Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising. If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. See our User Agreement and Privacy Policy.

Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising. If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. See our Privacy Policy and User Agreement for details.

Successfully reported this slideshow.

Like this presentation? Why not share!

- Amcat 3-DOWNLOAD ENABLED by Veeraragavan Subr... 5709 views
- Amcat placement questions by m4maths 8695 views
- Windows server 2012(guide) by Ramesh Kumar 849 views
- One words substitutions with answers by BankExamsToday.com 520 views
- Percentage standard level by Veeraragavan Subr... 501 views
- Bhartiye sanskrity aur virasat by IAS EXAM PORTAL 3873 views

Some standard questions asked in cognizant aptitude tests recently has been sorted with answers. it will be beneficial to other company preparation aptitude also.

No Downloads

Total views

8,380

On SlideShare

0

From Embeds

0

Number of Embeds

0

Shares

0

Downloads

74

Comments

0

Likes

8

No notes for slide

- 1. CTS 2017 C.S.VEERARAGAVAN 9894834264
- 2. Profit / Loss 88. A vendor bought 15 oranges at Rs.36 for 5 oranges and sold all of them at four oranges for Rs.45. How much did the vendor earn or lose in this transaction? a)Profit Rs.75.90 b) Profit of Rs.60 c)Profit Rs.4.05 per orange d) None of these Cost price = 36 * 15/5 = Rs.108 Selling price = 15 * 45/4 = Rs.168.75 Profit = 168.75 – 108 = Rs.60.75 Profit per orange = Rs.4.05 88
- 3. Fractions 89. A car engine is half filled and holds 15 litres of petrol. What fraction of the engine is full if it has 18 litres of petrol? a) 1/4 b) 2/3 c) 2/5 d)3/5 Total capacity = 30 litres Fraction of full = 18/30 = 3/5 89
- 4. Pipes and Cistern 90 A water pump takes 6 hours to fill an over head tank. Standby pump takes 10 hours to fill the same over head tank. If first pump fails after 2 hours of running, then how long will the stand by pump take to fill the overhead tank? a) 6 hrs b) 8 2/3 hrs c) 8 hrs d) 6 2/3 hrs Let the total capacity of the tank be 30 units. So main pump can fill 30/6 = 5 units per hour and standby can fill 30/10 = 3 units per hour. In 2 hrs, main pump fills 2 *5 = 10 units. So 20 units remaining. Which can be filled by standby pump in 20/3 = 6 2/3 hrs. 90
- 5. Profit & Loss 91 A show room offers 10% discount on a microwave, whose marked price is Rs.8000 and also gives a blender worth Rs.1200 as a complimentary gift with it. Even then, the show room earns a profit of 20%. The cost price per microwave is a) Rs.7200 b) Rs.6000 c)Rs.5000 d) Rs.4000 S.P = M.P – Discount = 90% of 8000 = 7200 Exact S.P = 7200 – 1200 = Rs.6000 Profit = 20% C.P = 6000 * 100/120 = Rs.5000. 91
- 6. Profit & Loss 92 The printed price on a book is Rs.400, a bookseller offers a 10% discount on it. If he still earns a profit of 20%, then the cost price of the book is a) Rs.280 b)Rs.352 c)Rs.360 d)Rs.300 S.P = M.P – Discount S.P = 90% of 400 = Rs.360 Profit = 20% C.P = 360 * 100/120 = Rs.300 92
- 7. Simple Interest 93 A certain sum of money amounts to Rs.2,500 in a span of 5 years and further to Rs.3000 in a span of 7 years at simple interest. The sum is a) Rs.1000 b)Rs.1200 c)Rs.1050 d)Rs.1250 2 years S.I = 3000 – 2500 = 500. 1 year S.I = 250 5 years S.I = 1250 Principal = 2500 – 1250 = Rs.1250 93
