Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Tuul 5.klassi loodusõpetus

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Upcoming SlideShare
Õhk ja õhu_koostis
Õhk ja õhu_koostis
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 14 Ad

More Related Content

Advertisement

Recently uploaded (20)

Advertisement

Tuul 5.klassi loodusõpetus

 1. 1. Viia Hang Loodusõpetus 5.klass 2013 Tuul
 2. 2. Tuul on õhu liikumine Kerge tuuleõhk jahutab meid soojal suvepäeval, kannab edasi purjekaid merel ja tuulelohesid õhus.
 3. 3. Tuul paneb liikuma tuuleveskite tiivad.
 4. 4. Tuul võib teha palju kurja - uputada laevu merel, murda metsa ja tõsta majadelt katuseid.
 5. 5. Video was not exported from SlideRocket Tuul on liikuv õhk. Mitte keegi ei ole tuult näinud, kuid kõik märkavad või tajuvad ta kohalolekut.
 6. 6. Tuule teke Kui päike soojendab maapinda, siis soojeneb ka õhk selle kohal. Kuid päikesesoojust ei jagu alati igale poole võrdselt. Sageli on ühes paigas ilm päikeseline, teises aga pilves ja jahedam. Samuti soojeneb päeval õhk rohkem maismaa kui mere kohal.
 7. 7. Soojenenud õhk on kergem ja tõuseb kõrgemale. Tihedam külm õhk hakkab seetõttu liikuma nendele aladele, kus õhk on hõredam. Tekib tuul. Õhk liigub sealt, kus õhurõhk kõrgem, sinna, kus õhurõhk madalam.
 8. 8. Rannikul puhuvate tuulte suuna määrab ära see, et vesi ei soojene ega jahtu nii kiiresti kui maapind. Päeval on seetõttu õhutemperatuur mere kohal enamasti madalam kui rannikul ja tuul puhub merelt maale. Öösel aga jahtub õhk maapinna kohal kiiremini kui merel. Seega puhub öösel ja varahommikul tuul sagedamini maalt merel.
 9. 9. Tuule suund Ilmateates räägitakse ka tuulest ja selle suunast. Kui öeldakse, et puhub põhjatuul, siis tähendab see, et õhk liigub meie poole põhjakaarest. Erinevatest ilmakaartest puhuvad tuuled toovad kaasa erineva ilma. Tormid on Läänemerel kõige sagedasemad lääne- ja loodetuulega. Kirdetuul toob enamasti kaasa pilvitu taeva ja külma õhu, sooja toovad kagu-, lõuna- ja edelatuul.
 10. 10. Määrame ise tuule suunda Kõige lihtsam nipp tuule suuna määramiseks on järgmine. Mine õues lagedale kohale. Tee sõrm suus märjaks ja tõsta püsti. Teame, et tuul kiirendab vee aurustumist (pesu kuivab rutem!). Vee aurustumisel näpu pinnalt peab aga meie keha soojust ära andma. Kustpoolt tunned sõrmel jahedust, sealt puhubki tuul.
 11. 11. Tuule kiirus Kasulik on teada tuule tugevust. Tugeva tuulega ei riski kalurid paadiga merele minna ega õhupallurid taevasse tõusta. Tormiga jäävad väiksemad laevadki sadamasse ja lennukitel ei lubata lennuväljalt õhku tõusta. Tuule tugevuse määrab see, kui kiiresti õhk liigub.
 12. 12. Video was not exported from SlideRocket Tavaliselt teatatakse ilmateates, mitu meetrit sekundis (m/s) tuul puhub. Näiteks tuule kiirus 5 m/s tähendab seda, et õhk liigub 1 sekundi jooksul edasi 5 meetrit. Tuule kiirust võib hinnata ka selle järgi, milliseid tagajärgi ta looduses põhjustab.
 13. 13. Table2 was not exported from SlideRocket Tuule kiirus
 14. 14. Kasutatud kirjandus: http://www.avita.ee/pdf/loodus5.pdf Pildid: flickr.com

×