Kaip rengti švietejiska paskaita.patarimai. 6 dalis

251 views

Published on

Asociacija "Šviesuva": metodinė medžiaga

Published in: Science
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
251
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kaip rengti švietejiska paskaita.patarimai. 6 dalis

 1. 1. KAIP PARENGTI ŠVIETĖJIŠKĄ PASKAITĄ? Vaizdinė - metodinė medžiaga © Sudarė: dr.V. Šereikienė, 2013
 2. 2. VIDUTINIŠKAI 1 DALIES PAKETO APIMTIS YRA 30 - 40 SKAIDRIŲ (SKAIČIUOJANT 1 KONTAKTINEI VALANDAI PO 10-15 SKAIDRIŲ). 6 DALIS Vaizdinė metodinė medžiaga – skaidrių paketas, skirtas vesti užsiėmimus įvairiai auditorijai. Parengtas MC Power Point formate.
 3. 3. ŠVIETĖJU TAMPA PRAKTIŠKAI KIEKVIENAS ŽMOGUS SAVO APLINKOJE...
 4. 4. Vaizdinės metodinės medžiagos tikslas – ne išmokyti dalyvius, o padėti dalyviams plėsti jau turimas žinias, jas sisteminti, supažindinti su naujais terminais, atskleisti būdus, kaip pateiktas naujoves taikyti praktiškai ir perkelti įgytą patirtį į naują kontekstą (pamoką, veiklą bendruomenėje). Šiandien pasimokysime kelių nesudėtingų taisyklių.
 5. 5. EGZISTUOJA DAUGYBĖ ĮVAIRIŲ NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ LIETUVOJE. JUNKIS PRIE BENDRAMINČIŲ! 1. Labai svarbu įsijungti į tokią veiklą, kuri Jums yra įdomi ir yra naudinga visuomenei.
 6. 6. 2. JEI DOMIESI ŠVIETĖJIŠKA VEIKLA... PASIRINK TINKAMĄ VEIKLĄ PAGAL SAVO ĮSITIKINIMUS IR SUGEBĖJIMUS. TAI GALI BŪTI SAVANORIŠKA SOCIALINĖ, KULTŪRINĖ ARBA ŠVIETĖJŠKA VEIKLA.
 7. 7. PIRMIAUSIA TURI ĮSIVERTINTI SAVO RETORINIUS SUGEBĖJIMUS: AR MOKI PATRAUKLIAI DĖSTYTI SAVO MINTIS, AR TURI TINKAMĄ ŽINIŲ BAGAŽĄ, AR TAVO PERTEIKIAMOS ŽINIOS NAUGINGOS. 3. JEI NORI TAPTI GERU PASKAITININKU – VISUOMENĖS ŠVIETĖJU....
 8. 8. 4. LABAI SVARBU TINKAMAI PASIRENGTI PASKAITAI... ....ĮSIVERTINUS klausytojų AUDITORIJĄ. Paprastai ji yra diferencijuota: pagal amžių (vaikai, suaugę), pagal socialines gupes ir tt.
 9. 9. TOKIU ATVEJU REIKIA PASIRENGTI GERĄ PRISTATYMĄ : VAIZDINIS MEDŽIAGOS ILIUSTRAVIMAS YRA LABAI PATRAUKLUS BŪDAS SUDOMINTI KLAUSYTOJUS IR KARTU PALENGVINA DARBĄ PAČIAM LEKTORIUI. 5. SVARBU APSISRĘSTI, AR REIKALIGOS SKAIDRĖS...
 10. 10. 6. Ypač svarbu, kad temos pavadinimas turi būti formuluojamas savitai, originaliai. Kuomet 2009 m. įsikūrė asociacija “Šviesuva” - vienas jos vadovų akad. Jurgis Brėdikis ėmėsi mokyti net ir patyrusius lektorius, kad paskaitos bei paskaitų cikali turi būti neregėti nematyti, originalūs ir intriguojantys...
