Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
1
ПЕРСПЕКТИВИ РОЗБУДОВИ В УКРАЇНІ СФЕРИ
ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я
Володимир Короленко – кандидат медичних наук, головний позаш...
2
Громадське здоров’я
- наука і мистецтво профілактики захворювань, продовження
життя і зміцнення здоров’я за допомогою ор...
3
Глобальне здоров'я - це галузь науки і практики, яка ставить за пріоритет поліпшення
здоров'я і досягнення справедливост...
4
5
Довідково. Структура захворюваності і смертності в Європі
Неінфекційні захворювання складають:
• 86% у структурі причин ...
6
7
*Відповідно до рівня ВВП на душу населення:
країни з низьким рівнем доходів (785 дол. або менше);
країни з рівнем доході...
8
9
*Відповідно до рівня ВВП на душу населення:
країни з низьким рівнем доходів (785 дол. або менше);
країни з рівнем доході...
10
*Відповідно до рівня ВВП на душу населення:
країни з низьким рівнем доходів (785 дол. або менше);
країни з рівнем доход...
11
Основні причини смертності в Україні у 2014 році
12
Поняття "глобальне здоров’я" виходить за межі
інфекційних хвороб та захворювань, яким раніше не надавали
вагомого знач...
13
Основні документи щодо розвитку системи громадського здоров’я в
Україні як частини глобального здоров’я на період до 20...
14
Десять основних оперативних функцій громадського здоров’я
згідно резолюції ЄРБ ВООЗ EUR/RC62/12 Rev.1
(1-5)
Епіднагляд...
15
Забезпечення стратегічного керівництва в інтересах
здоров'я і благополуччя
Забезпечення сфери громадського здоров'я
к...
16
Основні концептуальні підходи стосовно удосконалення публічного
управління у сфері громадського здоров’я в Україні:
Ро...
17
Основні концептуальні підходи стосовно удосконалення
публічного управління у сфері громадського здоров’я в Україні:
1. ...
18
2. Забезпечення підготовки пулу фахівців з громадського здоров’я,
що має включати знання, вміння та навички з біомедичн...
19
3. Оптимізація мережі установ і закладів, які виконують функції
громадського здоров’я - створення Національного та
регі...
20
Адміністративний підрозділ
Підрозділ з охорони здоров'я в аспекті навколишнього середовища
Підрозділ з контролю і по...
21
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 2
вересня 2015 року № 909-р утворено державну установу
«Цент...
22
Основні концептуальні підходи стосовно удосконалення
публічного управління у сфері громадського здоров’я в
Україні:
4. ...
23
Основні завдання для України
5. Адвокаційно-комунікаційна програма
залучення до виконання окремих функцій
громадського ...
24
Закон України "Основи законодавства України про
охорону здоров'я" (стаття 5): "Державні, громадські або
інші органи, пі...
25
Висновки та перспективи подальших досліджень
1.Українська охорона здоров'я, побудована за радянською моделлю
М.О.Семашк...
26
Висновки та перспективи подальших досліджень
2. В Україні наразі відсутні нормативно затверджені Концепція та Стратегія...
27
Висновки та перспективи подальших досліджень
3. На шляху просування України до вступу в Європейський Союз для
виробленн...
Дякуємо за увагу!