- 8. Fractions 94 Sara has 400 marbles. If she gives 1/5th of her marbles to Sam and Sam gives 3/4th of his marbles to David, then How many marbles does Sam have left? a)80 b)20 c)60 d)200 1/5th of marble = 1/5 * 400 = 80. After giving to David, Sam has 1/4th of marbles = ¼ * 80 = 20 94
- 9. Probability 95 In a game show there are 5 prize cards and 20 blank cards. A contestant is asked to choose a card at random. What is the probability that he won a prize? a)3/5 b)2/5 c)1/5 d)4/5 Required probability = 5/25 = 1/5 95
- 10. Powers and Indices 96 Find the value of x if 82x / 8-5 = 87. a)1 b)0 c) -1 d)None of these 2x + 5 = 7 X = 1 96
- 11. Ratio & Proportion 97 A bag contains 1 rupee 2 rupees and 5 rupees coins in the ratio 4:8:5. The total amount was Rs.90. The number of 5 rupee coin was a) 8 b) 10 c) 12 d) 11 Total = 4x + 16x + 25x = 45x = 90 X = 2 No of 5 rupee coins = 50/5 = 10 97
- 12. Divisibility 98 What are the values of X and Y in 72x23y, if it is perfectly divisible by 88? a)X = 7, Y = 2 b) X = 7, Y = 5 c) X = 2, Y = 2 d) X=2, Y = 4 Since it is divisible by 11, we have (7 + x + 3) – (2 + 2 + y) = 11k 6 + x – y = 11k Since it is divisible by 8, we have 23y = 8t Y = 2 Hence X = 7 98
- 13. Percentage 99. Zegna car was in rage two years back and it cost Rs.5,60,000 then. Now however with many new hi-tech cars coming into the market, the price of the car has dipped to Rs.4,00,000. Find the decrease in price of the car as a percentage of the old price. a)28% b) 28.57% c)40% d)71.42% Percentage change = 160000/5,60,000 = 28.57% 99
- 14. Probability 100 A bag contains 6 green, 3 black, 5 yellow and 2 blue balls. Find the probability that a ball drawn at random is black or yellow. a)1/2 b)5/16 c)7/16 d)1/3 Probability = 8/16 = ½ 100
- 15. Equation 101 Sawroop draws a certain amount of money from the ATM machine. Number of Rs.500 notes are double the number of Rs.100 notes. Which of the following can be the possible amount drawn? a)5,000 b)8,800 c)10,000 d)9,500 Let the no of Rs.500 notes be x. Let the no of Rs.100 notes be y Given x = 2y. Hence total value is 5x + y = 11y. Possible amount = 8,800. 101
- 16. Logarithms 102 If Log102 = 0.3010, find the value of log1025 a)1.2 b)1.3 c)1.4 d)1.5 Log1025 = 5 * 0.3010 = 1.505 102
- 17. Problems on Trains 103 A train travelling at 250 kmph overtakes a cyclist who is travelling at 10 kmph in 45 seconds. What is the length of the train in metres? a)3,000 m b)5,400 m c) 6,000 m d) 10,800 m Relative speed = 250 – 10 = 240 kmph = 250 * 5/18 = 200/3 m Length of the train = 200/3 * 45 = 3000 m. 103
- 18. Fractions 104 Sudha purchased 3 kg potato from market. She used 1/3 of it in cooking baked potatoes and ½ of remaining in mixed vegetables. What quantity of potatoes is she left with? a)1.5Kg b)2 Kg c) 1 Kg d) 2.5 Kg Potatoes used for cooking baked = 1 Kg. Used in mixed vegetables = 1 Kg Quantity left with = 1 Kg 104
- 19. Surds & Indices 105 Write 1008 as a mixed surd a) 12 7 b)7 14 c) 7 12 d)7 13 1008 = 144 * 7 1008 = 12 7 105
- 20. Numbers 106 Find the number to be multiplied by (-6)-1 so as to get (- 8)-1 as the product? a) ¾ b) – (3/4) c) (3/4) d) – (4/3) (-8)-1 = - 1/8 (- 1/8) * (-6/1) = 6/8 = 3/4 106
- 21. Profit & Loss 107 Maithili purchased a walkman from her friend. She then sold it for Rs.90. Had it been sold for Rs.105, the gain would have been 1/4th of the former loss. What is the cost of the walkman? a)Rs.82 b)Rs.102 c)Rs.114 d) Rs.126 Let the purchase price be x. (x – 90)/4 = 105 – x X- 90 = 420 – 4x X = 510/5 = 102 107
