Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
DROPBOX –
TWOJE
MIEJSCE
W CHMURZE
Tomasz Walasek Dropbox.com – Praca w chmurze
Dropbox – Moje miejsce w chmurze
Opracował Tomasz Walasek 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0) Strona 1
Dropbox – Moje miejsce w chmurze
Opracował Tomasz Walasek 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0) Strona 2
Dropbox
M Ó J W I R T U A L N...
Dropbox – Moje miejsce w chmurze
Opracował Tomasz Walasek 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0) Strona 3
Dropbox pozwala cofnąć zmiany...
Dropbox – Moje miejsce w chmurze
Opracował Tomasz Walasek 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0) Strona 4
Zadanie 1: Udostępnianie plik...
Dropbox – Moje miejsce w chmurze
Opracował Tomasz Walasek 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0) Strona 5
Krok 3: Udostępnij Album Prow...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Dropbox slideshare pl - najnowsza wersja grudzień 2015

476 views

Published on

Zaktualizowany poradnik Dropbox z zadaniami dla studentów/słuchaczy

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Dropbox slideshare pl - najnowsza wersja grudzień 2015

  1. 1. DROPBOX – TWOJE MIEJSCE W CHMURZE Tomasz Walasek Dropbox.com – Praca w chmurze
  2. 2. Dropbox – Moje miejsce w chmurze Opracował Tomasz Walasek 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0) Strona 1
  3. 3. Dropbox – Moje miejsce w chmurze Opracował Tomasz Walasek 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0) Strona 2 Dropbox M Ó J W I R T U A L N Y T W A R D Y D Y S K CO TO JEST DROPBOX? Dropbox to aplikacja, która synchronizuje Twoje pliki w sieci i pomiędzy różnymi komputerami. Za każdym razem, gdy zapiszesz swoje pliki w folderze Dropbox automatycznie pojawią się one w sieci na serwerze Dropbox.com oraz na wszystkich komputerach, na których zainstalowałaś aplikację Dropbox. Nie ma znaczenia, jakiego systemu używasz - Apple MacOS, Windows Android czy Linux. Możesz synchronizować również pliki na urządzeniach mobilnych takich jak smartfony czy tablety. Wszystkie te pliki będą dostępne dla Ciebie z dowolnego komputera i urządzenie podłączonego do Internetu. Z Dropbox'em wszystkie Twoje pliki są zawsze synchronizowane i aktualne. Edytujesz dowolny dokument zapisany w folderze Dropbox. Gdy tylko naciśniesz Zapisz, Dropbox synchronizuje ten plik na wszystkich Twoich komputerach i urządzeniach mobilnych oraz w sieci. Natychmiast i automatycznie. To tak jakbyś zapisał ten plik na wszystkich komputerach i w sieci. Co z tego masz? Możliwość pracy gdziekolwiek, z dowolnego komputera i pewność, że zawsze masz dostęp do swoich plików oraz, że są one najbardziej aktualne. Dropbox pozwala udostępniać pliki. Przy użyciu Dropbox'a możesz bardzo łatwo udostępniać całe foldery, pojedyncze pliki i zdjęcia innym użytkownikom sieci. Po prostu umieść folder, który chcesz współdzielić w folderze Dropbox i zaproś ludzi do niego. Możesz dzielić się również pojedynczym plikiem i udostępniać galerie zdjęć. Dropbox jest więc świetnym narzędziem do pracy grupowej. Dropbox zapewnia automatyczny backup Twoich plików. Każdy plik, który zapiszesz w folderze Dropbox jest automatycznie zapisywany na serwerach zewnętrznych. Nawet, jeśli Twój komputer "padnie", dysk ulegnie zniszczeniu, wszystkie Twoje pliki zapisane w folderze Dropbox są bezpieczne. Ich kopie znajdują się na serwerze gdzieś w bezpiecznym miejscu. Możesz w każdej chwili odzyskać je wszystkie.
