Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Practice questions and tips in business mathematics

78,997 views

Published on

  • Your GCSE Maths program has helped me immensely in maths. I am much more confident with this subject and I'm striving for better grades. I really appreciate the time you took in making this program because it has boosted many students self-confidence with their exams. ▲▲▲ https://bit.ly/33W8jmf
       Reply 
    Are you sure you want to  Yes  No
    Your message goes here
  • How to use "The Scrambler" ot get a girl obsessed with BANGING you... ➤➤ http://t.cn/AiurDrZp
       Reply 
    Are you sure you want to  Yes  No
    Your message goes here
  • Earn a 6-Figure Side-Income Online... Signup for the free training HERE ♥♥♥ http://ishbv.com/j1r2c/pdf
       Reply 
    Are you sure you want to  Yes  No
    Your message goes here
  • 20% Off Semenax Today ■■■ https://tinyurl.com/semenax101
       Reply 
    Are you sure you want to  Yes  No
    Your message goes here
  • Want to earn $4000/m? Of course you do. Learn how when you join today! ★★★ http://scamcb.com/ezpayjobs/pdf
       Reply 
    Are you sure you want to  Yes  No
    Your message goes here

Practice questions and tips in business mathematics

  1. 1. PRACTICE QUESTIONS AND TIPS IN BUSINESS MATHEMATICS by : DR. T.K. JAIN AFTERSCHO ☺ OL centre for social entrepreneurship sivakamu veterinary hospital road bikaner 334001 rajasthan, india FOR – CSE & PGPSE STUDENTS (CSE & PGPSE are free online programmes open for all, free for all) mobile : 91+9414430763
  2. 2. My words..... My purpose here is to give a few questions, which are often asked in aptitude tests and competitive examinations. Please prepare well for your examinations. Please pass this presentation to all those who might need it. Let us spread knowledge as widely as possible. I welcome your suggestions. I also request you to help me in spreading social entrepreneurship across the globe – for which I need support of you people – not of any VIP. With your help, I can spread the ideas – for which we stand....
  3. 3. Two numbers are such that twice the smaller number exceeds twice the greater one by 18 and 1/3 rd of the smaller and 1/5 th of the greater number are together 21. what are the numbers ? Options : 36,45 50,41 55,46 none of these answer : 36 & 45 fulfill both the conditions. Answer
  4. 4. Y is older than X by 7 years , 15 years back x's age was ¾ of Y's age what are their present age ? Options : (X , Y ) 36,43 43,50, 40,47 none of these answer 36 and 43 is the correct option. Try the options.
  5. 5. A number consisting of 2 digits is 4times the sum of the digits and if 27 is added to it, the digits are reversed. What is the number? Options : 63,36,60,35 answer : 36 is the answer 3+6 = 9 (its 4 times is 36) 36 +27 = 63 answer
  6. 6. Age of a person is twice the sum of the age of 2 sons and 5 years back his age was thrice the sum of their age. What is his present age ? Options : 60,50,51,52 answer : 50 is the answer
  7. 7. A number between 10 and 100 is 5 times the sum of its digits. If 9 is added to it, it is reversed. What is the number ? Options : 45,54,36,53 answer : 45
  8. 8. The difference of 2 positive integers is 3 and the sum of their squares is 89. what are the numbers : Options : 7,4 5,8, 3,6 2,5 answer : 5,8 answer (solve from options)