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

ПЕРСПЕКТИВИ РОЗБУДОВИ В УКРАЇНІ СФЕРИ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я

1,181 views

Published on

Автори: Володимир Короленко – кандидат медичних наук, головний позаштатний спеціаліст за напрямом "Громадське здоров'я" Департаменту охорони здоров’я Київської обласної державної адміністрації, доцент Національного медичного університету імені О.О. Богомольця;
Віктор Ляшко – магістр державного управління у сфері охорони здоров’я, голова Громадської організації «Інфекційний контроль в Україні»
Лекція, прочитана 10 листопада 2015 року у Відкритому університеті реформ, м. Київ

Published in: Healthcare
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

ПЕРСПЕКТИВИ РОЗБУДОВИ В УКРАЇНІ СФЕРИ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я

 1. 1. 1 ПЕРСПЕКТИВИ РОЗБУДОВИ В УКРАЇНІ СФЕРИ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я Володимир Короленко – кандидат медичних наук, головний позаштатний спеціаліст за напрямом "Громадське здоров'я" Департаменту охорони здоров’я Київської обласної державної адміністрації, доцент Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Віктор Ляшко – магістр державного управління у сфері охорони здоров’я, голова Громадської організації «Інфекційний контроль в Україні»
 2. 2. 2 Громадське здоров’я - наука і мистецтво профілактики захворювань, продовження життя і зміцнення здоров’я за допомогою організованих зусиль і свідомого вибору суспільства, організацій державних та приватних, громад та окремих осіб (C.E.A. Winslow , 1920). - виконання інтересу суспільства в забезпеченні умов, у яких люди можуть бути здоровими, а також організацію громадських зусиль, спрямованих на профілактику захворювань і зміцнення здоров'я (Z.Bic, 2013). "Вилікування захворювань, викоренення їх причин належить чекати не від лікарів та аптекарів, а тільки від державної влади". Іван Данилевський «De magistratu medico felicissimo» («Про державну владу як найдосвідченішого лікаря»), 1784 рік
 3. 3. 3 Глобальне здоров'я - це галузь науки і практики, яка ставить за пріоритет поліпшення здоров'я і досягнення справедливості стосовно здоров'я для всіх людей у всьому світі. Предметом глобального здоров'я є транснаціональні проблеми зі здоров'ям, детермінанти та рішення; воно включає в себе безліч дисциплін всередині і за межами медичних наук,сприяє міждисциплінарному співробітництву, являє собою синтез популяційної профілактики з організацією клінічної допомоги на індивідуальному рівні. (Koplan, J.P., T.C. Bond, and M.H. Merson et al., 2009) Розвиток громадського здоров’я в Україні можливий лише в рамках розвитку глобального здоров’я, в першу чергу, на основі Європейської політики Здоров’я-2020, а також іншої нормативно-правової бази ВООЗ, ЄРБ ВООЗ, ЄС.
 4. 4. 4
 5. 5. 5 Довідково. Структура захворюваності і смертності в Європі Неінфекційні захворювання складають: • 86% у структурі причин смертності • 77% тягаря хвороб • 60 % загального тягаря хвороб пов’язано з 7-ма факторами ризику: • Підвищений артеріальний тиск • Тютюнопаління • Зловживання алкоголем • Високий рівень холестерину в крові • Надмірна маса тіла і ожиріння • Низький рівень споживання овочів і фруктів • Недостатня фізична активність Дані ЄРБ ВООЗ
 6. 6. 6
 7. 7. 7 *Відповідно до рівня ВВП на душу населення: країни з низьким рівнем доходів (785 дол. або менше); країни з рівнем доходів нижче середнього (786 – 3 125 дол.); країни з рівнем доходів вище за середній (3 126 – 9 655 дол.); країни з високим рівнем доходів (9 656 дол. і вище).
 8. 8. 8
 9. 9. 9 *Відповідно до рівня ВВП на душу населення: країни з низьким рівнем доходів (785 дол. або менше); країни з рівнем доходів нижче середнього (786 – 3 125 дол.); країни з рівнем доходів вище за середній (3 126 – 9 655 дол.); країни з високим рівнем доходів (9 656 дол. і вище).
 10. 10. 10 *Відповідно до рівня ВВП на душу населення: країни з низьким рівнем доходів (785 дол. або менше); країни з рівнем доходів нижче середнього (786 – 3 125 дол.); країни з рівнем доходів вище за середній (3 126 – 9 655 дол.); країни з високим рівнем доходів (9 656 дол. і вище).
