Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Kullanılabilirlik Testi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Araçları

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 92 Ad

Kullanılabilirlik Testi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Araçları

Download to read offline

Kullanılabilirlik Nedir?
Neden Kullanılabilirlik?
Kulllanıbilirlik Testi Araçları
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?
Neden Kullanıcı Deneyimi Tasarımı?
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Araçları

Kullanılabilirlik Nedir?
Neden Kullanılabilirlik?
Kulllanıbilirlik Testi Araçları
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?
Neden Kullanıcı Deneyimi Tasarımı?
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Araçları

Advertisement
Advertisement

More Related Content

Viewers also liked (20)

Similar to Kullanılabilirlik Testi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Araçları (20)

Advertisement

Recently uploaded (18)

Advertisement

Kullanılabilirlik Testi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Araçları

 1. 1. Kullanılabilirlik Testi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Araçları www.userspots.com
 2. 2. Kullanılabilirlik Kullanılabilirlik, bir ürünün potansiyel kullanıcıları tarafından, belirli bir kullanım bağlamı içinde, amaçlanan kullanım hedeflerine ulaşmak için, ne derece etkin, verimli ve tatmin edici bir şekilde kullanılabilmesidir. 1
 3. 3. Neden Kullanılabilirlik?2 • İnternet üzerinden kullanıcıların istediği bilgilere ulaşamaması nedeniyle yapılamayan satış oranı %50 • Kullanılabilirlik çalışmalarına yapılan yatırım sonrasında iş metriklerinde yaşanılan artış oranı %83
 4. 4. Kullanılabilirlik Test Araçları2.0 Bir ürünün veya bir web sitesinin kullanılabilirliği çeşitli araçlarla test edilir. Kullanıcıların dahil edildiği bu çalışmalar veri elde etmek için kullanılır. Kullanılabilirlik test araçları işlevlerine göre farklı özelliklere sahiptir: • Bilgi Mimarisi • Online Göz İzleme • Mouse Hareketi ve Tıklama Haritası • Yazılım Bazlı Göz İzleme • İmaj Tıklama Haritası • Laboratuvar Test Araçları • Geri Bildirim Testleri • Online Sezgisel Analiz • Modere Edilen Online Kullanıcı Testi • Modere Edilmeyen Online Kullanıcı Testi • A/B Testi
 5. 5. Bilgi Mimarisi2.1. Bilgi mimarisi; web siteleri, intranetler ve yazılımlarda   kullanılabilirlik ve bilginin  bulunabilirlik seviyesini   arttırmak için bilgiyi organize etmek ve etiketlemektir. Bilgi mimarisi çalışmaları için kart gruplama ve ağaç testi kullanılır.
 6. 6. UX Punk2.1.1. Kart gruplama ve navigasyon menüsü testlerinin yapılabildiği UX Punk’ta kullanıcılarla online ortamda test yapabilmek mümkün.
 7. 7. Optimal Sort2.1.2. Online kart gruplama test araçlarından olan Optimal Sort’ta önce elementlerin isimlerini belirliyor, ardından anketi oluşturuyor ve son olarak da katılımcılarla paylaşıyorsunuz.
 8. 8. CardZort Zone2.1.3. Sadece kart gruplama servisi sunan CartZort yazılım olarak bilgisayara indirilerek kullanılabiliyor.
 9. 9. XSort2.1.4. Sadece Mac OS X için kullanılabilen XSort’u yazılım olarak indirerek kart gruplama çalışmanızı yapabilirsiniz.
 10. 10. TreeJack2.1.5. Bilgi mimarisini oluşturmak için ağaç testi yapabileceğiniz Optimal Workshop’un sunduğu üç servisten biridir. Site haritanız için elementleri belirleme, ardından görevleri oluşturma ve katılımcılarınızla paylaşma ile 3 adımda testi oluşturabiliyorsunuz.
 11. 11. Online Göz İzleme2.2. Göz izleme kullanıcının ekranda nereye, ne kadar süre ve kaç kere baktığına, anlık ve geçmiş dikkatinin nerede yoğunlaştığına, niyetine, zihinsel durumuna ilişkin bilgi sağlamaktadır. Sayısal ve görsel şekillerde sunulan bu bilgi sayesinde kullanıcının arayüz ile etkileşiminin nasıl olduğuna dair fikir yürütülebilmektedir. Online göz izleme araçlarıyla da bilgisayar başında oturan kullanıcıların etkileşimleri ölçülebilmektedir.
