Artemenko-2014

484 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
484
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
85
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Artemenko-2014

 1. 1. ТЕОРІЯ ТА МЕТОДИКА ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ Артеменко Віктор Борисович Зав. філії кафедри ЮНЕСКО “Нові інформаційні технології в освіті для всіх” при Львівській комерційній академії
 2. 2. Мета доповіді: ü Розглянути тренди в освітньому середовищі та теоретичні передумови дистанційного нав- чання (ДН) у ВНЗ на базі соціальних сервісів Web 2.0. ü Висвітлити можливі підходи до впровадження ДН у Львівській комерційній академії на основі формування системи ДН. "Шляхи стимулювання внутрішнього попиту на дистанційне навчання для мінімізації загроз конкурентоспроможності ВНЗ"
 3. 3. ü Використання сучасних освітніх теорій. ü Розширення доступу до вищої освіти на засадах ІКТ і технологій ДН. ü Поширене застосування веб-інструментів або соціальних сервісів Web 2.0. ü Використання відкритих освітніх ресурсів (Open Educational Resources - OER) та нових напрямів ДН: гібридного навчання (Blended Learning), MOOCs, навчальної аналітики… Сучасні тренди у вищій освіті
 4. 4. Інструкционізм Конструктивізм Коннективізм Пасивне слідування вказівкам педагога. Основна дія - відтворення. Конструювання знань на основі власного, особистісно значу- щого досвіду. Самостійний пошук сенсу в розмаїтті фактів. Варто готувати студентів і викладачів до нових підходів онлайн навчання на основі сучасних освітніх теорій: Теоретичні передумови впровадження ДН
 5. 5. Коннективізм q Навчання – це активний процес, який може підтримуватися ззовні на засадах об'єднання інформаційних джерел. Це поєднання дозволяє підніматися на більш високий рівень розуміння (Джордж Сіменс, Стівен Даунс). q Це процес створення мережі. Вузлами можуть бути люди, організації, бібліотеки, веб-сайти, книги, журнали, бази даних, будь-яке джерело інформації та знань. q Навчання, що відбувається в нашій голові, є формування внутрішньої нейронної мережі.
 6. 6. Масові відкриті дистанційні курси MOOC (massive open online course) На базі принципів коннективізму створюються масові відкриті ДК: Ø“Коннектівізм і коннектівістські знання” (2008р.) - Д.Сіменс і С.Даунс, навчалося понад 2200 чол. Ø“Майбутнє освіти” (2009р.) - Д.Кормье і Д.Сіменс, брало участь більше 600 чол. Ø“Відкрита освіта” (2010р.) - Д.Уїлі – близько 60 чол. Ø“Дистанційне навчання від А до Я” (2011р.) - В.Кухаренко, К.Бугайчук > 100 чол.
 7. 7. 2011р. - https://www.ai-class.com/ 160 000 слухачів
 8. 8. Характеристика найбільш активних постачальників МООСs
 9. 9. Платформи (моделі) МООСs
 10. 10. 1-ий український МООС – “Бренд-менеджмент”. Університет онлайн: 8050 слухачів, 61% учасників – працюючі професіонали, кожний четвертий слухач – студент, 15% – підприємці. http://online.knu.ua/course/brand-management/
 11. 11. У MOOC широко використовується термін – персональне навчальне середовище (ПНС) або Personal Learning Environment (PLE). ПНС (PLE) – це сукупність соціальних сервісів, програм, інформаційних матеріалів, на основі яких можна забезпечувати комфортні умови навчання. Ідея ПНС – учасники ДН (студенти) повинні не пасивно споживати інформацію з визначеного для них кола джерел, а користуватися безліч- чю інформаційних ресурсів, систематизувати і порівнювати отримані знання, та як результат, самостійно створювати нові знання.
 12. 12. Рейтинги соціальних сервісів для навчання – 2013 [Centre for Learning and Performance Technologies (C4LPT) - Джейн Харт] l Джерело: http://c4lpt.co.uk/top100tools/ l Примітки: F = free (безкоштовно), P = paid for (платити), l D = download (скачати), O = online (онлайн).
 13. 13. vAcademia – http://vacademia.com/site/info
 14. 14. В інтернеті представлено багато суперечок щодо впровадження ДН або на основі LMS (систем управління ДН), або ж соціальних сервісів – систем онлайнового навчання. Існує також точка зору щодо підтримки ДН на засадах інтеграції соціальних сервісів у LMS. Ми маємо на меті висвітлити деякі підходи до підтримки ДН на вказаних інтеграційних засадах і формуванні системи ДН у ЛКА на базі такої LMS, як Moodle.
