2014 Trendleri

1,086 views

Published on

Geleceğe yön verenler, onu yaratanlardır!

Durum böyle olunca değişen pazarlama dünyasında tüketcileri anlamak ve onlara uygun ürün/hizmet tekliflerini sunabilmek adına 2014 trendlerinin neler olabileceğini ve markların bu trendlerden ne şekillerde faydalanabileceğini sizler için derlemeye çalıştık.

Unutmayın; 2014 yılında ve devamında günü yakalayan anlamlı markalar dünyayı ele geçirecek!

Published in: Marketing
0 Comments
3 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,086
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
3
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • http://www.sierraclub.org/ecohero/
 • http://fusion.net/modern_life/story/fashion-technology-stylish-smart-future-fashion-372430
 • http://www.ericsson.com/res/docs/2013/consumerlab/10-hot-consumer-trends-report-2014.pdf
 • http://www.teknokulis.com/Haberler/Mobil/2013/02/26/turkiyede-akilli-telefon-kullanim-orani-19
 • http://finance.yahoo.com/news/quirky-trend-could-save-you-from-buying-the-wrong-house-203938950.html
 • IDC (International Data Corporation)http://www.ericsson.com/res/docs/2013/consumerlab/10-hot-consumer-trends-report-2014.pdfhttp://www.forbes.com/2010/07/12/iphone-android-blackberry-technology-mobile-apps.html
 • 86% of US internet users have attempted to remove or mask their online activities, despite only 37% believing it is possible to be completely anonymous online.(Pew Research Center, September 2013)
 • 2014 Trendleri

  1. 1. 2014 TRENDLER PRIVATE NETWORKING ANTICIPATORY CONTENT MEANINGFUL FOMO vs. JOMO ACCELARATING INCREASE IN MOBILE RECONQUER DECENTRALIZATION SELFIES WEARABLES
  2. 2. Geleceğe yön verenler onu yaratanlardır ! Durum böyle olunca değişen pazarlama dünyasında tüketcileri anlamak ve onlara uygun ürün/hizmet tekliflerini sunabilmek adına 2014 trendlerinin neler olabileceğini ve markların bu trendlerden ne şekillerde faydalanabileceğini sizler için derlemeye çalıştık. Unutmayın; 2014 yılında ve devamında günü yakalayan anlamlı markalar dünyayı ele geçirecek!
  3. 3. MEANINGFUL ACCELARATING INCREASE IN MOBILE EDGY ENVIROMENTALISM SAMPLETISING MEANINGFUL vs MIDDLE MAN APPS CHANGE SOCIETY GUILT-FREE CROSS SCREEN ADVERTISING WEARABLES DECENTRALIZATION WEARABLES P2P FASHION & TECHNOLOGY GAMBLE-ECONOMICS ANTICIPATORY CONTENT DIGITAL PRIVACY NATIVE ADVERTISING PRIVATE NETWORKING GEO-TARGETING DISAPPERING MEDIA RECONQUER FOMO vs. JOMO NEW WAYS JOMO CONNECTED HOME MICRO MOMENTS YOUR BODY IS THE PASSWORD REAL TIME ANALYTICS SHORT-FORM VIDEO MEME CELEBRITIES SELFIES LIST SITES
  4. 4. MEANINGFUL İçinde yaşadığımız dünyanın doğal kaynaklarını son hızla tüketiyor olmamız artık ciddi bir farkındalık. Savaşlar, ekonomik krizler tüketicilerin büyük markalara olan güvenlerini oldukça sarsmış durumda. Yarının dünyasında onlara karşı dürüst ve gerçek faydalar sunan şeffaf markalar var olacak !