 11. 11. Akademikas Jurgis Brėdikis, asociacijos “Šviesuva” Tarybos pirmininkas: LEKTORIAUS TEMA TURI BŪTI REVOLIUCINGA.
 12. 12. Taip 2009 metais “Šviesuva” surengė ciklą “URVINIS ŽMOGUS”. Štai kaip buvo formuluojami paskaitų pavadinimai: Psichologas Z.Streikus: Kas pasikeitė žmonių santykiuose per 6 milijonus metų? Prof.P.Jucevičienė: Žmogaus evoliucija iki dabartinio „studentų krepšelio“? K.Ignatavičius: Kaip atsirado menininkai? „Aitvarai“ (koncertas). LKKA rektorius prof.A.Skurvydas, ir prof.L.Lukoševičius: Nuo urvų iki šių dienų būdo? Maestro G.Žilys: Kada atsirado kūrėjai ?
 13. 13. Paskaitų ciklas turėjo didelį pasisekimą.
 14. 14. 7. Temą rinkitės tokią, kuri artima Jūsų profesijai ar pomėgiams... Jums turi būti įdomu rengtis paskaitai: tai Jūsų tobulėjimo kelias.
 15. 15. Štai siūlau vieną iš temų: ŠVENTĖS
 16. 16. ŠventėS – visuomet ši tema bus įdomi ir aktuali Šis pavyzdys padės rengiantis paskaitoms...
 17. 17. Toliau - paskaita apie šventes: 28 skaidrių rinkinys
 18. 18. SPECIALIAI ŠIAI PROGRAMAI PARENGTAS PAVYZDYS KAS YRA ŠVENTĖ? KODĖL REIKIA APIE TAI KALBĖTI?
 19. 19. Šventę sukuriame patys...
 20. 20. Šventė Žodis „ŠVENTĖ“ kilęs iš žodžių „ŠVENTAS, ŠVIESA“ . Prigimtinė žmogaus esmė – šventėjimas. Darydamas gera kitam, stiprini save ir sėji gėrio grūdą aplink save. Šiandien kalbėsime apie asmenines šventes. Tai šeimos šventės.
 21. 21. Šventės būna įvairios Šventė suteikia naujas bendravimo galimybes.
 22. 22. Koks gyvenimas be švenčių? Daugiausia švenčia amerikiečiai - JAV pažymima beveik 7800 švenčių: yra skirtų niurzgliams, mikrobangėms, kopūstams ir kitokiems dalykams, pvz. kovo 21 – Miego diena. Tačiau nacionalinių švenčių JAV tik dešimt.
 23. 23. Po pasaulį pasidairius.... Žento diena švenčiama BULGARIJOS mieste Etropolyje. Šiai šventei ruošiasi iš anksto ir kruopščiai ne tik Etropolio gyventojai, bet ir 50 Žentų bendrijų visoje šalyje. Vyksta karnavalo eitynės: dalyviai neša plakatus su smagiais užrašais „Mes už taikų bendravimą su uošvėmis'', vaidinamos juokingos scenelės. Pagrindiniai herojai - žentai ir uošvės. Centrinėje miesto aikštėje geriausiems žentams įteikiami apdovanojimai. Organizuojama uošvių vakarienė.
 24. 24. Kaip švenčiama svetur... Ilgiausią žiemos naktį IRANE švenčiama Pasakų šventė. Pagal tradiciją vyriausi šeimos nariai pasakoja pasakas ir legendas. Švenčiama šeimos rate prie uždegtų žvakių. Seniausia šventė INDIJOJE skirta broliškai meilei tarp žmonių. Merginos dovanoja vaikinams saldymynus. Savo išrinktųjų rankas puošia girliandomis, ant kaktos nupiešia simbolinį meilės ženklą.