- 22. Surds & Indices 108 The value of (1/512)1/9 is a)1/2 b)1/3 c)1/4 d)1/6 1/512 = 2-9. (2-9)1/9 = 2-1 = 1/2 108
- 23. Percentage 109 A store has a banner of 25% off on MRP of all branded items. Sheetal goes into the store and buys a belt worth Rs.75, a shirt of Rs.1,999 and a shawl of Rs.2,900. How much amount will she have to pay? a)Rs.1243.50 b)Rs.1240 c)Rs.3,700 d)Rs.3,730.50 Total S.P = 75 + 1999 + 2900 = Rs.4974 Total she has to pay = 4974 * 75/100 = Rs.3730.50 109
- 24. Numbers 110 What is the unit digit in 2720? a)1 b)5 c)12 d)20 Since power is multiple of 4 and base is odd number other than 5, the unit digit is 1 110
- 25. Remainder 111 A number was divided by 8,7,6,5 successively and gave the remainder 1,2,3,4. The number is a) 3208 b)3209 c)3210 d)3334 As 8 is an even number and the remainder is 1, the number should be odd. The Only odd number in the choice is 3209. 111
- 26. Probability 112 10 scooters, 5 motor cycles and 15 cars are parked in the parking area of a market. What is the probability that a scooter will leave the parking first? a) 1/6 b) ½ c) 3/5 d) 1/3 Probability = 10/30 = 1/3 112
- 27. Surds and Indices 113 Solve (13-1 + 14-1 + 15-1)0 a)0 b)1 c) – 1 d)None of these Answer is 1 113
- 28. Numbers 114 If there are 150 babies born every minute, how many babies share the same birth date world wide? a)2,24,000 b)2,16,000 c)2,25,000 d)2,18,000 Total no of minutes per day = 60*24 = 1440 minutes Total no of babies = 1440 * 150 = 216000 114
- 29. Mensuration 115 A rectangle’s length is four times its breadth. It has an area of 2500 square yards. What is the length of the rectangle. a) 25 yards b) 100 yds c) 625 yds d) 5 yds L = 4B Area = 4B2 = 2500 B2 = 625 B = 25 L = 100 yds 115
- 30. Permutation & Combination 116 The number of 5-digit odd numbers that can be made from number 12345 are a) 24 b)32 c)64 d)72 In the unit digit 1,3,5 can be present. No of ways = 3 * 4 * 3 * 2 * 1 = 72 116
- 31. Numbers 117 The number 456*85 is completely divisible by 3. Smallest whole digit number in place of * can be a) 0 b) 1 c) 2 d) 3 4 + 5 + 6 + 8 + 5 = 1 (digital root) Smallest whole digit number in place of * is 2 117
- 32. Probability 118 A software engineer creates a LAN game where an eight digit code made up of 1,2,3,4,5,6,7,8 has to be decided on as universal code. There is a condition that each digit has to be used and no digit is to be repeated. What is the probability that the first 4 digits of the code are even digits? a) 1/70 b) 1/840 c) 1/8 d) 1/40320 Total possible numbers = 8! The first four digits can be even in 4! * 4! Ways. Required probability = (4! * 4!) / 8! =170 118
- 33. HCF & LCM 119 The reciprocal of HCF & LCM of two numbers are 1/12 & 1/312 respectively. If one of the numbers is 24, find the other one. a) 156 b)468 c) 117 d) 234 The second number is reciprocal of (1/12) * (1/312) *24 = 156 119
- 34. Problems on Trains 120 A train runs at a speed of 42 m/s and takes 35 seconds to pass a tunnel. After travelling some distance, it takes 15 seconds to pass a pole. What is the length of the tunnel? a) 162m b) 630m c) 840m d) 240m Length of the train = 15 * 42 = 630 m Time taken to pass the tunnel = 630+length of tunnel 42 = 35 Length of tunnel = 42 * 35 – 630 = 1470 – 630 = 840m 120