  4. 4. Dropbox – Moje miejsce w chmurze Opracował Tomasz Walasek 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0) Strona 3 Dropbox pozwala cofnąć zmiany w plikach lub odzyskać skasowane pliki. Za każdym razem, gdy zapisujesz plik w folderze Dropbox zostają one zapisane na zewnętrznym serwerze. Dropbox przechowuje ostatnie wersje Twoich plików, więc nawet, jeśli niezamierzenie nadpisałaś jakiś plik możesz wrócić do poprzedniej jego wersji. Możesz również odzyskać pliki, które skasowałaś!!! To nie magia - to Dropbox:) Domyślnie Dropbox przechowuje historię Twoich działań przez 30 dni. JAK KORZYSTAĆ Z DROPBOX'A? Uwaga!!! Zanim zaczniemy!!! Nie będziemy instalować Dropbox'a na komputerach w pracowni. Nie rób tego, ponieważ za każdym razem kiedy zapiszesz jakiś plik u siebie na komputerze w folderze Dropbox, natychmiast pojawi sie on również na komputerze w pracowni. A tego chyba nie chcemy:) Gdyby jednak zdarzyło sie tak, że już się stało. Dropbox został zainstalowany na niechcianym komputerze wówczas: 1. Zaloguj sie na swoje konto na http://dropbox.com. 2. Wejdź do menu Account (konto)- znajduje się ona u góry strony zaraz obok Twojego maila. 3. Wybierz zakładkę My Computers. 4. Udłącz komputer, którego nie chcesz. (Kliknij Unlink). 5. Odinstaluj Dropbox ze swojego komputera - (Panel Sterowania - Programy i Funkcje - Dropbox - Odinstaluj). 6. Skasuj folder Dropbox ze swojego komputera. 7. Opróżnij Kosz. Jeśli nie potrafisz tego zrobić poproś o pomoc prowadzącego szkolenie.
  5. 5. Dropbox – Moje miejsce w chmurze Opracował Tomasz Walasek 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0) Strona 4 Zadanie 1: Udostępnianie plików - Pliki lub foldery w folderze Dropbox mogą być udostępniane od razu. Wszystko co musisz zrobić, to wybrać plik, a następnie wybrać Udostępnij łącze z menu Dropbox. Gdy już to zrobisz, możesz wysłać link do każdego, przez e-mail, komunikator, SMS.... Osoby, które klikną łącze, otrzymają natychmiastowy podgląd pliku lub folderu w witrynie Dropbox. Będą mieć także możliwość pobrania jego kopii. Jeśli osoba, której udostępniasz plik lub folder ma je zapisane w swoim Dropbox, zostanie ona przeniesiona bezpośrednio do tego pliku lub lokalizacji folderu. Możesz usunąć łącze w dowolnym momencie, przechodząc do strony Łącza i klikając X po prawej stronie pliku lub folderu na liście. Link do pełnej instrukcji: https://www.dropbox.com/help/167?path=sharing_files_and_folders A oto zadanie: Krok 1: Zapisz plik w folderze publicznym (Public Folder) w Dropbox'ie. Może to być dowolny plik - dokument Word, Excel czy prezentacja PowerPoint, plik audio i wideo... Krok 2: Po umieszczeniu pliku w Dropbox'ie kliknij go prawym przyciskiem myszki, wybierz Dropbox i dalej Copy Public Link (Kopiuj link publiczny). I to wszystko! Teraz pozostaje tylko przesłać ten link osobie, z którą chcesz go współdzielić. W naszym wypadku prześlij go prowadzącemu za pomocą forum, zadania czy e-maila. (tutaj prowadzący decyduje i tworzy odpowiednią składową w moodle). Uwaga: W folderze publicznym możesz linkować tylko do plików, nie do folderów! Zadanie 2: Photos folder (Folder zdjęć) Jeśli jesteś jak większość ludzi, zapewne masz zdjęcia i filmy rozrzucone wszędzie, gdzie się da. Dropbox sprawia, że życie staje się łatwiejsze dzięki umieszczeniu wszystkich zdjęć i filmów na koncie Dropbox w jednym, dobrze zorganizowanym widoku. Aby je przejrzeć, zaloguj się w witrynie Dropbox i kliknij Zdjęcia na pasku bocznym po lewej stronie. Strona Zdjęcia wyświetli każde zdjęcie i film dostępne na Twoim koncie Dropbox, w tym te znajdujące się w folderach udostępnionych. Nie martw się - pliki same w sobie pozostają w ich oryginalnych lokalizacjach. Twoje zdjęcia i filmy są posortowane według daty ich wykonania, z najnowszymi elementami wyświetlonymi się na górze. Możesz szybko nawigować między nimi, klikając oś czasu po prawej stronie. Na stronie Zdjęcia możesz również tworzyć albumy i udostępniać je każdemu. A oto zadanie: Krok 1: Utwórz Album i nazwij go Swoim imieniem i nazwiskiem. Krok 2: Zapisz w tym Albumie kilka zdjęć. Jeśli nie masz własnych (przecież nie pracujesz na swoim komputerze:) ) wejdź na http://flickr.com i ściągnij kilka zdjęć. Używaj jednak tylko zdjęć z licencją Creative Commons!
  6. 6. Dropbox – Moje miejsce w chmurze Opracował Tomasz Walasek 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0) Strona 5 Krok 3: Udostępnij Album Prowadzącemu. Wyślij go koniecznie prowadzącemu szkolenie za pomocą forum, zadania, maila. – Prowadzący musi przygotować odpowiednie narzędzie wcześniej.

×