  9. 9. X^3 – 7X +6 = 0 , what are its roots ? Options : 1,2,3 23,5 1,2,-3 none of these answer : 1,2,-3 answer
  10. 10. The roots of : x^3+x^2 -x-1 are ? Options : a -1,-1,1 b 1,1,1 answer = a
  11. 11. If 4x^3+8x^2-x-2 = 0 the roots are ? Options : 4,-1,2 -4,1,2 4,1,-2 -4,-1,2 NONE OF THESE ANSWER : NONE OF THESE
  12. 12. Find the present worth of Rs.930 due 3 years hence at 8% per annum.Aso find the discount? Formula Present worth = : (100* amount) / (100 + rate * time ) =(100*930) / (100 +(8*3)) =93000/124 750 discount is simple interest on present value so : (750*8*3) /100 =180 answer
  13. 13. The truediscount on a bill due 9 months hence at 12% per annum is Rs540.Find the amount of the bill and its presentworth? Present worth = (interest *100)/((rate *time) =(540*100)/(12*.75) 6000 thus the amount of the bill = present worth + true discount =6000+540 =6540 answer
  14. 14. The TrueDiscount on a certain sum of money due 3 years hence is Rs.250 and SimpeInterest on the same sum for same time and same rate is Rs375 find sum and rate%? Suppose present value is X RTX / 100 = 250 (X+250) *rt / 100 = 375 solving these we get : (X+250)/X =375/250 250X+62500 =375X -125X = -62500 or X = 500 RT5=250 or RT = 50 or r = 16.33 amount = (500+250) = 750 answer
  15. 15. What is the true discount on Rs. 1400, rate of interest is 10% and time is 4 years? Present value = (100*1400)/(100+10*4) =140000/140 =1000 true discount is simple interest on present value interest = PRT / 100 =(1000 * 10 * 4 )/ 100 =400 ANSWER
  16. 16. WHAT IS BANKERS DISCOUNT ON RS. 1400 AS PER PREVIOUS QUESTION? BANKER'S DISCOUNT IS SIMPLE INTEREST ON AMOUNT FORMULA = PRT / 100 =(1400 * 10 * 4) / 100 =560 BANKER'S GAIN IS THE DIFFERENCE OF BANKER'S DISCOUNT AND TRUE DISCOUNT = 560-400 = 160 BANKER'S GAIN IS SIMPLE INTEREST ON TRUE DISCOUNT =(400 * 10*4) / 100 = 160 ANSWER
  17. 17. The difference between SimpeInterest and TrueDiscount on a certain sum of money for 6 months at 25/2% per annum is Rs25. Find the sum. True discount = (25*100)/(1/2 *25/2) =2500*4 /25 10000/25 = 400 Present worth is : (400*100)/(1/2 *25/2) =160000/25 =6400 6400 is the present value, so amount is 6400+400 =6800
  18. 18. A bill falls due in 1 year.The creditor agrees to accept immediate payment of the half and to defer the payment of the other half for 2 years .By this arrangement he gains Rs.40.what is the amount of bill,if the money be worth 25/2%? Let us assume that the bill amount is Rs. 200 amount received =100+present value of 100 (after 2 years) PV of 100 = (100 * 100 )/ (100+25) =80 thus payment received = 80 present value of bill amount = (100*200)/(100+25) = 160 his profit is 180-160 = 20. thus bill amount is : 40/20 * 200 = 400 answer
  19. 19. Equation -7x+1=5-3x will be satisfied for X equal to ? Options :a. 1, b. -1, c 4, d9 answer -1 here you must use options to get the answer. When you put x=-1, you can see that the equation is balanced.
  20. 20. What is X if X/30 = 2/45 ? Options : 5,7,1.3, none of these answer : 1.3
  21. 21. Products of two numbers is 3200 and the quotient when the larger number is divided by smaler is 2. what are the numbers? Options : (16,200), (160,20), (60,30),(40,80) answer : (40,80) - both the conditions must be fulfilled.