 11. 11. 11 Основні причини смертності в Україні у 2014 році
 12. 12. 12 Поняття "глобальне здоров’я" виходить за межі інфекційних хвороб та захворювань, яким раніше не надавали вагомого значення, зокрема у слабко розвинених регіонах, і зосереджується на мульти- та міждисциплінарності, питаннях профілактики, пошуку досягнення рівномірного доступу до медичної допомоги серед різних популяцій, та наголошує на тому, що здоров’я – це суспільне надбання, що не має обмежень. Внаслідок цього сфера громадського здоров'я України, що існувала до цього часу та була орієнтована переважно на протидію інфекційним хворобам, перестала відповідати вимогам сьогодення, тому існує нагальна необхідність її реформування. Першочерговим завданням для цього є визначення концептуальних підходів стосовно удосконалення публічного управління у сфері громадського здоров’я в Україні з урахуванням глобальних викликів.
 13. 13. 13 Основні документи щодо розвитку системи громадського здоров’я в Україні як частини глобального здоров’я на період до 2020 року Здоров'я-2020. Основи політики та стратегія (прийнято 62-ю сесією ЄРБ ВООЗ, Мальта, 2012 рік, резолюція EUR/RC62/8) Європейський план дій щодо зміцнення потенціалу та послуг громадського охорони здоров'я (прийнятий 62-ю сесією ЄРБ ВООЗ, Мальта, 2012 рік, резолюція EUR/RC62/12 Rev.1) Рішення 851/2004/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 21 квітня 2004 р. про утворення Європейського центру з профілактики та контролю за захворюваннями Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, на 2014—2017 роки (Розділ 22. Громадське здоров’я)
 14. 14. 14 Десять основних оперативних функцій громадського здоров’я згідно резолюції ЄРБ ВООЗ EUR/RC62/12 Rev.1 (1-5) Епіднагляд та оцінка стану здоров'я і благополуччя населення Моніторинг та реагування на небезпеки для здоров'я і при надзвичайних ситуаціях в галузі охорони здоров'я Захист здоров'я, включаючи забезпечення безпеки навколишнього середовища, праці, харчових продуктів та ін. Зміцнення здоров'я, включаючи вплив на соціальні детермінанти і скорочення нерівностей за показниками здоров'я Профілактика хвороб, включаючи раннє виявлення порушень здоров'я
 15. 15. 15 Забезпечення стратегічного керівництва в інтересах здоров'я і благополуччя Забезпечення сфери громадського здоров'я кваліфікованими кадрами достатньої чисельності Забезпечення стійких організаційних структур та фінансування Інформаційно-роз'яснювальна діяльність (адвокація), комунікація та соціальна мобілізація в інтересах здоров'я Сприяння розвитку досліджень в галузі громадського здоров'я для наукового обґрунтування політики і практики. Десять основних оперативних функцій громадського здоров’я згідно резолюції ЄРБ ВООЗ EUR/RC62/12 Rev.1 (6-10)
 16. 16. 16 Основні концептуальні підходи стосовно удосконалення публічного управління у сфері громадського здоров’я в Україні: Розробка Програми (плану дій) розбудови громадського здоров’я України як інкорпорованої частини громадського здоров’я Європи та глобального здоров’я – з визначенням строків виконання та усіх задіяних сторін: Інституції державної влади Інституції громадянського суспільства Підприємницькі структури Усі громадяни Формування пулу фахівців з громадського здоров’я Оптимізація мережі установ і закладів, які виконують функції громадського здоров’я Залучення до виконання окремих функцій громадського здоров’я медичних працівників усіх фахів. Адвокаційно-комунікаційна програма залучення до виконання окремих функцій громадського здоров’я усіх громадян.
 17. 17. 17 Основні концептуальні підходи стосовно удосконалення публічного управління у сфері громадського здоров’я в Україні: 1. Розробка Програми (плану дій) розбудови громадського здоров’я України як інкорпорованої частини громадського здоров’я Європи та глобального здоров’я, враховуючи чинні документи, зокрема: План заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, на 2014-2017 роки (пп.410-428) Коаліційна угода Верховної Ради України VIII скликання (розділ XVI. Реформа системи охорони здоров’я, включаючи громадську платформу 80+) Доцільним вбачаємо її затвердження на загальнодержавному рівні як нормативно-правового акту (можливо, пакетом з покроковою Стратегією реформування системи охорони здоров’я України, передбаченою «Планом заходів з імплементації Угоди…”) - правова складова комплексного механізму публічного управління у сфері громадського здоров'я.
