість. Наталі – найкращі ліки від депресії. Але вона вже заміжня...
 9. 9. Саган, Ф. Охоронець серця : романи / Ф. Саган ; пер. з фр. В. Шовкун. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. – 416 с. Книга об’єднує три романи Франсуази Саган: «Охоронець серця», «Сигнал до капітуляції», «Невиразна усмішка» – твори із витриманою інтригою, сповнені психологізму та пристрасті. У романі «Охоронець серця» Дороті Сеймур, сценаристка, розчарована в принадах голлівудського життя, поселяє на своїй віллі Льюїса, дивного парубка, збитого на дорозі. Поступово він займає все більше місця в її житті. У голлівудських знаменитостей бувають охоронці, Льюїс стає для Дороті ангелом- охоронцем. Та чи можливо зберегти найбільш летючу субстанцію на світі – любов?.. Прониклива історія кохання двох несхожих людей та їхніх спроб знайти щастя ...
 10. 10. Саган, Ф. Охоронець серця : романи / Ф. Саган ; пер. з фр. В. Шовкун. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. – 416 с. Головна героїня роману «Сигнал до капітуляції» Люсіль живе на всьому готовому, купається в любові дорослого багатого чоловіка. У неї немає минулого, немає майбутнього, є тільки сьогоднішній день. Тому, коли в її житті з'являється молодий Антуан, Люсіль з наївною легкістю кидається в цей вир. Все здається казковим: пристрасна любов і ніжність в одному флаконі. Але все не так просто: звикла до розкоші, Люсіль не може відмовитися від неї навіть заради коханого. У романі «Невиразна усмішка» юний Бертран страждає через свою однокурсницю, студентку Сорбонни Домініку, а та в свою чергу сумує за його дядьком Люком. Поруч з Люком Домініка відчуває себе живою, радісною, веселою. І що поганого, якщо вони проведуть разом кілька тижнів на Лазуровому узбережжі? Адже вони не збираються закохуватися одне в одного! Але Люк одружений і дуже любить свою Франсуазу. Автору прекрасно вдалося передати всю гаму почуттів дівчини: від легкої зацікавленості до повного краху надій.
 11. 11. Саган, Ф. Італійське небо : оповідання / Ф. Саган ; пер. з фр. Тамари Куріпко // Всесвіт. – 2010. – № 7/8. – С. 258–264. Новела увійшла до збірки «Оксамитові очі» видавництва «Flammarion» (1975 р.). Тонке, делікатне вивчення глибоких людських почуттів, витонченість мови й самого оповідання наче покриває романтичним флером нерадісну сутність того, що відбувається: людина, яка живе не своїм життям, не в тому оточенні, не з тими людьми, і радіє тільки своїм спогадам і пляшці доброго коньяку, що стоїть у шафі... У кінці розповіді романтичний флер відлітає, залишаючи смуток і співпереживання.
 12. 12. Саган, Ф. Любите ли вы Брамса? : романы / Франсуаза Саган ; пер. с фр : Н. Жарковой, Н. Комина. – Москва : Эксмо ; Санкт-Петербург : Домино, 2009. – 320 с. До збірки ввійшли два романи, дві несхожі за сюжетом та атмосферою історії, але об’єднані головним героєм – любов’ю. «Любите ли вы Брамса?». Самотня жінка, якій давно не 20, одружений чоловік і юнак 25 років. Що вибере головна героїня? Бути однією? Кохати? Бути коханою? Або страждати? Кого з двох повинна вибрати жінка? Людину, яка її любить і яку любить вона, або того, хто весь час бреше і годує порожніми обіцянками? Чого хоче її справжнє «я»? Жорстокі суспільні стереотипи, що мешкають у мозку самотньої жінки, не дають їй можливості дозволити собі бути собою. «Волшебные облака». Він – заручник власної любові, охоплений болісними, непереборними ревнощами. Вона – птах, що потрапив у клітку цих ревнощів, доведена до мук і відчаю. Вона бажає знову злетіти в хмари, повернути свою незалежність. Але як можна заподіяти йому біль? Дві протилежності, дві половинки, з’єднані узами шлюбу й узами любові, про яку складно сказати, чи покарання це, чи дарунок небес.
 13. 13. Любов – це таємниця, завісу над якою люди намагаються підняти вже багато століть. Справжню любов, справжню пристрасть дано випробувати далеко не кожному, але тільки той, хто відзначений нею, проживає повноцінне життя. Двоє закоханих, Сибілла і Франсуа, вже 10 років разом, їхні почуття дуже сильні та міцні, трепетні й щирі. Вони разом працюють перекладачами п'єс. Але одного разу захотіли самостійно поставити одну з них. Це рішення стало фатальним – з'явилася інша жінка, яка спровокувала не тільки фізичну, а й духовну зраду. Виявилося, що сам факт наявності нової коханки не так важливий, як те, що вона стала керувати думками чоловіка, змусила його переробити п'єсу заради більшого гонорару. Чоловік хоче зберегти відразу двох жінок, але… Саган, Ф. В туманном зеркале : роман / Франсуаза Саган. – Москва: Эксмо, 2010. – 192 с.
 14. 14. Саган, Ф. Здравствуй, грусть : пер. с фр. / Франсуаза Саган. – Москва: Эксмо, 2009. – 352 с. «Через месяц, через год». Цей роман – зріз життя богемної тусовки. Люди, які не обтяжені турботами, занурені у свої надумані проблеми. Симпатії, що переходять у пристрасть, а потім назад у симпатії, зради, легке відчуття провини, розрахунки... Всі одне одному зраджують, якщо і не в реальності, то в думках. Всі це бачать, але ніхто нічого не каже. І це звичайна річ. Така ось легка замальовка з життя паризької богеми другої половини минулого століття. Саган, Ф. Прощай, печаль / Франсуаза Саган ; пер. с фр. В. Львова. – Москва : Эксмо, 2010. – 192 с. До збірки увійшли три твори Франсуази Саган: «Здравствуй, грусть», «Смутная улыбка» та «Через месяц, через год».
 15. 15. Саган, Ф. Я – женщина, любившая мужчину : романы : пер. с фр. / Франсуаза Саган. – Москва : Эксмо, 2008. – 800 с. – (Великие романы ХХ века) (Большая книга). До збірки увійшли романи: • «Здравствуй, грусть» • «Смутная улыбка» • «Через месяц, через год» • «Любите ли вы Брамса?» • «Волшебные облака» • «Сигнал к капитуляции» • «Ангел-хранитель» • «И переполнилась чаша» • «Рыбья кровь» • «Страницы моей жизни»
 16. 16. Підготувала бібліотекар І категорії відділу попереднього замовлення, МБА та видачі літератури Попельянц Т. П.

×