Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
1
РЕФОРМА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ЯК ЧАСТИНИ ГЛОБАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я
Короленко Володимир Васильович,
м. Київ, Україна,
...
2
Громадське здоров’я
- наука і мистецтво профілактики захворювань, продовження
життя і зміцнення здоров’я за допомогою ор...
3
Глобальне здоров'я - це галузь науки і практики, яка ставить за пріоритет поліпшення
здоров'я і досягнення справедливост...
4
Основні документи щодо розвитку системи громадського здоров’я в
Україні як частини глобального здоров’я на період до 202...
5
Десять основних оперативних функцій громадського здоров’я
згідно резолюції ЄРБ ВООЗ EUR/RC62/12 Rev.1
(1-5)
Епіднагляд ...
6
Забезпечення стратегічного керівництва в інтересах
здоров'я і благополуччя
Забезпечення сфери громадського здоров'я
кв...
7
Довідково. Структура захворюваності і смертності в Європі
Неінфекційні захворювання складають:
• 86% у структурі причин ...
8
Основні завдання для України
Розробка Програми (плану дій) розбудови громадського здоров’я
України як інкорпорованої ча...
9
Основні завдання для України
1. Розробка Програми (плану дій) розбудови громадського
здоров’я України як інкорпорованої ...
10
2. Забезпечення підготовки пулу фахівців з громадського
здоров’я, що має включати знання, вміння та навички з
біомедичн...
11
3. Оптимізація мережі установ і закладів, які виконують функції
громадського здоров’я - створення Національного та
регі...
12
Адміністративний підрозділ
Підрозділ з охорони здоров'я в аспекті навколишнього середовища
Підрозділ з контролю і по...
13
Основні завдання для України
4. Залучення до виконання окремих функцій
громадського здоров’я медичних працівників усіх
...
14
Основні завдання для України
5. Адвокаційно-комунікаційна програма
залучення до виконання окремих функцій
громадського ...
Дякую за увагу!
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Володимир Короленко РЕФОРМА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ ЯК ЧАСТИНИ ГЛОБАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я

2,259 views

Published on

UKRAINIAN REFORM OF PUBLIC HEALTH AS PART OF GLOBAL HEALTH
Тези, заявлені до виступу на слуханнях Комітету з питань охорони здоров'я Верховної Ради України "Про реформу охорони здоров'я в Україні" 16.01.2015 р.

Published in: Healthcare
 • Be the first to comment

Володимир Короленко РЕФОРМА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ ЯК ЧАСТИНИ ГЛОБАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я

