CIO Olmak

2,861 views

Published on

Published in: Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,861
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,456
Actions
Shares
0
Downloads
15
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

CIO Olmak

 1. 1. Eğitim: CIO Olmak ve onun dayanılmaz hafifliği… Ufuk KILIÇ www.ufukkilic.com.tr
 2. 2.  Geleneksel Düşünceler ve Yeni Yaklaşımlar Sonuç ve Tavsiyeler
 3. 3. Gözlem ◦ Rekabetçi farklılık, büyüme ve artan değer üretimi, kurumsal stratejilerin temel taşlarını oluşturmaktadır.Geleneksel Düşünce ◦ Teknolojiler artık emtiaya ürünleri, dolaysıyla işin doğası taktiktir.Oysa Gerçek Böyle Değil ◦ Lider kurumlar ve BT yöneticileri bilgi, inovasyon ve çeviklikten oluşan bir kokteyl oluşturarak, stratejik sonuçlar elde ediyorlar.
 4. 4. Gözlem ◦ Küresel rekabet ve ayırt edici özellikler kazanmak büyüme arzusunu en çok destekleyen yaklaşımlardır.Geleneksel Düşünce ◦ BT kabiliyetleri verimlilik ve maliyet odaklı faydalar sağlar, rekabetçi avantaj konusunda zayıf kalır.Oysa Gerçek Böyle Değil ◦ Etkin BT kullanımı ve yaklaşımları rekabetçi avantaj ve büyüme sağlar.
 5. 5. Gözlem ◦ Elimizde artık epeyce “bilgi” var, ama rekabet edebilmek için, bu bilgiden değer üretmek lazım.Geleneksel Düşünce ◦ Bilginin sahipliği iş birimlerindedir, BT sadece altyapının çalışmasını sağlar.Oysa Gerçek Böyle Değil ◦ Doğru, yerinde ve zamanında bilgi yeni ürün geliştirmede, müşteri ilişkilerinde ve yeni hizmet yaklaşımlarında büyük açılımlar getirebilir.
 6. 6. Gözlem ◦ İnovasyon herkesin arzuladığı bir konu, bugünlerde herkesin ağzında, ama pek azı başarılı oluyor.Geleneksel Düşünce ◦ İnovasyon “tesadüfen ve kontrolsüz” bir şekilde cereyan eder, bunun bir sistematiği olamaz.Oysa Gerçek Böyle Değil ◦ Bilginin yeni stratejik deneylerle birleşimi sonucunda lider yönetici ve kurumlar, son derece inovatif fikirler ve çözümler üretiyorlar.
 7. 7. Gözlem ◦ Ne yapacağını bilmiyorsan, en azından çevik ol ki, hızlıca duruma ayak uydurabilirsin.Geleneksel Düşünce ◦ Çeviklik dağıtık yaklaşımlar gerektirmektedir, BT’nin buna katkısı sınırlı kalıyor, zira değişikliği zor oluyor.Oysa Gerçek Böyle Değil ◦ BT sistemlerinin ve organizasyonunun çevikliğe nasıl katkıda bulunabileceği ve geliştirebileceği ile ilgili somut yaklaşım ve yöntemler vardır.
 8. 8. Gözlem ◦ Değişim yönetimi pek çok kez, risk ve performans sıkıntılarının açıklaması olarak kullanılmaktadır.Geleneksel Düşünce ◦ Değişimi yönetmek için kesinlikle “Yanan Platform” yaklaşımına ihtiyaç vardır.Oysa Gerçek Böyle Değil ◦ Başarılı projelerdeki değişim yönetiminde BT yöneticilerin büyük payı vardır.
 9. 9. Büyüme — Etkin BT yönetimi rekabetçi avantaj ve büyüme için fırsatlar oluşturabilirBilgi — BT’nin içindeki “B” anlam ve önemini idrak edip, bilgiden değer elde edilmelidirİnovasyon — BT içindeki operasyonel deneyim ve disiplini kullanarak, kurumsal inovasyon çalışmalarına bir sistematik getirilmelidirÇeviklik — Kurumsal çevikliğe giden yol, BT çevikliğinden geçerDeğişim Ynt. — Yeni karar verme ve hayata geçirme yaklaşımları sayesinde, BT yöneticileri değişim yönetimine katkıda bulunabilir.
 10. 10. Eğitim: CIO Olmak ve onun dayanılmaz hafifliği… Ufuk KILIÇ www.ufukkilic.com.tr

×