Vine bir reklam platformu olsaydı?

676 views

Published on

Türkiye'nin mobil sektör dergisi madreport'un Q1 2013 sayısı çıktı! İçerisinde yer alan "Vine bir reklam platformu olsaydı?" konusunu sunumdan inceleyeblirsiniz.
madreport'ta yayınlanan diğer konulara linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. goo.gl/6LdTL

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
676
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
9
Actions
Shares
0
Downloads
9
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Vine bir reklam platformu olsaydı?

 1. 1. Mobile Advertising Network2013
 2. 2. Türkiye’nin mobilsektör dergisimadreport’un Q1 2013sayısını linke tıklayarakokuyabilirsiniz!goo.gl/6LdTL
 3. 3. Vine bir reklam platformuolsaydı?Kısıtlamaların yaratıcılığıarttırdığını düşünen, songünlerin gözde uygulamasıVine’da kullanılabilecek mobilreklam modelleri
 4. 4.  2012 Ekim ayında Twitter tarafındansatın alınan Vine, üç aylık geliştirmedöneminden sonra App Store’daücretsiz olarak yerini aldı.Kullanıcılardan uygulamayı ilkindirdiklerinde giriş yapabilmek için birhesap oluşturmaları bekleniyor. Twitterhesabı üzerinden oturum açabildiği gibiyeni bir hesap oluşturma imkanı da var. Giriş yapar yapmaz ilk altı saniyelikvideonuzu çekebiliyorsunuz. Vine,kullanıcılarına geleneksel video çekimyöntemlerinden farklı olarak play tuşuolmadan ekrana parmağınızı basılıtutarak videoları çekme imkanısunuyor. Oluşturulan hesapta tıpkıTwitter’da olduğu gibi takipçileriniz vetakip ettiğiniz kişiler de oluyor.
 5. 5.  Vine’ın ilgi çekici özellikleriyle kısa sürede kullanıcılar tarafından bu kadar benimsenmesimarkaların da dikkatini çekmiş durumda. Tüketicilerine her yoldan ulaşmaya çalışanpazarlamacıların etkili bir iletişim kanalı olarak da uygulamaları kullandığını biliyoruz.Uygulama içerisine yerleştirilen reklamlar ile markalar doğru hedef kitlesine ulaşabiliyor.Vine’ın hızlı yükselişiyle birlikte bizim de aklımıza yeni bir reklam platformu haline gelebilirmi sorusunu getirdi? Vine’ı eğlenceli ve kullanımı kolay bir video uygulaması dışında bir reklam platformu olarakgörebilir miyiz? Eğer önümüzdeki günlerde Vine içerisinde reklamlar yayınlanmaya başlarsane şekilde karşımıza çıkabilirler?
 6. 6. Promoted Vine Uygulamanın Twitter tarafından satın alınmasını hatırlayarak, aklımıza promotedtweet reklamları gibi seçenekler geldi. Başkalarının videolarını görebildiğimiz anasayfada, videolar arasına konulabilecek banner ya da video reklam seçenekleriylereklamlar kullanıcılar ile buluşturulabilir. Mobil Twitter reklamlarındaki hedeflemeve raporlama özelliklerinin hemen hemen aynılarını Vine üzerinde de kullanmakmümkün olabilir.
 7. 7. Sponsorlu Vine Ayrıca Vine içerisinde yer alan kategorilere markalar sponsor olarak reklamlarınıyapabilirler. Vine’da bulunan doğa, spor, yemek, nasıl yapılır gibi kategorilerarasından pazarlamacılar markalarına en uyumlu ya da en eğlenceli kategoriyiseçip, o kategoride reklamlarını yayınlayabilirler. Keşfet bölümünde görünenkategori ikonlarında markalar, Vine’ın tasarımını bozmayacak şekilde logolarınıkoyabilir.