 1. 1. 1 РЕФОРМА ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ ЯК ЧАСТИНИ ГЛОБАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я Короленко Володимир Васильович, м. Київ, Україна, Департамент охорони здоров'я Київської облдержадміністрації, Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, ГО “Київський клуб”
 2. 2. 2 Громадське здоров’я - наука і мистецтво профілактики захворювань, продовження життя і зміцнення здоров’я за допомогою організованих зусиль і свідомого вибору суспільства, організацій державних та приватних, громад та окремих осіб (C.E.A. Winslow , 1920). - виконання інтересу суспільства в забезпеченні умов, у яких люди можуть бути здоровими, а також організацію громадських зусиль, спрямованих на профілактику захворювань і зміцнення здоров'я (Z.Bic, 2013). "Вилікування захворювань, викоренення їх причин належить чекати не від лікарів та аптекарів, а тільки від державної влади". Іван Данилевський «De magistratu medico felicissimo» («Про державну владу як найдосвідченішого лікаря»), 1784 рік
 3. 3. 3 Глобальне здоров'я - це галузь науки і практики, яка ставить за пріоритет поліпшення здоров'я і досягнення справедливості стосовно здоров'я для всіх людей у всьому світі. Предметом глобального здоров'я є транснаціональні проблеми зі здоров'ям, детермінанти та рішення; воно включає в себе безліч дисциплін всередині і за межами медичних наук,сприяє міждисциплінарному співробітництву, являє собою синтез популяційної профілактики з організацією клінічної допомоги на індивідуальному рівні. (Koplan, J.P., T.C. Bond, and M.H. Merson et al., 2009) Розвиток громадського здоров’я в Україні можливий лише в рамках розвитку глобального здоров’я, в першу чергу, на основі Європейської політики Здоров’я-2020, а також іншої нормативно-правової бази ВООЗ, ЄРБ ВООЗ, ЄС.
 4. 4. 4 Основні документи щодо розвитку системи громадського здоров’я в Україні як частини глобального здоров’я на період до 2020 року Здоров'я-2020. Основи політики та стратегія (прийнято 62-ю сесією ЄРБ ВООЗ, Мальта, 2012 рік, резолюція EUR/RC62/8) Європейський план дій щодо зміцнення потенціалу та послуг громадського охорони здоров'я (прийнятий 62-ю сесією ЄРБ ВООЗ, Мальта, 2012 рік, резолюція EUR/RC62/12 Rev.1) Рішення 851/2004/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 21 квітня 2004 р. про утворення Європейського центру з профілактики та контролю за захворюваннями Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, на 2014—2017 роки (Розділ 22. Громадське здоров’я)
 5. 5. 5 Десять основних оперативних функцій громадського здоров’я згідно резолюції ЄРБ ВООЗ EUR/RC62/12 Rev.1 (1-5) Епіднагляд та оцінка стану здоров'я і благополуччя населення Моніторинг та реагування на небезпеки для здоров'я і при надзвичайних ситуаціях в галузі охорони здоров'я Захист здоров'я, включаючи забезпечення безпеки навколишнього середовища, праці, харчових продуктів та ін. Зміцнення здоров'я, включаючи вплив на соціальні детермінанти і скорочення нерівностей за показниками здоров'я Профілактика хвороб, включаючи раннє виявлення порушень здоров'я
 6. 6. 6 Забезпечення стратегічного керівництва в інтересах здоров'я і благополуччя Забезпечення сфери громадського здоров'я кваліфікованими кадрами достатньої чисельності Забезпечення стійких організаційних структур та фінансування Інформаційно-роз'яснювальна діяльність (адвокація), комунікація та соціальна мобілізація в інтересах здоров'я Сприяння розвитку досліджень в галузі громадського здоров'я для наукового обґрунтування політики і практики. Десять основних оперативних функцій громадського здоров’я згідно резолюції ЄРБ ВООЗ EUR/RC62/12 Rev.1 (6-10)
 7. 7. 7 Довідково. Структура захворюваності і смертності в Європі Неінфекційні захворювання складають: • 86% у структурі причин смертності • 77% тягаря хвороб • 60 % загального тягаря хвороб пов’язано з 7-ма факторами ризику: • Підвищений артеріальний тиск • Тютюнопаління • Зловживання алкоголем • Високий рівень холестерину в крові • Надмірна маса тіла і ожиріння • Низький рівень споживання овочів і фруктів • Недостатня фізична активність Дані ЄРБ ВООЗ
 8. 8. 8 Основні завдання для України Розробка Програми (плану дій) розбудови громадського здоров’я України як інкорпорованої частини громадського здоров’я Європи та глобального здоров’я – з визначенням строків виконання та усіх задіяних сторін: Влада Інституції громадянського суспільства Підприємницькі структури Усі громадяни Формування пулу фахівців з громадського здоров’я Оптимізація мережі установ і закладів, які виконують функції громадського здоров’я Залучення до виконання окремих функцій громадського здоров’я медичних працівників усіх фахів. Адвокаційно-комунікаційна програма залучення до виконання окремих функцій громадського здоров’я усіх громадян.
