19. Лікування „камяної доріжки” у хворих, що перенесли еухл на курорті Трускавець

1,392 views

Published on

Лікування „камяної доріжки” у хворих, що перенесли еухл на курорті Трускавець

Автори
О.Б. Прийма, Я.В. Фецяк., В.М. Питлик

Доповідач кандидат медичних наук, доцент Прийма Олег Богданович

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,392
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
284
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

19. Лікування „камяної доріжки” у хворих, що перенесли еухл на курорті Трускавець

 1. 1. <ul><li>ЛІКУВАННЯ „КАМЯНОЇ ДОРІЖКИ” У ХВОРИХ, ЩО ПЕРЕНЕСЛИ ЕУХЛ НА КУРОРТІ ТРУСКАВЕЦЬ </li></ul><ul><li>Автори </li></ul><ul><li>О.Б. Прийма, Я.В. Фецяк., В.М. Питлик </li></ul><ul><li>Доповідач </li></ul><ul><li>кандидат медичних наук, доцент </li></ul><ul><li>Прийма Олег Богданович </li></ul>
 2. 2. „ Кам’яна доріжка” – поширене ускладнення, котре спостерігається у хворих, що перенесли ЕУХЛ конкрементів верхніх сечових шляхів. Воно є небезпечним тим, що обструкція сечовидільних шляхів фрагментами конкремента веде до спалаху пієлонефриту та розвитку уретерогідронефрозу на стороні, де виконувалась літотрипсія. Ось чому наявність цього ускладнення ЕУХЛ вимагає вироблення чіткої лікувальної тактики.
 3. 3. Стосовно лікувальної тактики існують різні точки зору. Найбільш поширеною є активно-очікувальна тактика. При цьому &quot;кам'яна доріжка&quot; тазового відділу сечоводу, спричинена дрібними фрагментами каменя, відсутність спалаху пієлонефриту та ектазії верхніх сечових шляхів і больового синдрому вимагає очікування з застосування спазмолітиків та фізіотерапевтичних процедур, що сприяють відходженню фрагментів каменя. Воно доповнюється протизапальною та антибактеріальною терапією, початою ще до літотрипсії. При наявності масивних фрагментів каменя, спалаху пієлонефриту, посиленні больового синдрому показані катетеризація сечоводу чи його стентування, ендовезикальна уретеролітоекстракція, з метою відновлення повноцінного пасажу сечі по сечоводу .
 4. 4. Амбулаторна ЕУХЛ – поширений метод лікування хворих на сечокам’яну хворобу. Відсутність постійного моніторингу за хворими, що перенесли амбулаторно ЕУХЛ, вимагає розробки малоінвазивних способів лікування ускладнень, викликаних сеансами літотрипсії.
 5. 5. Таким методом лікування &quot;кам'яної доріжки&quot; тазового відділу сечоводу може служити балонна дилатація вічка сечоводу. Цей спосіб лікування застосовується в клініках при лікуванні каменів тазового відділу сечоводу вже кілька років. Але використання балонної дилатації вічка в лікуванні &quot;кам'яної доріжки&quot; тазового відділу сечоводу після амбулаторної ЕУХЛ нами виконано вперше в умовах курорту Трускавець.
 6. 6. Рис. 1. Приватний центр літотрипсії
 7. 7. У центрі літотрипсії ЗАТ &quot;Трускавецькурорт&quot; і приватного кабінету за період 1998-2008 рр. методом ЕУХЛ проліковано 3892 хворих з каменями верхніх сечових шляхів. „Кам’яна доріжка” тазового відділу сечоводу виявлена у 10,2%, тобто у 397 хворих.
 8. 8. УЗД картина „кам’яної доріжки” тазового відділу сечоводу
 9. 9. Розподіл хворих з „кам’яною доріжкою” залежно від клінічного перебігу Ускладнений перебіг зі спалахом пієлонефриту і з уретерогідронефрозом (72 хворих) 3 група Наявність больового синдрому 2-3 і більше днів після ЕУХЛ (178 хворих) 2 група Неускладнений перебіг (147 хворих) 1 група Клінічний перебіг Групи хворих
