Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Jak przygotować się do pobrania próbek do testu na ojcostwo w placówce medycznej?

4,448 views

Published on

Published in: Health & Medicine
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Jak przygotować się do pobrania próbek do testu na ojcostwo w placówce medycznej?

 1. 1. 1 Poradnik 2 …………………………………………................................................................................................ Jak przygotować się do pobrania próbek do testu na ojcostwo w placówce medycznej ?
 2. 2. 2 1. Jakie próbki potrzebne są do badania? …………………………………………................................................................................................ Bez względu na to, czy decydują się Państwo na test ojcostwa dla własnej wiedzy, czy na potrzeby sądu standardową próbkę wykorzystywaną do badania stanowi wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jego pobranie jest łatwe, szybkie i bezbolesne. Dzięki pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego ze współpracujących z nami placówek medycznych mają Państwo pewność, że próbki zostaną właściwie uzyskane i zabezpieczone.
 3. 3. 3 Dogodna lokalizacja Sieć blisko 200 punktów partnerskich zlokalizowanych na terenie całej Polski sprawia, że możemy Państwu zaproponować profesjonalny pobór próbek możliwie jak najbliżej miejsca zamieszkania. Pełna lista punktów pobrań testDNA znajduje się na naszych stronach internetowych:  www.ustalojcostwo.pl/mapa  www.testdna.pl/testdna_placowki
 4. 4. 4 2. Jak umówić wizytę? …………………………………………................................................................................................ Czas oczekiwania na termin nie jest zwykle dłuższy niż 2-3 dni robocze. W większości miast w Polsce jesteśmy w stanie umówić dla Państwa wizytę jeszcze w tym samym dniu. Rejestracja wizyty jest niezobowiązująca, dzięki niej zyskają jednak Państwo pewność, że na miejscu będzie już czekała osoba odpowiedzialna za pobór próbek do testów ojcostwa. 2. 1. 3.
 5. 5. 5 Podczas umawiania wizyty zostaną Państwo poproszeni o podanie:
 6. 6. 6 3. Jak przygotować się do pobrania próbek? …………………………………………................................................................................................ 2 godziny przed pobraniem próbek:  Nie należy spożywać pokarmów i napojów słodkich  Nie należy palić papierosów oraz żuć gumy W tym czasie można pić jedynie czystą wodę. Jeśli próbka będzie pobierana od małego dziecka można skrócić podany wyżej czas do jednej godziny. Zachowanie powyższych zasad pozwoli uniknąć zanieczyszczenia próbek, które mogłoby utrudnić analizę. Należy tu zaznaczyć, że na wynik badania nie wpływają przyjmowane leki ani przebyte choroby. Znaczenia nie będzie miał również wiek- próbki można pobrać już w drugiej dobie życia.
 7. 7. 7 Co należy ze sobą zabrać? Jeżeli badanie ma się odbyć zgodnie z procedurą sądową, konieczne jest okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku osób dorosłych będzie nim dowód osobisty, a w przypadku osób niepełnoletnich - skrócony odpis aktu urodzenia. Należy też przygotować pierwszą część opłaty za badanie (100-200 zł) – dotyczy to zarówno testu sądowego, jak i badania wykonywanego dla własnej wiedzy.
 8. 8. 8 4. Pobranie wymazów z policzka …………………………………………................................................................................................ Wymazy z wewnętrznej strony policzka pobierane są za pomocą wymazówek. Mają one postać długich patyczków zakończonych bawełnianą główką. Dla każdej badanej osoby przygotowany jest komplet dwóch wymazówek. Pierwszą z nich pociera się 10 razy wewnętrzną stronę jednego policzka (np. lewego), a następnie powtarza się tę czynność z drugą wymazówką na drugim policzku. Czas pobrania wynosi około 20 sekund dla jednej osoby. Osoba pobierająca próbkę musi mieć ubrane jednorazowe rękawiczki oraz zachować szczególną ostrożność, aby wymazówka nie miała styczności z niesterylną powierzchnią i osobą inną niż badana. Po pobraniu, próbki zostają zabezpieczone w specjalnym papierowym opakowaniu, opisane i przekazane do laboratorium, gdzie odbywa się ich analiza.
