Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
DO Now<br />Which is the better buy?<br />1.  5 lb for $37  or 8 lb for $43<br />Which car is going faster?<br />2.  340 m...
1<br />About 1 of every 10 people is left handed.  How many would you predict to be left handed in this math class?<br />
2<br />A clock chimes 4 times each hour.  How many times does it chime in a week?<br />
3<br />You are paid $47.25 for 7 hours of work.  How much are you paid per hour?<br />
4<br />The table shows the costs of oranges at four grocery stores.  Which grocery store prices its oranges using a consta...
Cross Product Property<br />Words:The cross products of a proportion are equal<br />Ex:    <br />=<br />
Cross multiplication
Cross multiplication
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Cross multiplication

289 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Cross multiplication

  1. 1. DO Now<br />Which is the better buy?<br />1. 5 lb for $37 or 8 lb for $43<br />Which car is going faster?<br />2. 340 miles over 5 hours or 536 miles over 7 hours.<br />
  2. 2. 1<br />About 1 of every 10 people is left handed. How many would you predict to be left handed in this math class?<br />
  3. 3. 2<br />A clock chimes 4 times each hour. How many times does it chime in a week?<br />
  4. 4. 3<br />You are paid $47.25 for 7 hours of work. How much are you paid per hour?<br />
  5. 5. 4<br />The table shows the costs of oranges at four grocery stores. Which grocery store prices its oranges using a constant unit rate?<br />A<br />Store A<br />B<br />Store B<br />C<br />Store C<br />D<br />Store D<br />
  6. 6. Cross Product Property<br />Words:The cross products of a proportion are equal<br />Ex: <br />=<br />

×