- 35. Equation 121 Sandhya and Bhagya are having the total amount of 12000. In that amount Bhagya has deducted 3600 as less as Sandhya. So what is their shared amount? a) 2800 b) 3600 c) 4800 d) 9600 Bhagya and Sandhya deducted 3600 each from the amount 12000. Shared amount = 12000 – 3600 – 3600 = 4800 121
- 36. Percentage 122 The difference between a discount of 35% and two successive discounts of 20% and 20% on a certain bill was Rs.22. Find the amount of the bill. a) Rs.1800 b)Rs.1200 c)Rs.2200 d)None of these Two successive discounts = - 20 – 20 + (20 * 20/100) = - 40 + 4 = - 36 Difference between 35% and 36% is 1% Amount of Bill = 100 * 22 = 2200. 122
- 37. Logarithm 123 What is the value of log39 – log4256 + log5125? a) 0 b) 0.5 c) 1 d) None of these Log39 = 2 log33 = 2 Log4256 = 4 log44 = 4 Log5125 = 3 log55 = 3 2 – 4 + 3 = 1 123
- 38. Ratio & Proportion 124 x varies inversely as the square of y. Given that y = 2 for x = 1, the value of x for y = 6 will be equal to a)3 b)9 c)1/3 d)1/9 Given xy2 = k. When x =1, y = 2. K = 4 For y = 6, 36x = 4. X = 1/9 124
- 39. Ratio & Proportion 125 How many toffees were distributed in total among Ankit, Aniket and Anuj in the ratio 2:3:7, if Aniket receives 84 toffees in total? a)300 b)312 c)324 d)336 2x + 3x + 7x = 12x 3x = 84 X = 28 Total toffees = 12 * 28 = 336 125
- 40. Decimals 126 What is Z in 0.196 Z 2 = 10? Z2 = 0.196/10 = 0.0196 Z = 0.14 126
- 41. Divisibility 127 Which one of the following numbers is exactly divisible by 11? a) 235641 = (2 + 5 + 4) – (3 + 6 + 1) = 1 b) 245642 = (2 + 5 + 4) – (4 + 6 + 2) = 1 c) 315624 = (3 + 5 + 2) – (1 + 6 + 4) = 1 d) 415624 = (4 + 5 + 2) – (1 + 6 + 4) = 0 127
- 42. Permutation & Combination The number of ways in which 15 students A1,A2,…A15 can be ranked such that A4 is always above A8 is a) 15! b) 13! c) 15! / 2 d) 13! / 2 When A8 is in 2nd position A4 can occupy only 1st. When A8 is in 3rd position A4 can occupy only 1st or 2nd. Number of ways in which A4 and A8 can be arranged = 1 + 2 + …+14 = 14 * 15 /2 In the remaining 13 positions other students can be permuted in 13! ways. Hence total number of ways = 13! * 14 * 15/2 = 15! / 2 128
- 43. Logarithms The value of log100.1 is a) – 1 b) 0 c) – 10 d) - 100 129
- 44. Permutation & Combination A written exam consists of 6 questions with the answer options as yes/no/none. In how many ways can the examinees select the answers? a)36 b) 63 c) 33 d) 66 . There are 3 options for each question. As selecting answer for each question is independent of other, total ways = 36. 130
- 45. Numbers P is an integer. P > 883. If (p – 7) is a multiple of 11, then the largest number that will divide (p + 4)(p + 15) is a) 11 b) 121 c) 242 d) None of the above. As (p – 7) is a multiple of 11, p = 11k + 7 (p + 4)(p + 15) = (11k + 11)(11k + 22) = 121(k + 1)(k + 2) Either k+1 or k + 2 will be even. Hence 2 will be one of the factor. 131
- 46. Surds & Indices Choose the correct answer. 28 * 22. a) 410 b) 210 c) 216 d) 416 . 132
- 47. Compound Interest Sangeetha invested Rs.20000 at 8% per annum. If the interest is compounded half yearly, then total interest earned by Sangeetha at the end of the year is a) Rs.1262 b) Rs.1386 c) Rs.1420 d) Rs.1632 Principal = 20000(1.04)2 – 20000 = 20000(2.04)(0.04) = 1632 133
- 48. Probability Ritu has 3 shirts in shades of red, 4 in yellow shades and 5 in green shades. Three shirts are picked at random with replacement. The probability that all of those are in red shades is a) 1/32 b)1/64 c)1/28 d)1/52 Probability of picking a red shirt = 3/12 = ¼ Required probability = ¼ * ¼ * ¼ = 1/64 134
