Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Opis strategii marketingowej
Animacja MAUS jest medium pomiędzy światem popkultury, a
poważną tematyką którą porusza komik...
dzieci w różnych technikach animacyjnych, w tym m.in. cykl
filmowy Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowsk...
2.1 Akcje specjalne
Naszym celem było wciągnięcie w pewnego rodzaju rozgrywkę naszego
głównego odbiorcę [p. Kamila Przełęc...
2.1.3 Domek z drewna
Innym razem KK otrzymał zabawkę, którą bawiły się żydowskie dzieci w
gettach podczas wojny. Był to do...
2.2 Gry w kampanii reklamowej
Zostaną stworzone dwie gry na podstawie fabuły animacji MAUS.
Pierwsza to gra webowa w formi...
Skąd możliwość wprowadzenia tej technologii? IMAX Original Film
Fund uruchomił program wsparcia filmów dokumentalnych o wa...
budzą odrażenie i obrzydzenie. I tutaj pojawia się nasza misja,
czyli uświadomienie sobie, że życie nie zawsze jest tylko ...
Marketing Maus
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Marketing Maus

234 views

Published on

Published in: Business
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Marketing Maus

  1. 1. Opis strategii marketingowej Animacja MAUS jest medium pomiędzy światem popkultury, a poważną tematyką którą porusza komiks, czyli stosunek do drugiej osoby, często odmiennego koloru skóry, wyznania, pochodzenia, ideologii. Prawo do decydowania o czyjmś losie jest problemem odwiecznym i niestety nadal aktualnym. Takie tragiczne karty w naszej historii jak II Wojna Światowa oraz okrucieństwa jej towarzyszące, nie nauczyły nas zbyt wiele. Jak dotrzeć do ludzi dzisiaj z ważną informacją? Adaptacja komiksu na duże ekrany, w formie animacji komputerowej jest idealnym sposobem. Świat animacji jest bogaty w wiele wartościowych i powszechnych dziś środków, nie tylko znanych jako film animowany, ale również gry komputerowe, mobilne, webowe itp. 1. Siła animacji Historia polskiej animacji sięga Starewicza, a po II wojnie światowej pierwszego filmu lalkowego Za Króla Krakusa (reż. Zenon Wasilewski, 1947). Słynne polskie studio to Se-ma-for w Łodzi gdzie powstawały filmy we wszelkich technikach animacji – lalkowej, rysunkowej, plastelinowej, wycinankowej i kombinowanej – w tym seriale dla dzieci z Misiem Colargolem i Misiem Uszatkiem w rolach głównych. Film Tango Zbigniewa Rybczyńskiego zrealizowany w 1980 r. w Se-ma- forze zdobył w 1983 r. Oscaradla krótkometrażowego filmu animowanego. Drugiego Oscara Se-ma-for zdobył w roku 2008 za film Piotruś i wilk. Równie zasłużone polskie studio to Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, specjalizujące się w produkcji dla dzieci, gdzie powstał najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się na świecie polski serial animowany Bolek i Lolek i Reksio, Studio Miniatur Filmowych w Warszawie – Dziwne przygody Koziołka Matołka i inne to, zlikwidowane już Studio Filmów Animowanych w Krakowie, z autorską animacją dla dorosłych. Od lat '80 XX w. działa także: Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, w którym powstają w większości filmy dla
