Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Backlink Nedir Sunumu

1,088 views

Published on

Uzun süre önce hazırladığım backlink sunumu -
Sunum tam anlamıyla bitmedi en kısa sürede güncelleyeceğim.
https://tolgaayric.com/backlink-nedir/

Published in: Internet
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Backlink Nedir Sunumu

 1. 1. 2006 yılında amatör olarak webmaster dünyasına adım attım. Bireysel bir çok proje gerçekleştirdim. Yazılım ve seo alanında kendimi geliştirmeye çalıştım. Bu alanlarda çeşitli firmalarda çalıştım. Aynı zamanda da freelancer olarak seo çalışmalarına devam ettim. 2014 yılında Hindistan-Hyderabada yerleştim. 2015’te geri döndüm. Tolga Ayriç İletişim Bilgileri  www.tolgaayric.com  Tolga.ayric@gmail.com
 2. 2. Backlink Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılmalıdır? Backlink Cezaları :) Backlinkler
 3. 3. HTML ÖĞRENİN! Temel düzeyde HTML öğrenmek sadece birkaç gün sürer.
 4. 4. Link Nedir?
 5. 5. Backlink Nedir? ● HTML etiketidir. BACK – GERİ, LINK – BAĞLANTI ● Google 98’de backlink mantığı üzerine kurulmuştur. A sayfasından B sayfasına giden link oy olarak kabul edilir. ● Sitenin diğer sitelerde bulunan linkleri değer olarak hesaplanır ve sıralama bu puana göre yapılır. ● Bir web sitesine link veriyorsanız ona referans olursunuz.
 6. 6. Nofollow ve Dofollow Linkler ● Nofollow – Verilen link referans olmaz. Link ağı oluşturuyorsanız mutlaka nofollow linklerinizin de olması gerekiyor. ● <a href=http://site.com rel="nofollow">site.com</a> ● Dofollow – Normal linklerdir.
 7. 7. Backlinklerin Gelişimi ● Pagerank algoritması ile ne kadar çok backlinke sahipseniz ilk sayfaya gelme ihtimaliniz o kadar yüksek olmaktaydı. ● Zaman içerisinde arama sonuçları backlinklerle manipüle edildiği için Google algoritma güncellemeleri yaparak linkleri daha anlamlı hale getirmiştir. ● Günümüzde baclink ile sonuç almak yerine kullanıcı deneyimi, içerik, backlinkler üçlüsünü tutturmak gerekiyor.
 8. 8. Amatörce yapılan backlink çalışmaları sitenizi arama sonuçlarından tamamen kaldırabilir!
 9. 9. Backlink Çalışmaları ● Rekabete ve rakiplere göre farklılık gösterir. ● Aylık maliyetleri bulunmaktadır. ● Her siteye farklı backlink stratejileri uygulanır. Sitenin yaşı, geçmiş seo çalışmaları, altyapısı gibi bir çok unsur çalışma planını etkiler. ● Bir seferlik değil uzun süreli çalışmalar yapılması gerekmektedir. ● Yeni Google güncellemeleri göz önünde bulundurularak çalışmalar yapılmalıdır.
 10. 10. Anti SEO Çalışmaları ● Sitenizin arama sonuçlarından olumsuz etkilenmesi için yapılan SEO çalışmalarıdır. ● Backlink sorgulama araçlarını kullanarak Google Bağlantıları reddetme aracılığıyla kalitesi düşük linkleri reddetmelisiniz.
 11. 11. Site içi Linkler ● Site içerisinde sayfalar arasında verilen linklerdir. ● Site içi linkler, diğer web sitelerin verdiği linkler kadar etkili olabilmektedir. ● Sayfaların önemine göre site içi linklemeler bir plan dahilinde yapılmalıdır.
 12. 12. Site İçi Linkler
 13. 13. Site İçi Linkler
 14. 14. Hangi Sitelerden Link Alınmaz? ● Çok sayıda link çıkışı yapanlar ● Yeni açılmış siteler ● Güncel içeriği olmayan siteler ● İllegal sitelerin linklerini yayınlayan siteler ● Güvenlik açığı olan, hacklenmiş siteler. ● Gerçek ziyaretçisi olmayan siteler
