Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

1 elbele kuu esitlus valmis

2,205 views

Published on

Published in: Education
 • Be the first to comment

1 elbele kuu esitlus valmis

 1. 1. Kuu Elbe Reiter Vanalinna Põhikool 3.b klass
 2. 2. SissejuhatusÜkskord meie õpetajaütles: „Oleks väga vaja,konverentsil osaleda,uurimustöö kirjutada!“ Kirjutaksarvab?uurida, eksib. Millist teemat Kahjuks Kes niiteemat uurida, Arvate, et paastukuust, Millist ehk kapsast-kaalist, lugeda mõtte juurde keksib, Teise võipuurida? lugeda või puurida? vitamiinist-mineraalist! naljakuust ja jõulukuust? seekordpole, pea tühi, tühi, Mõtteid pole, pea on Tuleb hoopis mõteon muust- räägin hoopis Mõtteid ma silmist pühin. Või ehk hoopis külmakuust pisaraid uus- suurest kuldsest taeva KUUST! seekord kirjutan ma Kuust. pisaraid ma ja lehekuust? jaanikuust silmist pühin.
 3. 3. Kuu kaugus MaastKilomeetreid tuhat sada, neljaga veel korrutada. Lisada üks seitsesada, pisut liita-lahutada. Vastust arvutan ma veel, nelja, nulli, kuue teen, seitsme panen paika ma, lõppu nullid kirjutan.
 4. 4. Kuu võrdlus Maaga Läbimõõdult meie Maast, neli korda väiksem ta. Oma väikse massiga, hiilata ta küll ei saa.Maast ta kümneid kordi kergem,ja et arusaam teil oleks helgem,lisan ainsa fakti ma:kaheksakümmend üks Kuud on Maas. Kõik asjad kergemad on Kuul, seda umbes korda kuus. Kui Maal sa kaalud kolgend kuus, siis Kuul sa kaalud ainult kuus!
 5. 5. Kuu tiirleb ümber Maa Kuu see tiirleb ümber Maa, kilomeeter sekundiga. Kuu teeb tiiru ümber Maa, kahekümne seitsme päevaga.
 6. 6. Kuu kraatridKuul ju puudub kaitsev sfäär,millel nimeks atmosfäär.Sellepärast asteroidid Kuud,vabalt ründavad, mis muud. Kui asteroid puudutab Kuu pinda, tekib kohe kraater sinna. Neid kraatreid Kuul on tuhandeid, ning Maalt võib vabalt näha neid.
 7. 7. Kuu mered ja ookeanidKui sa vaatad taevas Kuud, Nüüd ühe asja teada saad,lahti jääda võib su suu. kõik mered Kuul on veeta.Sulle tundub Kuu peal vari, Ning ookeanid ja kraatrid ka,tegelikult on see meri! kõik puhta kuivad, usu sa.
 8. 8. KuuvarjutusKui äkki juhtub olukord:kus Päikse-Kuu-Maajärjekord,on selline, et osa Kuust,on peidetud Maa varju poolt. See juhtub siis, kui asub Maa, Kuu-Päikse vahel , seda tea! Ja nähtusel on nimi ka- kuuvarjutus sa meeles pea.
 9. 9. Kuu faasidFaase kuul on kaheksa,tihti neid ta vahetab.Tegelikult faas on see,osa mille päike valgeks teeb. teeb Kui pole Kuud, on pime öö! Siis kusagil käib tähtis töö! On käsil Kuu loomine ja taevalaele toomine. Ning korraga, oh ilmaime- öö polegi nii imepime. On valmis saanud tähtis töö ja noorkuu valgustamas ööd.
 10. 10. Siis noorkuu hakkab kasvama, Ning nagu sellest veel ei piisaks,ja uue nime saama peab! kasvab ta nii suureks viimaks,See nimi esimene veerand, et enam suuremaks ei saasest selle osa valgeks keerand. ning täiskuu tema nimeks saabEi! Rohkem enam kasva ta, Juba saabub teine veerandvaid hakkab nüüdsest kahanema. sest teise osa mustaks keerand!Kuu pole enam üldse paks, Ta kahenemist jätkab veel,ja muutub üha kõhnemaks. kuni ennast vanaks teeb. teeb