 12. 12. YouEye2.2.1. Uzaktan kullanıcı testi yapabildiğiniz YouEye’da kullanıcıların nereye baktıklarını takip ederek göz izleme testi yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda kullanıcı ses kaydı da bulunuyor. Duygularını da ölçebilen bir servisi olan test aracında, önce görevler oluşturuyor, ardından ise katılımcılarınızla test yapıyor ve elde ettiğiniz verileri analiz ediyorsunuz.
 13. 13. Mouse Hareketi ve Tıklama Haritası 2.3. Amacı belirli sayfalarda kullanıcı hareketlerini takip etmek, genel sayfalarda kullanıcıların mouse hareketlerinin ortalamasını almak amacıyla kullanılır. Mouse hareketlerini ve tıklama haritalarını çıkaran birçok test aracı bulunmaktadır. Online olarak kullanıcıların nereye tıkladıklarını gözlemleyebilir ve analiz edebilirsiniz.
 14. 14. Session Cam2.3.1. Kullanıcıların hareketlerini izlemeye yarayan bir kullanılabilirlik test aracı olarak Session Cam, sıcaklık haritası, tıklama haritası, form analizi ve dönüşüm hunisi oluşturmayı sağlıyor. Kullanıcıların hareketlerini kayıt ederek tekrar tekrar izleme şansı bulunuyor.
 15. 15. InspectLet2.3.2. Web siteye eklenen kod ile göz izleme ile çıkarılan sıcaklık haritası, tıklama haritası, mouse hareketlerinin izlenebildiği bir servis sunan Inspectlet analitik verileri de gerçek zamanlı olarak görmenize izin veriyor.
 16. 16. ClickTest2.3.3. Web sitenin tasarım örnekleri imaj olarak ClickTest’e eklenir. Ardından kullanıcıların hareketleri; görsel verileştirme, sıcaklık haritaları ve grafiklerle incelenebilir. Kullanıcı etkileşimlerini analiz eden kullanılabilirlik aracıdır.
 17. 17. TryMyUI2.3.4. Kullanıcıların demografik olarak profillerini seçerek kullanılabilirlik testi uygulanabilir. Ekran ve mouse hareketleri, sesli düşünme testleri ve yazılı geri bildirimler dahil her kullanıcının verileri video halinde sunulur. Kendi veritabanına ait kullanıcıları kullanmak isteyenler için ise ayrı bir ücret sunuluyor.
 18. 18. ClickHeat2.3.5. Gerçek ziyaretçilerinizin tıklama sıcaklık haritasını çıkararak data toplamanızı sağlayan ücretsiz kullanılabilirlik test aracıdır.
 19. 19. Yandex.Metrica2.3.6. Web analizi hizmetleri yanı sıra mouse hareketleri, tıklama haritaları, bağlantı haritaları ve kullanıcıların web sitesinde gezinirken neler yaptıklarını çıkaran akış şemasının incelenebildiği bir ücretsiz araçtır.
 20. 20. SeeVolution2.3.7. Kullanıcıların web sitede yaptıkları hareketlerini yoğunluklara göre çıkaran tıklama haritaları, sıcaklık haritaları ve analitik verileri sunan bir kullanılabilirlik test aracıdır.
 21. 21. Google Analytics2.3.8. Ücretsiz olarak kullanıcı hareketlerini takip etmeyi sağlayan bir araç olarak Google Analytics, web siteye ait olan dataların analizini kolayca yapabilmeyi sağlıyor. E-ticaret siteleri için dönüşüm oranları, satış akışı ve istatistikleri kolaylıkla takip edilebilir. A/B testi ise İçerik Denemeleri başlığından yapılıyor. Dezavantajı ise kullanıcıların etkileşimlerinin nedeninin belirlenememesidir.
 22. 22. Clicktale2.3.9. Form analizi ve kullanıcı araştırmaları için üretilmiş bir kullanılabilirlik test aracıdır. Kullanıcıların mouse hareketlerini kaydederek sıcaklık haritası oluşturur. Formlarda zor bulunan kullanılabilirlik sorunlarını tespit etmenizi sağlar.
 23. 23. CrazyEgg2.3.10 Sıcaklık haritası ve mouse hareketleri takibi servislerinin yanı sıra diğer kullanılabilirlik testi araçlarından farkı sayfadaki her elementin tıklama analizinin yapılabiliyor olması, “Confetti” özelliğiyle web sitesine gelen trafiğin anahtar kelimelerle de takip edilebiliyor olmasıdır.
 24. 24. LuckyOrange2.3.11. Sıcaklık haritası, mouse hareketleri, gerçek zamanlı ziyaretçi haritası gibi özellikleri bulunan kullanılabilirlik test aracıdır. Ayrıca kullanıcılarınızdan geri bildirim alabileceğiniz bir sistemi de sunmaktadır. Kolayca entegre olabilmektedir.