 9. 9. 9 5. Wypełnienie dokumentów zlecenia badania …………………………………………................................................................................................ W zależności od tego, czy zlecają Państwo test dla własnej wiedzy, czy też test z procedurą sądową, w placówce zostaną Państwo poproszeni o wypełnienie odpowiedniego formularza. Protokół pobrania próbek do badania sądowego wypełnia personel medyczny. W przypadku zlecenia testu dla własnej wiedzy formularz wypełniany jest zazwyczaj przez samych klientów.
 10. 10. 10 Ważne: Choć podanie numeru telefonu kontaktowego nie jest konieczne do zlecenia badania, to jeśli chcą Państwo uzyskać jakiekolwiek informacje na temat zlecenia drogą telefoniczną, bardzo prosimy o jego pozostawienie. Jeśli nie ma takiej możliwości prosimy o podanie własnego hasła, które posłuży nam do potwierdzenia, iż rozmawiamy ze zleceniodawcą. Brak podanego numeru telefonu kontaktowego lub hasła skutkuje tym, iż nie będziemy mogli przekazać Państwu żadnych informacji na temat zleconego badania drogą telefoniczną. Zachowanie tej procedury bezpieczeństwa gwarantuje Państwu pełną dyskrecję i ochronę danych.
 11. 11. 11 6. Jak uregulować opłatę za badanie? …………………………………………................................................................................................ Opłata za badanie ojcostwa regulowana jest zwykle w dwóch częściach:  Pierwszą część należy wpłacić w placówce medycznej po pobraniu próbek (100-200 zł)  Drugą część należy uregulować bezpośrednio na rachunek bankowy laboratorium Całą opłatę za badanie prosimy uregulować w ciągu dwóch dni od pobrania próbek. Dzięki temu będziemy mogli Państwu przekazać wynik bezpośrednio po jego uzyskaniu (już po 3 -5 dniach roboczych). Dane do przelewu otrzymają Państwo w placówce medycznej, w której odbędzie się pobranie. Są one także dostępne na naszej stronie internetowej: www.testdna.pl/cennik Przelewu można dokonać na poczcie, w banku, korzystając ze swojego konta internetowego lub systemu DotPay.
 12. 12. 12 Płatność za badanie w ratach Wszystkie badania w laboratorium testDNA można wykonać na raty (od 5-60 rat). Korzystamy z bardzo atrakcyjnego systemu ratalnego, stworzonego z myślą o branży medycznej. Zdolność kredytowa ustalana jest podczas rozmowy telefonicznej, a umowa przesyłana kurierem. Nie trzeba zatem odbywać wizyty w żadnym banku, aby wykonać badanie na raty. Ze względu na to, że jest to kredyt celowy, nie konsumpcyjny, jego oprocentowanie jest stosunkowo niskie.
 13. 13. 13 7. Odbiór wyniku …………………………………………................................................................................................ Od momentu dostarczenia próbek do laboratorium czas oczekiwania na rezultat wynosi od 3 do 5 dni roboczych. O wyniku zostają Państwo powiadomieni zgodnie z zaleceniami zawartymi w wypełnionym formularzu np. telefonicznie, mailowo czy listownie (można wybrać dowolną ilość opcji). Wynik w formie dokumentu przesyłamy kurierem lub pocztą na wskazany adres, a jeśli zależy Państwu na zachowaniu dużej dyskrecji na poste restante czy do paczkomatu. Wszystkie te opcje dostępne są bez dodatkowych kosztów!
 14. 14. 14 Pełna dyskrecja Wynik możemy nadać w dyskretnej formie – w tym celu należy zaznaczyć odpowiednią opcję w formularzu zlecenia. Oznacza to, że na przesyłce nie będzie żadnych oznaczeń laboratorium – pieczątek oraz nazwy – dzięki czemu osoby trzecie nie będą podejrzewały, jaka może być jej zawartość. Jak wygląda wynik badania? Wynik jednoznacznie wyklucza, bądź potwierdza biologiczne ojcostwo danego mężczyzny. Rezultat badania wydany przez nasze laboratorium zawiera:  tabele z profilami genetycznymi wszystkich badanych osób,  słowną interpretację wyniku,  rezultat zaawansowanej analizy statystycznej,
 15. 15. 15  datę wystawienia, podpisy osób wykonujących i zatwierdzających badanie, a także dane osób badanych wpisane przez Państwa w formularzu.