  5. 5. EDGY ENVIROMENTALISM 90’larda ‘’ekolojik hayat hippiler içindir’’ diye düşünülüyordu, 2000’lerde ekolojik ürünler lüks simgesi oldu, şimdi ise eko-farkındalık daha yaygın ve insanların talep ettiği bir hal aldı. Mayıs 2013’te Pekin metrosuna konan makinelerle, pet şişesini geri dönüşüme kazandıranlara bedava jeton verilmeye başlandı. Ağustos 2013’te Şangay’da açılan, çöplerle ve yeniden kullanılabilir malzemelerle yapılmış Nike mağazası
  6. 6. MEANINGFUL vs MIDDLE MAN Tüketiciler, markalarla ve hizmet sağlayıcılarla daha yakın bağ kurmak istiyorlar. Satın aldıkları ürün ve hizmetlerde kimlik duygusu ve anlam arayışındalar. Avustralya’da McDonald’s tüketicileri yedikleri burgerin içindeki malzemeleri bir mobil aplikasyon sayesinde yetiştirildiği çiftlğe kadar takip edip yetiştirici hakkında bile bilgi edinebiliyorlar ‘’Direkt olarak markanın kendisinden satın alım yaptığımda, markayla daha kuvvetli bağ kurduğumu hissediyorum‘’ diyenlerin yetişkinlerin oranı : %66
  7. 7. GUILT-FREE Tüketiciler, tüketimlerinin gezegene, topluma ya da kendilerine verdiği hasarların bilincine varmaya başladıkça, suçluluk duygusuna kapılıyorlar. Sonuçta kazanan, duyarlı markalar olacak. Çünkü tüketiciler, daha az suçluluk için daha fazla para harcamaya hazır. Bu suçluluk duygusundan da çevreye ve insanlara daha duyarlı markalara yakın olarak sıyrılıyorlar. 2013 yılı içinde 62,400 USD değerindeki Tesla S Sedan elektrikli araba Norveç’in en çok satan modeli oldu. Elektrikli araba kullanıcılarının otobüs şeritlerini kullanarak trafikten sıyrılabilmeleri tabi ayrı bir avantaj! Eski kotların geri dönüşümü ile el yapımı yapılan halılar İsveç Nudie’de 599 USD’den satılmakta.
  8. 8. WEARABLES Son birkaç yılda giyilebilir teknolojiler en baskın trend. Artık sadece fiziksel hareketleri değil, sosyal davranışları, beyin dalgalarını da takip edebilen aksesuarlar var. Teknolojinin günlük yaşamın bir parçası haline gelmesiyle, modern cihazların, özellikle giyilebilir cihazların estetik olması da önem kazandı.
  9. 9. WEARABLES 2014’te giyilebilir teknolojiler arasında sadece gözlük değil, birçok yüzük, kolye, bileklik ve hatta ekranlı kıyafetler göreceğiz. Bireyler, kendi datasını toplamayı seviyorlar, ama bazı bilgileri, özellikle medikal olanları, paylaşmak istemiyorlar. Google Glass: Google Glass, Google'ın bilgisayarlı gözlüğü. Google'ın ilk olarak 2012'de tanıttığı bu ürünün 2014 sonrası yaygın kullanılan ürünler listesine gireceği düşünülüyor. Muse: Beyin dalgalarını algılayan saçbandı, stress kontrolü ile zihin berraklığını sağlayacak egzersiz önerilerinde bulunuyor.
  10. 10. FASHION & TECHNOLOGY Giyilebilir teknolojiler yeni bir trend değil. Yeni olan, estetik kaygıların oluşmuş olması. Diğer bir yandan, modada sadelik ön plana çıkıyor. Sade tasarımlar, 2014 için bir başka trend olarak karşımızda. Fitbit, Tory Burch ile kurduğu ortaklık ile, Fitbit Flex teknolojileri sayesinde modaya uygun ve şık bir koleksiyon ile 2014’te zinde ve formda kalmamıza yardımcı olacak gibi. June Bracelet, maruz kalınan güneş miktarını ölçerek, telefondaki uygulama ile daha fazla güneş kremi sürme konusunda uyaran şık bir bilezik.
  11. 11. ANTICIPATORY CONTENT Pazarlama faatliyetlerinin hangisinin ne kadar işe yaradığını kesin olarak söylemek zordur. Bunun sebeplerinden biri pazarlama faaliyetinin yerinin doğru ve ulaştığı kitlenin ilgisini çekebilir olup olmadığını bilmemekten kaynaklanır. 2014 yılında artık kişinin ilgisine ve coğrafi konumuna göre hedefleme yapmak internet aracılığıyla çok daha kolay ve de yaygın olacak.