 25. 25. Yazılım Bazlı Göz İzleme2.4. Online göz izleme araçlarından biraz farklı olarak işleyen yazılım bazlı göz izleme test araçlarında tahmini olarak kullanıcının bakacağı yerler belirleniyor. Testi yapılacak olan web sitenin arayüz imajı yüklenir. Ardından ise belirli bir rapor sunulmaktadır.
 26. 26. Visual Attention Service2.4.1. Web sitedeki ilgi çekebilecek alanların belirlenmesi için kullanılır. Web sitesinin imajları yüklenir. Yükleme sonucunda kullanıcıların nereye baktıklarının tahmini olarak sıcaklık haritasının sunulması üzerine bir servis sunmaktadır. Gerçek kullanıcılarla test yapılmamaktadır.
 27. 27. Feng-GUI2.4.2. Kullanıcı olmadan algoritmalara dayalı olarak yüklenen imajların sıcaklık haritalarının çıkarılması ve göz izleme analizi yapılmaktadır. En büyük dezavantajı kullanıcı olmaksızın test uygulaması yapılmasıdır.
 28. 28. İmaj Tıklama Haritası2.5. Tıklama haritaları kullanıcıların web sitesinde hangi noktalara tıkladıklarının yoğunluklarını net bir şekilde gösteren bir test çıktısıdır. Online ortamda test edilecek web sitesinin imajları test aracına yüklenerek kullanıcının tıklama hareketleri izlenebilmektedir.
 29. 29. FiveSecondTest2.5.1. 5 saniye içinde kullanıcıların web sitesinin ne ile ilgili olduğu algısını ölçmek ve bir sonraki aksiyonlarını görmek adına yüklenen imajların testini yapan bir kullanılabilirlik test aracıdır. Ücretsiz olarak kullanılabilen araç araştırmacının rastgele kullanıcıya test yapması ve kullanıcıyı seçmesine izin veriyor.
 30. 30. Chalkmark2.5.2. Web sitesinde kullanıcıların nereye tıkladıklarını yüklenen imajlar ve belirlenen görevler sayesinde izlemeyi sağlayan kullanılabilirlik test aracıdır. Sıcaklık haritası, tıklama haritaları, ilk izlenim ölçmeye yönelik servisler sunmaktadır.
 31. 31. Intuition HQ2.5.3.. Web sitenin kullanılabilirlik testi uygulaması için siteye yüklenen imajlar ile tıklama oranları görülebilir, müşterinin kendi veritabanı ile kullanıcıların hareketleri incelenebilir.
 32. 32. Usabilla2.5.4. Ücretsiz uzaktan kullanılabilirlik testi aracı olarak Usabilla, bir web sitesi veya bir imaj hakkında kullanıcılardan geri bildirim toplamaya yarıyor. Kullanıcıların nereye tıkladıklarını takip edebilme özelliği yanında kalitatif data için araştırmacıların kullanıcılardan yorumlar almasını da sağlayan bir yapıya sahiptir. Sıcaklık haritalarının görsel raporları, tıklama haritaları sonuçları vermektedir. Kart gruplama, tıklama yayını kaydı gibi servisleri de bulunmaktadır.
 33. 33. NavFlow2.5.5. Kullanılabilirlik testi yapılacak olan web sitenin taslak tasarım örnekleri yüklenerek işleyen kullanılabilirlik testi araçlarındandır. Kullanıcıların hareketlerini akış olarak görsel verileştirme, sıcaklık haritaları ve grafiklerle inceleme şansı veren bir araçtır. Testler gizli veya açık şekilde gerçekleştirilebilir. Geri dönüşüm oranı analizleri kolayca yapılabilmektedir.
 34. 34. Laboratuvar Test Araçları 2.6. Kullanıcıların laboratuvar ortamında yapılan testlerde esas amaç kullanıcı araştırmacısının kullanıcının davranışlarını gözlemleyerek çeşitli veriler elde edecek şekilde notlar almasıdır.
 35. 35. Morae2.6.1. Sadece Windows OS için kullanılabilirlik testi sunan servis, kullanıcıların sesi, videoları, klavye tuşuna vuruşları, mouse hareketleri, ekran hareketleri gibi etkileşimlerini kaydederek işliyor. Kullanılabilirlik araştırmaları için kapsamlı bir hizmet sunuyor. Kaydedici, gözlemleyici ve yönetici olarak araştırmalar yönetilebiliyor.
 36. 36. SilverBack2.6.2. Mac bazlı bir kullanılabilirlik yazılım aracı olan Silverback, kayıt, analiz, düzenleme ve oynatma gibi özelliklere sahip. Düşük fiyatının yanında birçok servisi kapsadığı için kullanış açısından oldukça efektif bir kullanılabilirlik test aracıdır.