 9. 9. 9 Основні завдання для України 1. Розробка Програми (плану дій) розбудови громадського здоров’я України як інкорпорованої частини громадського здоров’я Європи та глобального здоров’я, враховуючи чинні документи, зокрема: План заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, на 2014-2017 роки (пп.410-428) Коаліційна угода Верховної Ради України VIII скликання (розділ XVI. Реформа системи охорони здоров’я, включаючи громадську платформу 80+) та її затвердження на загальнодержавному рівні як нормативно-правового акту (можливо, пакетом з покроковою Стратегією реформування системи охорони здоров’я України, передбаченою «Планом заходів з імплементації Угоди…”)
 10. 10. 10 2. Забезпечення підготовки пулу фахівців з громадського здоров’я, що має включати знання, вміння та навички з біомедичних наук, епідеміології, біостатистики, екології людини, політики та управління охороною здоров'я, біоекономіки, медичної соціології, медичної кліодинаміки, психології. Щоб побудувати сучасну систему охорони здоров’я, необхідно готувати відповідно навчені кадри, які не повинні бути «скоріше економістами, ніж медиками» або «керівниками будь-чого, куди пошлють». Охорона здоров’я – специфічна й, водночас, стратегічна галузь, тому потребує спеціальних менеджерів. Основи біомедичних знань у їх освіті – просто необхідні. Чинні університетські програми далекі від того, щоб надати ґрунтовні знання з громадського здоров’я. Навіть з назвами (!) деяких дисциплін більшість наших випускників, ба навіть науковців, не знайомі. Епідеміологія як базова дисципліна громадського здоров’я повинна бути переорієнтована з виключно інфекційної епідеміології (як вона викладається в Україні зараз) на епідеміологію неінфекційних та інфекційних захворювань. Основні завдання для України
 11. 11. 11 3. Оптимізація мережі установ і закладів, які виконують функції громадського здоров’я - створення Національного та регіональних центрів громадського здоров’я з використанням потенціалу Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України, Українського інституту стратегічних досліджень та спеціалізованих центрів МОЗ України, органів і закладів Держсанепідслужби, Держслужби соцзахворювань, регіональних центрів медичної статистики та центрів здоров’я, фтизіатричної, дерматовенерологічної, наркологічної служб. Основні завдання для України “Стратегічне керівництво охороною здоров'я з метою забезпечення відповідальності і дій кожного сектора в інтересах здоров'я людей”. З Головних цілей політики та стратегії Здоров’я 2020
 12. 12. 12 Адміністративний підрозділ Підрозділ з охорони здоров'я в аспекті навколишнього середовища Підрозділ з контролю і попередження травматизму Підрозділ з інформації та комунікацій в охороні здоров‘я Підрозділ зі статистики в охороні здоров‘я Підрозділ з маркетингу в охороні здоров‘я Підрозділ зі зв'язків з громадськістю в охороні здоров‘я Підрозділ з пропаганди здорового способу життя Підрозділ з неінфекційних захворювань (в першу чергу, серцево- судинні, онкологічні захворювання, діабет, орфанні захворювання, наркологія) Підрозділ з питань психічного (ментального) здоров’я Підрозділ з імунопрофілактики та інфекційних захворювань Підрозділ з ВІЛ / СНІДу, вірусних гепатитів, ІПСШ і туберкульозу Підрозділ з промислової безпеки та професійних хвороб Підрозділ з військово-медичних питань Підрозділ з глобальних питань охорони здоров‘я Орієнтовна структура центру громадського здоров’я
 13. 13. 13 Основні завдання для України 4. Залучення до виконання окремих функцій громадського здоров’я медичних працівників усіх фахів, а не лише первинної ланки. “ Поки в клiнiцi не зміцниться остаточно свідомість, що в кожному хворому необхідно вирішувати не тільки біологічну, а й соціальну проблему, клініка буде відставати від вимог життя і випускати однобоких терапевтів, а не "організаторів здорового життя", якими, власне кажучи, повинні бути лікарі”. Сергій Томілін , 1931 рік.
 14. 14. 14 Основні завдання для України 5. Адвокаційно-комунікаційна програма залучення до виконання окремих функцій громадського здоров’я усіх громадян. "Не сподівайтеся, що лікарі зроблять Вас здоровим. Вони можуть врятувати життя, навіть вилікувати хворобу, але лише підведуть до старту, а далі - щоб жити надійно - покладайтеся на себе". Микола Амосов “Забезпечення підтримки у повній реалізації кожною людиною її потенціалу здоров'я та добробуту”. З Головних цілей політики та стратегії Здоров’я 2020
 15. 15. Дякую за увагу!

×