 10. 10. Лікувальні міри у хворих з „кам’яною доріжкою” залежно від перебігу процесу Відновлення пасажу сечі по сечоводу, шляхом спроби його катетеризації чи виконання балонної дилатації вічка сечоводу з подальшим відродженням фрагментів каменя з „кам’яної доріжки” та ліквідації таким чином обструкції сечоводу 3 група Повторні сеанси літотрипсії з 1500-2000 ударів на сеанс по „кам’яній доріжці” 2 група Застосування спазмолітиків, прогестерону, протизапальної та антибактеріальної терапії, комплексу фізіотерапевтичних процедур, поряд з питним вживанням лікувальної води „Нафтуся” 1 група Лікувальні міри Групи хворих
 11. 11. Балонний дилататор
 12. 12. Малоінвазивні втручання у хворих з „кам’яною доріжкою” 72 Всього 10 без нефростоми 15 з нефростомою перкутанно Балонна дилатація вічка сечоводу 12 Перкутанна нефростома 26 Стентування нирки 9 Катетеризація нирки Кількість хворих Вид втручання
 13. 13. Серед хворих першої групи спостерігали швидку евакуацію фрагментів каменя з &quot;кам'яної доріжки&quot; протягом 14-21 дня санаторно-курортного лікування. Цього вдалося досягти за рахунок комплексного лікування цих хворих. Використання спазмолітиків, що веде до розслаблення гладких м'язів сечоводів, з однієї сторони, та фізіотерапевтичних процедур, що тонізують м'язові клітини сечоводів, з іншої, в комплексі з лікувальною водою &quot;Нафтуся&quot;, яка володіє діуретичним та протизапальним ефектом, сприяє швидкій ліквідації &quot;кам'яної доріжки&quot;.
 14. 14. Серед хворих другої групи довелося застосовувати 1-2 сеанси літотрипсії по дистальній частині, яка &quot;підпирає&quot; &quot;кам'яну доріжку&quot;. У 90% хворих другої групи „кам’яна доріжка” ліквідувалася за 10-15 днів після ЕУХЛ. У решти 10% хворих &quot;кам'яна доріжка&quot; ліквідувалася через 1,5-2 місяці після перенесеної ЕУХЛ каменя верхніх сечових шляхів.
 15. 15. Серед хворих третьої групи дотримувалися активної тактики. Відновлення пасажу сечі починали зі спроби катетеризації нирки на стороні ЕУХЛ шляхом проходження катетером попри „кам’яну доріжку”, що нам вдалося у 9 випадках. Стентування виконано у 26 хворих. У 27 хворих пасаж сечі з нирки відновили шляхом перкутанної нефростоми. Причому, у 15 хворих було виконано балонну дилатацію вічка сечоводу балоном діаметром 8 мм, довжиною 4 см. Дилатація проводилася за один сеанс тривалістю до 45 хвилин. У ще 10 хворих застосовано балонну дилатацію вічка сечоводу, як самостійний метод.
 16. 16. Запальний процес у нирці у хворих третьої групи проходив за 5-7 днів. Використання балонної дилатації сприяло малотравматичній та швидкій евакуації фрагментів каменя з &quot;кам'яної доріжки&quot;. У всіх 25 хворих, котрим було виконано балонну дилатацію вічка сечоводу, відходження фрагментів каменя з &quot;кам'яної доріжки&quot; спостерігали протягом 5-8 днів після процедури дилатації. У 9 хворих, у яких застосовано з позитивним лікувальним ефектом катетеризацію нирки, довелося виконати сеанси ЕУХЛ по дистальній частині &quot;кам'яної доріжки&quot;. Такі ж сеанси ЕУХЛ виконано у хворих, де був поставлений до нирки стент.
 17. 17. Висновки <ul><li>&quot;Кам'яна доріжка&quot; тазового відділу сечоводу зустрічається у 10,2% хворих, що перенесли ЕУХЛ каменів верхніх сечових шляхів. </li></ul><ul><li>Балонна дилатація вічка сечоводу сприяє швидкій та малотравматичній евакуації фрагментів каменя з &quot;кам'яної доріжки&quot;. </li></ul><ul><li>Застосування лікувальної води &quot;Нафтуся&quot; сприяє &quot;м'якому&quot; перебігу процесу відходження фрагментів каменя з &quot;кам'яної доріжки&quot;. </li></ul><ul><li>У лікуванні &quot;кам'яної доріжки&quot; слід дотримуватися активно-очікувальної тактики, залежно від клінічного перебігу процесу. Використання балонної дилатації значно покращує ефективність лікування „кам’яної доріжки”. </li></ul><ul><li>У 90% хворих відходження фрагментів каменя спостерігали протягом 2-3 тижні санаторно-курортного лікування, а у решти 10% – протягом 2-3 місяців. </li></ul>
 18. 18. Дякую за увагу !

×