  12. 12. NATIVE ADVERTISING Online Media Daily’ye göre tüketicilerin %60’ı en son gördükleri display reklamı hatırlamıyorlar. Bu durumu değiştirmek içinse 2014’in baskın trendlerinden biri kişinin ilgi alanına göre reklam çıkarmak olacak. Hexagram’ın yaptığı araştırmaya göre bazı markaların 1 sene içinde bu yönteme yatırmayı planladığı oran, bütçelerinin Facebook’taki reklamların kullanıcının ilgi alanlarına göre çıkarılması ile bir sigorta şirketi olan Standard Life’ın reklamlarına tıklanma oranı 2 katına çıktı. %24 ’ü
  13. 13. GEO-TARGETING Kişinin bulunduğu yere göre özel reklamcılık ve gazetecilik 2014’ün trendleri arasında. Mobil cihazların kullanımındaki artış ile beraber bu yöntem hem markalar hem de tüketiciler için çok avantajlı bir hale geldi. Marka hedefine doğru yerde ve zamanda ulaştıkça reklamların geri dönüşü artarken bir yandan da insanlar zaten ilgilenmeyeceği reklamları daha az görmeye başladı. Bu yöntemin öncülerinden olan McDonald’s, 2011 senesinde Pandora iPhone aplikasyonu aracılığıyla kullanıcılara en yakın McDonald’s’ın yerini gösteren pop-uplar göstermişti.
  14. 14. RECONQUER Her geçen gün yeni teknolojik gelişmeler yaşanıyor ve insanların tüketimi de bu yeni teknolojiler ile değişiyor. Ancak 2014’te tanık olacağımız trendlerden biri de yeni denemeyecek, zaten bir süredir sahip olduğumuz teknolojilerin tekrar değerlendirilmesi olacak. Tıpkı pikapların bundan 15 sene önce değersiz algılanıp günümüzde yepyeni pikapların üretilmeye başlaması gibi.
  15. 15. NEW WAYS Günümüz cihazları, teknolojinin gelişmesiyle yüz değiştiriyorlar. Dolby, ev sisteminden sonra mobil cihazlardaki ses kalitesini de geliştirmeye odaklanıyor. Böylelikle sinema ses kalitesini ceplere taşıyor. Eğlence sektörü geçmişte hep görüntü kalitesine önem vermişti, ama artık ses teknolojisi de gittikçe önem kazanıyor 2014'te TV'ler ve telefonlar konkav/konveks eğriliklerle üretilmeye başlanıyor. Samsung ve LG bu trendin öncüleri.
  16. 16. CONNECTED HOME Evdeki cihazları uzaktan yönetmek yeni değil, ama markalar buna daha önem vermeye başladılar. LG HomeChat ile SMS atarak evdeki beyaz eşyaların uzaktan kontrolü telefonunuzda! Google, bir termostat ve duman dedektörü markası olan Nest’i 3.2 milyar dolara satın aldı. Android @Home adında bir ev platformu oluşturma projesi bulunuyor. 2014’te LG ve Google dışında pek çok markanın evleri dijital dünya ile birleştirecek pek çok atılım yapması ve Google ne kadar önde başlasa da büyük bir rekabet olması bekleniyor.
  17. 17. YOUR BODY IS THE PASSWORD 2014’te hem çok komplike bir şifre kadar güvenli hem de kullanıcı için rahat olabilecek çözümlere yönelineceği tahmin ediliyor. Pek çok yerde şifre belirlerken ‘’en az 8 karakter/1 büyük harf/1 rakam’’ gibi zorunluluklarla karşılaşanlar artık bu durumdan rahatsız. Apple’ın iPhone 5s’te parmakizi ile kilit açmanın ilk örneklerinden birini gördük. ‘’Şifre yerine parmakizi kullanmak istiyorum’’ diyen akıllı telefon kullanıcılarının oranı: 52%
  18. 18. SHORT-FORM VIDEO 2014’te internet aracılığıyla videolar daha da fazla izlenecek, ama en büyük artışın kısa metrajlı videolarda olacağı öngörülüyor. Tüketiciler kısa video çekmek kadar, kısa zamanlarında kısa videolar izlemeyi de seviyor. Bu da markalar için bir avantaj. BBC, Instagram üzerinden ‘Instafax ‘ isimli bir servis sundu. Bu servis ile birçok haberin en çarpıcı yönlerini kısa metrajlı videolar aracılığıyla takipçileri ile paylaştı. Twitter’ın Vine’ı varsa, Facebook’un da Instagram’ı var! Instagram video özelliği çıktığında ilk 8 saat içinde yüklenen videolar, 1 sene boyunca yüklenen videolar kadar.