 25. 25. Lietuvoje Motinos diena gimė 1929 m. Motinos dienos ištakos slypi gilioje senovėje. Motinos diena švenčiama pavasarį. Gegužės mėnuo –Šv.Mergelės Marijos,visų Motinos – garbinimo mėnuo. 1929 m. gegužės 2 d. Įvedama Motinos diena. 5 dešimtmetyje Motinos dienos uždrausta. Įvedama kovo 8- oji - Tarptautinė moters diena. 1988 metais Motinos diena vėl pradėta švęsti. 1990 m. Motinos diena buvo paskelbta tautine švente.
 26. 26. Motinos diena Lietuvoje....
 27. 27. ŠVEDIJA, ANGLIJA Į Švediją ši šventė atkeliavo iš Amerikos 1919 m. Išleista knygelė, aiškinanti, kaip reikia tą dieną elgtis: iškelti vėliavą, atnešti Mamai pusryčius į lovą, leisti jai tą dieną pailsėti, dainuoti jai dainas, deklamuoti eiles, prašyti atleidimo ir žadėti būti geriems. Gyvenantys atskirai vaikai siunčia tą dieną sveikinimus. Anglai Motinos dienos proga kepa tortus, keksus, dovanoja mamoms šokoladą ir gėlių.
 28. 28. Prancūzai švenčia paskutinį gegužės sekmadienį. Visi šeimos nariai suvažiuoja ypatingiems šventiniams pietums, o mamai dovanojamas tortas. Iki Motinos dienos prancūziukai leidžia dienas piešdami atvirutes ir mokydamiesi eilėraštukus, kaip siurprizą mamoms. Ispanijoje ir Portugalijoje Motinos diena ypač glaudžiai siejama Bažnyčia. Pirmąjį gegužės sekmadienį ispanai ir portugalai ne tik pagerbia savo mamas, bet ir dalyvauja religinėse apeigose, garbina Mergelę Mariją. Ispanai ir portugalai Mamos dieną mini ir gruodžio 8 dieną. PRANCŪZIJA, ISPANIJA, PORTUGALIJA
 29. 29. KINIJA, JAPONIJA, SERBIJA Kinijoje Motinos diena švenčiama antrąjį gegužės sekmadienį. Kinai motinoms dovanoja gėlių ir dovanų. Suaugę vaikai motinoms rengia rytmečius su vaidinimais, padengia stalus su gausybe vaišių atėjusiesiems pasveikintI. Japonijoje 6 - 14 metų japoniukai dalyvauja mamos portretų piešimo konkursuose ir taip pasveikina savo mamytes. Kas 4 metai nugalėtojų darbai surenkami į parodą „Mano mamytė", kuri keliauja aplink pasaulį. Originaliai Motinos diena minima Serbijoje. Tą dieną (likus dviem savaitėms iki Kalėdų) vaikai, anksti rytą prislinkę prie miegančios mamos, suriša jai rankas ir kojas. „Pabudusi" mama suvaidina labai nustebusią ir jai tenka išsipirkti nuo vaikų dovanomis, išvakarėse padėtomis po pagalve.
 30. 30. GIMTADIENIO ŠVENTĖ
 31. 31. 1 Patarimas: rinkite išradingas idėjas... Gimtadienis - ypatinga diena. Teminis gimtadienis: pašėlęs piratų vakarėlis, "Laukinių vakarų" šventė ir pan. Yra aibė žaidimų, vakarėlių temas atitinkančių vaišių receptų, idėjų, kaip padaryti originalius kvietimus. Visa tai rasite knygelėse ir internete. Svarbiausia; reikia norėti, kad šventė būtų įsimintina. Idėjų knyga: rašykis patikusius receptus, matytus žaidimus. Rink gražias atvirutes, aforizmus. Šiandien egzistuoja daug firmų, kurios rengia šventes; vestuves, krikštynas, jubiliejus, išleistuves ir tt.
