Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Rama gry w relacjonowaniu kampanii wyborczej 2007

1,310 views

Published on

Fragment prezentacji wygłoszonej na spotkaniu w Katedrze Socjologii SGH w 2008 r.

 • Pewnie można by znaleźć lepsze hasło zbiorcze, ale tak to chodzi w literaturze anglojęzycznej (game coverage, strategy coverage). Chodzi tu w sumie o trzy równolegle stosowane metafory: wojny, sportu i teatru. Wszystko razem spinają sondaże. Więcej piszę o tym w 2 rozdziale mojej książki. Trzeba pamiętać o tym, że metafory zawsze przenoszoną tylko część znaczenia z jednego elementu porównania na drugi. Więc kampania może być jednocześnie wojną, grą sportową i teatrem. Poza tym one się nakładają zauważ. Np. 'europejski teatr działań wojennych', 'gry wojenne' itd. Wojna jest trochę grą, a gra jest trochę wojną. Biorąc pod uwagę ogólną definicję gry zarówno boks, jak i wyścigi konne są grami.
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Pozwole sobie troszke się poprzyczepiać :)

  Mam wrażenie , że jest tu kilka niekonsekwencji. Po pierwsze jeżeli jest mowa o ramie ‘gry’ (game) to nie pasuje mi tutaj metafora kampanii ‘jako fabuły z aktorami, krytyką i widownią’ – zwłaszcza ‘aktorzy’ (tutaj ‘gra’ to raczej ‘play’). Po drugie metaforyka wojenna też mi się wydaje nieadekwatna do ramy gry – według mnie to po prostu metafora wojny (kampania wyborcza to wojna – wojna , armagedon, bój, twierdza, poleje się krew, armia). Po trzecie metafora ‘walki bokserskiej’ też jest wyrażona terminami walki (pojedynek, walka, starcie) – a nie gry.

  Pozdr. M
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
 • Be the first to like this

×