 37. 37. Geri Bildirim Testleri2.7. Kullanıcıların arayüzler hakkında çeşitli yorumlar yaparak web site/uygulama hakkında düşündüklerini geri bildirim şeklinde iletmesi üzerine kurulu test araçları kullanılabilirlik testlerinde kullanılabilir.
 38. 38. iPerceptions2.7.1. Web site kullanılabilirlik testi için kullanıcılardan yorum kartlarıyla geri bildirim alarak, anketler düzenleyerek raporlama ve analiz yapabilmeyi sağlayan bir araçtır.
 39. 39. FeedBack Army2.7.2. Kullanıcı araştırmacısının bir web sitesine kullanılabilirlik testi uygularken kullanıcılardan yorumlar alabileceği ve web site URL’sini paylaşarak bütün siteyi keşfetmesini sağlayabileceği bir test aracıdır.
 40. 40. Ethnio2.7.3. Kullanılabilirlik testi aracı olmasa da kullanıcılardan data toplamak üzerine uygulanan bir platform. Kullanıcılar doldurdukları formlar aracılığıyla web sitenin gelişimine katkıda bulunarak ödül kazanıyorlar.
 41. 41. Online Sezgisel Analiz2.8. Sezgisel analiz, arayüzün  kullanılabilirlik  seviyesini   belirli  bir  noktaya   getirmek  amacıyla yapılan arayüz   kontrolüdür. Uzman kişiler tarafından ilk inceleme sonucunda veriler elde edilir. Online olarak da web site veya uygulamanın uzman komüniteler tarafından yorumlanması olarak çalışmaktadır.
 42. 42. Userplus2.8.1. Ücretsiz olarak hizmet veren kullanılabilirlik test aracında hem kullanıcılar üzerinden görev bazlı test uygulanabiliyor, hem de ISO standartları üzerinden web sitenin kullanılabilirlik puanlaması yapılabiliyor. Kullanılabilirlik testinde tıklama haritaları, ortalama görev süreleri, görev tamamlama oranları gibi kriterler raporlanabiliyor. Uzman tavsiyeleri içeren servise sahiptir.
 43. 43. Concept Feedback2.8.2. Uzman komüniteye sahip bir site olarak web sitenizin uzmanlar tarafından arayüzlerinin geri bildirimlerini almaya dayanıyor.
 44. 44. Modere Edilen Online Kullanıcı Testi 2.9. Kullanıcıların, kullanılabilirlik testi sırasında kullanıcı araştırmacısı tarafından yönlendirilerek testin uzaktan uygulanması ile gerçekleşir. Çeşitli yönergelerle belirli senaryoda kullanıcının arayüzü kullanması sağlanır.
 45. 45. Skype2.9.1. Kullanılabilirlik testleri için alternatif araç olarak düşünebilecek olan Skype’ta ses ve ekran videosu kayıt edilebiliyor, ekran paylaşımı yapılabiliyor. Böylece kullanıcı ekran başındayken web sitesinde neler yaptığı kayıt edilerek test uygulanabiliyor.
 46. 46. Modere Edilmeyen Online Kullanıcı Testi 2.10. Modere edilmeyen online kullanıcı testinin, modere edilen online kullanıcı testinden farkı daha önceden oluşturulmuş senaryoların kullanıcı tarafından adım adım uygulanarak testin gerçekleştiriliyor olmasıdır. Böylece kullanıcının yanında kullanıcı araştırmacısının olmasına gerek yoktur.
 47. 47. Loop112.10.1 Gerçek kullanıcıların hareketlerini ve etkileşimlerini kullanıcı araştırmacılarının kolayca takip ederek analiz edebileceği, raporlarını inceleyebileceği bir kullanılabilirlik test aracıdır. Raporlar görev tamamlama oranı, süresi, genel hata sayfaları ve kullanıcı haritaları şeklinde detaylı olarak sunulur. Yazılımsal olarak herhangi bir koda ihtiyaç yoktur.
 48. 48. Mechanical Turk2.10.2. Amazon.com’un sağladığı kullanılabilirlik test aracında iki farklı üyelik bulunuyor: Kullanıcı araştırmacıları için web sitesi testini yapmaları için üyelik ve web sitesi testine katılarak ödül kazanmak isteyen kişiler için üyelikler. Görev yaratarak web sitesi kullanılabilirlik testine tabii tutuluyor.
 49. 49. Open Hallway2.10.3. Tarayıcı bazlı ekran ve ses kaydına izin veren kullanılabilirlik testi aracı uzaktan kayıt ile senaryo üzerinden testi sağlıyor. Analiz için tekrar izleme şansı bulunuyor. Kendi sunucusunda videoları saklama imkanı verdiği için hesap silindiğinde videolar silinmektedir. 10 dakikalık videoların kaydına izin veriliyor. Çoklu ekran kaydına izin vermediği için kısıtlamaları mevcut. Hesap yükseltiğinde videoları indirme hakkı da verilebiliyor.
