Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Õhu omadused

5.klassi loodusõpetus

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Õhu omadused

 1. 1. Õhu omadused Viia Hang Loodusõpetus 5. klassile 2013
 2. 2. Õhk on värvitu lõhnatu läbipaistev
 3. 3. Õhu omadused Kõik kehad koosnevad väga väikestest osakestest – molekulidest, mis kogu aeg liiguvad. Keha soojenemisel hakkavad osakesed kiiremini liikuma, jahtumisel aga nende liikumine aeglustub.
 4. 4. Keha temperatuuri saame teada, kui mõõdame seda. Mida soojem on keha, seda kõrgem on tema temperatuur. Õhul on samuti kindel temperatuur. Selle mõõtmiseks peab termomeetri paigutama niisugusesse kohta, kuhu õhk vabalt juurde pääseb, kuid mis jääks varju päikesekiirte eest.
 5. 5. Õhusoojus Me tunneme end hästi, kui temperatuur toas või õues on umbes 20 ºC. Meie normaalne kehatemperatuur on natuke alla 37 ºC. Kui õhutemperatuur tõuseb sellest kõrgemale,tunneme end ebamugavalt. 2003. aasta suvel valitses näiteks Lõuna-Prantsusmaal pikemat aega ligi 40 kraadine palavus, mille tagajärjel suri tuhandeid inimesi
 6. 6. Ka 30–40-kraadine pakane on inimesele ohtlik. Sellisekülmaga hakkab paksudes riieteski kiiresti külm. Eesti kõige madalam temperatuur –43,5 ºC on mõõdetud 17. jaanuaril 1940. Selles pakases olevat linnud isegi lennul külmunud!
 7. 7. Miks õhk soojenedes paisub? Õhu soojenemisel hakkavad osakesed kiiremini liikuma ja eemalduvad üksteisest. Nii on soojas õhus osakesi hõredamalt kui jahedas. Hõredamalt paiknevad asjad võtavad alati rohke ruumi.
 8. 8. Lõika joonistuspaberist välja ring ja sellest spiraal . Tee ringi keskpunkti auk ja kinnita sellesse 15–20 cm pikkune niit. Riputa spiraal kuuma pliidiraua kohale. Mida näed? Spiraal hakkab pöörlema! Miks? Katse
 9. 9. Spiraali sai pöörlema panna vaid altpoolt üles liikuv õhk. Mis aga paneb õhu liikuma? Pliidi kohal soojenenud hõreda õhu lükkab siin üles jahedam ja tihedam toaõhk. Niimoodi hakkab soojade esemete kohal õhk tõusma.
 10. 10. Ka keskkütteradiaatori või ahju juurest hakkab soojenenud õhk liikuma ülespoole. Tõusva õhu asemele voolab põranda lähedalt jahedam õhk, mis omakorda soojeneb ja tõuseb. Nõnda kandub soojus laiali üle kogu ruumi.
 11. 11. Soojaks köetud ahi hakkab aegamisi jahtuma. Samal ajal õhk toas soojeneb. Õhk saab soojust juurde sama palju, kui palju ahi soojust ära annab. Kui ahju temperatuur on langenud toaõhu temperatuurini, hakkab õhk jahtuma. Sest nüüd peab juba õhk soojendama jahedamaid kehasid. Nii kandub soojus tasapisi ka läbi seinte toast õue ja hommikul tuleb ahi uuesti küdema panna.
 12. 12. Päikesepaistelise ilmaga soojeneb tume põllumuld rohkem kui heledam mets või järvepind. Põllu kohal olev õhk soojeneb ja hakkab seetõttu tõusma. Kui vaatad palaval suvepäeval kaugusse, märkad põldude kohal õhu virvendust.
 13. 13. Need tõusvad õhuvoolud võivad ulatudamitme kilomeetri kõrgusele. Seal on õhus sisalduv veeaur juba sedavõrd jahtunud, et hakkab kondenseeruma. Taevasse, mis veel hommikupoolikul paistis täiesti pilvitu, sugenevad lõunaks juba esimesed pilvetupsud.
 14. 14. Kasutatud materjalid: http://www.avita.ee/pdf/loodus5.pdf Pildid: Flickr.com

×