 16. 16. 16 5. Często zadawane pytania …………………………………………................................................................................................ 1. Co jeśli umówię wizytę, ale nie przyjdę na pobranie próbek? Wizytę w placówce medycznej można odwołać w zasadzie do ostatnich chwili przed pobraniem. Nie muszą Państwo przy tym podawać przyczyny swojej rezygnacji. Jeśli nie stawią się Państwo do placówki w dniu pobrania, wówczas wizyta przepadnie. Nie poniosą Państwo z tego tytułu żadnych konsekwencji. Mimo to bardzo prosimy poinformować o odwoływaniu wizyty, jeśli nie są Państwo w stanie przyjść do placówki. Dzięki temu inni pacjenci mają szansę skorzystać z Państwa terminu. 2. Jeden z uczestników badania jest przeziębiony, czy nie wpłynie to na wynik? Katar, kaszel czy też przyjmowane leki nie wpłyną na rezultat badania. Ważne, aby dwie godziny przed samym pobraniem próbek nie przyjmować już syropów ani tabletek (szczególnie tych do ssania).
 17. 17. 17 3. Czy alkohol oraz inne używki, w tym również narkotyki wpływają na wynik? Żadne ze wspomnianych wyżej substancji nie wpływają na wynik badania. Prosimy jednak, aby przed pobraniem próbek w placówce medycznej zachować wstrzemięźliwość w ich przyjmowaniu. W przypadku, gdy pacjent jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków personel medyczny ma prawo odmówić pobrania próbek. 4.Czy mogę umyć zęby przed pobraniem próbek? Tak. Prosimy jednak, aby uczynić to przynajmniej dwie godziny przed pobraniem próbek. 5. Czy, aby wykonać badanie potrzebuje skierowania? Aby zlecić wykonanie badania ojcostwa, nie jest potrzebne żadne skierowanie. Badanie może zlecić osoba pełnoletnia, a dziecko może zostać włączone do badania za zgodą prawnych opiekunów. Należy też pamiętać, że w przypadku sądowego testu na ojcostwo w badaniu wymagany jest udział
 18. 18. 18 dziecka, domniemanego ojca oraz matki. Wszyscy uczestnicy muszą okazać dokument potwierdzający tożsamość. Takie badanie może zlecić osoba prywatna oraz sąd. 6. Czy przy zleceniu badania trzeba podać przyczynę? NIE. Zdarza się, że pacjenci zgłaszając się do laboratorium informują, że chcą potwierdzić ojcostwo lub przeciwnie – że chcą je wykluczyć. Często wynika to z błędnego przekonania, że istnieją dwa rodzaje testu na ojcostwo, a uzyskany wynik będzie zgodny z dokonanym wyborem. Laboratorium wykonuje jeden test na ustalenie ojcostwa i jego wynik jednoznacznie wyklucza lub potwierdza biologiczne ojcostwo. Jedno badanie uwzględnia więc obie możliwości, tak więc nie ma potrzeby podawania informacji, że chcą Państwo wykluczyć, bądź potwierdzić ojcostwo.
 19. 19. 19 7. Czy badanie może być refundowane? Testy na ojcostwo - szczególnie prywatne - są w całości opłacane przez pacjenta. NFZ refunduje badania przeprowadzane wyłącznie w celach czysto medycznych, a do nich nie zalicza się badań ojcostwa. W przypadku testów sądowych, zlecanych bezpośrednio przez polskie sądy, zdarza się, że badanie zostanie zrealizowane na koszt Skarbu Państwa. Dotyczy to sytuacji, gdy dziecko trafia do ośrodka opiekuńczego lub strony są w ciężkiej sytuacji materialnej. W pozostałych przypadkach koszty ponosi strona, która wniosła pozew o ustalenie ojcostwa lub strona przegrana. Zdarza się też, że koszty zostają rozdzielone pomiędzy strony, o czym decyduje już jednak sąd. 8. Co się dzieje z próbkami po pobraniu? Po dostarczeniu do laboratorium próbki zostają zaszyfrowane i wpisane do rejestru, a następnie poddawane analizie. Po jej zakończeniu przechowywane są w laboratorium jako dokumentacja medyczna, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 10 sierpnia 2001 roku, regulującym zasady przechowywania dokumentacji medycznej.
 20. 20. 20 6. Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? …………………………………………................................................................................................ Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Czekamy na kontakt: Telefoniczny: od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 do 21.00 Tel: 32 445 34 26 lub numer bezpłatny: 800 007 771 E-mailowy: od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 16.30 adres e-mail: biuro@testdna.pl Na anonimowym czacie Online: od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 16.30 Czat online dostępny jest na naszych stronach www.ustalojcostwo.pl oraz www.testdna.pl
 21. 21. 21 Poradnik stworzony przez testDNA Services Sp. z o.o. ul. Bocheńskiego 38A, 40-859 Katowice Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych: www.testdna.pl www.ustalojcostwo.pl

×