 50. 50. UserTesting2.10.4. Kullanıcı etkileşimlerinin flash bir video ile görüntülendiği Usertesting kullanılabilirlik test aracı ile, web site hakkındaki düşüncelerin kullanıcılardan alınabildiği bir sisteme sahip. Kullanıcı profiline göre seçim yapılarak test uygulanabiliyor. Araştırmacının hazır olan test kitlesi yerine kendine ait veritabanını da kullanılabiliyor olması ise bir avantaj. Ayrıca kullanıcı adaylarını oylama sistemi ile kaliteli bilgiler edinmeyi sağlıyor.
 51. 51. WhatUsersDo2.10.5. Kullanılabilirlik testleri ve kullanıcı deneyimi araştırmaları için online olarak kullanılabilen bir araçtır. Seçilen kullanıcıları belirlenen görevlerle teste tabii tutma üzerine prosesi sürdürür. Yazılım indirmeye gerek kalmadan kullanıcıların hareketleri çekilen kayıtlarla izlenebilir, kullanılabilirlik hatalarının neden kaynaklandığı tespit edilebilir.
 52. 52. Userlytics2.10.6. Web site - kullanıcı etkileşimini ölçmek amacıyla uzaktan kullanılabilirlik testi uygulamayı sağlar. Kullanıcı deneyimini pozitifleştirmek için raporlar halinde sunulan veriler kullanıcıların kayıtlarından elde edilir. Prototiplerin veya canlı web sitesinin kullanılabilirlik testlerini yaparken kullanıcılara sorular sorarak anket yapabilmeyi de sağlıyor.
 53. 53. Userzoom2.10.7. Kullanılabilirlik araştırmaları için online testler, kart gruplama çalışması, ağaç testi, ekran görüntülerinin tıklama testleri, online anketler araçları kullanılabiliyor. Sıcaklık ve tıklama haritaları servisler arasında yer alıyor. Çıktılarda ise detaylı analiz raporları ve davranışsal veriler sunuluyor.
 54. 54. A/B Testi2.11. A/B testleri ile bir sayfanın farklı versiyonlarının performansını ölçülebilir. Versiyonlar aynı sayfanın farklı tasarımları olabileceği gibi, aynı tasarım içinde sayfa öğelerinin yerlerinin değişmesinden de oluşabilir. Böylece online olarak arayüzler kolayca test edilebilir.
 55. 55. Visual Website Optimizer2.11.1. Kod ve HTML’ e gerek duymadan A/B testi, çok değişkenli test, sıcaklık haritaları, tıklama haritaları, kullanıcı geri bildirimleri alınabilen test çeşitleri gibi servisler sunan kullanılabilirlik test aracıdır.
 56. 56. Optimizely2.11.2. Bağlılık, tıklama, dönüşüm ve kayıt gibi aşama ve kıstaslarda hangi yöntemin daha iyi işe yaradığını ölçmeye yarayan bir araçtır. Hedef takibi ile web sitenin kullanıcı deneyimi açısından daha iyiye ulaşması için A/B testlerinde kullanılır.
 57. 57. Kullanıcı Deneyimi Tasarımı 3 Kullanıcı deneyimi, tasarım sürecine ürünün hedef kitlesinin dahil edilmesi, doğru araştırma tekniklerinin kullanılması ve doğru sonuçların tasarım kararı haline getirilmesiyle birlikte tasarlanır.
 58. 58. Neden Kullanıcı Deneyimi? 4 • Markaların kullanıcı deneyimini geliştirdiklerinde müşteri sadakati artış oranı %44 • Markaların kullanıcı deneyimini geliştirdiklerinde müşteri memnuniyeti artış oranı %72 *Econsultancy ve WhatUsersDo 2013 yılı araştırması
 59. 59. Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Araçları4.0 Bir arayüzün taslak tasarımlarını oluştururken çeşitli araçlar kullanılabilir. Genel anlamda tasarım araçları ortak özelliklere sahip olsa da bazı noktalarda birbirinden ayrılan özellikleri vardır. Farklı işlevlerine göre tasarım araçları: • Online Tasarım Araçları • Offline Tasarım Araçları • Offline ve Online Tasarım Araçları • Mobil Uygulamalar İçin Tasarım Araçları • Kullanılabilirlik Testlerine Yardımcı Tasarım Araçları
 60. 60. Online Tasarım Araçları4.1. Kullanıcı deneyimi tasarımı çalışmalarında kullanılan araçlardan bazıları online bazıları offline olarak kullanılabilmektedir. Online kullanılanlarda bazı avantajlar bulunur. Özellikle takım çalışması yapıyorsanız, bir projeyi eş zamanlı olarak başkalarıyla da beraber çalışabilme imkanı online araçların öne çıkan bir özelliğidir.