  22. 22. The denominator of a fraction exceeds the numerator by 2. if 5 is added to the numerator, the fraction increases by unity. What is the fraction. Options : 5/7, 1/3, 7/9, 3/5 answer : try with last option 3/5 = .6 and 8/5 = 1.6 thus there is a increase of unity. It also fulfill other condition. Thus this is the answer
  23. 23. The 4 th part of a number exceeds the 6 th part by 4, what are the numbers ? Options : 84,44,48, none of these answer : 48 4 th part of 48 = 12 6 th part of 48 = 8 their difference is 4, so this is the answer
  24. 24. Diagonal of rectangle is 5, one of the side is 4, what is the area of rectangle ? Options : 10,12,20 none of these when one of the side is 4, the other side is : 5^2 – 4^2 = 9 take the square root of 9 = 3 so area = 4 * 3 = 12 answer
  25. 25. Divide 56 in two parts such that 3 times the first part exceeds 1/3 rd of the 2 nd part by 48. what are the parts? Options : 20,36 25,31 24,32 none of these answer : 20 & 36 3 times the first part = 60 48 + 1/3 *36 = 60 answer
  26. 26. If a number of which the half is greater than 1/5 th of the number by 15, then the number is ? Options : 40,50,80 none of these try with options : 50 ½ of 50 = 25 1/5 th = 10 their difference is 15 so this is the answer
  27. 27. What is the solution of the set : 1. 3x+4Y = 7 and 2. 4X – Y = 3? Options : 1,-1, 2,1 1,1 1,-2 answer :try the options : put 1,1 in the first equation, when X =1, and Y =1, we get 3+4 = 7 and in 2 nd equation : 4-1 =3 so answer is 1,1
  28. 28. A number consists of 3 digit number, middle one is zero, sum of the other digits is 9 . The number formed by interchanging the 1 st and 3 rd digits is more than the original number by 297 . what is the number? OPTIONS : 408, 307, 306 , NONE OF THESE ANSWER : 306 603 – 306 = 297 ANSWER
  29. 29. FIND ROOTS OF THE FOLLWOING EQUATIONS : X^2-5X+6 = 0 FORMULA TO FIND ROOT : -b+ - sqrt(b^2 – 4ac) / 2a a=1, b=-5, c=6 = 5 + - sqrt (25 -24) / 2 =(5+1)/2 = 3 (5-1)/2 = 2 roots are 3,2 answer
  30. 30. The sum of 2 numbers is 8 and the sum of their squares is 34 . taking one of the numbers as X form an equation in X and hence find the numbers. The numbers are ? Options : 7,10 4,4 3,5 2,,6 answer : 3, 5 3 + 5 = 8 and sum of their squares : 9+25 = 34
  31. 31. Sum of 2 numbers is 45 and the mean proportional between them is 18, what are the numbers ? Options : 15,30, 32,14, 36,9 25,15 answer : 36,9 their total is 45 and their mean proportion = sqrt (9*36) = 18 so this is the answer
  32. 32. How many types of series is there ? 1. arithematic series (example : 1,2,3,4,5,6,7) 2. geometric series (example : 1,2,4,8,16..) 3. harmonic series (example 1/2, 1/4,1/6,1/8 ...)
  33. 33. What is AP ? Arithematic progression : here there are two things : A = starting term D = difference between two terms (which is always equal) example : 3,10,13,20 ... here A = 3, D = 7.
  34. 34. What is GP ? Geometric progression here ratio (ratio means what you get when you divide the 2 nd term from the 1 st term). Here we have two things : A and R A = starting term (1 st term) R = ratio (2 nd term / 1 st term). Ratio remains same for the whole series
  35. 35. What is HP? Harmonic progression It is the reverse of AP example : 2,4,6,8, is AP but 1/2, 1/4, 1/6, 1/8 is HP.
  36. 36. What is the sum of series ? AP =there are 2 formula : Sum = n/2 (2a + n-1)d) or sum = n/2 (1 st term + last term)
  37. 37. What is the sum of series in GP? There are 3 possibilities : 1. series is infinite and r<1 2. series is not infintie and r<1 3. series is not infinite and r>1
  38. 38. Sum of infinite series ? We can add an infinite series by the following formula : sum = a / (1-r) (here r is always less than 1). a= starting term, and r=ratio
  39. 39. What is the sum of the infinite series, if the series is : 64,32,16 ....? We can see it is an infinite series a = 64, r = (32/64 = .5 sum = 64/ (1- .5) = 64/ .5 = 128 answer
  40. 40. Sum of finite series when r<1? Sum = a(1-r^n) / (1-r)
  41. 41. What is the sum of 1 st 5 terms of the series : 64,32,16 ....? A=64, r = .5 n = 5 64 * (1 - (.5)^5) / (1-.5) =64 (1-.03125)/.5 =128*.96785 =124 approx. Answer
  42. 42. Sum of fininte series when r>1 ? Formula : sum = a (r^n – 1)/(r-1)
  43. 43. What is the sum of this series for 8 terms : 2,4,8,16,32.... a=2,r=4/2 = 2, n=8 r=2 nd term / 1 st term 2(2^(8) – 1) / (2-1) =2(256-1) =2*255 =510 answer
  44. 44. What is the sum of this series for 5 terms : .7,.77, .777, .7777? Let us simplify this term. Let us take 7 out of this series : .1,.11,.111,.1111. .... it is still neither GM nor AM now let us multiply this series by 9 .9,.99,.999, .9999.. it is still not a GM now let us put it like this : (1-.1),(1-.01),(1-.001)....this is now a GM so solve it....