  2. 2. dzieci w różnych technikach animacyjnych, w tym m.in. cykl filmowy Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego, będący ekranizacją 13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych Leszka Kołakowskiego. Są też Anima-Pol w Łodzi, Studio JP (Leszek Gałysz) i Studio Graficzne Marka Serafińskiego w Warszawie. W animacji klasycznej największy sukces komercyjny osiągnęła seria " Bolek i Lolek" Władysława Nehrebeckiego. Natomiast potęgą światową wywodzącą się z Polski jest niewątpliwie studio Platige Image i grafik Tomasz Bagiński. Jego film Katedra, nominowany został do Oscara, a jego Sztuka spadania zdobyła główną nagrodę w kategorii animacji na festiwalu Ars Electronica oraz nagrodę BAFTA w 2007 r. Jednak czy poza przypadkami takimi jak Piotruś i wilk lub produkcje Platige Imgae ktoś słyszał? Operujemy w niszy rynkowej, dsyponując ogromnym potencjałem ludzkimi i technologicznym, o sile jakiej nie ma żaden inny gatunek filmowy w Polsce. 2. Główne założenia kampanii GRA Ciężkie wybory jakie podejmowali nasi bohaterowi animacji od razu zasugerowały nam kampanię promocyjną w formie gry. W pewnym sensie postanowiliśmy pójść już wydeptaną ścieżką, jaką przebył komiks MAUS, poprzez kontrowersje jakie wzbudziło przedstawienie tak poważnej tematyki w formie komiksu, a na dodatek w świecie zwierząt. Sęk w tym, że to właśnie takie formy przekazu docierają do ludzi, a wciąganie odbiorcy w grę, usadawia go na miejscu nie tylko obserwatora, ale i uczestnika akcji, a idąc dalej, będąc wewnątrz wiru wydarzeń, pozwoli lepiej zrozumieć problem. Grę wykorzystujemy nie tylko na etapie kampanii promocyjnej, ale również podczas samego seansu filmowego, gdzie widz będzie miał możliwość wpływu na przebieg akcji w czasie rzeczywistym, dzięki pilotom do głosowania (więcej w opiesie sposobu wyświetlania filmu).
  3. 3. 2.1 Akcje specjalne Naszym celem było wciągnięcie w pewnego rodzaju rozgrywkę naszego głównego odbiorcę [p. Kamila Przełęckiego]. 2.1.1 SMS Przez cały okres trwania kampanii, KK otrzymywał wiadomości tekstowe z pytaniami od Andzi, czyli żony Władka, głównego bohatera animacji, a sam KK, choć tego nie wieział, wcielił się w rolę Władka. Zawierały one pytania i prośby – oparte o fabyłę animacji - o podjęcie decyzji co dalej uczynić. Podejmowanie decyzji wymagało nie tylko, wydawałoby się, bezmyślnego odpisywanie, ale zaangażowania się w sprawę, poprzez sprawdzanie możliwości zasugerowanych przez Andzię. Przykładem jest pytanie, gdzie wysłać Rysia – syna Władka i Andzi – wraz ze współrzędnymi geograficznymi do wyboru. Były to organizacja żydowska w Nowym Jorku, Jerozolima oraz ulica Stalowa w Sosnowcu, gdzie mieszkała rodzicna Spiegelmanów. 2.1.2 Gra planszowa KK otrzymał również grę planszową, w której wcielasz się w jedną z prawdziwych postaci i żyjesz ich własnym życiem podejmując doecyzje co dalej.
  4. 4. 2.1.3 Domek z drewna Innym razem KK otrzymał zabawkę, którą bawiły się żydowskie dzieci w gettach podczas wojny. Był to domek ze spalonego drewna, który można złożyć na 50 różnych sposobów. Wszystkie te elementy akcji specjalnych są grą.
  5. 5. 2.2 Gry w kampanii reklamowej Zostaną stworzone dwie gry na podstawie fabuły animacji MAUS. Pierwsza to gra webowa w formie Flash umieszczana na stronach www w ramach kampanii reklamowej. Druga to gra mobile na smartfony i tablety na systemy operacyjne iOS oraz Android. 