 61. 61. Lumzy4.1.1. Online wireframe araçlarından olan Lumzy’de web site veya uygulamanın fonksyionları kapsamlı listeden seçilerek taslak tasarım oluşturulabilir. Ayrıca mesaj uyarıları, interaktif sayfa navigasyonları, içeriklere link ekleme ve daha fazla özelliği sunmaktadır. Tasarımlar hakkında takım halinde çalışabilmek adına sohbet ve editleme gibi seçenekleri vardır. Ücretsiz bir uygulamadır.
 62. 62. Invision4.1.2. Invision tasarım yapmak, paylaşmak ve kullanıcılarla test için başka bir online araçtır. Sadece wireframelerden öte, tam donanımlı ve interaktif mockuplar yapmayı sağlamaktadır. Takım arkadaşlarıyla işbirliği içinde çalışabilmek için projeleri paylaşma özelliği bulunmaktadır. Ayyıca mobil desteği de iyi durumdadır. Prototipler oluşturabilme imkanı yanında, imajlar, renkler ve biçimler konusunda akış halinde detaylı şekilde görmeyi sağlar.
 63. 63. Justproto4.1.3. Diğer wireframe araçlarında göremeyeceğimiz az özelliğiyle Justproto, geniş bir arayüz elementleri ve araçları sunmaktadır. Eş zamanlı olarak diğer tasarımcılarla çalışma imkanı vermektedir. Geri bildirimleri de alabileceğiniz interaktif wireframeler oluşturmayı sağlar.
 64. 64. HotGloo4.1.4. Kullanıcı etkileşimlerinin uygulama akışında tasarlanarak, test edilmesi için kullanılabilen bir wireframe tasarım aracıdır. Sürükle-bırak sistemi ile ve geniş arayüz elementleri kütüphanesi ile Hotgloo rol bazlı kullanılabiliyor. Müşterilerle de projeleri paylaşarak yorumlarını alabilmek için bir mekanizma bulunmaktadır.
 65. 65. ProtoShare4.1.5. Kolay kullanılabilir, web tabanlı prototip aracı interaktif projeler için görselleştirmeyi efektif şekilde yapmanıza olanak sağlıyor. Eş zamanlı olarak diğer tasarımcılarla çalışabilme seçeneği de sunan ProtoShare, mobil uygulamaların da tasarlanması için kullanılabiliyor.
 66. 66. Frame Box4.1.6. Basit bir mockup aracıdır. Yapılabilir işlem kısıtlığından dolayı en temel işlemleri tasarlamak için kullanılabilir. Ücretsiz online olarak çalışılabiliyor.
 67. 67. MockingBird4.1.7. Online bir araç olarak MockingBird kolayca web site ve uygulamalar için wireframeler tasarlamayı sağlar. Prototipler oluşturmak için ise sayfaları birbirine linklerle bağlayarak geçişleri görmeyi kolaylaştırır. PDF ve PNG olarak çıktı alma seçeneği bulunmaktadır. Takım ile beraber çalışabilmek için proejeleri paylaşmaya açıktır.
 68. 68. Offline Tasarım Araçları4.2. Online tasarım araçları gibi olmasa da bilgisayarınıza yazılım olarak indirip internetin olmadığı zamanlar da çalışabileceğiniz bir avantaj sunan offline tasarım araçları wireframe ve mockup oluşturmak için birebirdir.
 69. 69. Axure4.2.1. Axure web sitelerin ve uygulamaların wireframelerini, akış diagramlarını, prototiplerini oluşturmayı sağlayan bir araçtır. Birçok lider ajans ve firmalardaki kullanıcı deneyimi profesyonelleri, iş analistleri ve ürün yöneticileri tarafından kullanılan araçta HTML prototipleri interaktif şekilde oluşturabiliyorsunuz. Offline olarak bilgisaraya indirerek kullanabiliyorsunuz.
 70. 70. FlairBuilder4.2.2. Web site ve mobil uygulamalar için wireframeler oluşturmak için kullanılan tasarım araçlarından biridir. Prototipler oluşturarak kullanılabilirlik testleri için de kullanılmasına olanak sağlar. Basit arayüzü vardır. Sürükle bırak özelliği ile çalışmak kolaydır. Prototipler ile etkileşimleri görmek için test yapılırken herhangi bir koda gerek yoktır.
 71. 71. Pencil Project4.2.3. Firefox eklentisi olarak kurulan Pencil Project, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak prototipler yaratmayı sağlıyor. Birbirine bağlı çoklu sayfa arayüz dökümanları oluşturulabilir. HTML, PNG, Word dökümanı ve PDF olarak çalışmayı alma seçeneği bulunuyor. Zihin haritası desteği de mevcut.