 8. 8. Aktivite sayfasında Vine Kullanıcı ile markaların buluşabileceği bir başka alan olarak, tüm Vinekullanıcılarının kontrol ettiği aktiviteler bölümü önerilebilir. Hesabınızı kimin takipettiği gibi Vine aktivitelerini öğrenebildiğiniz bölümde markalar değişik yollarlakullanıcıların karşısına çıkabilir. Görsel olarak konulabilecek reklamların yanı sıraetkili cümlelerle de hedef kitlenin karşısına çıkılabilir.
 9. 9. Pre-Roll Vine Bir başka fikir olarak, Youtube reklamlarında olduğu gibi Vine videoları öncesindede kullanıcılar markaların kısa süreli reklamları ile buluşabilir. Vine kullanıcılarıeditörün seçtiği, popüler videolar ve diğer çeşitli kategorilerdeki videoları izlemeyebaşlamadan reklamları görebilirler. Ya da sadece kendi ana sayfalarında dolaşırkenizledikleri videolar öncesinde, bu reklamlara rastlayabilirler. Video reklamların,Vine’ın altı saniye özelliğine uyması açısından çok uzun tutulmamasına dikkatetmek gerekebilir. Vine bu noktada reklamverenlere 10 saniyeyi geçmeme kuralıgibi kısıtlamalar getirebilir.
 10. 10. Branded Vine Kullanıcılara ulaşmada bir başka yol olarak, markaların kendilerine ait Vinehesaplarından yayınladıkları altı saniyelik reklamlar göz önünde bulundurulabilir.Reklamcılar için çok kısa reklam kampanyaları yaratmak zorlu olacaktır ancak,yayınlanacak yaratıcı reklamlar ile sosyal medyada daha da konuşulmak bunadeğecektir.
 11. 11. Fenomen Vine Bugün bir çok markanın izlediği yollardan biri de Twitter fenomenlerinin ya da ünlübloggerların kendisinden bahsetmesini sağlamak. Pazarlama kampanyalarındasıklıkla kullanılan bu yol ile reklamverenler kullanıcılara daha samimi bir şekildeulaşmış oluyor. Bu yöntem Vine uygulamasında da başarılı bir şekilde kullanılabilir.Vine’da aktif bir şekilde yer alan ve fazla takipçi sayısına sahip kullanıcıların, 6saniyelik videolarında markaları değişik şekillerde yer alabilir.
 12. 12. Rich Media Vine Kullanıcılar, uygulamanın ana sayfasında videolar arasında gezinirken bannerlaradokunarak interaktif ve kısa Rich Media reklamlar ile karşılaşabilir. HTML5altyapısıyla kullanıcıların oldukça ilgisini çekecek bu animasyonlarla markalarreklamlarını etkili bir şekilde yapabilir. Daha önce anlattığımız Vine videolarının önünde yer alacak pre-roll reklamlar da,bir anda Rich Media animasyonlara dönüşebilir. Videonun dolmasını beklerken, biranda tüm ekranı kaplayacak Rich Media reklamlar, hiç beklemedikleri bir andakullanıcıları markanın reklamları ile buluşturabilir. Değişik ve eğlenceli reklamlar, kısa olmaları sayesinde kullanıcıların sıkılmasınafırsat vermeden onlarla direk iletişim kurabileceklerdir. Twitter hesabından tweetolarak atılan Vine videoları ile kısa zamanda binlerce kullanıcıya görsel olarakulaşma imkanı markalar için önemli hale gelecektir.
 13. 13.  Birçok ünlü marka şimdiden bu yolun farkınavardı ve kullanıcılarına ulaşmaya başladı. Altısaniyelik videoya 10 adet kot pantolongörüntüsü sığdırmayı başaran GAP, kokteyltarifi vererek ürününü tanıtan Bacardi vebowling oyunu ile şampuanlarını gösterenDove, Vine’ı başarılı şekilde kullananmarkalar arasında yerini aldı. Daha birçokmarkanın bu platformun farkına varmasıylabu markaların sayılarının artacağını tahminediyoruz.
 14. 14. Teşekkürlerteam@mobilike.com+90 212 281 33 55

×