 11. 11. Igavese Päikse tippKuuga seotud väike trikk!Kuul on Igavese Päikse tipp.Üllatus!!! Ja mitte väike,alati seal paistab Päike
 12. 12. Lend Kuule Inimestel huvi suur, tahaks ära käia Kuul! Aastal kuuskend üheksa, lend sai teoks –Apolloga.Mehed tundsid hästi end,kuusteist juuli algas lend!Poolteist tiiru ümber Maaja võiski Kuule suunduda.
 13. 13. Aitab nüüd sest liigsest kärast,umbes nelja päeva pärast,rõõmusõnum kõigil suul:Inimene maandus Kuul! Veidi üle kahe tunni, mehed tegid Kuu peal kõndi. Võtsid pinnasest nad proove ja suundusid taas Maa poole.
 14. 14. Kuu ja helid Kummaline paik on Kuu, rääkimiseks avad suu, aga kuulda miskit pole, kas see pole hirmus-kole?Isegi kui hääl on vali, Kui sul tuleb kisasoove,pole Kuu peal kuulda heli! ole hea ja lenda Kuule.Põhjust leida väga lihtne, Teisi segama ei pea,Kuul ei ole õhukihte! täiest kõrist karju seal!
 15. 15. Kuu ja tuulKuu peal veidraid asju veel,kohe rõõmsaks läheb meel. Hästi vaikne koht on Kuu- isegi seal puudub tuul!
 16. 16. Millal on taevas täiskuu, noorkuu või vanakuu? Kuu võib olla noor ja vana, või ka ümmargune kera- siis öeldakse, et täis on ta ja selles ära kahtle sa.Noor ta on kui kõht on ees Vana siis kui seljas küürja paremaga pai sa teed. ning vasemaga pai teed nüüd.
 17. 17. Vanarahvas ütles nii: Kuri kuu on kummuli, hea kuu on seliti, soe kuu on serviti ja külm kuu on küliti.
 18. 18. Kuu loomineKui uut kuud luuakse,siis õnn tuppa tuuakse.Sa ootama pead keskööd,et alustada õnne tööd Tee kõike täpselt nagu vaja: kolm korda sammu ümber maja. Ja vasaku käe sõrmega, rist seinte peale joonista.
 19. 19. NoorkuuKõik, mis peab hästi kasvama,noores kuus sa istuta.Soov sul saada juuksed pikad,noores kuus neid lõika ikka. Kui taevas särav kuu on noor, siis kokku aja laulukoor. Laule-luuletusi sa, Kuule rõõmsalt jutusta: Tere, tere noorkuu! Sina vana-mina noor! Sina raua raskune, mina kirbu kergune!
 20. 20. TäiskuuNüüd taevas särab täiskuuja lahti saad sa halvast luust.Täiskuu neljapäeva ööl,algab ravimise töö. Kuule haiget kohta näita, seda silita ja paita. Täiskuu ongi arstirohi, sellest rääkida ei tohi!
 21. 21. VanakuuVanarahvas vanal kuulTöötas nagu marutuulKünti maad ja pesti pesuTehti majad - saadi kasu.
 22. 22. Noorkuu ja vanakuu Mõned tõed sa meeles pea, siis su elujärg on hea. Kartul maha vanas kuus vili aga noores kuus. Mis pealepoole kasvatab, see noores maha saama peab. Mis allapoole kasvatab, see vana ootama veel peab.
 23. 23. KokkuvõteEhk veidi targemaks sa said,kuid ilmaruum on suur ja lai,seal avastamist jätkub veelja seda iseseisvalt teed. Kuust sa mõndagi nüüd tead, ja rahvatarkust meeles pead! Et helgem oleks elutee, kõik asjad õiges kuus sa tee. Tänada ma tahaks ema, riime seada aitas tema. Mis seal pattu salata, töö ju tegin temaga!
 24. 24. Tänada ma tahan Sind,et kuulasid sa ära mind!Kuu järgi oma elu sea-siis elujärg sul ikka hea!

×