 72. 72. OmniGraffle4.2.4. Sadece Mac ve iPad sistemlerine kurulabilen tasarım aracında diagramlar, işlem grafikleri, sayfa düzeni ve web site wireframeleri ve grafik tasarımları yapılabiliyor. Güçlü tasarım araçları, içeri aktarma ve dışarı aktarma seçeneklerinin kolaylığı dikkat çekiyor. Offline olarak bilgisayarınıza indirerek kullanabiliyorsunuz.
 73. 73. Online ve Offline Tasarım Araçları 4.3. Hem online hem de offline olarak çalışmak isteyenler için uygun olan tasarım araçları takım olarak çalışma yaparken paylaşımlara izin verir. Böylece eş zamanlı çalışma imkanı olur. Ayrıca bu tasarım araçlarının yazılım olarak bilgisayarınıza indirme seçeneği bulunur.
 74. 74. inPreso Screens4.3.1. Hem offline olarak yazılım indirerek kullanabileceğiniz hem de online ortamda çalışabileceğiniz bir prototip aracıdır. Gerçek ürünün nasıl gözükeceğine dair çeşitli operasyonel sistemlerle tema seçerek uygulamaları giydirebileceğiniz bir özelliği bulunmaktaıdr. Ücretsiz olan araçta offline olarak wireframeleri ve prototipleri kaydedebiliyorsunuz. Online ortamda ise paylaşmayı ve arayüz elementlerine daha kolay erişmeyi sağlamaktadır. Müşterilerinize sunmak için bir web oynatıcı da sunmaktadır.
 75. 75. Balsamiq4.3.2. Kullanılabilirlik testleri için prototipler oluşturmayı sağlayan en çok kullanılan tasarım araçlarındandır. Bağlantılarla demolar arası tıklamalar oluşturabilme imkanı veriyor. Bu da kullanılabilirlik çalışmaları için önemli bir özellik olarak servisin sağladığı avantajlardan biri. Online çalışabildiği gibi offline şekilde de çalışabilme şansı bulunuyor. Başkalarıyla da projeleri paylaşarak birlikte çalışmayı sunuyor.
 76. 76. Moqups4.3.3. Moqups wireframe çizmek için yaygın olarak kullanılan online tasarım araçlarındandır. PDF ve PNG formatında taslak tasarımları çıktı olarak alma şansı bulunuyor. Projelerde bağlantılarla sayfaları birbirine bağlamaya izin veriyor. Böylece prototipler oluşturarak test yapmayı kolaylaştırıyor.
 77. 77. iPlotz4.3.4. Mac, Windows ve Linux işletim sistemlerinde çalışan iPlotz, flash desteğiyle tarayıcılarda açılmaktadır. Wireframe tasarlamak için sürükle bırak mekanizması ile kolayca çalışabilmeyi sağlamaktadır. PNG, PDF ve JPG olarak çıktı alınabilmektedir. Takım çalışması için paylaşıma açıktır. Böylece başkalarıyla beraber tasarım yapılabilme şansını tanır. Görevler oluşturarak projeyi yürütme özelliği vardır. Yazılım olarak bilgisayara indirme seçeneği de bulunmaktadır.
 78. 78. FludIA4.3.5. İndirilebilir web tabanlı tasarım aracı olan FluidIA zengin kullanıcı arayüzleri için prototipleme için kullanılıyor. Açık kaynak şeklinde kullanıcı deneyimi tasarımcılarının kendi prototiplerini üretilmesi üzerine kurulan araçta projeler paylaşılarak başka kişilerin de katkıda bulunması sağlanıyor.
 79. 79. MockFlow4.3.6. Hem offline hem online olarak kullanılabilen tasarım aracıdır. Sayfalar site haritaları ile organize edilerek tıklanabilir prototipler haline getirilebiliyor. Geniş wireframe bileşenleri bulunmaktadır. Proje HTML, PDF, Powerpoint slaytları, PNG imajları olarak çıktı alınabilmektedir. Eş zamanlı tasarım birlikleriyle takım olarak çalışabilme imkanı sağlar.
 80. 80. Mockup Builder4.3.7. Wireframe çizmek için kullanılan Mockup Builder’da web sitenin veya uygulamanın tasarımları yapılabileceği gibi geri bildirim de almanızı sağlayan bir mekanizması mevcuttur.
 81. 81. Mobil Uygulama Tasarım Araçları 4.4. Web arayüzlerinde kullanılan tasarım araçları haricinde sadece mobil uygulamaların arayüzlerinde kullanılan tasarım araçları da bulunmaktadır. Mobil uygulama arayüzleri için elementleri bakımından zenginlerdir.