  45. 45. contd.... Now let us add the series : the series has two components : 1 and .1^n so let us add 1 = for 5 terms = 5 now let us add .1^n = .1(1-(.1)^5) )/(1-.1) =1/9 (.99999) = .11111 7/9 (5 -.11111) = 3.8 answer
  46. 46. What is the sum of this series? 5/6, 5/18, 5/54 .... this is infinite series A = 5/6 R = 5/18 divided by 5/6, we get 1/3 solve it : 5/6 (1 – 1/3) = 15/12 or 1.25 answer
  47. 47. What is the compounded ratio of : 4:9, duplicate ratio of 3:4, triplicate ratio of 2:3 and 9:7? Duplicate ratio of 3:4 =9:16 (square of 3 and 4 respectively) triplicate ratio of 2:3 = 8:27 (take cube of 2 & 3 respectively). Now let us compound (multiply all the X and Y individuallY ) them : X =4*9*8*9 = 2592 Y = 9*16*27*7=27216 their ratio is 1: 10.5 or 2:21 answer
  48. 48. WHAT IS A FUNCTION It is a rule. It says that given a value of X what will be the value of f(x). here F is not multiplied to X, but it only shows function of X. Itis also written as Y = f(x)
  49. 49. What are the types of functions ? There are many classifications : 1. even and odd functions 2.
  50. 50. What is inverse function ? Inverse function puts the relation of Y to X (function puts the relation of X to Y). Thus if function = convert celsius to feirenheit F(c) = 9/5 (C+32) now inveserse function will be to convert feirehheit into celcius : f(f) = 5/9 (f-32)
  51. 51. What is even function ? When the outcome of f(x) = f(-x), it is called even function. Example: F(x) = X^2+x^4 suppose X is 2, f(x) = 20 we get the same outcome in the case of f(-2)
  52. 52. What is odd function ? When the outcome of f(x) = -f(-x), it is called even function. Example: F(x) = X^3+x^5 suppose X is 2, f(x) = 40, but f(-2) = -40 thus we can say that f(x)=-f(-x) answer
  53. 53. What is composite function ? If Y = f(x) and X = g(u), then we have function of function. This is called composite function. Suppose first function says that Y = X^2 and it is given than X = Z^2, and Z = 2 then Y = 16 thus this is composite function. Answer
  54. 54. What is limit? As X approaches certain value it is called limit example : x = 1.7 and it approaches 1.8 thus f(x)=2x = 3.6 (it approaches 3.6 answer
  55. 55. A train 140 m long running at 72 kmph.In how much time will it pass a platform 260m long. Total distance to cover = 140+260 = 400 time = distance / speed speed in meters per second = 72 *5/18 = 20 meters per second time = 400/20 = 20 seconds answer
  56. 56. A man is standing on a railway bridge which is 180 m.He finds that a train crosses the bridge in 20 seconds but himself in 8 sec. Find the length of the train and its sppeed Let us assume the length of train = X the speed of train = x meters/8 180 meters are covered by train in (20-8) seconds 180/12 = 15 meters per second. Thus the length of train is : 15*8 = 120 meters. Answer
  57. 57. A train 150m long is running with a speed of 54 Km per hour. In what time will it pass a man who is running at a speed of 9 km ph in the same direction in which the train is going Speed of train = 54 * 5/18 = 15 meters per second speed of mann = 9 * 5/18 = 2.5 meters per second distance to cover = 150 time = 150/(15-2.5) =12 seconds answer
  58. 58. A train 220m long is running with a speed of 59 k m ph ..In what time will it pass a man who is running at 4 kmph in the direction opposite to that in which train is going. Distance to cover = 220 meters speed = 59+4 = 63 km per hour. In meters per second = 63*5/18 = 17.5 meters per second. Time required : 220/17.5 =12.57 seconds. Answer
  59. 59. Two trains 137m and 163m in length are running towards each other on parallel lines,one at the rate of 42kmph & another at 48 mph.In wht time will they be clear of each other from the moment they meet. Distance to cover 137+163 = 300 meters speed = 42+48 = 90 km per hour speed in meters per second = 90 * 5/18 = 25 meters per second time required = 300/25 = 12 seconds answer
  60. 60. A train running at 54 kmph takes 20 sec to pass a platform. Next it takes 12 sec to pass a man walking at 6kmph in the same direction in which the train is going.Find length of the train and length of platform Solution : Train v/s man speed = 54 -6 = 48 km per hour speed in m/s =48 * 5/18 = 13.33 m / s length of train = 12*13.33 = 159.6 meters speed for platform =54*5/18 = 15 m / s length of platform+ train = 20*15 = 300 length of platform = 300 – 159 = 140 meters approx.