 15. 15. Оргструктура системи ДН у ЛКА Регіональні ОКП Івано-Франківськ, Луцьк, Тернопіль… Автор ДК Створює ДК Тьютор Реалізує ДК Науково-методична рада Атестує ДК і видає сертифікати авторам Центр дистанційного навчання - Лабораторія дистанцій- них освітніх технологій (ДОТ) - Методичний відділ - Філія к-ри ЮНЕСКО «НІТ в освіті для всіх» - Тестовий центр - Аудиторія відеоконфе- ренцзв’язку і мультиме- діа (АВіМ) ІКТ + веб-інструменти Веб-центр ЛКА Ректорат ЛКА Адміністративна підтримка СДН Проректор з науково- методичної роботи Підтримка експертної оцінки змісту ДК Завідувач кафедрою Керує ДН на кафедрі Заст. зав. каф-ри з ДН Координує роботу з ДН Директора інститутів і декани факультетів Підтримка впровадження ДН в інститутах і на факультетах Директор ІПО Координація ДН в ІПО
 16. 16. Внутрішні регламентні документи (1): v Програма впровадження дистанційного навчання в ЛКА на 2014-2020 роки. v Положення про право власності та захист авторських прав у сфері ДН ЛКА. v Положення про визнання інформаційних ресурсів системи ДН ЛКА та їх окремих елементів як навчально-методичних праць. v Положення про нормування роботи професорсько- викладацького складу при створенні та використанні дистанційних курсів.
 17. 17. Внутрішні регламентні документи (2): v Положення про атестацію студентів, що навчаються в академії на базі дистанційних освітніх технологій. v Положення про уніфіковані вимоги до дистанційних курсів, які розміщуються у Веб-центрі ЛКА. v Положення про експертну комісію у сфері дистанційного навчання ЛКА. v Положення про Центр дистанційного навчання Львівської комерційної академії. v Положення про повторне навчання студентів академії.
 18. 18. КафедраКафедра Методичний відділ ЦДН Методичний відділ ЦДН Рецензія Науково-мето- дична рада Науково-мето- дична рада Експертна оцінка Лабораторія ДОТ Лабораторія ДОТ Учасники ДКУчасники ДК Експертна оцінка Зворотній зв’язок Модель організації електронного (дистанційного) навчання в ЛКА Веб-центр ЛКА Автори ДКТьютори ДК Сертифікат про визнання ДК (його елементів) як навчально- методичних праць
 19. 19. Висновки (1): Перспективність електронного (дистанційного) навчання не викликає сумнівів. Воно має вагомі переваги перед стандартними формами навчання: üможливість займатися в зручний час, у зручному місці та темпі; üнадійність і простота навчання, відкритість для модернізації; üвідносно невисока вартість, оволодіння сучасними ІКТ та багато іншого.
 20. 20. Висновки (2): q Розвивати такі необхідні компетенції студента: самопізнання знання та креативність самоконтроль самоорганізація самореалізація…
 21. 21. Висновки (3): Результати аналізу експериментального впровадження технологій дистанційного навчання підтвердили: їх запровадження підтримується студентами і викладачами академії, цей підхід особливо ефективний для студентів-заочників і тих, хто працює або ж здобуває другу вищу освіту.
 22. 22. Висновки (4): Методика дистанційного навчання поєднує традиційні методи спілкування викладача і студентів, а також синхронні (одночасні) і асинхронні (із затримкою в часі) контакти через інтернет. Досвід впровадження ДН показує, що при такому підході взаємодія між студентами і викладачами проводиться частіше і ефек- тивніше, ніж при діючих формах навчання.
 23. 23. Висновки (5): Важливою передумовою впровадження ДН у ВНЗ, у тому числі ЛКА, є готовність і певна мотивація викладачів і студентів до роботи в системі ДН. У ЛКА це можна забезпечити на базі: Øпідвищення кваліфікації викладачів з допомогою семінарів-тренінгів у Веб- центрі ЛКА; Øвключення в навчальні плани підготовки фахівців академії конкретних дисциплін, зокрема, магістрів – “Теорія та методика дистанційного навчання”.
 24. 24. Контакти: artem@lac.lviv.ua; http://virt.lac.lviv.ua; victor.artemenko@gmail.com

×