- 49. Percentage If Anita scores 66 out of 100, then how much does she score out of 75? a) 66 b) 60 c) 50 d) 45 66% of 75 = 49.5 = 50 (approx). 135
- 50. Time & Distance Ram and Ravi were playing with a paper phone, frustums of which are attached to each other by 95m long string. If both start moving in opposite direction at a speed of 18m/min and 20 m/min resp, after how many minutes will both have to stop? a) 2 min b) 3.5 min c) 3 min d) 2.5 min Time taken = 95/(20 + 18) = 2.5min 136
- 51. Numbers The number obtained by interchanging the two digits of a two – digit number is more than the original number by 27. If the sum of the two digits is 13, what is the original number? a) 63 b)58 c) 74 d) 85 (10x + y) – (10y + x) = 9(x – y) = 27 x – y = 3 x + y = 13 (given) x = 8 and y = 5 Original number should be 58. 137
- 52. Probability A bird can lay up to five rounded white eggs. Suppose the bird lays two eggs, what is the probability that that first egg hatched is female bird and the second egg hatched is a male bird? a) ¼ b) ½ c)3/4 d)2/3 As it lays two eggs, the possibilities are FF, FM, MF, MM. Reqd Prob = ¼. 138
- 53. Logarithm Which of the following is log8x equivalent to? a) (log2x)/3 b)(log2x)3 c) (log x)3 d) None of these. Log8x = 1/(logx8) = 1/(3logx2) = (1/3)log2x 139
- 54. Simple Interest The simple interest on Rs.10 for 4 months at the rate of 3 paise per rupee per month is a)Rs.1.00 b)Rs.2.70 c)Rs.1.20 d)Rs.1.50 S.I = (10 * 4 * 0.03)/100 = Rs.1.20 140
- 55. Percentage In annual sale, there was a flat discount of 40% 141
- 56. Pipes and Cistern 90 142
- 57. Pipes and Cistern 90 143
- 58. Pipes and Cistern 90 144
- 59. Factorial What is the highest power of 8 contained in 80!? a)11 b)26 c)32 d)18 8 = 23 Power of 2 in 80! = 80/2 + 80/4 + 80/8 + 80/16 + 80/32 + 80/64 = 40 + 20 + 10 + 5 + 2 + 1 = 78 Highest power of 8 = 78/3 = 26. 149
- 60. Percentages The price of sugar is increased by 25%. In order not to increase the expenditure a lady must reduce her consumption by a) 25% b) 20% c) 22.5% d)None of these 150
- 61. Problems on Trains Ratio of speed of two trains is 5:3. If the first train runs 350km in 2 hrs, then the speed of the second train is a) None of these b) 90 kmph c) 120 kmph d) 105 kmph Let speeds be 5x, 3x Speed of first train = 175 kmph which is 5x X = 35 kmph Speed of second train = 3x = 105 kmph 151
- 62. Logarithms If log107 = a, then log10(1/70) is equal to Log10(1/70) = - log10(7 * 10) = - log107 – 1 = - a - 1 152
- 63. Logarithms What is the value of antilog10100? a)2 b)10100 c)100 d)10 10100. 153
- 64. Logarithms If log10000x = - ¼, then x is 10000(-1/4) = 1/10 = x 154
- 65. Equations Code A has to execute 4n2 + 64 program statements, while Code B has to execute 32n program statements for a problem of size n. The time for executing a single program statement is same for all statements. Rajesh was given a problem with a certain size k and he delivered Code A. What could be the possible value of k? a) 3 b) 4 c) 5 d) 10 155
- 66. Pipes and Cistern 90 156
- 67. Pipes and Cistern 90 157
- 68. Pipes and Cistern 90 158
- 69. Pipes and Cistern 90 159
- 70. Pipes and Cistern 90 160
- 71. Pipes and Cistern 90 161
- 72. Pipes and Cistern 90 162
- 73. Pipes and Cistern 90 163
- 74. Pipes and Cistern 90 164
- 75. Pipes and Cistern 90 165

No public clipboards found for this slide

Be the first to comment