  61. 61. A man sitting in a train which is travelling at 50mph observes that a goods train travelling in opposite direction takes 9 sec to pass him .If the goods train is 150m long find its speed Solution : - Distance travelled = 150 speed =150/9 = 16.66 meters per second or 16.66 * 18/5 = 60 km per hour approx. Thus the speed of goods train is 60-50 = 10 km per hour. Answer
  62. 62. Two trains are moving in the same direction at 65kmph and 47kmph. The faster train crosses a man in slower train in18sec.the length of the faster train is Solution : = When the trains are going in same direction, we take difference of their speed. 65-47 =18 km per hour or 5 meters per second distance travelled =(time 18 seconds * speed 5 meters per second) = 18 * 5 = 90 meters. Thus the length of faster train is 90 meters. Answer
  63. 63. A train overtakes two persons who are walking in the same direction in which the train is going at the rate of 2kmph and 4kmph and passes them completely in 9 sec and 10 sec respectively. The length of train is Solution : - let us assume the speed of train to be X. (X-2) * 9/3600 = (X-4) *10/3600 9X – 18 = 10X – 40 X=22 km per hour. thus distance travelled = (22-4) * 5/18 = 5 m/s time=10 seconds so length of train = 5*10 = 50 meters. Answer
  64. 64. Two stations A & B are 110 km apart on a straight line. One train starts from A at 7am and travels towards B at 20kmph. Another train starts from B at 8am an travels toward A at a speed of 25kmph.At what time will they meet From 7 am to 8 am only A is travelling. It would travel 20 km. Now 90 km is to be covered. 90 / (20+25) =2 hours so at 10 am they will meet.
  65. 65. A train travelling at 48kmph completely crosses another train having half its length an travelling inopposite direction at 42kmph in12 sec.It also passes a railway platform in 45sec.the length of platform is Distance by 2 trains = (48+42) = 90 or 25 m/s 25 * 12=300 meters. So the length of train is 200 meters. Platform : 48 * 5/18 =13.33 m/ s 45*13.33 = 600 so length of platform = 600-200=400 meters. Answer
  66. 66. Find the time taken by a train 180m long,running at 72kmph in crossing an electric pole Speed of train = 72 * 5/18 = 20 m / s time required = 180/20 = 6 seconds. Answer
  67. 67. Two concentric circles form a ring. The inner and outer circumference of the ring are 352/7 m and 528/7m respectively. Find the width of the ring. Solution: Formula of circumference = 2 Pi * radius 2 * 22/7 * radius = 352/7 radius = 8 Formula of circumference = 2 Pi * radius 2 * 22/7 * radius = 528/7 radius = 12 thus width of ring = 12-8 = 4 answer
  68. 68. Four circular cardboard pieces, each of radius 7cm are placed in such a way that each piece touches two other pieces. The area of the space encosed by the four pieces is Solution : area of one circle = (22/7) * 7 * 7 =154 square of on one circle = 14*14 = 196 difference of area : 42 one side 42/4 =10.5 we have 4 cirlces, each has 10.5 cm of space enclosed, so total space enclosed is 42 sq. cm. Answer
  69. 69. A semicircular shaped window has diameter of 63cm. Its perimeter equals Circumference of circle = diameter * 22/7 = 63 * 22/7 = 198 it is semicircle so divide by 2 = 99 add diameter also – to denote one side : 99+63 = 162 cm answer
