Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
MUHAMMED EL-   HEYSAM   (Alhazen)“Modern Optik Biliminin Babası”
MUHAMMED EL-HEYSAM       (D.965 Basra – Ö.1039 Kahire)         Muhammed el-Heysam batıda Alhazen      ...
Muhammed el-Heysam ışığın düz              çizgiler halinde hareket ettiğini              deneyl...
Muhammed el-Heysam aynı          zamanda dünyadaki ilk karanlık oda’yı          (Modern kameranın ilk ha...
Antik çağlarda görme hakkında iki farklı           teori vardı. Biri Öklid ve Batlamyus’un           ...
Optiğin Kitabı isimli eseri 12. yüzyılın          sonunda Latinceye çevrilmiştir ve bu          çalışmas...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Optiğin Atası El-Heysam (Büyük Müslüman Bilim Adamı)

2,560 views

Published on

Muhammed el-Heysam İlk kez tekrar edilebilir ve doğrulanabilir deneyler yapan bilim adamıdır. Böylece deney yapimini Avrupa’dan 200 yıl önce bulmuştur ve Avrupalılar bunu onun kitaplarını okuyarak öğrenmişlerdir.
Muhammed el-Heysam ışığın düz çizgiler halinde hareket ettiğini deneylerle ispat etti, dünyadaki ilk karanlık oda’yı (Modern kameranın ilk hali) icat etti, nesnenin her noktasından ışık ışınlarının yayılarak gözümüze girdiğini ve görmenin gerçekleştiğini savundu ve bu teoriyi deneylerle kanıtladı.
El-Heysam “dünyanın ilk gerçek bilim adamı” olarak tanımlanır.

Published in: Education
 • Be the first to comment

Optiğin Atası El-Heysam (Büyük Müslüman Bilim Adamı)

 1. 1. MUHAMMED EL- HEYSAM (Alhazen)“Modern Optik Biliminin Babası”
 2. 2. MUHAMMED EL-HEYSAM (D.965 Basra – Ö.1039 Kahire) Muhammed el-Heysam batıda Alhazen olarak bilinir. İlk kez tekrar edilebilir ve doğrulanabilir deneyler yapan bilim adamıdır. Böylece bilimsel metodu Avrupa’dan 200 yıl önce bulmuştur ve Avrupalılar bunu onun kitaplarını okuyarak öğrenmişlerdir.Ona İkinci Batlamyus da denmiştir.Muhammed el-Heysam, yazdığı Optiğin Kitabı (Kitâb al-Manâzir ) sebebiyle “Modern optik biliminin babası”olarak bilinir.
 3. 3. Muhammed el-Heysam ışığın düz çizgiler halinde hareket ettiğini deneylerle ispat etti ve bu deneyini Optiğin Kitabı isimli kitapta yazdı (1021).Onun optik hakkındaki yazıları birçok Avrupalı bilim adamıüzerinde etkili olmuştur. Bunlardan bazıları Roger Bacon,John Pecham, Witelo, Johannes Kepler’dir.Onun matematik alanındaki çalışmaları René Descartes’ıngeometrik analizinde and Isaac Newton’un hesabında etkiliolmuştur.
 4. 4. Muhammed el-Heysam aynı zamanda dünyadaki ilk karanlık oda’yı (Modern kameranın ilk hali) icat etmiştir. Böylece dışarıdaki bir görüntüyü içeriye yansıtmayı başarmıştır.Muhammed el-Heysam 200’den fazla kitap yazmıştır.Bunlar Optik, Matematik, Astronomi ve diğeralanlardadır.
 5. 5. Antik çağlarda görme hakkında iki farklı teori vardı. Biri Öklid ve Batlamyus’un teorisiydi. Görmenin gözden ışınlar çıkarak meydana geldiğini iddia ederlerdi. Aristo ve takipçileri ise nesnelerin fiziksel formlarının göze akıp girdiğini ve görmenin böyle oluştuğunu iddia ederlerdi.Muhammed el-Heysam ise bunların hiçbirinin doğruolmadığını savunarak yüksek derece başarılı bir teori geliştirdi.Nesnenin her noktasından ışık ışınlarının yayılarak gözümüzegirdiğini ve görmenin gerçekleştiğini savundu. Bu teoriyideneylerle kanıtladı.
 6. 6. Optiğin Kitabı isimli eseri 12. yüzyılın sonunda Latinceye çevrilmiştir ve bu çalışması orta çağda büyük itibar kazanmıştır. Optiğin Kitabı fizik tarihindeki en etkileyici kitaplardan biri olduğu ve görme ve optik bilimlerinde evrim başlattığı için Newton’un Philosophiae Naturalis Principia Mathematica isimli kitabı ile aynı derecede değerlendirilmiştir.Aynı zamanda “dünyanın ilk gerçek bilim adamı” olarak datanımlanır.

×