 82. 82. Justinmind4.4.1. Zengin interaktif wireframeler yaratmak için kullanılan Justinmind, mobil uygulamalarda da ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Testlerin de kolaylıkla yapılabileceği araçta HTML olarak da çıktı alabiliyorsunuz. Ayrıca mobil olarak daha çok kullanılmasının nedeni mobilde işe yarayan mimikler için elementlerin varolmasıdır. Kendinize ait küçük araçlar da oluşturarak tasarımı yapabiliyorsunuz. Online içerikleri de ekleyebileceğiniz araçta projelerinizi paylaşabiliyor ve geri bildirim alabiliyorsunuz.
 83. 83. Mockabilly4.4.2. Sadece iPhone uygulamaları için kullanılan Mockabilly ile lineer olmayan akışlar tasarlanabiliyor, Dropbox ile paylaşım yapılabiliyor, ekran tasarımları ile iPhone kullanıcılarının davranışlarını incelemek için dokunma noktaları geçişleri kullanılabiliyor.
 84. 84. iPhone Mockup4.4.3. Kalem kullanıyormuş hissi veya ilüstratif tasarım yapmayı sunan iPhone Mockup, sadece iPhone uygulamaları için kullanılıyor. Kolayca diğer insanlarla paylaşmayı sağlayarak değişikler yapabilmeyi de sunuyor.
 85. 85. Tiggzi4.4.4. Bulut bazlı uygulama platformu olan Tiggzi online ortamda tasarım yapmayı sağlıyor. JavaScript tabanlı olduğu için sürükle bırak ile kolayca çalışmak mümkün. API’ler sayesinde üçüncü partnerlerle bağlantı kurabiliyor. Tiggzinin özelliği mobil uygulamalar için kullanılabiliyor olması.
 86. 86. Kullanılabilirlik Test Destekli Tasarım Araçları 4.5. Kullanılabilirlik test araçları dışında bazı tasarım araçları da prototipler oluşturarak test gerçekleştirmenize olanak sağlar. Burada oluşturulmuş olan wireframe görselleri çalışıyormuş gibi yaparak çeşitli linklerle bağlanır ve kullanıcı karşısında uygulamadan farksız hale gelir. Bir de bilgi mimarisi için kullanılabilecek olan tasarım araçları mevcuttur. Menü yapısını oluşturmak için kullanılırlar.
 87. 87. Naview4.5.1. Navigasyon menülerini oluşturmak için kullanılan Naview, kodlamaya gerek kalmadan web sitenin bilgi mimarisini ortaya çıkarmayı sağlar. Ardından ise kullanıcılarla test yapmayı kolaylaştırır. Hem bilgi mimarisini çıkarmak için tasarım oluşturulabilen araçta aynı zamanda kullanıcılara sorular sorarak anket sonuçlarıyla veri analizi yapmanıza olanak sağlar.
 88. 88. Jumpchart4.5.2. Web site navigasyonları için site haritasını çıkarmaya yardımcı olan, wireframe ve mockuplar oluşturmayı sağlayan tasarım aracıdır. CSS tabanlı çıktılar almanızı sağlar. Takım olarak çalışmaya olanak sağlar. Web site biçimini kolaylıkla tasarlamanızı sağlar.
 89. 89. Proto.io4.5.3. En yaygın kullanılan tasarım araçlarından biridir. İnteraktif prototipler üreterek test yapabilmek için çok uygundur. Animasyon desteği ve gerçek cihazlarda test yapabilme gibi özellikleri bulunuyor. Paylaşım ve yorumlar ekleme gibi sosyal faaliyetleri de yapabilmeye olanak sağlıyor. HTML halinde çıktı alabilme imkanı bulunuyor.
 90. 90. Pidoco4.5.4. Tıklanabilir wireframeler üretmeyi sağlayan Pidoco ile hızlı ve kolay prototipler oluşturabiliyorsunuz. İndirmeye gerek duymadan online olarak çalışan Pidoco, uzaktan kullanılabilirlik testleri için kullanılabiliyor. Online çalışılabildiği için de takım çalışması şeklinde işbirliğinde projeyi tasarlayabiliyorsunuz. Diğer tasarım araçlarından farkı video kaydı, ekran paylaşımları gibi kullanılabilirlik testlerinde kullanılan özelliklerdir.
 91. 91. Creately4.5.5. Daha çok diyagramlar için kullanılan Creately tasarım aracında aynı zamanda web sitelerin taslak tasarımlarını yapabilmek için arayüz elementleri katılmış olan mockup servisi de bulunuyor. Aynı proje için eş zamanlı değişiklikler yapılabilecek şekilde başkalarıyla da tasarım yapılabiliyor. Hem online olarak kullanılırken aynı zamanda bilgisayara yazılım indirerek de çalışma seçeneği bulunuyor.
 92. 92. Teşekkürler www.userspots.com Bizi takip edin facebook.com/userspots twitter.com/userspots linkedin.com/company/userspots gplus.to/userspots pinterest.com/userspots

×