 15. 15. ● Paravan Siteler : Paravan siteler ana domain için link almak amacıyla oluşturulmuş sitelerdir. ● Bloglar : Ücretli ve ücretsiz bloglar link alma amacıyla oluşturulmuştur. Paravan blog olarak da anılmaktadır. ● Tanıtım Yazıları : Ücret karşılığında sitenizin linkinin içerisinde bulunduğu makaleyi/içeriği diğer sitelere eklenmesidir. Haber, teknoloj, blog sitelerinde bolca bu yöntem kullanılmaktadır. Google’ın kalite programına aykırıdır. ● Dizin/Rehberlere Kayıt : Sitenizin konusunun ait olduğu rehberlere kayıt olmaktır. Örneğin dmoz.org. ● Forum Yazıları/İmzaları : Otomatik bu işi yapan yazılımlar sayesinde ünlenen bu yöntem ile ücretsiz olarak forumlardan konu açma yada üye profillerinden linkler almanız mümkündür. ● Diğer Arama Motorları : Diğer arama motorlarına da kayıt olarak buralardan sitenize link sağlayabilirsiniz. ● Yorum Linkler : Blog, haber, forum vs gibi sitelerin yorum bölümlerine sitenizin linkini içeren yorum gönderme tekniğidir. Tavsiye edilmemektedir. ● Makale Siteleri : Bu sitelere gönderdiğiniz makalelerin içerisine eklenen link ile backlink alma yöntemidir. Yazılımlar ile ünlenmiştir.
 16. 16. ● Widget / Gadget Geliştirme: Bir cms, telefona yada işletim sistemine eklentiler geliştirerek link alabilirsiniz. Yoast’ı bu konuda örnek gösterebiliriz. ● Sosyal İmlemeler : İmlemeler yaparak link kazanabilirsiniz fakat dikkatli olmanız gereken konulardandır. ● Videolar : Youtube, vimeo gibi sitelere videolarınızı göndererek linkler alabilirsiniz. ● Soru Cevap Siteleri : Soru-cevap sitelerinde mantıklı alanlarda sitenizi kaynak göstererek linkler verebilir. Örneğin zayıflamak isteyen birisi için başka bir kişi sizin sitenizin ilgisi sayfasını referans gösterebilir. ● Fotoğraf Paylaşımı: İlgi çekici ve özgün fotoğrafları paylaştığınızda insanların ilgisini çeker. ● Makale-Döküman Paylaşımı : Makale ve dökümanlar paylaşımı yaparak linkler elde edebilirsiniz. ● Link Ağı-Networkleri : Kendinize ait link ağları kurabilirsiniz. Link ağı kurmak maliyetli, süreç ve profesyonellik gerektiren bir alandır. ● Link Satışı : Ücret karşılığı footer, sidebar gibi sitelerin çeşitli alanlarından satılan linklerdir. Google’ın kalite programına aykırıdır. ● Link Değişimleri : Site sahipleri ile iletişime geçerek link değişimi talebinde bulunabilirsiniz. ● Link Baiting : Bir tür viral marketin denebilir. En basit anlamıyla ilgi çekebilecek içerikler yayınlayıp bunların size link dönüşü olarak gelmesini sağlamaktır. ● Cross Link- Çapraz Link Değişimi : Alakasız gözükecek şekilde siteler arasında çapraz linkleme yapılır.
 17. 17. 50 TL’ye SEO Paketleri
 18. 18. Link Nereden Alınır? ● Kaliteli bir siteye sahipseniz size link vereceklerdir. ● Para karşılığında link alınabilir.(Tavsiye etmezler ama herkes yapar.) ● Organik link ağı kurabilirsiniz. (Çok zahmetli ve masraflı)
 19. 19. Öneriler ● Aylık bütçeler belirleyerek site dışı seo çalışmaları gerçekleştirin ve sonuçlarını raporlayın. ● Projelerinizde yeni ve eski siteler kullanarak bunlar üzerinde black, white ve gri seo tekniklerini uygulayabilirsiniz. ● Backlink sorgulama araçlarından rakiplerinizi inceleyin. ● Hemen sonuç beklemeyin. ● Site dışı seo işlemleri deneyime dayanmaktadır.
 20. 20. İletişim Bilgileri ● www.tolgaayric.com ● tolga.ayric@gmail.com

×