Saskarsmes stili

5,656 views

Published on

Apjomīga prezentācija, kurā ir aplūkota teorija par E.Berne Ego pozīciju saskarsmē un par V.Satīras saskarsmes stiliem.

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
5,656
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
43
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • Sociālās lomas – uzvedība, kādu no cilvēka gaida apkārtējie, ņemot vērā viņa stāvokli sabiedrībā. Starppersonu lomas – uzvedība, kādu gaida otrs cilvēks, balstoties uz attieksmēm, jūtām vienam pret otru. Individuālās lomas – uzvedība, kādu cilvēks gaida pats no sevis, ņemot vērā priekšstatu par savu “Es”. Katram ir sava loma, kura tiek izpildīta konkrētajā saskarsmes brīdī. Saskarsmes gaitā lomas var mainīties.
 • Šodien iepazīsim divas teorijas.
 • Amerikāņu psihologs E.Berne apgalvo, ka katram cilvēkam ir raksturīgas trīs Ego – “Es” stāvokļi, kuri saskarsmē izpaužas kā noteiktas pozīcijas: Vecāks, Pieaugušais, Bērns. “Es” stāvokli E.Berne definē kā: “pastāvīgas izjūtas un pārdzīvojumus, kas tieši saistīti ar atbilstošu izturēšanās veidu”. Teorijas pamatprincips – izturēšanās nosaka izturēšanos (spoguļa efekts).
 • Tie ir pirmo bērnības gadu iespaidi: kā vecāki runāja viens ar otru, kā izturētie. Vecāku runai raksturīgākās intonācijas ir: vērtējoša, kritiska, aizstāvoša vai mierinoša. Ķermeņa valoda: pamācoša vai nosodoša, pacelts rādītājpirksts, skats vērsts no augšas uz leju, sakrustotas rokas, rokas gurnos. Cenšas kontrolēt otru cilvēku, noteikt ko viņam darīt, tājapat laikā rūpēties vai aizstāvēt.
 • Raksturīga spontāna rīcība. Veidojas bērnībā un pauž mūsu jūtas. To, kas mums jādara, nosaka Vecāka Ego, bet to, ko gribam darīt – Bērna. Runai raksturīga bērnišķīga intonācija: uztraukta, ķiķinoša, kaitinoša. Ja cilvēka uzvedību nosaka jūtas, vēlmes vai vajadzības, tad tas ir dabiskais bērna ego stāvoklis. Ja cilvēks uzvedas tā, lai iegūtu atzinību vai pozitīvu vērtējumu, arī lai novērstu pārmetumus vai kritiku, tas tas ir pielāgotais bērna ego stāvoklis.
 • Nav saistīts ar personas vecumu. Vadās no pozīcijas “kā to sasniegt?”
 • Saskarsmes stils pēc būtības ir uzvedības taktika, lai mazinātu trauksmi.
 • Ikvienam cilvēkam ir iekšējā sirdsapziņa (vai sauciet to kā vēlaties), kura saka, kādam jābūt cilvēkam. Šīs sirdsapziņas balsi un tekstus veido ģimene, vecvecāki un mums nozīmīgi cilvēki, no kuriem mēs mācamies kādam jābūt labam cilvēkam, ka kļūdīties nav atļauts, mēs domājam kā tas izskatīsies no malas utt. Kad gadās kādu no iekšējās sirdsapziņas noteikumiem pārkāpt, cilvēkā veidojas trauksme, kuru viņš cenšas mazināt, izvēloties atbilstošo saskarsmes stilu.