 32. 32. 2 patarimas: turėk knygutę, kurioje užrašyti artimųjų gimtadieniai. Sveikink kitus- ir tave sveikins!!! Ši knygutė padės tau neužmiršti svarbių datų. Prieš renkant ką dovanoti, gerai pagalvok, ar žmogus supras Jus. Daug dėmesio skirk atvirutėms. Jas gali pasigaminti ir pats.
 33. 33. Dovanų tipai Linksma dovana - pokštas, išdaiga. Savos gamybos dovana – rankdarbis, savos gamybos interjero detalė, meno kūrinys. Valgomas dalykas: ypatingas tortas, pyragas, įmantriai įpakuoti saldumynai. Praktiška dovana: dovanų čekis, pinigai. Rinkdamiesi šio tipo dovaną pagalvokite apie įdomų ir originalų įpakavimą. Svarbiausia: mylėk žmogų, kuriam teiksi dovaną: dovana be nuoširdumo nesuteiks džiaugsmo.
 34. 34. 3 PATARIMAS:FANTAZUOK...
 35. 35. KVIETIMAS: IŠRADINGAS
 36. 36. Stalas – tai svarbu...
 37. 37. Išradingai papuošk šventės patalpą
 38. 38. DOVANŲ SVEČIAMS IDĖJOS
 39. 39. ŽAIDIMAI Saldainiukai. Ant stalo lekšte saldainiuku. Žaidėjai ima po saują. Kiek saldainiukų - tiek faktų apie save. Žaidimas „Lagaminas“: Žaidėjams tenka kartoti vis ilgesnį daiktų, kuriuos susikrauna keliaudami į egzotišką šalį, sąrašą. Pirmasis žaidėjas sako: „Susikroviau lagaminą, įsidėjau ... (batų raištelius)“, antrasis tęsia: „Susikroviau lagaminą, įsidėjau batų raištelius ir unitazo dangtį“, trečias priduria savo „Susikroviau lagaminą, įsidėjau batų raištelius, unitazo dangtį ir karolius“. Žaidimas tęsiasi tol, kol kas nors pamiršta seką. Tas žaidėjas iškrenta iš žaidimo, o kiti vardija savo lagamino turinį toliau. Laimi tas, kuris neužsikirsdamas išvardija visus supakuotus daiktus
 40. 40. ŽINOMI ŽAIDIMAI Jurgelis meistrelis. Žaidėjai eina ratu, o vienas iš jų (Jurgelis) rato viduryje. Einantys ratu dainuoja:„Jurgeli meistreli mokyk savo vaikus, Jurgeli meistreli mokyk savo vaikus“. Gaidžių peštynės. Viduryje nubrėžiamas ratas. Į jį atsistoja du vaikinai. Kiekvienas turi stovėti ant vienos kojos, o kitą sulenkęs, kaip gaidelis. Stovėdami tokia poza turi išstumti viens kitą iš už rato ribų. Metamorfozės. Žaidimo vedėjas diktuoja aplinką, pvz.: miškas, stotis, TV studija ir pan. Visi žaidėjai turi atitinkamai vaizduoti tai aplinkai tinkančias būtybes ar daiktus. Patinka – nepatinka. Žaidimo vedėjas prašo visų svečių, sėdinčių prie stalo, žiūrint į kaimyną iš dešinės nurodyti, kas jiems patinka ir kas nepatinka, pavyzdžiui: “Man patinka kaimyno ausis, o nepatinka alkūnė”. Visiems nurodžius, ko buvo klausta, vedėjas paprašo pabučiuoti tai, kas patinka, ir įkąsti ton vieton, kuri nepatinka. Smagaus juoko valandėlė garantuota. Stebuklingas obuolys. Obuolys prismaigstytas degtuku. Vaikinas ir mergina turi iš eilės trautki po degtuką, sakydami malonų epitetą, pvz. “Meškiuk”, “Pelyte”,”Mano geriausioji”, “Mano brangiausias”.
 41. 41. Laimingas tas, kas atvira širdim eina gyvenimo keliu. Ačiū už dėmesį!

×