2.3 Interaktywna forma wyświetlania filmu w kinie W wybranych kinach IMAX, będzie możliwość wyboru pomiędzy seansem animacji ze stałą fabułą oraz możliwością ingerowania w tok akcji filmu. Jeśli widz wybierze drugą możliwość, podzczas seansu filmowego, będzie wyposażony w pilota do głosowania (takiego jak w teleturniejach telewizyjnych) z przyciskami „A” i „B”. Podczas dziewięćdziesięcio minutowego seansu, będzie miał sześć możliwości wyboru, jak ma dalej potoczyć się fabuła. Co ok 15 minut akcja filmu zostanie przerwana na 10/15 sek, a na ekranie pojawią się krótkie opisy wariantów fabularnych, właśnie tych „A” i „B”. Po upłynięciu czasu głosowania, automatycznie zostanie uruchomiona ścieżka fabularna, która wygra poprzez większość głosów. Oczywiście łańcuch powiązań ścieżek możliwości fabularnych będzie na tyle sprytnie ułożony, że nie zależnie od wyboru widza, akcja będzie miała tak naprawdę trzy do pięciu toró, które będą się przeplatać w zalezności od wyboru. W ten sposób uzyskamy trzy możliwe zakończenia filmu. Wszystkie ścieżki fabularne będą oparte na akcji komiksu MAUS Arta Spiegelmana. Nie będą to łatwe decyzje. Widz będzie zmuszony do podejmowania decyzji takich przed jakimi stawiał los ludzi podczas II Wojny Światowej, które to zazwyczaj miały wpływ na ich całe życie. Jest to element wciągania odbiorcy w grę i docierania z przekazem w samo sedno, czyli dotykania jego świadomości. Osoby, które będą uczestniczyły w tego typu seansie, otrzymają wraz z biletem kod promocyjny do platformy VOD, gdzie będą mogły obejżeć oryginalną wersję fabularną animacji.
  6. 6. Skąd możliwość wprowadzenia tej technologii? IMAX Original Film Fund uruchomił program wsparcia filmów dokumentalnych o wartościach edukacyjnych. Przeznaczony na to budżet to $50mln, dzieląc tę kwotę na 10 projektów. Fundusz - który jest nadzorowany przez Patrician Capital Management - jest przeznaczony na finansowanie rozwoju orginalnych pomysłów w dziedzinie sztuki filmowej. EDUKACJA Bardzo szeroki zakres działań marketingowych, który nie ogranicza się jedynie do promocji samych walorów edukacyjnych filmu, lecz poruszanie dyskusji publicznej na temat holocaustu, rasizmu, stereotypów lub roli poszczególnych nacji podczas wojny, tzn że Polacy nie musieli być ideałami, tak samo jak sami Żydzie. O tym właśnie mówi MAUS. Holocaust jest samym tłem akcji. Kolejne sceny filmu obnażają charakterystykę postaci, której byśmy się nie spodziewali. Chodzi tu o zjawisko rasizmu wśród Żydów, którzy zostali dotknięci przez holocaust, Polaków którzy z jednej strony ryzykowali życie, aby dać schron Żydom, a z drugiej strony współpracujących z Niemcami. Przwijanie się kwestii wartości życia, przeliczonej na pieniądze. To są tematy, które na pierwszy rzut oka
  7. 7. budzą odrażenie i obrzydzenie. I tutaj pojawia się nasza misja, czyli uświadomienie sobie, że życie nie zawsze jest tylko czarne lub białe, ale stawiani jesteśmy przed różnymi sytuacjami i nigdy nie wiadomo jakbyśmy się zachowali będąc w czyjejś skórze lub jakbyśmy postrzegali innych, albo jak my byśmy byli postrzegani. 2.4 Organizacja paneli dyskusyjnych Kilka tygodni przed premierą filmu, naszym celem będzie wzbudzenia szumu wśród społeczeństwa na wyżej wymienione tematy. Zorganizujemy panele dyskusyjne, zapraszając do rozmowy specjalistów z danych dziedziń. Te panele będą reklamowane osobno, nie brandowane logo filmu. Podczas samych panli dyskusyjnych zostaną udestępnione materiały promocyjne animacji MAUS wraz z informacjami o produkcji. 2.5 Artykuły zamawiane / nie zamawiane Tak samo jak panele dyskusyjne, kilka tygodni przed premierą filmu, w prasie zaczną pojawiać się artykuł zamawiane na tematy poruszane podczas paneli oraz na temat samej animacji. Działania PR będą miały na celu również stworzenia szumu w mediach, czego efektem powinny być teksty w prasie oraz dyskusja w telewizji, wywołane „puszczeniem iskry na rynek”. 2.6 Szkoły

×