  19. 19. SELFIES Kendi kendini fotoğraflayıp paylaşmak çok revaçta! ‘’Selfie’’ Oxford sözlüğünde bile yerini aldı. Instragram’da 17 Ekim 2013’e kadar #selfie hashtagi barındıran gönderi sayısı 35 milyonun üzerinde. Kısa metrajlı video trendi ile beraber artık 2014’te ‘selfie’ fotoğrafların yanısıra ‘selfie’ videoların da trend olması bekleniyor.
  20. 20. ACCELARATING INCREASE IN MOBILE Özellikle yeni gelişmekte olan ülkelerde, mobil cihazlar fırsat kapısı haline geldi. Finans sistemlerine, yeni iş kalıplarına, daha iyi sağlık hizmetine, eğitime ve daha fazlasına yönlendirerek bireylerin hayatını değiştiriyor. Mobil, markalar için her yıl daha büyük bir fırsat haline geliyor. Nielsen’in 2013 raporuna göre Türkiye’de akıllı telefon kullanım oranı %19.
  21. 21. SAMPLETISING Markalar, gelişmiş teknoloji yollarını kullanarak tüketiciye bir nevi ‘’test sürüşü’’ sunarak, gönül rahatlığı ile daha sonradan satın almasını teşvik ediyor. Candy Crush, Angry Birds ve Farmville bize gösterdi ki, insanlar önce denemeyi, sonra satınalmayı seviyor. Farmville milyar dolarlık sanal domuz, inek, tohum, tarla sattı. Şimdi ise bu trend fiziksel dünyaya sızmaya başlıyor. Eğer oyunlarda işe yaradı ise, markalara neler yapabileceğini hayal edin! Webcam ile satınalmadan önce kıyafetlerin üzerinde nasıl durduğunu test etmek, ‘’Acaba bu bana olur mu?’’ kaygısını silerek satınalmaya teşvik ediyor. Ekim 2013’te New York’taki emlakçıklar, potansiyel alıcıların evde birkaç saat yaşayarak evi test ettikten sonra satınalmasına izin verdiler.
  22. 22. APPS CHANGE SOCIETY Akıllı telefonlar iletişim ve internet kullanımı alışkanlıklarını tamamen değiştirdi. Toplum günlük hayatını kolaylaştıracak akıllı telefon uygulamalarını talep ediyor. Bitaksi uygulaması ile yoğun İstanbul trafiğinde taksi bulmaya çalışma derdi sona erdi. Konumunuza yakın taksileri görüp çağırabildiğiniz, sürücülerin ad ve numarasına ulaşabildiğiniz uygulama pratik ve güvenli. IDC’nin araştırmasına göre 18-44 yaş grubunun akıllı telefonlarını konuşmak için kullandıkları süre toplam kullandıkları sürenin %6 ’sı Sierra Club’ın Eco Hero uygulaması kullanıcılarının toplu taşıma kullanması, yerel ürünleri kullanması gibi çevreci alışkanlıklar edinmesini sağlarken ödül sistem kullanıyor.
  23. 23. CROSS SCREEN ADVERTISING Cihazlar arası entegrasyon gerektiren reklamcılık 2014 trendleri arasında. Avea’nın NBA için yarattığı, internet sitesindeki banner’a tıklayarak açılan oyuna, mobil telefondan basket atma oyunu uygulaması ile 2 gün içinde 5000+ kişiye ulaşıldı. Kullanıcılar deneyimlerini sosyal medyada paylaştılar. Microsoft’un Flamingo Research ve Ipsos OTX ile beraber yaptığı araştırmanın bir sonucu ‘ekranlar’ dünyasında interaktif deneyimler yaratan markaların başarılı olacağı. Araştırmanın bir diğer sonucu ise her cihaz için farklı bir yaklaşım gerektiği. Örneğin duygusal bir hikayeyi iletip marka değerini arttırmak adına en uygun cihaz TV.