  70. 70. The length of the room is 5.5m and width is 3.75m. Find the cost of paving the floor by slabs at the rate of Rs.800 per sq meter. Total area = 5.5 * 3.75 =20.63 multiply it by 800 =Rs.16500
  71. 71. The no of revolutions a wheel of diameter 49 cm makes in traveling a distance of 176m is Solution : circumference = 22/7 * 49 = 154 17600 / 154 = 114.29 thus the wheel will make 115 revolutions. Answer
  72. 72. .A cow s tethered in the middle of a field with a 14feet long rope.If the cow grazes 100 sq feet per day, then approximately what time will be taken by the cow to graze the whole field? Solution Area 22/7 * 14 * 14 = 616 time required = 616/100 = 6.16 so cow will take little over 6 days to completely graze the whole field. Answer
  73. 73. A man runs round a circular field of radius 49m at the speed of 120 m/hr. What is the time taken by the man to take twenty rounds of the field? Solution : circumference = 2* 22/7 * 49 =308 total distance to be travelled = 308 * 20 = 6160 time required = 6160/120 =51.3 hours.
  74. 74. .The wheel of a motorcycle 70cm in diameter makes 40 revolutions in every 10sec. What is the speed of motorcycle in km/hr? Speed covered in 1 seconds : 4 * 22/7 *70 =880 cm or 8.8 meters. Speed in km per hour : 8.8 * 18/5 = 31.68 km per hour answer
  75. 75. A wire can be bent in the form of a circle of radius 56cm. If it is bent in the form of a square, then its area will be Solution : its circumference is : 2 * 22/7 *56 = 352 when you make a circle out of it, one side will be : 352/4 = 88 thus its area will be : 88*88 =7744 answer
  76. 76. The area of the largest triangle that can be inscribed in a semicircle of radius 2 is? Area of triangle = Formula = 1/2 * base * height = ½ * (2+2) *2 =4 answer
  77. 77. A rectangular plot measuring 90 meters by 50 meters is to be enclosed by wire fencing. If the poles of the fence are kept 5 meters apart. How many poles will be needed? The total boundary = 2(90+50)= 280 280/5 = 56 so we will need 56 poles
  78. 78. The length of a rectangular plot is 20 meters more than its breadth. If the cost of fencing the plot @ 26.50 per meter is Rs. 5300. What is the length of the plot in meter? Total fencing = 5300/26.5 = 200 2(L+B) = 200 2(B+20+B) = 200 2B+20=100 or B=40 and L=60 so length is 60 meters answer
  79. 79. A rectangular field is to be fenced on three sides leaving a side of 20 feet uncovered. If the area of the field is 680 sq feet, how many feet of fencing will be required? Length = X bredth = 20 20X =680, or X = 34 boundary =2(34+20)=108 but we will not cover one side =108-20=88 feet. Answer
  80. 80. A rectangular paper when folded into two congruent parts had a perimeter of 34cm for each part folded along one set of sides and the same is 38cm. When folded along the other set of sides. What is the area of the paper? When we fold from mid of length = L+2B=34 When we fold from mid of width = 2L+B=38 add them = 3L+3B=72 L+B=24, where L =14, B=10 so area of paper =14*10 =140 answer
  81. 81. A took 15 seconds to cross a rectangular field diagonally walking at the rate of 52 m/min and B took the same time to cross the same field along its sides walking at the rate of 68m/min. The area of the field is? Diagonal = 52*15/60=13 ½ of perimeter=68*15/60=17 X+Y=17 -- 1 st X^2+Y^2 =169 -- 2 nd square of 1 st equation:X^2+Y^2+2XY=289 2XY=120 or XY =60 thus area of field is 60 sq.meter.