 • Saskarsmes stilu veido trīs attieksmes: Attieksme pret sevi; Attieksme pret citiem; Attieksme pret apstākļiem. Balstoties uz šīm attieksmēm izdala piecus saskarsmes stilus.
 • Noliedz sevi un uzskata, ka citi ir nozīmīgāki. Nekad nerunā par savām vēlmēm, dzīvo ar citu domām un vēlmēm, lai tikai saglabātu mieru. Iekšējā balss it kā saka: “Bez jums jau es nekas neesmu”. Gaida, lai kāds cits ļauj rīkoties, jo baidās kļūdīties. Apkārtējos izraisa nepatiku, dusmas, nožēlu.
 • Atzīst tikai sevi, noliedz citus un apstākļus. Vienmēr visās situācijās meklē vainīgos. Stāja stalta, sods izsliets, spalga balss, kategorisks tonis, mēdz pamācoši kratīt ar pirkstu. Patiesībā jūtas nedroši un ar savu uzvedību slēpj nedrošību, lai nezaudētu kontroli. Ilgojas pēc emocionālas tuvības, ir iekšēji nedroši un dusmojas paši uz sevi. Citos izraisa vainas izjūtu, neveiklību un mazvērtības apziņu.
 • Noliedz sevi un citus, bet ļoti svarīgi ir apstākļi. Šie cilvēki ļoti domā līdzi cik daudz un kādas izrādīt savas emocijas. Šie cilvēki slēpj vajadzību pēc emocionāla kontakta. Ātri var atpazīt pēc tā, ka lieto daudz svešvārdus. Savā būtībā baidās no emocionāla ievainojuma. Ar šiem cilvēkiem ir viegli strādāt kopē, bet grūti atpūsties. Saskarsmē ar citiem cilvēkiem cenšas saglabāt zināmu attālumu.. Citos cilvēkos izraisa neveiklības izjūtu, viņi šķiet vēsi un nepieejami.
 • Noliedz sevi, citus un apstākļus. Šie cilvēki ir haotiski, nevar atrast savu vietu uz pasaules. Augums ir neveikls, visu laiku kustībā, viņi nevar mierīgi ne nostāvēt, ne nosēdēt. Runā neatbilstoši situācijai, nepabeigtos teikumos, pārlecot no vienas tēmas uz otru. Šis stils ir raksturīgs gandrīz ikvienam dramatiskās dzīves situācijās. Citos izraisa neapmierinātību, skujas vai dusmas.
 • Rēķinās ar sevi, citiem un ar apstākļiem. Vārdi atbilst ķermeņa valodai. Redz un pieņem citus tādus, kādi viņi ir. Neslēpj savas domas un jūtas, bet, tās izsakot, rēķinās ar partnera izjūtām un pārdzīvojumiem. Neveiksmes neuztver kā katastrofu, jo saprot, ka katrs var kļūdīties, katram var nepaveikties. Prot mācīties no savām kļūdām. Raksturīga iekšējā brīvība, kas ļauj uzņemties risku un atbildību. Saskarsmē ar šiem cilvēkiem ir patīkami, partneri viņus ciena un respektē.
 • Ierakstiet savos pierakstos 10 līdz 15 atbildes uz jautājumu “Kādam man ir jābūt?”. Novērtējiet savas atbildes. Pārdomājiet, kāds ir jūsu saskarsmes stils! Motivējiet savu viedokli! Izvēlieties kādu sadzīves situāciju. Izspēlējiet to! Novērtējiet, kā izpaudās saskarsmes stili (vārdos, pozās, žestos)!
 • Saskarsmes stili