  24. 24. DECENTRALIZATION İnsanları merkezi kuruluşlardan bağımsız hale getiren oluşumları yaratmak ve kullanmak trend haline geldi. Artık insanların istedikleri ürünü, kalacak yeri, sermayeyi ve hatta piyasayı bile kendi aralarında bulabilmelerini sağlayan platformlar var.
  25. 25. P2P İnsanları merkezi kuruluşlardan bağımsız hale getiren oluşumları yaratmak ve kullanmak trend haline geldi. Bitcoin, deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinden çalışır. Böylece merkezi bir kuruluşa ihtiyaç kalmaz. Para oluşumu ve transfer işlemleri ağ üzerinde kollektif olarak gerçekleşir. airbnb otel, pansiyon gibi kurumlara bağlı olmadan, uygulama üzerinden dünyada istediğiniz yerde, ev sahipleriyle birebir temas kurarak ucuza konaklama imkanı sağlıyor. Sacramento Kings, ürünlerini bitcoin karşılığı satarak bir ilke imza attı.
  26. 26. GAMBLE-ECONOMICS Artık yeni fikrinizi gerçekleştirmek hiç olmadığı kadar kolay. Fikriniz bir ürün yaratmak ise 3D printer ile bir protipini yapıp, internet üzerinden Crowdfunding ile yeterli sermayeyi temin edebilirsiniz. Fikriniz bir ürün yaratmak ise 3D printer ile bir protipini yapıp, internet üzerinden Crowdfunding ile yeterli sermayeyi temin edebilirsiniz. Panono havaya atıldığında 108 megapixel, her açıyı kapsayan panoramik fotoğraf çeken bir top. Indiegogo crowdfunding sitesinde Panono için belirlenen hedef 900.000$ iken hedefini aşarak 1.250.028$ bağış toplamış. 3D printer’lar 2013’te dünyada gözdeydi, ancak 2014’te belirgin bir artış gösterecek. 2014’te uzay istasyonlarının kendi 3D printer’ı olacak. 3D printing endüstrisinin 2016’da $3.1 milyar ’a ulaşacağı tahmin ediliyor.
  27. 27. DIGITAL PRIVACY İnternet üzerinden merak ettiğiniz hemen hemen herkes hakkında bilgi bulmak mümkün. Ancak herkes bu durumdan memnun değil. İnsanlar artık sosyal medya platformlarında gizliliğe daha fazla önem veriyorlar. Gizlilik konusunda talebin artışı ile ise belli bir kitleye özel sosyal medya platformları oluşmaya başlarken bir yandan da sosyal medya platformlarındaki paylaşımların kayda değer bir kısmı kullanıcıları tarafından siliniyor.
  28. 28. PRIVATE NETWORKING Herkese açık sosyal platformlar yerine, belli bir gruba özel ve kendi içinde gizli platformlar revaçta. Lulu, kadınlara özel, erkekler hakkında dedikodu yapmak için geliştirilmiş bir sosyal medya platformu. Erkekleri çeşitli kriterlere göre 10 üzerinden notlamak gibi özellikleri var. Edmodo, okuldaki öğrenciler ve öğretmenleri bir araya getiren bir sosyal medya platformu. Burada öğretmenler öğrenciler ile birebir ya da toplu diyalog kurabiliyor.
  29. 29. DISAPPERING MEDIA Sosyal medya üzerinde, 360 milyon fotoğraf saniyeler içinde paylaşılıp ardından siliniyor. Ebeveynlerin de Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde çocukları ile beraber boy göstermeleri sonucu, gençler gerçek hayatlarını paylaşmaktan kaçıyor, geçmişe dönük paylaşımları siliyor. Amerika’da internet kullanıcılarının %86 ’sı güvenlik sebebiyle online aktivitelerini ortadan kaldırmak ya da maskelemek istiyor. Sosyal paylaşım sitelerinde otomatik paylaşım yapan linklere bunun farkında olmadan tıklayan kullanıcılar, istemeden böyle bir paylaşım yaptıklarını farkedince, bunları siliyorlar.