  82. 82. The cost of fencing a square field @ Rs. 20 per metre is Rs.10.080.How much will it cost to lay a three meter wide pavement along the fencing inside the field @ Rs. 50 per sq m Boundary = 10.08/.20 = 50.4 one side is 12.6 area : 158.76 area without pavement : (12.6-6)^2= 43.56 pavement = 115.2 cost = 115.2*.5 = Rs. 57.6 answer
  83. 83. Aman walked diagonally across a square plot. Approximately what was the percent saved by not walking along the edges? Let us assume that the side of square is 1. had he walked along edges, he would have travelled 2. he walked on diagonal so he walked sqrt(2) = 1.41 thus he has saved (2-1.41) =.59 or we can say that he has saved 29.5% answer
  84. 84. .A man walking at the speed of 4 km p.h. crosses a square field diagonally in 30 minutes. The area of the field is The diagonal is 2 km or 2000 meters side of square is : 2000/sqrt(2) =1414 area of field =2000000 sq. m. Or 200 hectares
  85. 85. Download more resources http://www.esnips.com/web/onlinespeeches
  86. 86. http://www.esnips.com/doc/a4161e7a-6859-4583-b3b9-fc8883819ca2/REASONING-QUIZ http://www.esnips.com/doc/292f3066-dfff-4507-9ef8-f07991c83ca6/reasoning-made-simple http://www.esnips.com/doc/61098141-2b35-4dd2-8c71-a26c481e4406/25-JULY-REASONING--DI http://www.esnips.com/doc/6335a093-fa8b-4829-91b7-99614c3b36b4/16-July-Reasoning-I http://www.esnips.com/doc/17998a15-f26a-4de7-b8a7-2b964fcde13f/Logic-and-Reasoning http://www.esnips.com/doc/816ec880-c1d5-436c-b5f3-d05525416f0e/1-AUGUST-Reasoning--DI http://www.esnips.com/doc/026362a7-efe4-42ef-afe2-1cf7c672d11f/17-reasoning-II http://www.esnips.com/doc/ebceaf38-3af0-4b62-bd4a-1a9c1b002d47/reasoning-15-may
  87. 87. Download links .... http://www.esnips.com/doc/1ca22536-6475-4fa4-bb7f-5f77757301a1/30-may-reasoning http://www.esnips.com/doc/3e7518ef-dc30-4309-af0f-8dd63ec028db/16-July-Reasoning-I http://www.esnips.com/doc/f5f8334d-7642-4154-9bfa-96eee4527798/11-July-Reasoning-II http://www.esnips.com/doc/caf3db9b-7739-4f37-86a3-1fd675702b64/11-July-Reasoning http://www.esnips.com/doc/ebceaf38-3af0-4b62-bd4a-1a9c1b002d47/reasoning-15-may http://www.esnips.com/doc/3aab1a3a-43f3-49a8-b819-af47124d2382/19-JUNE-REASONING--DI
  88. 88. Download links... http://www.esnips.com/doc/8f6897b7-0bab-4e53-858a-697bf192fd7b/reasoning-and-DI-12-September http://www.esnips.com/doc/23aac52e-3ecf-4d89-8b69-57d3fed77fd2/4-june-reasoning http://www.esnips.com/doc/48840095-2865-4eb1-8810-e818aacd1e25/4-JULY-Reasoning--DI http://www.esnips.com/doc/67a0ff61-c31f-43a0-9941-49a17b15c8c3/3-JULY--Reasoning--DI http://www.esnips.com/doc/f6d85f1b-881b-4e93-8341-8c779e98868d/1-AUGUST-Reasoning--DI
  89. 89. Download links... http://www.slideshare.net/tkjainbkn/reasoning http://www.slideshare.net/tkjainbkn/reasoning-2814907 http://www.scribd.com/doc/28677498/
  90. 90. Download links.... http://www.scribd.com/doc/28617263/Syllabus-of-Mat-Rmat-Cet-2010 http://www.scribd.com/doc/28617157/Vedic-Mathematics-for-All http://www.scribd.com/doc/28616660/English-Improvement-for-Competitive-Examinations-and-Aptitude-Tests http://www.scribd.com/doc/28531795/Mock-Paper-Cat-Rmat-Mat-Sbi-Bank-Po-Aptitude-Tests http://www.scribd.com/doc/23610071/Reasoning http://www.scribd.com/doc/14675645/10-July-Reasoning-II http://www.scribd.com/doc/23393680/REASONING-AFTERSCHOOOL http://www.scribd.com/doc/6583303/Reasoning-Afterschoool