 18. 18. 18 2. Забезпечення підготовки пулу фахівців з громадського здоров’я, що має включати знання, вміння та навички з біомедичних наук, епідеміології, біостатистики, екології людини, політики та управління охороною здоров'я, біоекономіки, медичної соціології, медичної кліодинаміки, психології. Щоб побудувати сучасну систему охорони здоров’я, необхідно готувати відповідно навчені кадри, які не повинні бути менеджерами загального профілю. Охорона здоров’я – специфічна й, водночас, стратегічна галузь, тому потребує спеціальних менеджерів. Основи біомедичних знань у їх освіті є необхідними. Такі кадри доцільно готувати на колишніх медико-профілактичних факультетах, реорганізувавши їх на факультети громадського здоров'я. Вважаємо за доцільне існуючий фах "Організація і управління охороною здоров'я" розділити, відповідно до існуючого світового досвіду, на два: "Громадське здоров'я" та "Менеджмент в охороні здоров'я", і вести відповідну підготовку фахівців. Доцільно внести відповідні зміни в чинні університетські програми медико- профілактичних факультетів, увівши зазначені вище дисципліни. Епідеміологія як базова дисципліна громадського здоров’я повинна бути переорієнтована з виключно інфекційної епідеміології (як вона викладається в Україні зараз) на епідеміологію неінфекційних та інфекційних захворювань. Основні концептуальні підходи стосовно удосконалення публічного управління у сфері громадського здоров’я в Україні:
 19. 19. 19 3. Оптимізація мережі установ і закладів, які виконують функції громадського здоров’я - створення Національного та регіональних центрів громадського здоров’я з використанням потенціалу Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України, Українського інституту стратегічних досліджень та спеціалізованих центрів МОЗ України, органів і закладів Держсанепідслужби, Держслужби соцзахворювань, регіональних центрів медичної статистики та центрів здоров’я, фтизіатричної, дерматовенерологічної, наркологічної служб. Основні концептуальні підходи стосовно удосконалення публічного управління у сфері громадського здоров’я в Україні: “Стратегічне керівництво охороною здоров'я з метою забезпечення відповідальності і дій кожного сектора в інтересах здоров'я людей”. З Головних цілей політики та стратегії Здоров’я 2020
 20. 20. 20 Адміністративний підрозділ Підрозділ з охорони здоров'я в аспекті навколишнього середовища Підрозділ з контролю і попередження травматизму Підрозділ з інформації та комунікацій в охороні здоров‘я Підрозділ зі статистики в охороні здоров‘я Підрозділ з маркетингу в охороні здоров‘я Підрозділ зі зв'язків з громадськістю в охороні здоров‘я Підрозділ з пропаганди здорового способу життя Підрозділ з неінфекційних захворювань (в першу чергу, серцево- судинні, онкологічні захворювання, діабет, орфанні захворювання, наркологія) Підрозділ з питань психічного (ментального) здоров’я Підрозділ з імунопрофілактики та інфекційних захворювань Підрозділ з ВІЛ / СНІДу, вірусних гепатитів, ІПСШ і туберкульозу Підрозділ з промислової безпеки та професійних хвороб Підрозділ з військово-медичних питань Підрозділ з глобальних питань охорони здоров‘я Орієнтовна структура центру громадського здоров’я
 21. 21. 21 Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року № 909-р утворено державну установу «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров'я України», а наказом МОЗ України від 18.09.2015 № 604 затверджено його статут та визначено перелік установ МОЗ України та Державної санітарно-епідеміологічної служби України, злиттям яких утворюється зазначений центр. На жаль, статутом недостатньо передбачені завдання та заходи з протидії сучасним глобальним викликам - щодо неінфекційних захворювань, у першу чергу, серцево-судинних та онкологічних.
