Virální marketing - Antonín Parma

1,748 views

Published on

Prezentace diplomové práce přinášející ucelený pohled na na oblast virálního marketingu. Podrobně identifikuje nejdůležitější aspekty umožňující vznik úspěšného virálního šíření a nastiňuje možnosti jeho měření a využití.

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,748
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
21
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Virální marketing - Antonín Parma

 1. 1. Virální marketing Diplomová práce Akademický rok: 2008/2009 Vypracoval: Antonín Parma Vedoucí práce: Mgr. Pavel Hacker
 2. 2. “the medium is the message.” Marshall McLuhan, 1964
 3. 3. Tendence v komunikační politice firmy
 4. 4. pasiVní forma komunikace
 5. 5. Lineární komunikační modeL Mluvčí Sdělení Médium Posluchač Účinek Šum
 6. 6. fragmentace médií 3 100 1960 2004 Počet televizních spotů potřebných k oslovení 80 % spotřebitelů Zdroj dat: Business Week: The Vanishing Mass Market, 2004
 7. 7. aktiVní forma komunikace
 8. 8. Jakobsonův komunikační modeL Kontext Poznávací fce Mluvčí Sdělení Posluchač Emotivní fce Poetická fce Konativní fce Kontakt Fatická fce Kód Metajaz. fce
 9. 9. “Lidé se ovlivňují navzájem. nic na ně nemá takový vliv jako doporučení od člověka, kterého dobře znají.” Mark Zuckerberg, 2007
 10. 10. virální marketing je šíření komerčního sdělení sociální sítí. Je to plánovaná aktivita, která svojí povahou motivuje příjemce k roli šiřitele.
 11. 11. sLožky viráLního marketingu
 12. 12. sLožky viráLního markeTingu Obsah Body Šiřitel sdělení šíření
 13. 13. obsah sám je reklamním sdělením. Není oddělen reklamní znělkou či čarou s označením “reklama”, není na něj přilepený jako banner, inzerát nebo spot.
 14. 14. obsah sděLení Příběh Hloubka Jedinečnosti Obsahový háček Relevantnost Načasování Přenositelnost Sdílitelnost
 15. 15. volba adekvátních bodů šíření i jejich množství značně zvyšují šance vzniku virálního šíření. Větším množstvím inicializačních bodů šíření zajistíme nejen rychlejší rozšíření kampaně, ale především eliminujeme případné důsledky selhání některých bodů. Body, z nichž se sdělení opravdu lavinovitě šíří, jsou výjimečné.
 16. 16. body šíření Vyhledávače Mobily a PDA Blogy Messengery Webové stránky Video servery Word of mouth Emailové zprávy Komunitní servery Widgety Integrátory odkazů Diskusní fóra, chaty, komentáře
 17. 17. hlavním hybatelem jsou samotní uživatelé / šiřitelé. Pouze v případě, že sdělení přijmou za své a začnou jej aktivně šířit, sdílet a diskutovat o něm uvnitř sociální sítě, dojde k virálnímu šíření.
 18. 18. šiřiTeL Emocionální důvody Sociální důvody (zábava) (prestiž) Věcné důvody (opravdová hodnota)
 19. 19. šíření virálního sdělení je výsledkem množství nahodilých procesů a okolností. Vlastnosti jedinců nacházejících se u zrodu epidemie nejsou pro stanovení výsledného účinku až tak důležité jako samotná struktura sociální sítě.
 20. 20. sociáLní síť
 21. 21. komunikační modeL masmédií Zdroj: Watts D.
 22. 22. dvousTupňový komunikační modeL Zdroj: Watts D.
 23. 23. “problém je, domnívám se, že jsme vlivné definovali chybně. nejedná se o určitý druh lidí (...) namísto toho, toto označení migruje z jedné osoby na druhou v závislosti na objektu zájmu.” Duncan J. Watts, 2007
 24. 24. waTTsův komunikační modeL Zdroj: Watts D.
 25. 25. viráLní šíření Virální kampaň Tradiční kampaň Porovnání časového vývoje tradiční a virální kampaně Zdroj dat: Hacker P.
 26. 26. v řadě případů výsledky kampaně nejsou přímo kvantifikovatelné a její úspěch, či neúspěch lze jen obtížně vyhodnocovat. Přesto nám virální marketing nabízí celou řadu faktorů díky kterým je možné nepřímo sledovat schopnost kampaně poutat pozornost, zapojit uživatele a nechat je tak vytvářet přidanou hodnotu značky.
 27. 27. měření a vyhodnocení Pokrytí Sympatičnost Relevance Povědomí Rozptyl Frekvence Pozornost Angažovanost Oddanost
 28. 28. Závěr
 29. 29. principy virálního marketingu nám umožňují oslovit velké množství potenciálních spotřebitelů za nízkých mediální nákladů. To však je vykoupeno nejen vysokými nároky na realizaci s poměrně nejistým výsledkem, ale i nutností komplexní změny nahlížení na proces komunikace.
 30. 30. pouze ve velmi malém procentu případů může virální marketing fungovat jako samostatný nástroj. Nejúčinnější je v kombinaci s dalšími nástroji komunikačního mixu, se kterými se může vhodně doplňovat, dále je rozvíjet a podporovat.
 31. 31. správným výběrem šiřitelů lze virální marketing využít jako komunikační nástroj pro většinu typů společností. Vhodnost jeho využití je determinována spíše počátečním kreativním vstupem, obsahem sdělení a jeho významem pro uživatele než konkrétní značkou.
 32. 32. děkuJi Za poZornosT

×