Początki Zgromadzenia
Sióstr Miłosierdzia
reką Bożą uczynione przez serię
wydarzeń, które otworzyły drogę
nowemu rodzajowi...
Zgromadzenie Sióstr
Miłosierdzia narodziło
się niepostrzeżenie, w
sposób, w jaki dokonują
się dzieła Boże.
Przez serce Win...
Wincenty a Paulo
odkrył nędzę
materialną i duchową
ludu wiejskiego.
W 1617 r., spotkanie  z ubóstwem
pewnej rodziny w Chât...
Ludwika de Marillac
była zawsze wrażliwa
na problemy ludzi z
sąsiedztwa i
odwiedzała Ubogich
zanim jeszcze spotkała
Wincen...
Wincenty i Ludwika
zauważyli, że oddawanie
bezpośrednich posług
Ubogim sprawiało
damom wywodzącym się
ze szlachty i burżua...
Podczas misji
ewangelizacyjnych
spotkała Wincentego a
Paulo.
Kierowała nią jedynie
intencja służenia Bogu.
Małgorzata miał...
Ludwika miała
intuicję, że podobne
do Małgorzaty
dziewczęta mogłyby
zapewnić konkretną,
codzienną posługę
najuboższym.
Win...
Trzy historie życia,
trzy powołania
schodzą się w jednym
punkcie i łączą w
służbie Ubogim.
Trudności, z jakimi borykały si...
Zgromadzenie Sióstr
Miłosierdzia różniło
się od innych
instytucji zakonnych
swojej epoki,
ponieważ Siostry mogły
wychodzić...
Św. Wincenty mówił
o stylu ich życia
następująco:

będą miały za klasztor jedynie
domy chorych
za celę wynajętą izdebkę
za...
Szły wszędzie i każdy
człowiek w potrzebie
był przedmiotem ich
troski.
Pierwsze Siostry Miłosierdzia
początkowo miały star...
Duch misyjny, który
rozwijał się od
samych początków,
przynaglił
Zgromadzenie do
pójścia jeszcze dalej.
Polska była pierws...
Roczne śluby
Sióstr Miłosierdzia
Składane są cztery śluby:
służenia Ubogim, czystości,
ubóstwa i posłuszeństwa.
Tekst na podstawie:
Filles-de-la-Charite.org historia - Początki
zgromadzenia
projekt graficzny i opracowanie
tekstu: Monic...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

O początkach Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia - 29 listopada

41,561 views

Published on

Prezentacja o początkach Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo założonego 29 listopada 1633 r. w Paryżu wspólnie ze św. Ludwiką de Marillac. Do opracowania wykorzystano materiały z międzynarodowej witryny Zgromadzenia: http://filles-de-la-charite.org

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
41,561
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
39,656
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

O początkach Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia - 29 listopada