  91. 91. Download links for material in english http://www.authorstream.com/presentation/tkjainbkn-146799-english-error-spotting-sentence-im-law-cat-gmat-mba-management-business-research-cfp-cfa-frm-cpa-ca-cs-icwa-india-rajasthan-improvement-entertainment-ppt-powerpoint/ http://www.docstoc.com/docs/3921499/ENGLISH-%E2%80%93-ERROR-SPOTTING-AND-SENTENCE-IMPROVEMENT http://www.slideshare.net/tkjainbkn/english-error-spotting-and-sentence-improvement-presentation http://www.scribd.com/doc/19641980/Error-Spotting http://www.scribd.com/doc/11629005/English-Error-Spotting-and-Sentence-Improvement http://www.scribd.com/doc/14660441/English-Afterschoool-23-May http://www.scribd.com/doc/6583519/English-Afterschoool-21-May http://www.scribd.com/doc/6583520/English-Afterschoool-21-May-2
  92. 92. Download links for material on English http://www.scribd.com/doc/6583315/English-Improvement-Afterschoool http://www.scribd.com/doc/6583518/English-20-May-Afterschoool http://www.scribd.com/doc/28531795/Mock-Paper-Cat-Rmat-Mat-Sbi-Bank-Po-Aptitude-Tests
  93. 93. Links http://www.scribd.com/doc/14647398/English-Improvement-and-Word-Power http://www.scribd.com/doc/14660508/General-Knowledge-24-May-3 http://www.scribd.com/doc/19628963/Mathematics http://www.scribd.com/doc/19492878/Direct-and-Indirect-Speech-in-English
  94. 94. Be Quicker faster more accurate
  95. 95. ADDITIONAL LINKS http://www.scribd.com/doc/11692763/Advanced-Mathematics-for-GMAT-CAT-MAT http://www.scribd.com/doc/23407929/Advanced-Mathematics-for-GMAT-CAT-MAT http://www.scribd.com/doc/11625819/Basic-Mathematics-for-Cat-GMAT-Mat http://www.scribd.com/doc/23407954/mathematics-for-OPENMAT-MAT-CAT-GMAT-25-april http://www.scribd.com/doc/23407934/Advanced-Mathematics-for-GMAT-CAT-MAT2 http://www.scribd.com/doc/6583520/English-Afterschoool-21-May-2 http://www.scribd.com/doc/23300964/Advanced-Mathematics-for-GMAT-CAT-MAT2 http://www.scribd.com/doc/23407945/MATHEMATICS-FOR-ATMA-CAT-MAT-GMAT-BANK-PO-GRE
  96. 96. http://www.scribd.com/doc/6583303/Reasoning-Afterschoool
  97. 97. http://www.scribd.com/doc/23393680/REASONING-AFTERSCHOOOL http://www.scribd.com/doc/23393719/reasonning-44 http://www.scribd.com/doc/6583347/DI-and-Reasoning http://www.scribd.com/doc/23407636/10-July-reasoning http://www.scribd.com/doc/6583273/Reasoning-Quiz http://www.scribd.com/doc/23393476/10-July-reasoning http://www.scribd.com/doc/23393716/REASONING-QUIZ http://www.scribd.com/doc/14705025/17-Reasoning-II http://www.scribd.com/doc/23393478/10-July-reasoning-II
  98. 98. Free download useful material ... http://www.scribd.com/doc/23393316/general-knowledge http://www.scribd.com/doc/23609752/Group-Discussion-Afterschoool http://www.scribd.com/doc/6583547/General-Knowledge-24-May
  99. 99. THANKS.... GIVE YOUR SUGGESTIONS AND JOIN AFTERSCHOOOL NETWORK / START AFTERSCHOOOL SOCIAL ENTREPRENEURSHIP NETWORK IN YOUR CITY / CONDUCT WORKSHOP ON SOCIAL ENTREPRENEURSHIP IN YOUR COLLEGE / SCHOOL / CITY [email_address] JOIN OUR NETWORK TO PROMOTE SOCIAL ENTREPRENEURSHIP

×