  1. 1. V.Vanaga
  2. 2.  Sociālās  Starppersonu  Individuālā
  3. 3.  pozīcija “no augšas”  pozīcija “blakus”  pozīcija “no apakšas”
  4. 4.  piedzīvojumi dzīves laikā;  vecāku pozīcija saskarsmē;  bērnības pārdzīvojumi.
  5. 5. V.Vanaga
  6. 6.  “Vecāks”  “Pieaugušais”  “Bērns”
  7. 7. Vecāka Ego – uzvedība, kas pārņemta no ārējiem avotiem, galvenokārt no vecākiem. Saskarsmē izpaužas kā:  aizbildnieciskums;  kritiskums;  audzinoša izturēšanās.
  8. 8. Bērna Ego – ietilpst agras bērnības pārdzīvojumi, atmiņas un nostāja attiecībā pret sevi un citiem. Saskarsmes raksturīgākās pazīmes:  kustīga mīmika;  pieliekta galva;  skaties no lejas uz augšu;  izvairīšanās skatīties acīs.
  9. 9. Pieaugušā Ego – cilvēks orientējas uz dzīves realitāti, viņa mērķis ir informācijas uzkrāšana. Saskarsmē izpaužas kā:  līdzsvarots;  nosvērts;  labi pielāgojas situācijai.
  10. 10. 1.Dažreiz man pietrūkst pacietības. 2.Es spēju kontrolēt savas vēlmes, ja tās mani traucē. 3.Vecāki ir tie, kuri nosaka savu dzīvi bērnu dzīvi ģimenē, jo vecāki ir vairāk nobrieduši un ar lielāku dzīves pieredzi. 4.Es dažreiz pārspīlēju savu lomu atsevišķos notikumos. 5.Mani nav viegli “apvest ap stūri”. 6.Man patiktu strādāt par audzinātāju. 7.Ir brīži, kad manī rodas vēlēšanās uzvesties kā bērnam.
  11. 11. 8.Es domāju, ka pareizi saprotu apkārt notiekošo. 9.Katram jāpilda savs pienākums. 10.Dažreiz es rīkojos nevis kā vajadzētu, bet tā, kā es pats vēlos. 11.Pieņemot lēmumu, es rēķinos ar iespējamām sekām. 12.Jaunajai paaudzei ir jāmācās no vecākās paaudzes, kā jādzīvo. 13.Es mēdzu apvainoties tāpat kā daudzi cilvēki. 14.Es cilvēkos saskatu vairāk nekā tikai to, ko viņi paši saka – “Es redzu cilvēkiem cauri”.
  12. 12. 15.Bērniem bez ierunām jāklausa vecāku norādījumiem. 16.Es esmu aizrautīgs cilvēks. 17.Mans galvenais cilvēku vērtēšanas kritērijs ir objektivitāte. 18.Mani uzskati ir nesatricināmi. 19.Dažreiz strīdos es nepiekāpjos tikai tāpēc, ka vienkārši to nevēlos darīt. 20.Noteikumu ievērošana ir attaisnojama, kamēr tas ir lietderīgi – “līdz derīguma termiņa beigām”. 21.Cilvēkiem visi noteikumi ir jāievēro neatkarīgi no apstākļiem.
  13. 13. Saskaitiet iegūto punktu summu atbilstoši EGO pozīcijai. B 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19 P 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20 V 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21
  14. 14. V.Vanaga
  15. 15. Saskarsmes stils ir izturēšanās veids, kas ietekmē savstarpējās attiecības.
  16. 16.  personīgās dzīves pieredze;  “Ego” pozīcija saskarsmē;  saskarsmes partneris;  saskarsmes situācija.
  17. 17. ES APSTĀKĻI CITI
  18. 18. Dzīves princips – ja tu jutīsies vainīgs, tu mani pažēlosi. “Ego” pozīcija atrodas “Bērns” stāvoklī. APSTĀKĻI CITI
  19. 19. Dzīves princips – ja tu no manis baidīsies, tu man pakļausies. “Ego” pozīcija atrodas “Vecāks” stāvoklī. ES
  20. 20. Dzīves princips – ja es būšu korekts, zinošs, jūs mani cienīsiet. “Ego” pozīcija atrodas “Pieaugušais” stāvoklī. APSTĀKĻI
  21. 21. Dzīves princips – ja es tevi uzjautrināšu, tu mani pacietīsi. “Ego” pozīcija atrodas “Bērna” stāvoklī.
  22. 22. Dzīves princips – man jādzīvo saskaņā ar sevi. “Ego” pozīcija atrodas “Pieaugušais” stāvoklī. ES APSTĀKĻI CITI
  23. 23. Eseja: 1 ND “Mana saskarsmes stila raksturojums saskarsmē”; 1 EP “Mana saskarsmes stila ētiskais raksturojums”. Kritēriji:  Saskarsmes stila apraksts;  Saskarsmes stila pamatojums;  Saskarsmes stilam raksturīgās īpatnības saskarsmē ar citiem cilvēkiem (1 ND);  Saskarsmes stila ētiskais raksturojums (1 EP). Termiņš: 7. oktobris; vija.vanaga@ovt.lv
  24. 24. Paldies par uzmanību!

  ×