Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Kühmnokk luik

765 views

Published on

slaidid luige kohta

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Kühmnokk luik

 1. 1. KÜHMNOKK-LUIK (Cygnus olor) Marianne Must Kadrioru Saksa Gümnaasium 3D klass
 2. 2. VÄLIMUS  Kühmnokk-luik on partlaste sugukonda veelindude perekonda kuuluv lind, Eesti suurim veelind.  Linnu tiibade pikkus on 57–62 cm, kaal 8–13 kilogrammi.  Kühmnokk-luik on lähedane laululuigega.  Tal on kogukas valge keha, oranžikas- punane nokk ja mustad jalad. Laululuik ja kühmnokk-luik
 3. 3.  Luige kõige iseloomulikumaks tunnuseks on ülanokal laubani ulatuv must kühm (isaslinnul).  Luige seljakontuur on nurgeline.  Kühmnokk-luige kael on jämedam kui laululuigel ja ujudes kõverdab ta seda S- kujuliselt.  Lennul ei tee kühmnokk valju tuututavat häält nagu laululuik.
 4. 4. LEVILA  Sagedasemad pesitsemispaigad on Uurali jõe vesikonnas ja Kasahstani järvedel.  Eestis kadus kühmnokk-luik 1930.aasta paiku. Uuesti asus ta pesitsema Muhus 1959.aastal.  Sellest ajast on tema levila Eestis järjest laienenud. Tänapäeval ei ole ta Eestis enam haruldane.  Paljudes maades on kühmnokk- luik looduskaitse all, kuid Eestis enam mitte.
 5. 5. TOITUMINE  Toitub 1m sügavuse asuvatest veetaimedest.  Sööb ka putukaid ja molluskeid.  Vahest toitub ka maapinnal kasvavatest taimedest.  Luikede toitmine on rangelt keelatud, sest sellega meelitatakse linnud jääma sinna paika talvituma.
 6. 6. ELUVIIS  Tüüpiline eluiga on 7 aastat. Pikim teadaolev on üle 19 aasta.  Kühmnokk-luik on territoriaalne lind- olles oma ala ära valinud, ajab ta konkurendid sealt minema.  Eelistab veetaimi täis kasvanud veekogusid, kas magedaid või soolaseid.  Teda peetakse juba sajandeid ka ilu pärast parkides, kuhu peab olema rajatud tiik.  Tema lennukiirus on 90km/h.
 7. 7. PEREELU  Märtsis või aprillis valitakse pesakoht.  Kühmnokad pesitsevad suurte kuhilate otsas, mis nad ehitavad madalasse vette või soisesse kohta.  Linnud kasutavad sama pesakohta aastast aastasse, seda iga aastal parandades.  Emaslind muneb tavaliselt 5-7muna.  Haudumine kestab 36-38 päeva. Haudumisest võtavad osa mõlemad linnud.  Pesal istub tavaliselt emane ja valves on tavaliselt isaslind.
 8. 8.  Pojad on koorudes pruunikashallid ja nad jäävad pessa ainult 1 päevaks.  Tavaliselt viib isaslind pojad vette sellal, kui emane järelejäänud mune haub.  Pojad on kohe võimelised ise toituma.  Lennuvõimeliseks saavad nad keskmiselt 60 päevaga.  Noorlinnud paarituvad esimest korda tavaliselt 3 aastaselt.
 9. 9. ISEÄRASUSED  Cygnus ja olor tähendavad ladinakeelses liiginimetuses- luike. Üks on vana-kreeka keeles ja teine ladina keeles.  Kühmnokk-luik on Taani rahvuslind.  Suurbritannias kuuluvad kõik märgistamata luiged kuningannale.
 10. 10. Tänan tähelepanu eest!
 11. 11. Kasutatud allikad: www.blog.moment.ee https://et.wikipedia.org/wiki/K%C3%BChmnokk-luik https://www.friendsofanimals.org/news/2015/june/foa-gov-cuomo-protect http://www.looduspilt.ee/loodusope/? page=liigitutvustused_liik&id=117 http://makanature.blogspot.com/2010_04_01_archive.html http://menu.err.ee/v/avalehe8/24125c28-04c1-4fbb-932c- b04879be7b9f/keskkonnaamet-veelinde-ei-ole-vaja-toita http://nagi.ee/photos/LocaGuapa/14955975 http://www.pivarootsi.ee/galeriid/837/?item=259

×