 22. 22. 22 Основні концептуальні підходи стосовно удосконалення публічного управління у сфері громадського здоров’я в Україні: 4. Залучення до виконання окремих функцій громадського здоров’я медичних працівників усіх фахів, а не лише первинної ланки. “ Поки в клiнiцi не зміцниться остаточно свідомість, що в кожному хворому необхідно вирішувати не тільки біологічну, а й соціальну проблему, клініка буде відставати від вимог життя і випускати однобоких терапевтів, а не "організаторів здорового життя", якими, власне кажучи, повинні бути лікарі”. Сергій Томілін , 1931 рік.
 23. 23. 23 Основні завдання для України 5. Адвокаційно-комунікаційна програма залучення до виконання окремих функцій громадського здоров’я усіх громадян. "Не сподівайтеся, що лікарі зроблять Вас здоровим. Вони можуть врятувати життя, навіть вилікувати хворобу, але лише підведуть до старту, а далі - щоб жити надійно - покладайтеся на себе". Микола Амосов “Забезпечення підтримки у повній реалізації кожною людиною її потенціалу здоров'я та добробуту”. З Головних цілей політики та стратегії Здоров’я 2020
 24. 24. 24 Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" (стаття 5): "Державні, громадські або інші органи, підприємства, установи, організації, посадові особи та громадяни зобов'язані забезпечити пріоритетність охорони здоров'я у власній діяльності, не завдавати шкоди здоров'ю населення і окремих осіб, у межах своєї компетенції надавати допомогу хворим, інвалідам та потерпілим від нещасних випадків, сприяти працівникам органів і закладів охорони здоров'я в їх діяльності, а також виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством про охорону здоров'я"
 25. 25. 25 Висновки та перспективи подальших досліджень 1.Українська охорона здоров'я, побудована за радянською моделлю М.О.Семашка, виявилася в сучасних ринкових умовах застарілою та нездатною своєчасно та ефективно відповідати на виклики сьогодення. Ці виклики сильно змінилися з часів набуття Україною незалежності. Як і в багатьох інших країнах, здоров’я українців перебуває під впливом таких потужних факторів як старіння населення, швидка урбанізація та глобальне поширення нездорового способу життя. Сучасний стан України погіршується кризою в майже усіх галузях і регіонах, бойовими діями на Сході країни, складним становищем на міжнародній арені. Громадське здоров'я, як основна складова охорони здоров'я держави, що є, без перебільшення, стратегічною компонентою національної безпеки, потребує нагальної реорганізації відповідно до сучасних світових стандартів.
 26. 26. 26 Висновки та перспективи подальших досліджень 2. В Україні наразі відсутні нормативно затверджені Концепція та Стратегія реформування охорони здоров'я. Угодою про асоціацію з ЄС безпосередньо передбачено створення і затвердження таких документів. Цією ж Угодою передбачено і низку першочергових кроків з реорганізації сфери громадського здоров'я в Україні. У вересні 2015 року розпочалося виконання одного з цих кроків - створення Центру громадського здоров'я МОЗ України. Водночас управлінські рішення в цьому напрямку не мають чітко визначеного системного характеру, оскільки вектор розвитку громадського здоров'я законодавчо також не визначений. Необхідно терміново завершити офіційне розроблення концептуальних засад, стратегії та деталізованого плану реформування громадського здоров'я України згідно чинного українського та міжнародного законодавства за світовими стандартами відповідно до існуючих глобальних викликів.
 27. 27. 27 Висновки та перспективи подальших досліджень 3. На шляху просування України до вступу в Європейський Союз для вироблення і реалізації послідовної політики у сфері охорони здоров'я доцільно ширше задіяти в Україні інституції громадянського суспільства, використати механізми державно-приватного партнерства, залучити шляхом широкої адвокаційно-комунікаційної програми до турботи про власне здоров'я кожного мешканця України.
 28. 28. Дякуємо за увагу!

×