  30. 30. FOMO vs. JOMO İnsanların doğasında izole olmaktan kaçmak var. Şimdi, sosyal medya sayesinde sürekli paylaşım içinde olabiliyoruz. Ancak internet üzerinde yaşanan o kadar çok şey var ki, acaba doğru yerde doğru kişilerle paylaşım içinde miyiz korkusu (FOMO) memnuniyetsizlik doğuruyor. Çelişkili bir biçimde, çevremizde dönen bunca şeyin olduğu bir dünyada, bireyler gittikçe dijital meşgalelerden uzak anlardan keyif almaya başlıyor (JOMO). Eskiden lüks olan internet erişimi iken, şimdilerde ‘’dijital detoks’’ adeta bir spa deneyimi !
  31. 31. JOMO FOMO ve JOMO arasında 2014’te JOMO artış gösterecek görünüyor. Bu da datasızlık yaratacak. Ağustos 2013’te Polonya’da düzenlenen Unsound Müzik Festivali’nde, herhangi bir elektronik aletle kayıt yapmak yasaktı. Gerekçe ise ‘anında belgeleme’ yapılmaması ve müziğin zevkine kayıtlarla değil, anda varılmasıydı ‘’Dijital dünyadan uzak ve kendimle başbaşa kalacak zaman yaratmak, benim ve sağlığım için önemli‘’ diyenlerin oranı : %75
  32. 32. MICRO MOMENTS Yoğun şehir hayatı, beraberinde zamansızlık getiriyor. Kısa zamanlarda hızlı tüketim Londra’da metrolarda taksilerde wi-fi olması, beklerken zamanını değerlendirme fırsatını sunuyor. ‘’Kısa aralarda ufak işlerimi hallederek keyfim için zaman yaratmaya çalışırım‘’ diyenlerin oranı : %76 Vine, tweet atmanın video hali. 6 saniye veya az uzunluktaki videolarla hızlı ve yaratıcı paylaşımlara imkan sağlıyor. Lansmanından 2 ay sonra 40 milyon kullanıcıya ulaştı. Ford SYNC Applink ile, arabada geçen zaman kaliteli zaman haline dönüşüyor. Handsfree ve ses ile aktif olan kontrol sistemi ile mobil telefon, radyo gibi özellikler yanında bazı mobil uygulamalar da kontrol edilebiliyor.
  33. 33. REAL TIME ANALYTICS JOMO’nun baskınlığıyla datasızlık ortaya çıkarken, bir yandan da datanın gerçek zamanlı ölçülebilmesi değer kazanıyor. ‘Chartbeat’ gerçek zamanlı analiz yapan şirketlerden biri. 30 günlük bedava deneme imkanı sunuyor olması sayesinde hızla kullanıcı kazanıyor. Sitenizde ya da uygulamanızda kaç kişi olduğu, bu kişilerin nerede olduğu gibi bilgiler eş zamanlı olarak elde edilebiliyor.
  34. 34. MEME CELEBRITIES Gangnam Style, Grumpy Cat, Çipetpet gibi örnekler internet ve popüler kültürün birleştiğini gösteriyor. Turkcell, bu trendi sene başında uygulayarak ‘Çipetpet’ ve ‘Barbara manken olan’ deyimlerini kullanarak yaptığı reklam ile trendi yakalayarak ses getirdi. Online ünlüler, oyuncak figürleri, koleksiyonluk eşya gibi ürünlerle artık yeni bir sektör. Keanu Reeves’in bir bankta üzgün otururken çekilen fotoğrafı, kısa süre içinde herkes tarafından konuşuldu ve bu pozuyla üretilen figürler, Japonya’da en çok satılan oyuncak figürü haline geldi.
  35. 35. LIST SITES Dünyada 9GAG ile öne çıkan mizah paylaşım sitesi formatı, Türkiye’de liste siteleri ile son günlerin en popüler paylaşımını oluşturuyor. Türkiye’de Listelist, onedio, Line.do gibi siteler, belli bir konuda genellikle mizah öğesi ön planda olarak oluşturulan listeler ve zaman tüneli ile paylaşılıyor. Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden paylaşılan bu listeler, çok fazla kişiye ulaşıyor ve gündem yaratabiliyor.

  ×