 1. 1. Początki Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia reką Bożą uczynione przez serię wydarzeń, które otworzyły drogę nowemu rodzajowi zgromadzenia zakonnego.
 2. 2. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia narodziło się niepostrzeżenie, w sposób, w jaki dokonują się dzieła Boże. Przez serce Wincentego a Paulo, Ludwiki de Marillac i Małgorzaty Naseau przeszedł powiew Ducha Świętego.
 3. 3. Wincenty a Paulo odkrył nędzę materialną i duchową ludu wiejskiego. W 1617 r., spotkanie  z ubóstwem pewnej rodziny w Châtillon les Dombes popchnęło go do zebrania pań należących do miejscowej burżuazji w „bractwo miłosierdzia”.
 4. 4. Ludwika de Marillac była zawsze wrażliwa na problemy ludzi z sąsiedztwa i odwiedzała Ubogich zanim jeszcze spotkała Wincentego a Paulo. Jej serce było otwarte, więc z całą wiarą, uważna na potrzeby maluczkich, odpowiedziała na wezwanie Wincentego do wizytowania pierwszych „bractw miłosierdzia”.
 5. 5. Wincenty i Ludwika zauważyli, że oddawanie bezpośrednich posług Ubogim sprawiało damom wywodzącym się ze szlachty i burżuazji wiele trudności. Niełatwo było przekroczyć barierę klas społecznych. Panie zanosiły posiłki, rozdawały odzież, niosły pocieszenie. Ubrane w piękne suknie odwiedzały ówczesne slumsy, w których mieszkała sam nędza: było to wielkie wyzwanie! Zachodziła ogromna różnica pomiędzy ideałem służby a realnymi społecznymi ograniczeniami. Środowisku rodzinnemu tych kobiet nie zawsze odpowiadała ich działalność.
 6. 6. Podczas misji ewangelizacyjnych spotkała Wincentego a Paulo. Kierowała nią jedynie intencja służenia Bogu. Małgorzata miała 34 lata. Wiejska dziewczyna z Suresne, nauczyła się czytać prosząc przechodniów o pomoc, gdy poznawała kolejne litery. Z kolei ona sama, wraz innymi dziewczętami ze swojej wioski, uczyła czytać dzieci. W 1630 r. przybyła do Paryża aby zaoferować Wincentemu i Ludwice chęć pomocy paniom z bractw.
 7. 7. Ludwika miała intuicję, że podobne do Małgorzaty dziewczęta mogłyby zapewnić konkretną, codzienną posługę najuboższym. Wincenty był również szczęśliwy, że proste wieśniaczki mogą nieść pomoc potrzebującym. Powstałyby jednak w ten sposób  dwie grupy, podzielone ze względu na przynależność do różnych warstw społecznych: z jednej strony damy z wysokich rodów, z drugiej – „pokorne dziewczęta ze wsi”.  Po trzech latach refleksji, myśli tych trojga spotykają się.
 8. 8. Trzy historie życia, trzy powołania schodzą się w jednym punkcie i łączą w służbie Ubogim. Trudności, z jakimi borykały się bractwa, otwierają drogę czemuś zupełnie nowemu: 29 listopada 1633 r. powstaje Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia.
 9. 9. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia różniło się od innych instytucji zakonnych swojej epoki, ponieważ Siostry mogły wychodzić na spotkanie Ubogich i odwiedzać ich w domach, by w ten sposób zachować mobilność i dyspozycyjność, żyjąc pośród tych, którym służyły.
 10. 10. Św. Wincenty mówił o stylu ich życia następująco: będą miały za klasztor jedynie domy chorych za celę wynajętą izdebkę za kaplicę kościół parafialny za krużganki ulice miast za klauzurę posłuszeństwo za kratę Bojaźń Boga za welon świętą skromność… i nieustanną ufność w Bożą Opatrzność…
 11. 11. Szły wszędzie i każdy człowiek w potrzebie był przedmiotem ich troski. Pierwsze Siostry Miłosierdzia początkowo miały starania o Ubogich chorych w ich mieszkaniach, w miastach i na wsi, następnie, w miarę potrzeb, o chorych w szpitalach, nauczanie dziewcząt, dzieci porzucone, galerników, rannych żołnierzy, uchodźców, starców, umysłowo chorych i innych… obraz: Nauka i Miłość, Pablo Picasso, 1897
 12. 12. Duch misyjny, który rozwijał się od samych początków, przynaglił Zgromadzenie do pójścia jeszcze dalej. Polska była pierwszym etapem rozwoju Zgromadzenia jako wspólnoty międzynarodowej. Jest ono dzisiaj obecne na całym świecie, próbując z kreatywnością i odwagą  odpowiedzieć na wołania Kościoła i Ubogich, w poszanowaniu różnych kultur.
 13. 13. Roczne śluby Sióstr Miłosierdzia Składane są cztery śluby: służenia Ubogim, czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
 14. 14. Tekst na podstawie: Filles-de-la-Charite.org historia - Początki zgromadzenia projekt graficzny i opracowanie tekstu: Monica, Famvin.org opracowanie wersji polskiej: Toma, Famvin.org ©2013

×