Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Kosmos aleksi sarja 2 b

2,159 views

Published on

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Kosmos aleksi sarja 2 b

 1. 1. Aleksi Sarja 2B Uurimustöö
 2. 2. Wikipedia 29.3.2012
 3. 3.  Kosmos on täheteaduse järgi suhteliselt tühi osa maailmakõiksusest väljaspool Maa atmosfääri. Kosmos algab kokkuleppeliselt 100-240 km Maa atmosfääri lõppemisest. Seda veel täpselt ei teata, kas kosmos on ääretu või ääreline.
 4. 4.  Superoova tekib siis, kui tähel saab kütus otsa. Täht paisub suureks ja jahtub. Tänu sellele, et meie päiksel on väiksem mass, kui teistel tähtedel, ei plahvata ta supernoovaks, vaid hiidtäheks ja tast ei tule musta auku.
 5. 5.  Musti auke pole õimalik näha. Nende raskusjõud on nii tohutu, et neist ei suuda väljuda isegi valgus. Musta auku langejale mõjuv tõusu-mõõna jõud venitab auku kukkuja pikaks, seejärel ülitugevasti kokku. Sõltuvalt augu massist võib kukkumine kesta sekundeid või päevi.
 6. 6.  Komeetide ehituses eristatakse tuuma, pead ja saba. Tahket tuuma ümbritseb komeedi pea ehk kooma, sellest tekib Päikese valgusrõhu toimel komeedi saba. Komeetidel on sageli kaks (või rohkem) saba. Ioonsaba on suunatud alati Päikesest eemale ja koosneb laetud osakestest, mida päikesetuul komeedist eemale puhub. Tolmusaba koosneb raskematest osakestest, mida päikesetuul vähem mõjutab. Seetõttu järgib tolmusaba rohkem või vähem komeedi orbiiti. Nõrkadel komeetidel saba harilikult puudub, heledatel on märgatav ioonsaba, väga heledatel on nähtavad mõlemat tüüpi sabad.
 7. 7.  Väga harva põrkab Maaga kokku asteroid, mis tekitab suure kraatri. Üks niisugune arvatakse olevat kukkunud Maale 65 miljonit aastat tagasi. Sellega kaasnenud plahvatus tekitas rohkem purustusi, kui suudaks teha mitu tuhat aatomipommi. Chixulubi plahvatusega kaasnes ookeanil kohutav hiidlaine, mis rullus ümber maakera. Õhku paiskus tohutul hulgal tolmu, mis varjas päikese mitmeks aastaks. Võimalik, et siis hävis maal hulk taime- ja loomaliike, surid välja ka dinosaurused.
 8. 8. Wikipedia 29.3.2012
 9. 9. Kasutatud kirjandus:  Chris Oxlade “Tähistaeva saladused” Lisa Miles & Alastair Smith “Astronoomia ja kosmos” Internetist: Vikipeedia eesti Vikipeedia soome
 10. 10. Tänan teid tähelepanu eest!

×